۱۵ شایعه نادرست در دنیای بدن سازی
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » ۱۵ شایعه نادرست در دنیای بدن سازی

چه یک بدن ساز تازه کار باشید یا یک بدن ساز حرفه‌ای و کهنه کار بدون شک همه شما تا کنون در باشگاه و یا دیگر محافل با توصیه‌های به اصطلاح حرفه‌ای برخی‌ افراد روبرو شده اید.

 ۱۵ شایعه نادرست در دنیای بدن سازی

اینطور به نظر می‌رسد که هر کسی‌ نظری مخصوص به خود در مورد بهترین راهکار‌های بدن سازی دارد.اگر تا کنون اینگونه افراد را دیده باشید خواهید فهمید که نوع برخورد و حرف زدن آنها طوری است که گویی همه چیز را کاملا می‌دانند ولی‌ وقتی‌ به اندام و فیزیک بدنی آنها نگاه می‌کنید متوجه امر دیگری خواهید شد.در این مقاله قصد داریم برای شما ۱۵ مورد از این دروغ‌های بسیار رایج در دنیای بدن سازی را برای شما بازگو کنیم.

۱) کراتین یک نوع استروئید می‌باشد
این روز‌ها تب استروئید همه جا را فرا گرفته است.کافی‌ است که بگویید شما کراتین مصرف می‌کنید و خواهید دید که مردم باچه نگاهی‌ به شما خیره خواهند شد و به شما درمورد خطرناک بودن آن هشدار میدهند.اما باید بگوئیم که کراتین یک ماده طبیعی است که در خود بدن نیز تولید میشود و در گوشت قرمز نیز به میزان مناسبی یافت میشود.حقیقت ساده این است که کراتین به هیچ عنوان استروئید نمی‌باشد.

۲) خوردن مقداری نوشیدنی‌ الکلی که چیزی را عوض نمیکند
حقیقت این است که الکل تاثیر بسیار زیادی روی بدن دارد مخصوصا فرایند عضله‌ سازی.مصرف الکل باعث کاهش سطح تستوسترون و کاهش آب بدن میشود.اگر واقعا برای رسیدن به اهداف خود جدی هستید به طور کامل مصرف الکل را ترک کنید.اگر واقعا نمیتوانید این کار را انجام دهید سعی‌ کنید مصرف الکل را در کمترین میزان حفظ کنید و مقدار زیادی آب بنوشید.

۳) تمرینات غریزی بهترین می‌باشد
غریزه در بسیاری از جنبه‌های زندگی‌ بسیار خوب می‌باشد اما هنگامی که بحث بدن سازی مطرح میشود تمرینات غریزی تنها باعث کاهش احتمال نتیجه گیری شما خواهند شد.برای دستیابی به نتایج مطلوب در بدن سازی شما نیازمند یک برنامه غذایی هوشمندانه هستید و اگر این رژیم غذایی بر پایه غریزه باشد پس به احتمال زیاد ما نباید امروزه شاهد افزایش وزن بسیاری از مردم می‌بودیم.استفاده از راهکار‌های علمی‌ در بدن سازی تنها راه رسیدن به نتایج مطلوب می‌باشد.

۴) بدن سازان حرفه‌ای می‌دانند که چه چیز بهترین می‌باشد
هنگامی که با بدن سازان حرفه‌ای مواجه می‌شویم معمولا اکثر افراد مبهوت عضلات پر پیچ خم و حجیم آنها میشوند.اما باید بگوئیم که اکثر این افراد تنها به دلیل ژنتیک برتر و استفاده از استروئید‌ها به این نقطه رسیده‌اند تا استفاده از برنامه‌های سنگین و پیچیده.در واقع حقیقت این است که تمرینات افراد حرفه‌ای مخصوص به خود آنها است و بس.

۵) افزایش پمپاژ خون نشان دهنده یک تمرین خوب است
همه افراد افزایش پمپاژ خون در عضلات خود را بعد از تمرین دوست دارند.در پایان تمرین احساس می‌کنید که عضلات شما بزرگتر و حجیم‌تر شده‌اند.اما آیا واقعا این موضوع نشان دهنده خوب بودن تمرین شما می‌باشد؟جواب خیر می‌باشد.سایت ادکوان.زیرا افزایش پمپاژ خون در عضلات لزوما نشان دهنده کارایی تمرینات ما نمی‌باشد.برای اثبات این موضوع به شما توصیه می‌کنیم یک وزنه کاملا سبک انتخاب کنید و با آن در حرکت جلو بازو ۳۰ تکرار را انجام دهید.در این حالت شما به یک پمپاژ خون مناسب دست خواهید یافت اما آیا اینگونه تمرین کردن موثر می‌باشد؟

۶) انجام هزار دراز و نشست در روز باعث بیرون آمدن عضلات شش تکه میشود
اگر نمیتوانید عضلات شکم خود رابا وجود تمرینات شدید و طولانی‌ مشاهده کنید مشکل به خاطر درصد بالای چربی‌ بدن شما می‌باشد.

۷) می‌توان چربی‌ سوزی موضعی انجام داد
بسیاری از تبلیغات و برنامه‌های تلویزیونی اصرار بر این دارند که به بیننده خود القا کنند که می‌توان چربی‌ سوزی موضعی انجام داد اما حقیقت این است که شما واقعا نمیتوانید چربی‌ یک ناحیه خاص از بدن خود را بسوزانید.برای دیدن عضلات شش تکه شکمی خود شما راهی‌ جز کاهش چربی‌ بدن خود ندارید.به برنامه غذایی خود توجه بیشتری داشته باشید و تمرینات هوازی را نیز در دستور کار خود قرار دهید.

۸) برخی‌ از حرکات میتوانند شکل خاصی‌ به یک عضله‌ دهند
عامل اصلی‌ تعیین کننده شکل عضلات ژنتیک هر فرد می‌باشد.بدون داشتن ژنتیک مناسب شما هیچگاه نمیتوانید پیک جلوی بازوی خود را در حد یک قهرمان بدن سازی بسازید.

۹) تیپ بدنی من مناسب بدن سازی نمی‌باشد
جدایی از نوع تیپ بدنی شما همیشه راهی‌ برای عضله‌ سازی وجود دارد.برای یک فرد لاغر اندام و نحیف جهت افزایش عضله‌ سازی این فرد نیازمند دریافت کالری بیشتر و تمرینات با وزنه هوشمندانه تر می‌باشد.اگر به اندازه کافی‌ مواد غذایی در اختیار بدن قرار داشته باشد و تمرینات شما نیز به اندازه کافی‌ بدن را تحت فشار قرار دهد بدون شک عضله‌ سازی خواهید کرد.

۱۰) تغذیه من بسیار زیاد و تمریناتم منظم می‌باشد ولی‌ باز هم رشد نمیکنم
باید باز هم بگوئیم که تغذیه شما ناکافی می‌باشد.سعی‌ کنید هر هفته ۵۰۰ کالری بیشتر مصرف کنید تا شاهد ایجاد تغییرات باشید.اگر خواهان افزایش حداکثری حجم عضلات خود هستید نگران افزایش چربی‌ بدن خود نباشید.البته رژیم شما باید کنترل شده باشد تا افزایش چربی‌ بدن نیز به حداقل برسد.

۱۱) انجام بیش از حد تمرینات سینه باعث بزرگ شدن بیش از حد آنها میشود
این موضوع کاملا دروغ و غیر عقلانی می‌باشد.تمرین روی عضلات سینه باعث افزایش حجم و عضله‌ سازی آنها میشود.با انجام تمرینات بیش از حد روی سینه مطمئنا به سینه‌هایی مشابه زنان دست نخواهید یافت.

۱۲) چون این موضوع در مقاله ذکر شده پس حتما درست می‌باشد
اینترنت یک چیز بسیار خوب می‌باشد که باعث شده است مردم به حجم زیادی از اطلاعات دست یابند.اما در بین این اطلاعات بسیاری از آنها نیز ناصحیح می‌باشد.منظور ما این است مراقب باشید که از چه منبعی برای دریافت اطلاعات خود استفاده می‌کنید.

۱۳) برچسب‌های موجود روی مکمل‌ها همیشه حقیقت را بیان میکنند
ممکن است دیده باشید که روی برخی‌ از مکمل‌ها مثلا نوشته شده است که با مصرف این مکمل شما ۲۰% افزایش قدرت خواهید داشت.اما باید بگوئیم که اینطور نیست.اگر می‌بینید برخی‌ از مکمل‌ها ادعا‌های اغراق شده‌ای را مطرح میکنند درباره آنها شک کنید.

۱۴) مصرف مکمل‌ها لازمه بدن سازی می‌باشد
در بدن سازی چیز‌های زیادی مورد نیاز است از جمله انجام تمرینات شدید و سخت، ثبات قدم و داشتن یک انگیزه بسیار بالا برای ارتقا سطح بدن به یک مرحله بالاتر.با این حال مصرف مکمل‌ها جز این الزامات نیست.به عنوان مدرک میتوانید عکس‌ها یا فیلم‌های بدن سازان قدیمی‌ را بررسی کنید.مکمل‌ها میتوانند در جهت رسیدن به اهداف شما کمک کننده باشند اما در نهایت این سخت کوشی است که باعث رسیدن به اهداف خواهد شد نه یک سری فرمول‌های شیمیایی.

۱۵) برای افزایش رشد عضلات شما باید هر روز تمرین کنید
انجام تمرینات روزانه برای هر کسی‌ لازم نمی‌باشد.در حقیقت در بسیاری از مواقع انجام تمرینات روزانه تنها باعث بروز تمرین زدگی خواهد شد.سرانجام تمرین زدگی نیز باعث ایجاد آسیب دیدگی خواهد شد که در مجموع این مورد نیز باعث میشود شما به کل از تمرینات دور بمانید.البته این موضوع را باید بگوئیم که برخی‌ افراد با انجام تمرینات روزانه بهترین نتایج را میگیرند از طرفی‌ نیز برخی‌ افراد هستند که تنها با انجام ۳ روز تمرین در هفته بهترین نتایج خود را دریافت میکنند.پس باید بدانید که هر روشی‌ که برای شما بهترین می‌باشد ممکن است برای یک فرد دیگر موفقیت آمیز نباشد

 1. مهدی

  به نکات بسیار خوبی اشاره کردین.خسته نباشین

 2. مریم

  سلام من۱۵سالمه و امسال میرم تو۱۶لاغر هم هستم ..واسه بدنسازی ثبت نام کردم ولی میگن قد؛کوتاه میشه چون توی سن رشدم خیلی نگرانم..آیا حقیقت داره؟؟؟؟؟؟

  • رضایی

   نه ربطی نداره سی کن زیر نظر یه مربی مجرب تمرینات شروع کنی و تغذیه سالم داشته باشی حتی کمک میکنه به رشد قدی بیشتر

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره