چگونه برای همیشه چربی های شکم را از بین ببریم
شما اینجا هستید
چربی سوزی ( هوازی و بی هوازی) » چگونه برای همیشه چربی های شکم را از بین ببریم

چگونه چربی های شکم را از بین ببریم

چگونه برای همیشه چربی های شکم را از بین ببریم

بدن شما چگونه چربی‌ سوزی می‌کند

چربی‌ سوزی یک فرایند دو مرحله ای می‌باشد.اولین مرحله آزاد سازی انرژی از ذخایر چربی‌ به درون جریان خون می‌باشد که به نام لیپولیز شناخته میشود و دومین مرحله ورود این مولکول‌ها به درون سلول‌ها و مورد استفاده واقع شدن می‌باشد که به نام اکسیداسیون شناخته میشود.

اولین مرحله یعنی‌ لیپولیز توسط یک سری از مواد شیمیایی به نام کاتکول آمین روی میدهد.

آدرنالین به عنوان مثال یک کاتکول آمین می‌باشد که هنگامی که این مواد شیمیایی در جریان خون قرار بگیرند به گیرنده‌های روی سلول‌های چربی‌ متصل شده که باعث آزاد سازی مقداری از ذخایر انرژی میشوند.

چگونه چربی های شکم را از بین ببریم

چگونه چربی های شکم را از بین ببریم

هنگامی که این مولکول‌ها آزاد شدند (اسید‌های چرب آزاد) سپس به عنوان سوخت (اکسیداسیون) توسط چندین نوع از سلول‌های مختلف در بدن مورد استفاده قرار میگیرند.

ماهیچه‌های تمرین دیده مخصوصا در اکسیده کردن چربی‌‌ها بسیار خوب عمل میکنند و به همین دلیل است که در صورت داشتن یک حجم عضلانی خوب چربی‌ سوزی بسیار راحت تر خواهد بود.در اینجا به بیان توضیح تفاوت بین سلول‌های چربی‌ شکم و دیگر سلول‌های چربی‌ واقع در بخش‌های دیگر بدن خواهیم پرداخت.

سلول‌های چربی‌ دارای تعداد مشخصی‌ از گیرنده‌ها برای دریافت کاتکول آمین‌ها بر روی خود هستند اما همه آنها یکسان نیستند.

یک نوع از این گیرنده‌ها به عنوان گیرنده‌های آلفا ۲ شناخته میشوند و گروه دیگر به عنوان گیرنده‌های بتا ۲ شناخته میشوند.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

توضیح فیزیولوژی آنها بسیار پیچیده می‌باشد اما خلاصه کلام این است که گیرنده‌های بتا ۲ فرایند لیپولیز را سرعت می‌بخشند و گیرنده‌های آلفا ۲ این فرایند را کند میکنند.

این بدین معنی‌ می‌باشد که سلول‌های چربی‌ که دارای نسبت بیشتری از گیرنده‌های بتا ۲ به آلفا ۲ میباشند نسبتا آسان تر از بین میروند اما سلول‌هایی که دارای گیرنده‌های آلفا ۲ بیشتری نسبت به بتا ۲ هستند سخت تر از بین خواهند رفت.

این مشکل در مورد چربی‌‌های شکم نیز وجود دارد و در واقع تمام چربی‌‌هایی که به سختی از بین میروند همین مشکل را دارند.

در اینگونه بافت‌ها نسبت آلفا ۲ به بتا ۲ به شکل قابل توجهی‌ به نفع گیرنده‌های آلفا ۲ می‌باشد.

به همین دلیل هنگامی که شروع به چربی‌ سوزی کنید مناطقی که دارای مقادیر زیادی از گیرنده‌های بتا ۲ باشند زود تر حجمشان کاهش پیدا می‌کند اما مناطقی که دارای مقادیر بیشتر گیرنده‌های آلفا ۲ هستند کند تر واکنش نشان خواهند داد.

برای بیشتر افراد این کاهش حجم چربی‌ سریع در مناطق دست ها، سرشانه ها، سینه، صورت و پاها دیده میشود و مناطقی که کند تر چربی‌ سوزی میکنند شامل شکم، ران ها، پهلو‌ها و باسن می‌باشد.این مناطق همیشه آخر از همه چربی‌ سوزی میکنند زیرا دارای مقادیر بسیار بالایی از گیرنده‌های آلفا میباشند.

اطلاعات علمی‌ بسیار زیادی را در این مورد می‌توان برای شما ارائه داد اما در اینجا مراحل ساده چربی‌ سوزی مناطق لجوج بدن را برای شما شرح خواهیم داد.

 

 

۱) به تدریج چربی‌ کل بدن را کاهش دهید : عملکرد بدن طوری می‌باشد که ابتدا چربی‌ سوزی را در برخی‌ مکان‌های بدن شروع می‌کند اما اگر این چربی‌ سوزی آهسته صورت گیرد شما در نهایت میتوانید چربی‌‌های نواحی سر سخت بدن خود را نیز بسوزانید.

۲) صبور باشید : بدن شما هوشمند تر از هر چیز دیگری عمل می‌کند بنابراین تغییر دادن آن زمان میبرد. شکم معمولا در بیشتر افراد آخرین جایی است که چربی‌‌های آن از بین میرود.

۳) بیش از اندازه رژیم نگیرید : ایجاد یک کمبود کالری کوچک در روز ( کالری سوزی بیشتر نسبت به مصرف کالری در روز) میتواند کاملا چربی‌‌های بدن شما را از بین ببرد.

۴) بیش از اندازه تمرینات هوازی را انجام ندهید : بیشتر تمرکز خود را روی عضله‌ سازی خالص با یک برنامه تمرینی هوشمند بگذارید.انجام این کار متابولیسم شما را بالا حفظ می‌کند.از تمرینات هوازی تنها به عنوان یک ابزار در جهت تقویت این اثر استفاده کنید و بیش از اندازه از آنها استفاده نکنید.

۵) یادگیری حفظ وزن بدن هنگام دستیابی به اهداف : هنگامی که به بدن مورد علاقه خود دست یافتید شما باید برنامه ای در جهت حفظ و نگهداری آن داشته باشید!

 

منبع:

http://www.fitnessrxformen.com/

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره