چگونه همانند یک بدن ساز چربی بسوزانیم؟
شما اینجا هستید
چربی سوزی ( هوازی و بی هوازی) » چگونه همانند یک بدن ساز چربی بسوزانیم؟

تعداد راه‌ها و تاکتیک‌هایی که برای از بین بردن چربی‌‌های بدن وجود دارد بسیار زیاد می‌باشد.تمام برنامه‌ها و روش‌هایی که در اینترنت هر روزه تبلیغ میشود در بسیاری از موارد موثر نبوده و قول‌های آنها را برآورده نمیکند.آیا شما نیز در انبوهی از اطلاعات سردرگم شده اید؟

چگونه همانند یک بدن ساز چربی بسوزانیم؟

نمیدانید که از کجا شروع کنید؟هنگامی که بحث حفظ عضلات و چربی‌ سوزی میشود نیازی نیست که به بدن سازان حرفه‌ای نگاه کنید و همانند آنها عمل کنید.این بدن سازان هنگامی که میخواهند چربی‌ سوزی کنند یک نگاه منحصر به فرد و ویژه به این مقوله دارند.

این افراد آرزوی بودن در این دوره را ندارند و چیزی نیست که از قبل خواستار آن بوده باشند ولی‌ چون باید به بدنی تفکیک شده برسند مجبورند که همه کارهای لازم در جهت رسیدن به این هدف را انجام دهند تا بتوانند به بالاترین مقام ممکن در مسابقات دست یابند.نگه داشتن عضلات و چربی‌ سوزی با هر روش ممکن همانند شغل آنها می‌باشد.اول از همه بیایید ببینیم که این بدن سازان برای رسیدن به بدنی تفکیک شده چه کارهایی را انجام میدهند.

چگونه بدن سازان چربی‌ میسوزانند
رژیم‌های مسابقات چیزی نیست که برای تشکیل آن فقط از چند نکته و توصیه ساده استفاده شده باشد.در این برنامه‌ها تمام وعده‌های غذایی به طور کاملا آگاهانه تعیین شده است و میزان تمام درشت مغذی‌ها در این برنامه‌ها کاملا تنظیم شده می‌باشد.در زیر نکات مربوط به چگونگی‌ طراحی این برنامه‌های چربی‌ سوز را برای شما بیان می‌کنیم:
* میزان مصرف درشت مغذی‌ها دقیقا بر اساس وزن بدن، تیپ بدنی و اهداف مختلف دیگر تعیین میشود.دریافت آب نیز بالا نگه داشته میشود.
* پروتئین در این رژیم‌ها در حدی نگه داشته میشود که عضله‌ سازی مطلوب صورت گیرد و از تجزیه عضلات نیز جلوگیری شود.
* چربی‌‌های سالم سرشار از انرژی و متعادل کننده هورمون‌ها هستند.
* کربوهیدرات‌های پیچیده بهترین گزینه هستند و استفاده دوره ای‌ از آنها برای چربی‌ سوزی بهترین گزینه می‌باشد.
* حداقل ۱۲-۱۶ هفته زمان لازم می‌باشد تا شما به اهداف خود دست یابید.
* تمرینات با وزنه در زمان چربی‌ سوزی باید همچنان سنگین انجام شود و برای چربی‌ سوزی بیشتر تمرینات هوازی نیز باید افزوده شود.
* پیشرفت در هر هفته باید به دقت اندازه گیری و مشاهده شود.در صورت نیاز تغییرات لازم باید انجام شود.
* استراحت و ریکاوری باید در نهایت دقت و نظم انجام شود تا فعالیت های بدن به درستی‌ انجام شود.
* وعده‌های تقلبی باید به درستی‌ و در زمان صحیح استفاده شود.
* ثبات قدم بهترین دوست یک بدن ساز محسوب میشود.

فرایند چربی‌ سوزی کار زیاد و زمان زیاد می‌طلبد
یکی‌ از مهم‌ترین عوامل رسیدن به موفقیت ثبات قدم می‌باشد.شما نمیتوانید مدام در مورد برنامه خود دنبال بهانه باشید و سردرگم و دودل به مسیر خود ادامه دهید.رژیم‌های چربی‌ سوزی بدن سازان شامل چند نکته ساده و رعایت چند چیز پیش پا افتاده نمی‌باشد و حرف اول را در این برنامه‌ها ثبات قدم و تمرکز کامل به سوی یک هدف و آن هم چربی‌ سوزی می‌باشد.این فرایند آسان یا لذت بخش نمی‌باشد اما اگر در مورد رسیدن به اهداف خود مصمم هستید باید به طور کامل و صحیح این مسیر را طی‌ کنید.

چگونه همانند یک بدن ساز چربی بسوزانیم؟

برای سوزاندن چربی‌‌ها همانند بدن سازان چه کارهایی باید بکنیم

در زیر نکاتی‌ درباره‌ اینکه چطور بدن سازان برنامه غذایی خود را طراحی میکنند برای شما بیان خواهیم کرد.این نکات به صورتی‌ بیان شده است که شما میتوانید به راحتی‌ آنها را به کار برده و به موفقیت برسید.

۱) تهیه یک برنامه
مهمترین بخش برای رسیدن و نتیجه دادن تلاش‌های بلند مدت شما تهیه یک مسیر راه یا همان نقشه می‌باشد.اگر تا کنون سابقه تهیه هیچگونه برنامه ای‌ را نداشته اید ابتدا باید به تدریج شروع به این کار کنید.عضله‌ سازی و چربی‌ سوزی فرایند‌هایی زمان گیر هستند شما باید در مورد اهداف بلند مدت خود در مورد تغذیه نیز همین طرز فکر را اعمال کنید.در ابتدا تدریجا باید رژیم غذایی خود را از مواد غذایی ناسالم پاکسازی کنید، سپس تدریجا نسبت به مصرف وعده‌های غذایی خود پایبند بمانید در زمان‌های تعیین شده آنها را مصرف کنید، سپس سعی‌ کنید به این رفتار‌ها نظم داده و آنها را در وجود خود پایه سازی کنید.با این روش‌ها تدریجا یک پایه محکم در خود به وجود خواهید آورد که میتواند هنگام اجرای دقیق یک برنامه شما را بسیار کمک کنید.

۲) مصرف پروتئین را بالا نگه دارید
شما این عنوان را بسیار شنیده‌اید اما آیا شده است که واقعا این نکته را عملی‌ کنید؟ برای شروع در هر وعده خود سعی‌ کنید مقداری بیشتر پروتئین مصرف کنید.برای مثال میتوانید ۱-۲ انس گوشت یا ۱-۲ دو عدد تخم مرغ یا سفیده تخم مرغ را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید.سپس اولین قدم شما این است که مطمئن شوید به ازای هر پوند از وزن بدن شما یک گرم پروتئین خواهد رسید.در آینده شاید نیاز باشد این مقدار را به ۱.۲۵، ۱.۵ یا حتی ۲ گرم به ازای هر پوند از وزن بدن برسانید.دریافت مستمر پروتئین در رژیم‌های چربی‌ سوزی از این جهت مهم می‌باشد که این امر باعث جلوگیری از تجزیه ماهیچه‌ها در این دوران میشود.

۳) تمرینات خود را با مصرف پروتئین در انتها بهبود بخشید
اکنون که در بحث پروتئین هستیم مطمئن شوید که تمرینات شما همراه مصرف منابع با کیفیت پروتئین حمایت شود.گرچه شما در طول روز باید در وعده‌های خود از مقدار مناسب پروتئین استفاده کنید اما رعایت این مساله در انتهای تمرین از اهمیت ویژه ای‌ برخوردار است.برای ایجاد سهولت در مصرف این وعده پروتئین وی گزینه ایده‌آلی می‌باشد.مصرف ۲۰-۳۰ گرم قبل از تمرین و ۴۰-۵۰ گرم بعد از تمرین ریکاوری شما را تضمین می‌کند و شما بهترین نتایج را از تمرینات خود خواهید گرفت.اگر شما مصرف مواد غذایی را ترجیح می‌دهید منابع زود هضم پروتئینی نظیر تخم مرغ و ماهی‌ انتخاب‌های بسیار مناسبی میباشند.

۴) چربی‌‌ها میتوانند در رژیم باقی‌ بمانند و در صورت لزوم میتوانید مقدار آنها را افزایش دهید
مصرف این چربی‌‌ها نه تنها منبع بسیار مناسبی از انرژی هستند بلکه در هنگام رژیم چربی‌ سوزی که مقدار مصرف کربوهیدرات شما کاهش می‌یابد در تنظیم سازی هورمون‌های مهمی‌ نظیر تستوسترون و هورمون رشد نقشی‌ بسیار حیاتی ایفا میکنند.مصرف چربی‌‌های سالم نظیر آووکادو، آجیل‌ها و روغن زیتون باید در حدود ۲۰-۳۰% کالری کل مصرفی روزانه شما را تشکیل دهد.در روز‌هایی که مصرف کربوهیدرات شما به شدت کاهش می‌یابد میتوانید مقداری مصرف چربی‌‌ها را افزایش داده تا کمبود انرژی جبران شود.

۵) کربوهیدرات‌های پیچیده
کربوهیدرات‌های پیچیده نظیر برنج سفید و قهوه ای‌، سیب‌زمینی شیرین و معمولی‌، جو دوسر و نان ازکیل نمونه‌هایی از بهترین انواع منابع کربوهیدرات‌های پیچیده هستند که برای تامین انرژی مورد نیاز بسیار مناسب هستند.برای شروع میتوانید مصرف ۱-۲ گرم کربوهیدرات‌های پیچیده را به ازای هر پوند از وزن بدن در دستور کار خود قرار دهید.سپس بر اساس سطح انرژی و نحوه عملکرد در تمرینات میتوانید بفهمید که آیا این مقدار مناسب می‌باشد یا نه.سپس میتوانید تغییرات لازم را ایجاد کنید.

۶) استفاده از کربوهیدرات‌ها به صورت دوره ای‌
اکنون می‌خواهیم یک تکنیک به شما یاد بدهیم.در اکثر رژیم‌های غذایی موفق بدن سازی مصرف کربوهیدرات‌ها به طریقی دستخوش تغییرات میشود.بر اساس تجربیات ثابت شده است که مصرف کربوهیدرات‌ها به صورت دوره ای‌ باعث چربی‌ سوزی، حفظ عضلات و حفظ انرژی لازم برای انجام تمرینات میشود.برای انجام این روش شما از دو روش میتوانید اقدام کنید:
* شما در روز‌های غیر تمرینی میتوانید مصرف کربوهیدرات‌ها را به یک گرم به ازای هر پوند از وزن بدن محدود کنید و در روز‌های تمرینی میتوانید این مقدار را به ۲ گرم افزایش دهید.منبع سایت ادکوان. همچنین شما میتوانید در یک روز از هفته (ترجیحا روز تمرینی سنگین) ۳ گرم کربوهیدرات به ازای هر پوند از وزن بدن دریافت کنید که این همان روز دریافت وعده تقلبی می‌باشد.
* در روش دوم شما میتوانید خود تصمیم گیرنده باشید.مثلا میتوانید ۴ روز پشت سر هم کربوهیدرات کم و یک روز بعد آن را با کربوهیدرات بالا مصرف کنید.این چرخه را ۵ روزه حفظ کنید.

چگونه همانند یک بدن ساز چربی بسوزانیم؟

۷) از تقلب در رژیم غذایی به طور سنجیده استفاده کنید
تقلب در رژیم غذایی به این معنی‌ نیست که شما هر وقت احساس گرسنگی کردید بتوانید هر آنچه که می‌خواهید بخورید.بلکه به این معنی‌ است که شما در مواقع مورد نیاز باید کمی‌ بیشتر از حد تعیین شده از مواد غذایی سالم و مفید استفاده کنید.برای کسانی‌ که یک روز با کربوهیدرات بالا در برنامه خود دارند همان میزان برای آنها کافی‌ است.روش دیگر نیز مصرف یک وعده غذایی تقلبی یک بار در هفته می‌باشد.پس در این مورد خود را گول نزنید.اگر می‌بینید که در هر هفته ۱-۲ پوند چربی‌ سوزی نمی‌کنید پس دیگر نباید از همان وعده‌های با کالری بالا نیز استفاده کرد.

۸) صبر و نظم داشته باشید
برای رسیدن به هر چیز با ارزش شما باید سخت کوش باشید.نتایج یک شبه یا یک هفته ای‌ برای شما نمایان نمیشوند.بدن یک ماشین نمی‌باشد.بدن تنها با یک روش تعیین شده نمی‌تواند میزان مشخصی‌ عضله‌ سازی یا چربی‌ سوزی کند.مخصوصا در این مسیر شما ممکن است که بارها با عدم پیشرفت مواجه شوید در اینجا صبر لازمه رسیدن شما به اهداف بلند مدت می‌باشد.همانطور که قبلا هم گفتیم نظم در طول زمان حاصل میشود.اگر که بخواهید همه چیز را یک جا اجرایی کنید مطمئنا با شکست مواجه میشوید.

 1. فاطمه

  سلام آپم خوشحالم میشم بهم سر بزنی ..مدیریت عزیز

 2. داود

  ممنون از زحمات شما

 3. Ebi

  kheyli ham mamnun:*

 4. Amir Hosein

  با سلام و خسته نباشید به مدیریت سایت <۳
  بنده زیر نظر موسی اسماعیل پور تمرین میکنم ۱۴ سالمه ایشون بهم گفتن برای رشد بهتر و افزایش قد باید سوما تزریق کنم نظر شما هم اینه؟؟؟؟هدف اصلیم بلندتر شدن قدمه

  • احمدرضا

   بهتره زیر نظر پزشک سوما مصرف کنی اون مربی بدنسازیه پزشک که نیست بهت هورمون تجویز میکنه

   • عرفان

    دوست عزیز سوما در سن شما به دلیل باز بودن صفحه رشد باعث افزایش قد میشود ولی این کار میتونه هورمون های هیپوفیزی شما رو به شدت تحت تاثیر قرار بده و در این سن عوارض جبران ناپذیری ایجاد کنه .
    بنده دانشجو پزشکی هستم

  • آرمااااان

   ولی من فکر نمیکنم زیر نظر اقا موسی باشی،به هر حال ایشون اونقدر با تجربه هستن که بدونن واسه ی یه بچه ۱۴ ساله سوما تجویز نمیکنن با توجه به اینکه توی سن رشد هستی

 5. Reza

  با سلام.تشکر از سایت عالیتون.تا چند سالگی می شه حجم عضله رو زیاد کرد؟

  • احمد

   سلام بیشتر مردم با افزایش سن خود کار‌های خود را آهسته آهسته متوقف می‌کنند. در جوانی آنها وزنه‌های سنگین بلند می‌کنند و کار‌های زیادی انجام می‌دهند اما با افزایش سن از کار می‌افتند. بیشتر سستی ماهیچه‌ها در سنین بالا تر قابل جلوگیری است. در صورتی که ماهیچه‌ها فعال نگه داشته شوند از تحلیل رفتن آن‌ها جلو گیری می‌شود.
   شاید شما شنیده باشید که مسن تر‌ها توانایی ماهیچه سازی ندارند، این موضوع برای آن است که این کار برای آن‌ها کمی مشکل است.
   البته توانایی شما برای ماهیچه سازی وابسته به این است که چه ورزشی می‌کنید. نوع کششی که در یک ورزش وجود دارد باعث رشد ماهیچه‌ها می‌شود. آیا در ورزش خود دمبل‌های ۳ تا ۵ پوندی می‌زنید؟ این وزنه‌ها زیاد سنگین نیستند و نمی‌توانند به سرعت ماهیچه‌های کوچک شما را بسازند. اگر شما حرکات نرمشی انجام می‌دهید به سختی می‌توانید ماهیچه سازی کنید.
   در سال ۲۰۰۷ کالج طب ورزش آمریکا و انجمن قلب آمریکا مشترکا راه برد‌های ورزشی ویژه افراد مسن را منتشر کردند. در این راه برد انجام ورزش‌هایی که باعث تقویت ماهیچه‌ها می‌شود برای افراد مسن برای دو بار در هفته تاکید شده بود، انجام ۸ تا ۱۰ ورزش و در هرکدام تکرار حداقل ۱۰ تا ۱۵ بار برای فعالیت ماهیچه‌های بالایی و پایینی ضروری است. هدف این راهبرد این است که ماهیچه‌ها درگیر باشد و بزرگی متوسطی داشته باشند.
   هر چند وقت ورزش می‌کنید؟ چند بار آن‌ها را تکرار می‌کنید؟ این موضوع مهم است چون به مقاومت بدن شما بستگی دارد. اگر شما از دمبل‌های ۵ پوندی و با ۱۵ بار تکرار استفاده می‌کنید سطح تلاش شما پایین است با این میزان نمی‌توانید ماهیچه‌های خود را اضافه کنید و آن‌ها را نیرومند سازید. به جای آن میزان سنگینی حرکت خود را بالا ببرید. خسته کردن ماهیچه‌ها آن‌ها را بزرگتر و نیرومند تر می‌سازد. همه ورزش‌ها مفید هستند اما آیا شما رانیرومند می‌کنند؟
   ماهیچه‌ها برای نیرومند شدن به رقابت نیاز دارند. هر ورزش سطح متوسط و سخت دارد ، شما باید ببینید که کدام را دوست دارید.
   البته شاید این برای هر شخص یا هر ورزش واقع بینانه نباشد. افراد مسن دامنه حرکتی مفاصل محدودی دارند که ممکن است در نتیجه ورم مفاصل باشد. اگر شما وضعیت درمانی خاصی دارید ممکن است از نظر حرکتی محدود باشید ، اما احتمالا می‌توانید ورزش‌های آرام را انتخاب کنید که به افزایش قدرتتان و دوری از بدتر شدن مشکلاتتان کمک می‌کند. اگر شما درد زانو دارید در بدن سازی میزان خمیدگی‌های شما کمتر می‌شود.
   بهترین راه انتخاب ورزش مناسب این است که با یک درمان شناس حرفه ای مشورت کنید. تا به شما یک برنامه ورزشی بدهد که بتواند نیاز‌های فردی شما را برطرف کند. و برای مطمئن شدن از درست اجرا کردن آن ،‌ این برنامه را با مربی خود درمیان بگذارید.

 6. احمد رضا

  به نظر من دوران کات مهم ترین زمانی است که یک بدنساز بعد ۴ الی ۶ ماه در دوران حجم زحمات خود را در ۲ ماه از بین نبره پس در این مقطع مطلبه که با هوشیاری فراوان.بدون استرس کاری یا …. بهترین نتیجه را بگیرید و این را هم بگم که اندکی ریزش هست در کات اما اگر با دقت زیاد انجام نشه و سرسری بگیرید این ریزش زیاد میشود پس چه کارهای انجام بشه تا مطلوب ترین نتیجه را ببینید
  هر چیزی را می خورید کالری ان را حساب کنید چقدر پروتئین-کربن-چربی دارد
  در دوران کات همیشه باید در حال در یافت پروتئین باشید حتی یک ساعت به یک ساعت ولی در اندازه ۲۰-۲۵ گرم
  فیبر در دوران کات نقش به سزایی بازی میکند باعث کاهش کلسترول و باعث کاهش استروژن میشود
  پس به مرور زمان ان را افزایش یا کاهش دهید
  کربوهیدرات باید دقیق تنظیم بر حسب متابولیسم بدن فرد باشد و با همین روش چربی سوزی به حداکثر میرسد
  و حالا چربی غیر اشباع که خود میتواند باعث کیفیت پوست شود و همچنین در موقع کاهش کربن محافظ عضلات و افزایش تستسترون که خیلی مهم است
  وهفته ی ۱ مرتبه یک وعده ازد میل کنید و نگران جذب چربی نباشید حتی اندومورف ها
  و مکمل ها که میتوانند شما را سریع تر به اهداف برسانند مانند ال کارنتین-cla-و چربی سوزهای …… و hmb-glutamin-bcaa-sio whey- و کراتین آلکالین یا هیدرو کلراید برای قدرت و مکمل no
  و مواد معدنی و ویتامین ها بسیار مهم هستند مانند منیزیم- سدیم-کرومیوم-پتاسیم-زینک- و ویتامین b1و b6 -vit C -vit E
  و به اضای هر کیلو از وزن بدنتون کمتر از ۴۵ سی سی اب مصرف نکنید اگر در وزن بالا هستید ۵۰-۶۰ سی سی
  و همیشه خود را انالیز کنید از طریق عکس انداختن یا بهتر از دستگاه body compitions
  و تمرنات هوازی خود را طبق صدای بدن خود انجام دهید تا از کاهش تخریب عضلات و کورتیزول که باعث اب انداختن زیر پوست میشود جلوگیری کرده باشید و هیچ وقت با هورمون الدسترون بازی نکنید شاید کل زحمات خود را از دست بدید مگر اینکه تجربه بالا یا یک مربی حرفه ی داشته باشید

 7. مسعود

  کاهش چربی بدن برای سنگین وزن ها
  امروز میخواهیم در مورد کسانی که در تلاش برای کاهش چربی بدن خود هستند مخصوصا سنگین وزن ها که بالای ۱۰۰ کیلو گرم وزن دارند و با استفاده از رژیم های نادرست شروع به کاهش وزن خود می کنند که این رژیم ها در وهله ی اول منجرب به کاهش وزن میشود ولی این کاهش وزن در اثر دفع اب بدن است و هیچ سودی برای فرد ندارد و همچنین میتواند به دستگاه سیستم ایمنی و کبد و کلیه. پوست و مو.سیستم اعصاب و روان اسیب برساند…
  و در ادامه
  این برنامه برای بدنسازان و افراد عادی جامعه است که در وزن بالا هستند و هرز گاهی تمرین میکنند و مایل به کاهش وزن خود هستند ولی اصول را نمیدانند و از کوچه پس کوچه شهر خود دست به دامن عطاری ها یا فردی که وزن کم کرده در ۱ ماه میشوند و بعد یک زمان اندکی ناامید میشوند و با خیال خود تصور میکنند آن ها یا مرد رژیم نیستند یا نمیتوانند وزن خود را پایین بیاورند…!
  باید به چند نکته اساسی توجه نمود
  اول باید از هر چی هله هوله دست بکشید مانند چیپس- پفک-بستنی …..
  ۲: باید صبر و حوصله بخرج داد تا در مدت ۳-۶ ماه به بدن ایده ال برسید
  ۳:حتما ورزش کنید مانند پیاده روی در صبح ناشتا به مدت ۳۰ دقیقه و ورزش بدنسازی انجام دهید به مدت ۴۵-۶۰ دقیقه در هفته ۵-۶ روز
  ۳:همیشه به یاد داشته باشید که شما به مرور زمان چاق شدید پس یک شب نمیشه کاهش وزن داد
  رژیمی که باید داشته باشید باید متمرکز روی کربوهیدرات شاخص گلایسمی پایین-پروتئین-چربی غیر اشباع باشد
  برای مثال صبحانه:
  ۳ عدد سفیده تخم مرغ+۲ گردو+نان جو+ یک لیوان اب پرتقال تازه= یا بدون شکر
  ۳عدد سفید تخم مرغ+۱۰ عدد بادم زمینی+نان جو+ یک فنجان جو پرک
  ساده تر برای افراد عادی: عدسی- پنیر با چربی گیاهی یا بدون چربی همراه نان سنگک یا بربری با بادام و چای سبز همراه یک قرص کرومیوم پیکولینات
  میان وعده مثال:
  حتما باید میان وعده داشته باشید برای یکنواخت ساختن هورمون انسولین
  پاستای اب پز+فیله مرغ ۱۵۰ گرم+امگا ۳ ۱ عدد
  فیله شتر مرغ ۱۰۰ گرم+ ۵ کف دست نان جو+ ویتامین c جوشان ۱ عدد
  ساده تر برای افراد عادی :سیب درختی-بیسکویت ساقه طلایی همراه چای سبز.
  نهار برای مثال:
  هفته ۴ بار برنج(کته) ۱۰ قاسق همراه با روغن زیتون یا بذر کتان+گوشت سفید
  ۲روز دیگر گوشت گوساله همراه سیب زمینی
  برای افراد عادی: از سرخ کردنی پرهیزد کنید و از گوشت سفید همراه سبزی فراوان و برنج قهو ه ای بدون دم کشیده میل کنید
  شام برای مثال:
  شام: حتما از سالاد فصل یا کاهو به همراه سبزی و ماست کم چرب استفاده کنید
  سینه مرغ اپز- سینه بوقلمو اپز-ماهی کبابی میل کنید
  شام شما عزیزان هم باید از گوشت سفید همراه ویتامین سی با سبزی باشد

 8. فاطمه

  ممنون عالی بود اقا مسعود از شما هم ممنون. به امید لاغری.

 9. iman

  با سلام
  من یه ۳ سالی هست که تمرین میکنم اما نه به صورت منظم و فاصله های چند هفته ای بین تمرینم میفته.
  از چربی های زیر سینه رنج میبرم نمیدونم چی کار کنم.بعضی ها میگن ممکنه زنتیکی باشه آیا درسته؟
  میزان تمرینات هوازی باید چطور باشه؟
  با وزنه چطور؟

 10. ad,h

  سلام
  من چندین سال ورزش کردم ولی مسطش ۶ ماه یا حتی یک سال ول کردم، در کل آدم کم خوراکی هستم قدم ۱۶۴ و وزنم ۶۰ کیلوگرم، الان ۸ ماهه که ورزش جدی ۳-۴ بار در هفته TRX و بدنسازی کار میکنم ولی بدنم هنوز سفت نشده ، مربیم میگه علتش اینه که آمینو اسید نمیخوری، میخاستم بدونم که واقعا علتش همینه؟ در ضمن قبل از ورزش کردن وزنم ۵۰ کیلوگرم بود و با اینکه خوراکم اضافه نشده وزنم بیشتر شده. اگه میشه راهنماییم کنید که چیکار کنم هم لاغر شم هم بدنم سفت شه. ممنونم از سایت خوبتون

 11. amiro la

  سپاس..

 12. احسان

  سلام خسته نباشین من قبلا وزنم ۸۸ بود طی ۵ ماه و برخورد به ماه مبارک رمضان خودمو به ۶۶ رسوندم قدمم ۱۸۰و مشکلم اینه که پوست شکمم شل شده انگار بازم چربی داره یا وفقتی میشینم چین میخوره ..برای عضلانی کردنش میشه راهنمایی کنین باید چیکار کنم تو خیلی از سایتا خوندم که پوست شکم جمع یا سفت نمیشه مگر با عمل میشه راه درست رو بهم نشون بدین و اگر این مدت وزنو زود کم کردم و این باعثشه چه راهیی هست که از دست پوستای افتاده در شکم راحت بشم

  • دکتر کرمانی

   ممکن است زمانی که میخواهید شروع به کاهش وزن کنید این تردید برایتان بوجود بیاید که اگر پوستم زشت و شل شد چه؟ جواب این سوال را امروز خواهید گرفت. کاهش وزن به میزان بالا حدود ۲۲ تا ۴۵ کیلو میتواند فوق العاده تغییرتان دهد اما پوستی که قبل از کاهش این وزن بدنتان را میپوشاند حالا چه وضعیتی خواهد داشت؟ اگر در مدت کوتاهی وزن بالایی کم کنید احتمال اینکه پوستتان آویزان شود زیاد است.
   این حالت مانند چین پرده های لوکس است! خب این چین برای پرده زیباست اما برای انسان … خودتان تصور کنید! چکار کنیم که از این پوست اضافی خلاص شویم؟ اگر بخواهیم جوابی کوتاه و سریع به این پرسش بدهیم، پاسخ مناسب جراحی است، اما جراحی هزینه بر است و ممکن است آثار زخم از خود بجا بگذارد. اقداماتی با شدت کمتر نسبت به جراحی وجود دارد که میتوانید قبل از هر کاری روی آنها حساب کنید. در اینجا به برخی از این اقدامات مثبت در جهت خلاص شدن از پوست آویزان اشاره میکنیم.

   هوشمندانه انتخاب کنید
   شاید درباره شلی و آویزان شدن پوست بعد از کاهش وزن زیاد چیزی خوانده یا شنیده باشید. متخصصین میگویند پیشگیری بهتر از درمان است و این کار به خوبی جواب میدهد. وقتی رژیمی انتخاب کنید که آرام آرام وزنتان را کاهش دهد بیشتر مشکلات خود به خود حل خواهد شد.
   وقتی به مرور وزن کم میکنید پوست فرصتی برای ریکاوری و تنظیم خود بر اساس شرایط جدید دارد. کاهش وزن آهسته و با هدف یک کیلو در هفته میتواند احتمال شل شدن پوست را بسیار کاهش دهد. برنامه هایی که تاکید بر برنامه غذایی و ورزشی دارند کمکتان میکنند آرام آرام وزن کم کنید.
   شاید بعضی از کاهش وزن تدریجی خوششان نیاید و دوست داشته باشند سریع تغییرات را ببینند، اما باید بدانید شلی و آویزان شدن پوست تنها یکی از ضررهای کاهش سریع وزن است.

   قابلیت ارتجاعی پوست

   سلامت پوست نقش مهمی در تعیین سرعت ریکاوری آن دارد. با توجه به گفته های جیسون اسپکتور، استادیار جراحی پلاستیک در کالج پزشکی دانشگاه کرنل، دو مورد از بزرگترین شاخص هایی که خاصیت ارتجاعی پوست را تعیین میکنند ژنتیک و سن و سال است. اگر هر دو شاخص بر علیه ما بود چه؟ متخصصان سلامت میگویند استفاده از برخی غذاها به خاصیت ارتجاعی پوست کمک میکند.

   ویتامین A،C و E
   این گروه از ویتامین ها پوست را از رادیکال های آزاد ( آدم بد هایی که باعث آسیب های سلولی میشوند ) در امان نگه میدارند، و همچنین سرعت ترمیم پوست را تقویت میکنند. به طور خاص، ویتامین A به تامین آب لایه های زیرین پوست کمک میکند، ویتامین C الیاف سفت کننده پوست مانند کلاژن و الاستین را محافظت میکند و ویتامین E محافظ پوست در برابر آسیب نور خورشید است. خوردن انواع مختلف سبزیجاتی که برگ سبز دارند و میوه ها و سبزیجات رنگارنگ میتوانند خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش دهند. نمونه های خاص شامل هویج، پرتقال، طالبی، فلفل سبز، مرکبات، کیوی، پاپایا، بروکلی، کلم بروکسل، اسفناج و گروه بزرگی از سبزیجات برگ دار میشود.

   اسید چرب های ضروری

   روغن های طبیعی پوست خود را با خوردن غذاهای حاوی اسید چرب های ضروری تقویت کنید. اسید چرب هایی مانند امگا ۳ و امگا ۶ پوست را تغذیه میکنند تا انعطاف پذیر و صاف بماند. این روغن ها همچنین با خشکی و چین و چروک پوست مبارزه می کنند. ماهی های آب سرد مانند ماهی تن، ساردین، ماهی خال مخالی و قزل الا مصرف کنید و آجیل را قسمتی از میان وعده ی روز خود قرار دهید، همه اینها منابعی عالی از اسید چرب های ضروری هستند. روغن های سالمی مانند روغن زیتون، کانولا و روغن هسته انگور را نیز میتوانید در برنامه خود استفاده کنید و از خواص آنها بهره مند شوید.

   بیوتین
   بیوتین را بیشتر بین محصولات مفید برای مو میبینید، اما بیوتین برای پوست نیز خواصی دارد. این ویتامین B محلول در آب با نام ویتامین H شناخته میشود. اختلالات خاص پوستی از جمله درماتیت، پوست پوست شدن و آلوپسی با کمبود بیوتین در ارتباط هستند. خوردن میزان مناسب بیوتین به افزایش سلامت پوست کمک میکند. سبزیجاتی که برگ سبز دارند، آجیل، شیر، تخم مرغ، بلغور جو دو سر و برنج از منابع بیوتین به حساب می آیند.

   چای سبز
   مقداری چای سبز بنوشید. سعی کنید به نوشیدن چای مخصوصا چای سبز عادت کنید. این نوشیدنی حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است که جلوی التهاب را میگیرد، آسیب سلولی را کند میکند و پوست را از آسیب نور خورشید در امان نگه میدارد.

   ورزش

   میخواهید وزن کم کنید؟ ورزش کنید! میخواهید از پوست آویزان و شل خلاص شوید؟ ورزش کنید! اینطور که معملوم است اصلا نمیشود ورزش را دور زد. دلایل قانع کننده ای وجود دارد که نشان میدهد ورزش جلوی آویزان شدن پوست را میگیرد، مخصوصا ورزش هایی که در آن از تمرینات قدرتی استفاده میشود. این نوع ورزشها عضله زیر پوست شل شده را فرم میدهند و کاری میکند شلی پوست کمتر دیده شود. با هالتر و دمبل ورزش کنید تا عضلات قوی شوند. عضلات قوی پوست را محکم نگه میدارد. اگر اطراف خود چنین وسائلی ندارید از وزن خوده بدن استفاده کنید، حرکت شنا، دراز و نشست، تخته، کرانچ، اسکات پا انجام دهید تا عضله بسازید. اگر در خانه دستگاه ورزشی دارید از حالت دکور خارجش کنید و از آن کار بکشید، و یا میتوانید در باشگاه ها این کار را انجام دهید.

   جراحی
   وقتی تمام کارها با شکست مواجه شد، جراحی آخرین راه حل است. این کار بهترین انتخاب نیست ولی به طور قطع باعث میشود از پوست های اضافی و شل خلاص شوید. این جراحی در بیشتر موارد شامل بیمه نمیشود، به جز مواردی که پوست آویزان دچار عفونت شده باشد. پزشکان میتوانند با معاینه کامل بدن و سپس جراحی پوست شل ناحیه، ران ها، دست ها، ناحیه میانی بدن و حتی سینه ها را بردارند. قبل از عمل جراحی باید یک دوره ی شش ماهه صبر کنید تا وزنتان به ثبات برسد. جراحی که زیر نظرش میروید ابتدا شما را از حاصل آمدن بهترین نتیجه مطمئن میکند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره