شما اینجا هستید
اسلایدر » ۱۰۰ نکته مهم و تاثیرگذار برای عضله سازی

۱۰۰ نکته مهم و تاثیرگذار برای عضله سازی

عضله‌ سازی یک هدف بسیار رایج در میان بسیاری از افراد می‌باشد اگرچه رسیدن به آن آسان نمیباشد و نیازمند ایجاد تغییرات زیادی در سبک زندگی‌ بسیاری از افراد می‌باشد تا آنها بتوانند به یک عضله‌ سازی مستمر دست یابند.هنگامی که بحث عضله‌ سازی در میا‌‌ن باشد بحث در مورد تمرینات همیشه جذاب بوده است پس در ابتدای مقاله با نکاتی‌ مربوط به تمرینات شروع خواهیم کرد.در این مقاله شما ۱۰۰ نکته برای کمک به عضله‌ سازی خواهید آموخت.

۱۰۰ نکته مهم و تاثیرگذار برای عضله سازی

۱۰۰ نکته مهم و تاثیرگذار برای عضله سازی

۱) همیشه به دنبال اعمال اصل اضافه بار در تمرینات باشید.این موضوع میتواند از طریق افزایش میزان وزنه تمرینی، افزایش تعداد تکرار‌ها و ‌ست ها، کاهش زمان استراحت میا‌‌ن ‌ست و حتی رعایت بهتر فرم حرکات تمرینی محقق شود.

۲) از حرکات چند مفصلی اصلی‌ و سنگین استفاده کنید.اسکات، ددلیفت، بارفیکس، پارالل و زیربغل هالتر خم همیشه باید جزو ثابت برنامه‌های تمرینی شما باشند.

۳) دم عضلانی ایجاد کنید.هنگامی که شما عضلات خود را با حرکات اصلی‌ و سنگین تمرین دادید با استفاده از حرکات تک مفصلی سعی‌ کنید جریان خون در آنها را افزایش داده و دم عضلانی بیشتری ایجاد کنید.

۴) حرکات تمرینی خود را در دامنه حرکتی‌ کامل انجام دهید.مگر اینکه یک بدن ساز حرفه ای باشید انجام اسکات‌های ناقص و شبیه آن نباید جایگاهی در برنامه تمرینی شما داشته باشد.

۵) هر گروه عضلانی را با فراوانی‌ بیشتری در هفته تمرین دهید.هدف شما باید این باشد که هر گروه عضلانی را هر ۳-۵ روز یک بار تمرین دهید.

۶) میزان فراوانی‌ و حجم تمرینات خود را مطابق با قابلیت ریکاوری بدن خود هماهنگ کنید.شما هنگام ریکاوری کردن رشد می‌کنید.

۷) تغییر چرخه بین شدت تمرینات (تکرار‌های پایین با وزنه سنگین یا تکرار‌های بالا با وزنه سبک) یک راه بسیار عالی‌ برای عبور از مرحله عدم رشد عضلانی می‌باشد.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

۸) اگر در محدوده تکرار‌های پایین نظیر ۴-۶ تکرار تمرین می‌کنید ‌ست‌های خود را افزایش دهید تا میزان حجم تمرینات شما به سطح مطلوبی برسد.

۹) اگر در شک هستید قویتر شوید.

۱۰) هالتر را تا جایی که میتوانید محکم بفشارید.انجام این کار یک خاصیت تشعشعی دارد و میتواند یک تنش در سراسر بدن ایجاد کند و همچنین شما اطمینان پیدا خواهید کرد که فشار تمرین روی ماهیچه‌ها قرار دارد نه مفاصل.

۱۱) سعی‌ نکنید که تنها برای یک تکرار حداکثر (رکورد) خود قویتر شوید شما باید برای انجام چندین تکرار قویتر شوید.

۱۲) با عضلات خود تمرین کنید نه با غرورتان.بسیاری از مردان نیاز دارند که ۱۰% از سنگینی‌ وزنه‌های خود کم کنند و بسیاری از زنان نیز باید ۱۰% بر میزان وزنه‌های خود اضافه کنند.

۱۳) اگر شما یک مبتدی هستید قبل از انجام تکنیک‌های پیشرفته بدن سازی باید در محدوده ۶-۱۲ تکرار قویتر شوید.

۱۴) هر چند هفته یک بار تغییراتی‌ را در برنامه خود ایجاد کنید.ایجاد تغییرات جزئی نظیر تغییر نحوه گرفتن هالتر، تغییر زاویه انجام حرکات، تغییر در تعداد تکرار‌ها و تغییر در ترتیب انجام حرکات میتواند به اندازه کافی‌ باعث تحریک بدن به رشد شود.

۱۵) هرچه حرفه‌ای تر شوید بیشتر نیازمند تغییر برنامه خود خواهید بود.

۱۶) اگر یک گروه عضلانی ضعیف دارید همیشه آن را در روز‌های اول هفته و در اول تمرینات خود تمرین دهید.

۱۷) ترتیب حرکات تمرینی خود را در صورت نیاز تغییر دهید.گاهی‌ انجام حرکات چند مفصلی سنگین در آخر تمرین میتواند کارامد تر باشد.

۱۸) مدت زمان مستمر زیر فشار بودن کلید رشد عضلات شما می‌باشد.پس بخش منفی‌ حرکات را با کنترل کامل انجام دهید.

۱۹) حرکات تمرینی خود را با سرعت‌های مختلفی‌ اجرا کنید و نتیجه را ارزیابی کنید.گاهی‌ اوقات ایجاد یک مکث در حرکات تمرینی میتواند یک راه بسیار عالی‌ برای ایجاد یک فشار بیشتر روی عضله‌ باشد.

۲۰) ماهیچه‌های خود را تحریک کنید نه تخریب.

۲۱) برای اکثر افراد انجام ۴ جلسه تمرینی با وزنه در هفته کاملا کافی‌ می‌باشد.

۲۲) اگر زمان کافی‌ را دارید انجام تمرینات به صورت دو بار در روز با بازه‌های زمانی‌ کوتاه را امتحان کنید.

۲۳) فراتر از محدودیت خود گام بگذارید.با گذر از ظرفیت ریکاوری عضلات خود به شکل هدفمند میتوانید آنها را وادار به رشد کنید.

۲۴) هر ۳-۶ هفته یک بار حجم تمرینات خود را کمتر کنید.

۲۵) هر ۱۲-۱۶ هفته یک هفته را استراحت کنید.

۲۶) همیشه به دنبال بهبود ظرفیت تمرینی خود باشید.

۲۷) ایجاد یک شرایط آنابولیک برتر وابسته به حجم تمرینی می‌باشد.هرچه بیشتر بتوانیم یک عضله‌ را تحریک کنیم فرصت‌های رشد بیشتری نیز برای ما وجود خواهد داشت.

۲۸) سیستم عصبی خود را در شروع جلسه تمرینی فعال کنید.اسکات پرشی و شنا حرکاتی خوب برای فعال سازی فیبر‌های عضلانی تند انقباض هستند.

۲۹) وزنه را سریع لیفت کنید.هنگامی که بحث حرکات چند مفصلی سنگین باشد سعی‌ کنید که در قسمت مثبت حرکت وزنه را با سریعترین حالت ممکن لیفت کنید در حالی‌ که همچنان فشار روی عضلات باقی‌ بماند.

۳۰) اگر احساس می‌کنید که روی عضله‌ هدف کاری صورت نمیگیرد یا دمی در آن ایجاد نمی‌شود پس رشد آن غیر محتمل خواهد بود.

۳۱) بر اساس نوع تیپ بدنی خود حرکات تمرینی صحیحی را انتخاب کنید.برای مثال اگر دارای پاهای کشیده و تنه ای کوتاه هستید اسکات از جلو انتخابی بهتر از اسکات از پشت می‌باشد.

۳۲) برای ایجاد ظاهری بهتر برخی‌ گروه‌های عضلانی را در اولویت قرار دهید.برای مثال سرشانه‌های بزرگ تر، بالا سینه حجیم و عضلات لت عریض تر باعث ایجاد یک بدن هفتی شکل میشود.

۳۳) یک عضله‌ را در موقیت‌های مختلف از لحاظ ایجاد فشار تمرین دهید.برای مثال در تمرین دادن عضلات چهار سر اسکات در دامنه متوسط، جلو پا دستگاه در دامنه کوتاه و سیسی اسکات در دامنه بلند روی این عضله‌ کار میکنند.

۳۴) حرکات با وزنه ای که باعث ایجاد کشش میشوند نظیر ددلیفت رومانیایی می‌توانند در افزایش حجم عضلات بسیار موثر باشند.

۳۵) در محدوده تکرار‌های مختلف قویتر شوید.

۳۶) برای فیبر‌های عضلانی کند انقباض نظیر عضلات چهار سر از افزایش تعداد تکرار‌ها هراسی نداشته باشید.‌ست‌های دارای ۲۰ تکرار و حتی ۱۰۰ تکرار به شدت می‌توانند در رشد آنها موثر باشند.

۳۷) حرکت (breathing squats) را امتحان کنید.این حرکت که با نام اسکات ۲۰ تکراری نیز شناخته میشود یک حرکت کاملا چالش برنگیز می‌باشد.شما باید از وزنه ای استفاده کنید که تنها توان انجام ۱۰ تکرار را با آن دارید.سپس بعد از انجام ۱۰ تکرار مکث کوتاهی‌ کرده چند نفس عمیق کشیده و دوباره تکرار‌ها انجام میدهید تا به تکرار ۱۵ برسید.پس از آن دوباره مکث کرده و چند نفس عمیق کشیده و در حالی‌ که دیگر پاهایتان ناتوان است چند تکرار باقیمانده را نیز انجام میدهید.

۳۸) تمرینات با فشار بالا میتوانند در بازه زمانی‌ کوتاهی‌ انجام شوند.اگرچه در مقطعی شما نیازمند افزایش حجم تمرینات خواهید بود.

۳۹) استفاده ترکیبی‌ از تمرینات با حجم بالا و تمرینات با حجم کم کارامد تر می‌باشد.

۴۰) از تکنیک‌های دراپ ‌ست، رست پاز و تکرار‌های ناقص به منظور افزایش مدت زمان زیر فشار بودن عضلات استفاده کنید.

۴۱) از زنجیر و باند‌های مخصوص بدن سازی استفاده کنید.استفاده از آنها در حرکاتی نظیر اسکات، انواع پرس سینه و ددلیفت یک راه بسیار عالی‌ برای افزایش قدرت و فشار تمرینی می‌باشد.

۴۲) از تکنیک‌های افزایش فشار تمرینی به شکل دوره ای استفاده کنید.از آنها سو استفاده نکنید.

۴۳) در صورت امکان از هالتر و دمبل‌هایی که دارای دستگیره ضخیم تری هستند استفاده کنید.

۴۴) یک جفت حلقه مخصوص بدن سازی برای خود تهیه کنید (همانند حلقه‌ای‌هایی که ژیمناستیک کاران از آن استفاده میکنند).

۴۵) در حرکات مبتنی‌ بر وزن بدن قویتر شوید.انجام شنا با حلقه یک جایگزین بسیار عالی‌ برای پرس سینه دمبل می‌باشد.

۴۶) تمرینات یک طرفه پا نظیر اسکات تک پا و استپ آپ را برای حفظ تعادل و تقارن عضلات خود استفاده کنید.

۴۷) مقداری از تمرینات به سبک مردان آهنین را انجام دهید تا قدرت واقعی بدن شما افزایش یابد و عضلات نیز رشد یابند.

۴۸) به برنامه خود پایبند باشید و مدام آن را تغییر ندهید.این امر مخصوصا در مبتدیان و بدن سازان سطح متوسط رایج می‌باشد.

۴۹) تمرین خود را کوتاه و پر فشار حفظ کنید.بعد از ۶۰ دقیقه شدت تمرینات و میل انجام آن کاهش می‌یابد.

۵۰) یک حریف تمرینی خوب برای خود پیدا کنید.جدایی از برنامه‌ای که از آن پیروی می‌کنید این امر میتواند یک تغییر بسیار عظیم در تمرینات شما ایجاد کند.

۵۱) در یک محیط تمرینی مناسب کار کنید.اگر در جایی تمرین می‌کنید که جایگاه اسکات ندارد و نمیتوانید ددلیفت انجام دهید بهتر است باشگاه خود را تغییر دهید.

۵۲) با شدت بالا و از صمیم قلب تمرین کنید.

۵۳) اطمینان حاصل کنید که روزانه به میزان کافی‌ پروتئین مصرف می‌کنید.یک گرم به ازای هر پوند از وزن بدن نقطه شروع خوبی‌ می‌باشد.

۵۴) از منابع پروتئینی متنوع و به شکل چرخشی استفاده کنید.

۵۵) به اندازه کافی‌ چربی‌ مصرف کنید.حداقل ۲۰% از کالری روزانه شما باید از طریق چربی‌‌ها تامین شود.

۵۶) چربی‌‌های اشباع مخصوصا هنگامی که قصد عضله‌ سازی دارید بسیار مهم هستند.تخم مرغ، کره و گوشت قرمز گزینه‌‌های خوبی‌ هستند.

۵۷) کربوهیدرات‌ها دوست شما هستند.اگر در مقادیر صحیح مصرف شوند می‌توانند بسیار آنابولیک باشند.

۵۸) قبل از اینکه به منظور عضله‌ سازی تغذیه کنید ابتدا باید بدن کم چربی‌ داشته باشید.

۵۹) اگر هدف شما عضله‌ سازی به میزان حداکثری می‌باشد سعی‌ کنید که درصد چربی‌ بدن شما از ۱۳-۱۵% بیشتر نرود.زیرا بعد از این نقطه بدن شما در چربی‌ سازی شرایط خوبی‌ پیدا می‌کند.

۶۰) برای عضله‌ سازی خشک شما تنها نیازمند این هستید که کمی‌ بیشتر حد نیاز روزانه خود کالری مصرف کنید.با مصرف حجم زیادی غذا نمیتوانید بدن را وادار به رشد کنید.

۶۱) اکثر افراد به منظور عضله‌ سازی به اندازه کافی‌ تغذیه ندارند.یک نقطه شروع خوب میتواند ۱۶-۱۸ کالری به ازای هر پوند از وزن بدن باشد.

۶۲) هنگامی که میزان دریافت کالری مشکل شما می‌باشد مواد غذایی دارای ارزش بالاتر را انتخاب کنید.گوشت گاو و بره و تخم مرغ گزینه‌‌های بهتری نسبت به مرغ و بوقلمون هستند.

۶۳) یک میا‌‌ن وعده غذایی با ارزش بالا برای افرادی که سرشان شلوغ است میتواند میوه‌های خشک شده و آجیل باشد.

۶۴) هنگامی که میزان افزایش وزن شما از کنترل خارج شد از دوره های مینی کات به منظور تنظیم مجدد سطح انسولین و حساسیت آندروژن‌ها استفاده کنید.

۶۵) اگر در افزایش وزن دچار مشکل هستید هر ۴-۷ روز یک روز را با ۱۵۰% کالری نرمال روزانه خود سپری کنید.

۶۶) از این وعده‌های تقلبی میتوانید در روز‌های تمرین دادن عضلات با اهمیت، روز قبل از سخت‌ ترین جلسه تمرینی یا حتی در روز استراحت خود استفاده کنید زمانی‌ که بدن شما کمتر در استرس است و میتواند بخش اعظمی از کالری را به راحتی‌ جذب کند.

۶۷) هر کار لازم در جهت افزایش حساسیت سلول‌ها نسبت به جذب انسولین را انجام دهید.هنگامی که میزان کالری و کربوهیدرات‌های شما افزایش پیدا می‌کند این موضوع اهمیت زیادی در جهت عدم افزایش چربی‌ بدن دارد.

۶۸) زمان بندی وعده‌های غذایی واقعا تاثیر گذار است.اگر هدف شما یک افزایش حجم خشک می‌باشد از آن استفاده کنید.

۶۹) به منظور محدود کردن ایجاد چربی‌ در بدن زمان آن رسیده است که میزان مصرف کربوهیدرات خود حین زمان تمرینات را افزایش دهید.

۷۰) در روز‌های استراحت میزان مصرف کربوهیدرات خود را پایین حفظ کنید تا حساسیت سلول‌ها نسبت به جذب انسولین بالا حفظ شود.

۷۱) هیچگاه وعده‌های غذایی خود را حذف نکنید.از دست دادن یک وعده غذایی در هر روز میتواند باعث ایجاد کمبود کالری زیادی شود.

۷۲) تقسیم کردن غذا‌های خود به ۵-۶ وعده میتواند مصرف آن را برای شما بسیار راحت تر کند.

۷۳) به میزان کافی‌ به بدن خود آبرسانی کنید.کمبود آب میتواند باعث کاهش قدرت و عملکرد شما در تمرینات شود و توانایی عضله‌ سازی شما را محدود کند.

۷۴) اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی‌ فیبر مصرف می‌کنید.میوه‌ها و سبزیجات هنگام عضله‌ سازی همچنان اهمیت زیادی دارند.

۷۵) اگر هدف شما عضله‌ سازی حداکثری می‌باشد مصرف الکل را قطع یا بسیار محدود کنید.

۷۶) مصرف نوشیدنی‌‌های محرک را محدود کنید مگر اینکه واقعا به آنها نیاز داشته باشید.

۷۷) از کراتین استفاده کنید.کراتین یکی‌ از معدود مکمل‌هایی می‌باشد که به شکل پیوسته ثابت کرده است که میتواند در تمام جنبه‌های تمرینی کمک کننده باشد.۳-۵ گرم در روز دوز مناسبی می‌باشد.

۷۸) از بتا آلانین استفاده کنید.این مکمل باعث پاکسازی لاکتات و بهبود سطح کارنوزین میشود که نتیجه آن انجام چند تکرار بیشتر در محدوده تکرار‌های متوسط رو به بالا می‌باشد که این امر برای افزایش حجم بسیار مناسب است.

۷۹) تغذیه حین تمرین میتواند باعث بهبود تمرینات و ریکاوری شود.استفاده از یک پودر کربوهیدراتی با اسمولالیته پایین نظیر دکسترین همراه با آمینو اسید‌ها میتواند بسیار کارامد باشد.

۸۰) مصرف آمینو اسید‌های شاخه دار در مقادیر مناسب حین تمرین میتواند یک تاثیر آنابولیک بسیار مناسب از لحاظ عملکرد و ریکاوری ایجاد کند.

۸۱) یک نوشیدنی‌ بعد از تمرین حاوی پروتئین و کربوهیدرات یک راه آسان برای افزایش میزان دریافت کالری و شروع فرایند ریکاوری می‌باشد.

۸۲) استفاده از وعده‌های غذایی مایع برای آنها که تامین کالری روزانه خود مشکل دارند بسیار مناسب است.ترکیب پروتئین وی، انواع جو و مقداری روغن میتواند بسیار خوب عمل کند.

۸۳) از روغن ماهی‌ استفاده کنید.یک رژیم سرشار از امگا ۳ میتواند باعث افزایش حساسیت سلول‌ها به جذب انسولین و کاهش التهابات شود که برای عضله‌ سازی بسیار مناسب است.

۸۴) سلامت دستگاه گوارش خود را بهبود دهید.استفاده از یک پروبیوتیک با کیفیت می‌بایست همیشه جز ثابت برنامه شما باشد.

۸۵) آنزیم‌های گوارشی واقعا برای افرادی که نیازمند جذب بیشتر کالری هستند مورد نیاز است.

۸۶) از کورکومین و زردچوبه استفاده کنید.حفظ التهابات در سطوح پایین کلید اصلی‌ یک ریکاوری سریعتر می‌باشد.

۸۷) اگر در مکانی زندگی‌ می‌کنید که دارای کمبود آفتاب است از یک مکملی ویتامین دی استفاده کنید.

۸۸) در شب ۷-۹ ساعت بخوابید.این امر باعث بهبود قابلیت ریکاوری، تقویت سطح تستوسترون، کنترل سطح کورتیزول و بهبود حساسیت سلول‌ها به جذب انسولین میشود.

۸۹) از خواب‌های کوتاه در طول روز استفاده کنید.حتی چرت زدن به میزان ۱۰ دقیقه نیز میتواند در بلند مدت بسیار تاثیر گذار باشد.

۹۰) سعی‌ کنید زود بخوابید و زود بیدار شوید.

۹۱) ریکاوری خود را به حداکثر برسانید.انجام حرکات کششی، ماساژ، مدیتیشن و حمام نمک راه‌هایی عالی‌ در جهت بهبود ریکاوری میباشند.

۹۲) از بدن خود مراقبت کنید و سالم بمانید.اگر مدام دچار آسیب دیدگی شوید پیشرفت چندانی در باشگاه نخواهید داشت.

۹۳) تا جای ممکن سطح استرس خود را پایین حفظ کنید.

۹۴) رابطه جنسی‌ بیشتری داشته باشید.

۹۵) حرکات کششی بیشتری را انجام دهید. بافت فاشیا اطراف ماهیچه‌ها میتواند مانع از رشد عضلات شود.

۹۶) اگر در افزایش وزن دچار مشکل هستید از کالری سوزی خارج از باشگاه خودداری کنید.۳ ساعت بازی‌ کردن تنیس در روز‌های استراحت نمی‌تواند برای عضله‌ سازی شما موثر باشد.

۹۷) از فرم بدنی مناسب خارج نشوید.

۹۸) از متر و عکس به عنوان ابزار ارزیابی پیشرفت خود استفاده کنید.استفاده ترکیبی‌ از ترازو، کالیپر و متر این اطمینان را به شما خواهد داد که افزایش وزن شما عضله‌ می‌باشد نه چربی‌.

۹۹) اهداف شفاف، خاص و قابل اندازه گیری تعیین کنید و به دنبال آن بروید.

۱۰۰) یک دفتر ثبت اطلاعات تمرینی داشته باشید و سعی‌ کنید که هر جلسه عملکرد خود در جلسه قبل را بهبود بخشید.

منبع:

https://upfitness.com/

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و اتفاقات دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام و پاورلیفتینگ، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره