چاقی؛ دلایل و راهکارهای مقابله با آن
شما اینجا هستید
مقالات متفرقه » چاقی؛ دلایل و راهکارهای مقابله با آن

چاقی؛ دلایل و راهکارهای مقابله با آن

یکی از بزرگترین موانع در کنترل وزن موفقیت‌آمیز عدم آگاهی از علل پدید آورنده و راه‌های فائق شدن بر آن می باشد.

مشکلات غددی:

برای مثال اکثر افرادی که اضافه وزن دارند ادعا می‌کنند که مشکل آنها مربوط به خود آنها می‌باشد این قبیل افراد بر این باورند که به لحاظ متابولیکی دارای یک بیماری هستند که باعث شده از آنها به این وضع دچار شوند. در حقیقت تعداد آنها که این مسئله در مورد آنها صادق است بسیار اندک و انگشت شمار می باشد. یک پزشک عمومی به راحتی می‌تواند با گرفتن تست خون از این قبیل افراد به کم‌کاری غده تیروئید پی ببرد و برای رفع مشکل این افراد پزشک معمولاً استفاده از داروهای مربوط به کم‌کاری هورمون تیروئید را تجویز می نماید. اما جا دارد باز بر این مسئله تأکید شود که افزایش وزن به دلیل اختلال در غده تیروئید بسیار محدود و کم شمار می باشد.

دیابت و افزایش وزن:

یکی از دلایل شایع اضافه وزن و بیماریهای متابولیکی را می‌توان به دیابت مرتبط دانست. میانسال ها و افراد پیری  که اضافه وزن دارند اعتماد ابتلا به دیابت نوع دوم (که در آن افراد به انسولین نیازی ندارند) در آنها بسیار بیشتر از افراد عادی می باشد.

کاهش وزن اضافه به طور معمول باعث کنترل بهینه بیماری می‌شود. دیابت بیماری ای است که می بایست آن را جدی تلقی کرد دلیل آن هم این است که در صورت عدم کنترل آن ریسک، بروز عارضه های قلبی و سکته بسیار افزایش می یابد.

اضافه وزن و چاقی مفرط یکی از معضلات جوامع کنونی محسوب می شود. برای نمونه در انگلستان از هر سه نفر یک نفر چاقی مفرط می باشد. به طور میانگین به افرادی که دارای درصد چربی بالای ۳۰ درصد هستند و چاقی مفرط گفته می‌شود.

اما چرا اضافه وزن دارید:

جمله ای که بیشتر از همه در مورد این گروه نمونه بارز دارد این است که می گویند، دکتر، من خیلی سخت غذا می خورم و غذایی که من می خورم هیچ ارتباطی با اضافه وزنم ندارد. واقعیت این است که پس از جنگ جهانی دوم میانگین مقدار غذای مصرفی ما سیر نزولی پیدا کرده است ولی در عوض به طور میانگین وزن افراد بیشتر شده است.

شاید این موضوع پیچیده به نظر برسد ولی جواب ها خیلی ساده است در سال‌های اخیر زمان تماشا کردن به تلویزیون روز به روز در ماه افزایش یافته و همچنین مدت زمان بیشتری را صرف نشستن پشت کامپیوتر کرده ایم. امروزه ما برای رفتن به هر کجا به جای دوچرخه و پای پیاده از ماشین استفاده می کنیم و آسانسور و پله برقی هم که کار ما را راحت کرده اند.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

چون دیگر نیازی به بالا رفتن از پله ها نداریم. در کل می‌توان گفت در این زمانه فعالیت بدنی مان خیلی کمتر شده بنابراین با وجودی که کالری کمتری نسبت به چند سال گذشته مصرف می‌کنیم ولی درعوض نسبت به قبل کالری به مراتب کمتری نیز می سوزانیم. آن چیزی که ما می خوریم به یک تناسب ساده ربط دارد.

یعنی کالری دریافتی در قیاس با کالری که سوزانده می شود به بیان ساده غذایی که میخوریم در قیاس با فعالیت فیزیکی که انجام می دهیم. بله شاید به نظر برسد که ما این روزها غذای کمتری میخوریم ولی در عوض به انسان های بی تحرک و ثابت مبدل شده ایم و بدین ترتیب راهی جز اضافه وزن پیش روی خود نگذاشتیم.

از موارد فوق می توان به عنوان مثال های ساده ای از پایین بودن سطح آگاهی افراد جامعه نسبت به اضافه وزن نام برد و مورد بعدی هم مربوط است به بهترین راه برای خلاص شدن از اضافه وزن که در این خصوص هم از هر کس سؤال کنید خیلی راحت در جوابتان می‌گوید رژیم بگیر. ولی برای این قبیل افراد هم می‌بایست در ارتباط با رزیم حقایقی را هر چند به صورت گزیده برشمرد.

برای اضافه وزن چه کاری باید انجام داد:

برای شروع ایده اکثر افراد پیروی از یک رژیم غذایی می باشد که فرد با رنج دادن خود از آن لذت می برد ( masochistic ) یعنی با گرسنگی کشیدن و ممنوع کردن خوردن هر غذایی که مورد علاقه اش است. البته تا زمانی که از این رژیم پیروی کنید احتمال کاهش وزن هم خواهد بود اما سؤال اینجاست که به چه قیمتی؟ هر کسی که از یک چنین رژیم های غذایی پیروی کرده است به خوبی می‌داند که برای مدتی طولانی نمی‌تواند به آن پایبند بماند.

و هنگامی که رژیم شکسته شد خیلی سریع تر از زمان صرف شده جهت کاهش آن به وزنه قبلی و چه‌بسا وزن بالاتر باز می گردد.

با پیروی از یک رژیم غذایی اصولی که توسط کارشناس تغذیه برای فرد طراحی شده فرد به یک کاهش وزن ایده آل و در عین حال کم خطر دست می یابد. رژیم های غذایی ارائه شده توسط کارشناسان تغذیه و در عین حال که در آن فاکتور کالری دریافت مد نظر قرار گرفته به لحاظ بالانس بودن موارد تشکیل دهنده آن نیز بسیار دقیق و صحیح می باشد.

یعنی خوردن سبزیجات و میوه ها در آن بیشتر توصیه شده و دریافت چربی در آن تا حد ممکن پایین آمده است و غذاهای سالم حاوی پروتئین کربوهیدرات پیچیده در مقادیر مشخص وعده های تعیین شده در روز برای منظور کاهش وزن در نظر گرفته شده است. به طور کامل می‌توان گفت اینگونه رژیم های غذایی را به خاطر حفظ اعتدال در خوردن مواد غذایی بسیار ارزشمند تلقی کرد و البته از تکمیل کننده ای اصلی این رژیم های غذایی نبایست غافل شد که همانا اجرای تمرینات ورزشی می باشد.

به جرأت می‌توان گفت که بدون ورزش هرگونه کاهش وزن توأم با ریسک و عوارض بدنی می باشد. ولی با اجرای ورزش کاهش وزن حاصل به بهترین وجه ممکن خواهد بود و در عین حال حفظ وزن مورد نظر نیز کار بسیار آسان تری خواهد بود. به این مسئله توجه داشته باشید که مهمترین مسئله کاهش وزن به شکل صحیح و سپس حفظ وزن نرمال می باشد و نه کاهش وزن و برگشت دوباره به وزن قبلی.

اضافه وزن یکی از مواردی است که در طول عمر با انسان همراه است و در هر مقطع سنی می تواند برای شخص حاصل شود.

مثل دیابت و فشارخون که فرد نمی‌تواند آن را درمان کند و تنها کاری که می تواند انجام دهد، کنترل آن است. اضافه وزن هم عادت به بازگشت دارد. اضافه وزن یک ایراد دارد و آن هم اینکه در صورت کنترل نکردن آن دوباره عادت به بازگشت دارد. تنها کاری که می توان برای از بین بردن این عادت برای اضافه وزن انجام داد، پیروی از یک رژیم غذایی کم کالری با بالانس و اجرای تمرینات ورزشی می باشد.

 

هرگز شایعات را باور نکنید :

و در آخر ذکر یک ناآگاهی شایع دیگر لازم و ضروری می باشد و آن هم اینکه خیلی از افراد بر این باورند که یکی از راههای کاهش وزن خوردن قرص های لاغری می باشد.

باید به این قبیل افراد گفت هنوز قرص معجزه گری که آنها به دنبالشان هستند، اختراع نشده است و قرار هم نیست به این زودی ها ساخته شود. تنها راه حلی که چه برای امروز و آینده یکسان باقی می‌ماند، خوردن کمتر و تحرک بیشتر (ورزش بیشتر) می باشد. هرگز سعی نکنید ناآگاهی تان باعث سوق دادن تان برای رسیدن به هدفتان شود و در عوض با بالا بردن سطح دانش و آگاهی خود راه صحیح و اصولی را برای خود ترسیم نمایید. کاهش وزن ساده است ولی این سادگی لزوماً به معنای ساده پنداشتن آن نیست. بنابراین هرگز سعی نکنید با باور مسائل غیر واقعی آن را برای خود دشوارتر سازید.

 

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره