۴۰ قانون نانوشته در دنیای بدن سازی که هر کسی باید بداند
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » ۴۰ قانون نانوشته در دنیای بدن سازی که هر کسی باید بداند

قبل از رفتن به باشگاه به منظور عضلانی شدن یک سری قوانین وجود دارند که باید بدانید.اگر این قوانین را رعایت کنید در واقع لطف بزرگی‌ به خود و دیگر افراد خواهید کرد ولی‌ اگر آنها را نادیده بگیرید ممکن است روزی عاقبت آن گریبانگیر شما شود!

۴۰ قانون نانوشته در دنیای بدن سازی که هر کسی باید بداند

۱) وزنه‌ها و دمبل‌های خود را پس از استفاده دوباره در جایگاه خود قرار دهید.هیچگاه، هیچگاه، هیچگاه ۴۰۰ کیلو وزنه را پس از انجام حرکت پرس پا به حال خود رها نکنید و دمبل‌های خود را نیز روی زمین به امان خدا ول نکنید تا برای خود بچرخند.

۲) در جایگاه اسکات هیچگاه جلو بازو انجام ندهید.جایگاه اسکات برای انجام حرکت اسکات می‌باشد.هیچگاه به افرادی که قصد تمرین اسکات را دارند با انجام جلو بازو در جایگاه آنها توهین نکنید و حرمت آنها را حفظ کنید.
۳) قبل از رفتن به باشگاه یک آزمایش بو روی خود انجام دهید.هیچکس دوست ندارد بوی زیربغل یا بوی لباس‌های عرق کرده شما را از جلسه دیروز استشمام کند.
۴) عرقی‌ که روی دستگاه‌ها از شما به جای میماند را تمیز کنید.هیچکس دوست ندارد شناور در دریایی از عرق‌های شما به تمرینات خود ادامه دهد.
۵) اکنون که بحث عرق پیش آمد هیچگاه هنگامی که سر تا پای شما در حال عرق ریختن می‌باشد خود را برای انجام حرکت پرس سینه جلو نیندازید.هیچکس دوست ندارد مزه تلاش‌های شبانه‌ روزی شما را در باشگاه آن هم هنگامی که باید نهایت تمرکز را داشته باشند بچشد.
۶) هیچگاه از جلوی کسی‌ که روبروی آینه در حال تمرین کردن می‌باشد رد نشوید.هیچکس دوست ندارد هنگام تمرین روبروی آینه کله شما را هم به طور سه بعدی در آینه مشاهده کند.
۷) هیچگاه کنار فردی که در حال انجام یک حرکت خاص می‌باشد نایستید و مشابه او تمرین نکنید.این موضوع میتواند باعث مزاحمت برای آن فرد شود.
۸) هیچگاه روبروی جایگاه دمبل‌ها برای انجام تمرینات خود نایستید.دیگران نیز حق دارند تا به دمبل‌ها دسترسی آسان داشته باشند.برای دیگران نیز کمی‌ احترام قائل شوید و کمی‌ آنطرفتر تمرینات خود را ادامه دهید.
۹) استفاده از کمربند مخصوص بدن سازی در هر ‌ست و در هر تمرین جلوه خوبی‌ برای شما نخواهد داشت.این نکته راه حتما آویزه گوش خود کنید.
۱۰) استفاده از دستکش برای برخی‌‌ها نشانه ضعف می‌باشد.پینه ایجاد شده روی دست‌ها برای آنها به عنوان یک اثر هنری قلمداد میشود.
۱۱) نوشیدنی‌ تمرینی شما را باید بخش اعظم آن را آب تشکیل دهد.مکمل‌های خود را با آب مخلوط کنید.این موضوع را به یاد داشته باشید.
۱۲) هیچگاه یک هالتر را خالی‌ از وزنه نکنید مگر اینکه ۱۲۰% مطمئن باشید که دیگر کسی‌ از آن استفاده نخواهد کرد.
۱۳) هیچگاه دمبل‌ها و جایگاه یک میز را تغییر ندهید مگر اینکه ۱۲۱% مطمئن باشید که دیگر کسی‌ از آنها استفاده نخواهد کرد.
۱۴) جابجایی وسایل شخصی‌ یک فرد دیگر در باشگاه تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست.
۱۵) هیچگاه توصیه‌های گران بهای خود را به دیگران عرضه نکنید.حتی اگر یک فرد به اشتباه دارد تمرین می‌کند این موضوع به شما ربطی‌ پیدا نمیکند.اگر آنها توصیه‌های شما را خواسته باشند مطمئنا خود آنها برای پرسش پیش شما خواهند آمد.
۱۶) هنگامی که یک فرد در میانه انجام ‌ست خود قرار دارد سعی‌ کنید که فاصله خود رابا او حفظ کنید.نزدیک شدن بیش از حد به یک فردی که در حال تمرین می‌باشد میتواند به راحتی‌ باعث حواس پرتی و آسیب دیدگی آنها شود.
۱۷) هیچگاه پشت سر کسی‌ که روبروی آینه آماده انجام تمرینات خود می‌باشد نایستید.این موضوع بسیار زشت و زننده می‌باشد.
۱۸) هیچگاه به یک بدن ساز قویتر از خود نگویید که “ من در دوران دبیرستان ۳۵۰ کیلو اسکات و ۲۲۰ کیلو پرس سینه میزدم ولی‌ به خاطر مصدومیت اوضاع من به اینجا کشیده شد! ”
۱۹) اگر نمیدانید یک دستگاه چگونه کار می‌کند از فردی دیگر بپرسید.به همین راحتی‌!
۲۰) تنها حرکت قابل قبول روی دستگاه اسمیت حرکت بارفیکس خوابیده می‌باشد.انجام پرس سینه و اسکات با دستگاه اسمیت زیاد مفید نخواهد بود.

 ۴۰ قانون نانوشته در دنیای بدن سازی که هر کسی باید بداند

۲۱) انجام حرکت پرس سینه به طوری که هالتر را مدام پرتاب کنید راه مناسبی برای تمرین عضلات سینه نمی‌باشد.در این حالت بهتر است مردانه از جای خود بلند شوید و فرم صحیح حرکت را بیاموزید و از آسیب دیدگی عضلات سرشانه خود نیز جلوگیری کنید.
۲۲) هنگام ساعات شلوغی باشگاه هیچگاه تمرینات چرخشی خود را در ۸ نقطه متفاوت از باشگاه انجام ندهید.
۲۳) روی دستگاه یا میزی که با آن کاری ندارید بدون هدف ننشینید.ممکن است کسی‌ که واقعا می‌خواهد با آن دستگاه تمرین کند از تصمیم خود پشیمان شود زیرا گمان می‌کند که شما واقعا در حال تمرین کردن هستید.
۲۴) در هالتر از صفحه وزنه‌هایی۲۰ کیلویی استفاده کنید.هیچگاه برای سنگین نشان دادن هالتر برای دیگر افراد باشگاه از وزنه‌های ۵ کیلویی‌‌ استفاده نکنید.این کار واقعا خوب نمی‌باشد.
۲۵) هیچگاه در زمان‌هایی که باشگاه کاملا شلوغ می‌باشد حرکاتی نظیر طناب زدن و بورپس را انجام ندهید.
۲۶) هیچگاه و تحت هیچ شرایطی با افرادی که از هدفون استفاده میکنند حرف نزنید.
۲۷) در زمان استراحت میان ‌ست‌های خود اگر کسی‌ از شما خواست تا در جایگاه شما تمرین کند این اجازه را به او بدهید.در زمان استراحت میا‌‌ن ‌ست‌ها زمان مناسبی برای انجام تمرینات یک فرد دیگر نیز وجود خواهد داشت.
۲۸) شما هیچگاه و تحت هیچ شرایطی نباید با فردی که میانه ‌ست خود قرار دارد صحبت کنید.این موضوع را کاملا جدی بگیرید.
۲۹) هیچگاه سمت افراد حجیم و عضلانی در باشگاه نروید و از آنها نپرسید که “ داداش مکملی که مصرف میکنی‌ چیه ؟! ”
۳۰) در رختکن باشگاه هنگامی که لخت ایستاده اید به صحبت کردن با دیگر افراد نپردازید.
۳۱) برای انجام حرکت لانگز به صورت قدم زدن رو به جلو هیچگاه راه روی اصلی‌ باشگاه را اشغال نکنید.
۳۲) هنگامی که روی یکی‌ از دستگاه‌ها یا میز‌های باشگاه نشسته‌ اید پیامک بازی نکنید.اگر می‌خواهید پیامک بازی‌ کنید جایی بروید که دیگر افراد باشگاه را اذیت نکند.
۳۳) افراد غریبه داخل باشگاه را اذیت نکنید..منبع سایت ادکوان.مردم برای تمرین به باشگاه می‌آیند نه شنیدن داستان پربار زندگی‌ شما.صحبت کردن با افراد غریبه را کاملا کوتاه کنید.اگر آنها واقعا علاقه ای به شنیدن صحبت‌های شما داشته باشند شما را خبر خواهند کرد.
۳۴) به عنوان یک ناظر شما تنها وظیفه دارید در صورتی‌ که فرد نتوانست وزنه خود را بلند کند کمی‌ به او کمک کنید نه اینکه همه وزن هالتر را شما برای آن فرد لیفت کنید.
۳۵) اگر میدانید که هنگام تمرین بسیار عرق می‌کنید پس حتما چیزی همراه خود برای پاک کردن عرق‌های خود داشته باشید.
۳۶) شما هیچگاه اجازه ندارید آب دهان خود را کف باشگاه بدن سازی بیندازید.
۳۷) هیچگاه وزنه‌های خود را برای ایجاد صدا روی زمین نیندازید.گرچه برخی‌ از حرکات به ناچار تولید صدا میکنند ولی‌ اگر شما از عمد دمبل یا وزنه‌های تمرینی خود را به زمین میندازید تا سرو صدا ایجاد شود این کار را متوقف کنید.
۳۸) اگر سیگاری هستید قبل از ورود به باشگاه اطمینان حاصل کنید که بوی خاکستر سیگار نمی‌دهید.لباس‌های خود را قبل از رفتن به باشگاه تعویض کنید.هیچکس دوست ندارد حین انجام تمرینات خود بوی زننده سیگار شما را استشمام کند.
۳۹) هیچگاه به شخصی‌ که در حال انجام ددلیفت می‌باشد کمک نکنید!
۴۰) در باشگاه از خود سلفی نگیرید!

 1. mehdi

  خیلی مطلب جالب و مفیدی بود
  یه جورایی فرهنگ باشگاه رفتن بود
  مرسی مدیر،واقعا مطالبتون عالیه

  • مدیریت

   سلام ممنون وظیفه بود عزیز مرسی از حضورتان

 2. وحید

  خیلی مطلب قشنگ وآموزنده ای بود

 3. امید

  سلام خسته نباشید لطفا راهنمایی کنید خیلی مهمه یه دوره ورداشتم پروتیین گلوتامین پمپ تست انانتات ۲۵۰ -متاندیون ۱۰ میل
  مکمل ها که مهم نیست
  فقط تست رو هفته ای یه دونه ۲۵۰
  روزی هم ۴۰ میل ماتاندیون
  الان من فقط از ژکوماسی یا همون نوک سینه میترسم به نظرتون مشکلی پیش میاد خواهش میکنم مدیریت یا اساتید پاسخ بدن مهمه برام

 4. mohammad

  akharish ali bod.:D

 5. امید

  خواهش میکنم جواب بدید مدیریت محترم خواهش میکنم

  • بهزاد

   ببین احتمالش هست که بخوای ژنیکوماستی بگیری اگه استعدادشو داری خوب استروئید مصرف نکن فدات شم

   • رضا

    عوارض مصرف ناندرلون در بدنسازان

    داروهای ناندرلون به صورت تزریقی و خوراکی در باشگاه ‌های بدنسازی بی ‌رویه مصرف می ‌شود در حالی که عوارض زیادی را به همراه دارند.

    مسعود حاجی ‌رسولی متخصص طب ورزش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس با بیان این که ناندرلون یک داروی آنابولیک استروئید و حجیم کننده ی عضلات بدن است، اظهار داشت:

    این دارو در بسیاری از بیماری ‌ها قابلیت مصرف به طور قانونی را دارد. به عنوان مثال:
    * در بلوغ دیررس پسر بچه‌ ها که توسط پزشک متخصص غدد تجویز می‌ شود،
    * در مورد آتروفی و ضعف عضلانی شدید نیز کاربرد دارد،
    * در سرطان ‌ها نیز که فرد تحلیل عضلانی و کاهش عضلانی شدید دارد استفاده می شود
    * و حتی در سوختگی‌ ها مصرف می شود.

    وی افزود:‌ متأسفانه زمانی که فردی می ‌خواهد به سرعت حجم عضلات خود را افزایش دهد از این داروها به طور بی ‌رویه استفاده می ‌کند که باید توجه داشت مصرف بی ‌رویه ی ناندرلون و خانواده‌ ی آن عوارضی مانند:
    * طاسی سر در مرد و زن،
    * جوش ‌های چرکی به ویژه در شانه‌ ها،
    * ژنیکوماستی در مردان،
    * کوچک شدن بیضه ‌ها،
    * درآوردن مو و تغییر صدا در زنان
    را به همراه دارد و استفاده خیلی زیاد آن موجب بیماری ‌های کبدی و حتی سرطان کبد می ‌شود.

    حاجی ‌رسولی خاطرنشان کرد: در آمریکا اعلام شده ۶ ماه مصرف مداوم آن ها می ‌تواند در انسان عوارض غیرقابل برگشت ایجاد کند و سپس اعلام کردند که یک ماه مصرف مداوم، این عوارض را ایجاد می‌ کند که دوز مصرفی آن بستگی به جنس، میزان و نوع آن دارد.

    وی گفت: این داروها در اوایل مصرف مانند مواد مخدر احساس قدرت و پرخاشگری و نترسیدن به فرد می ‌دهد اما پس از مدتی تبدیل به یاس، بدبینی، ناتوانی روحی و افسردگی می ‌شود.

 6. امید

  من سابقه ندارم اصلا نمیدونم به استرویید حساس هستم یا نه دوره پیش روزی یک عدد استانازول میخوردم هیچ مشکل یا عارضه ای نداد ولی اینو میترسم متان ۴۰ میل در روز زیاد نیست؟ فقط از ژیکوماسی میترسم چون من آدم بد شانسیم تو باشگاه ما خیلی ها مصرف کردن یه تار موشون نریخته ولی من شانس خودم رو میدونم خواهشا اساتید راهنمایی کنن ممنون بابت دو پاسخ فوق ولی یکمی کلی بودش اگر ممکنه در مورد دوره من یک حواب بدید ممنونتون میشم

  • فرهاد

   دوست عزیز ۴۰ میل زیاده میتونی روزی ۲۰ میل شروع کنی بهت جواب میده خوب بعضی از بدن ها زود تر به استروئید ها واکنش نشون میدن بعضیا نه یکی میبینی استروئید میزنه کل بدنش جوش میزنه موهاش میریزه من خودم موهای تنم زیاد میشد میزدم والا اصلا ارزش نداره چه اسراری دارین میخای مصرف کنی خدا داند مسابقه جهانی داری هیچی ارزش بدن سالم نداره

 7. امید

  فرهاد جان یک دنیا ممنون من با روزی ۲۰ میل شروع میکنم هفته اول روزی ۲۰ میل از هفته دوم ۴۰ میل بعد هفته های آخر هم کم میکنم هفته یه دونه هم انانتات میزنم ترن بولان هم میخواستم وردارم متاسفانه پیدا نشد تو بازار به نظرتون این که ژکوماسی نمیده؟
  مورد دوم اینکه ماتدینون من ماله desta pharma spain هستش به صورت ورقه های آلومینیومی هست نه بسته. اصلن ایشالا؟

  • فرهاد

   سلام ۵ هفته مصرف کن هفته اول تا پنجم ۲۰ ۳۰ ۴۰ ۳۰ ۲۰ اینطوری خوبه اگه از یه نفر اشنا گرفته باشی مشکلی نداره عکسش بفرست ببینیم چی گرفتی حالا پریمبلان پرپیونات اینا نیست دم دستت

 8. امید

  آقا فرهاد یک دنیا ممنون واقعا نمیدونم چطور تشکر کنم مرسی که جواب میدید والا استادم بهم گفته هفته اول روزی ۲۰ از هفته دوم روزی ۴۰ هفته های بعد و نگفته ولی به طبع کم میکنه.پرمبولان رو گشتم نبودش ولی انانتات میزنم هفته ای یه دونه اینم از عکس خدمت شما:
  http://s6.uplod.ir/i/00675/er6zjqol35dw.jpg

  http://s6.uplod.ir/i/00675/4p14xepf8t9a.jpg

  اصل به نظرتون؟

  • احمدی

   میشه گفت خوبه من از اینا دشاتم یه بوی خاصی میده تاریخ مصرفشم نگاه کن نگذشته باشه
   خوب یهو بخوای ۴۰ میل بخوری خیلیه چون دفعه اول هست همون ۲۰ هم جواب میده بازم با خودت و مربیت

 9. امید

  ممنون از شما پس یعنی اصلن خیالم راحت؟
  به نظرتون پایان دوره چقدر حجم میگیرم

  • بهزاد

   این که میگی پایان دوره چقد حجم بگیرم واسه هر کسی فرق میکنه دوست عزیز نمیشه گفت به فرض مثال یه کراتین ۳۰۰ گرمی چقد وزن افزایش میده تو هر کسی فرق میکنه حالا دورت شروع کن ببین چی میشه

 10. امید

  سلام ممنون یکمورد دیگه چون ترن بولن رو پیدا نکردم جاش ناندرلون ۳۰۰ میل گرفتم ۱۰ تاست الان شد

  متاندینون روزی ۲۰ میل هفته اول و هفته دوم روزی ۴۰ میل از هفته سوم هم کم میکنم
  تستسترون انانتات ۲۵۰ میل هفته ای یه بار
  ناندرلون ۳۰۰ میل هفته ای ۲ بار

  پمپ و پروتئینو گلوتامینم که جای خودش خوب نظرتون چیه؟عوارش چقدر میزاره به نظرتون ژیکوماستی نده اساتید محترم خواه میکنم راهنمایی فرمایید یک دنیا ممنون

  • خلیلی

   خوبه هر وقت داری میبینی که داری نوک سینه میزنه قطعش کن فدات شم ولی پمپ با استروید همزمان مصرف نکنی بهتره بجاش امینو بگیر

   • امید

    سلام ممنون از پاسختون جناب خلیلی ۲۲ سالمه ولی خیلی از اون عارضه میترسم به نظر شما با این دوز احتمالش هست؟ خواهش میکنم خیالمو راحت کنید صادقانه میگم من مثل سگ میترسم از اون مورد

 11. امید

  سلام استاید محترم ممکنه جواب کامنن قبلیم رو محبت کنید و بفرستید

 12. اردشیر

  بسیار مطلب خوبی بود مخصوصا کسانی که تازه این ورزش رو شروع کردن بدردشون میخوره،
  فقط من با ردیف ۲۰ مخالف هستم با دستگاه اسمیت پرس سینه ، اسکات ، هالتر خم و …. میشه استفاده کرد و خیلی هم کاربردی هست. خوبه که به تناوب این حرکات رو با وزنه آزاد جابجا کنیم.
  – یک مورد هم من با اجازه اضافه میکنم : اگر کسی داره با دمبل یا وزنه ای یا هاتری کار میکنه و شما هم میخواید در زمان استراحت با آن کار بکنید، بعد از استفاده در یک نقطه دیگه باشگاه آن وسیله را به آن ورزشکار برگردانید، نه اینکه به امان خود راه کنید تا خودش بیاد دنبالش.
  – و یک مورد دیگه هم بگم به عنوان مثال اگر از کرآس آور استفاده میکنید و دو یا سه نفر هستید قرقره و دسته نفر بعد را برایش عوض کنید نگذارید خودش این کار رو بکنه ( این در حرکات دیگه هم صدق میکنه )
  و در آخر این ورزش، ورزش پهلوانی هست و اخلاق حرف اول رو میزنه، ممنون از مدیریت سایت خوب ادکوان.

  • مدیریت

   قربان ممنون نظر لطفتونه شما همیشه لطف دارین دوستان عزیزم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره