پرسش و پاسخ های بدنسازی سری چهار
شما اینجا هستید
پرسش و پاسخ » پرسش و پاسخ های بدنسازی سری چهار

پرسش و پاسخ های بدنسازی سری چهار

۳۷ سال مدت ۳ سال است هفته ای ۵ جلسه تمرین بدون وقفه دارم، در پشت بازو و جلوبازو ضعف عمده ای وجود دارد. هفته ای یکبار تمرین بازو دارم، اگر امکان دارد یک برنامه برای عضله بازو به من ارایه دهید.

۱-جلوبازو سیم کش سردادنی پیش خستگی ۲  ست ۲۵ تکرار

۲- جلوبازو هالتر میله ای زد سه وضعیتی ۳ست (۷+۷+۷)

۳-جلوبازو دمبل چکشی جفتی+ جلوبازو هالتر مچ برعکس ۳ ست ۱۲ تکرار

۴- جلوبازو سیم کش مدل فیگوری ۲ ست ۲۵ تکرار

۵-پشت بازو سیم کش ۲ ست ۲۵ تکرار

۶-پشت بازو شنا سوئدی دست جمع۳ ست ناتوانی

۷-پشت بازو هالتر میله EZ خوابیده ۱۲-۱۰-۸

۸-پشت بازو تک دمبل نشسته ۱۰-۱۰-۸

آموزش حرکت جلوبازو سردادنی هالتر.این حرکت همان حرکت جلوبازو هالتر ایستاده میباشد که فقط در اینجا هالتر باید در امتداد بدن و تقریبا چسبیده به آن حرکت کند و به قولی سر بخورد.این حرکت در تمرینات جلوبازو و به عنوان دم آورنده مناسب میباشد.

 

پرسش و پاسخ های بدنسازی سری چهار

پرسش و پاسخ های بدنسازی سری چهار

 

۱۶ ساله با قد ۱۸۵و ۷۵ کیلو وزن، به مدت سه سال است که به شکل حرفه ای والیبال بازی می کنم و در هفته ۵ جلسه تمرین هوازی و یک جلسه تمرین با وزنه دارم. میخواستم بدانم برای این تمرینات از چه مکمل هایی و به چه صورت باید استفاده کنم. آیا سوما برای افزایش قد مناسب است؟

سوماتروپین مکمل نبوده و یک داروی هورمونی پپتایدی محسوب می شود که تجویز این دارو جهت افزایش قد فقط و فقط در حیطه کاری پزشک غدد می باشد و لاغیر.

 با عکسبرداری از یکی از استخوان های بلند مثلا در ناحیه مچ دست می توانید به بسته بودن یا نبودن صفحات رشد اپی فیز پی ببرید.

 در صورت بسته نشدن این صفحات و با استفاده از هورمون رشد می توانید به افزایش قد امیدوار باشید. برای اطلاع یادآور می شویم که سوماتروپین یا هورمون رشد یکی از هورمونهای هیپوفیز قدامی می باشد که در درمان کوتاه قدی ناشی از کمبود هورمون رشد از جمله در درمان کوتاه قدی سندرم ترمز به صورت صناعی تجویز می شود و از جمله عوارض آن می توان به افزایش فشار داخل جمجمه ای، درد و تورم در ناحیه تزریق، تشکیل آنتی بادی در بدن و واکنش های موضعی آلرژیک اشاره کرد. تجویز مکمل منوط به رویت بدن و اطلاع از نیازهای کالریک تغذیه ای می باشد.

 

 

پویا ۱۸ ساله ۳ماه قبل به دلیل ناآگاهی ۶ عدد تستسترون آنانتانت ۲۵۰ مصرف کردم. آیا این دوز مصرف می تواند مشکلات جدی ایجاد کند؟

خوشحالیم از این که قبل از بروز عوارض به اشتباه کار خود پی برده و مصرف این دارو را قطع نموده اید. مسلم بدانید تمامی داروها اگر به طریق غیر علمی و به طور خودسرانه و بدون وجود ناراحتی مصرف شوند دارای پیامدها و عواقب وخیمی بوده که در بسیاری از موارد غیر قابل برگشت و جبران ناپذیر می باشند. داروهای استروئیدی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در اثر سوء مصرف عوارضی همچون عقیمی، آکنه و جوش، ژنیکوماستی، هایپرتروفی پروستات،عوارض کلیوی و کبدی طاسی و بسیاری دیگر را به وجود خواهند آورد .

 

 

آیا مصرف مکمل CLA مستقیم روی چربی های شکم اثر میگذارد و تاثیری روی صورت ندارد؟

به هیچ وجه مکمل ها نقطه هدف نداشته و اثرات مثبت خود را در تمامی نقاط به طور یکسان اعمال می نمایند. این چربی سالم (CLA) می تواند چربی های ناحیه شکم و سایر قسمت های بدن را به یک اندازه کاهش داده و در عین حال این توانایی را دارد که به رشد و حجم و قدرت عضلات نیز کمک کند همچنین یکی از فواید این مکمل این است که از فعالیت آنزیم ذخیره کننده چربی به نام لیپاز جلوگیری می کند و این اثر باعث ممانعت از ذخیره شدن چربی و ترغیب چربی سوزی برای تولید انرژی می شود.

 

 

۱۸ ساله و یک سال است بدنسازی کار می کنم، هورمون ای جی اف وان برای چه سنی مناسب است؟

۱-IGF یک هورمون پتیایدی است که به مانند سایر هورمون های پپتایدی ساختار آمینواسیدی داشته و با تحریک هورمون رشد (سوماتروپین) عمدتا از کبد آزاد می شود. از فعالیتهای اصلی این هورمون می توان به سنتز پروتئین (افزایش در تعداد سلول های عضلانی و رشد فیبرهای عضلانی جدید) و همینطور هایپرتروفی عضلات اسکلتی اشاره کرد.

 با توجه به عوارض گسترده و وسیع سوء مصرف هورمون های آندرژونیک و پپتایدی که بارها و بارها به آنها اشاره شده است ، دوری از استفاده از آنها را پیشنهاد می کنیم عوارضی همچون هیپوگلیسیمی (کاهش قند خون) به سبب ساختار شبه انسولینی این دسته دارویی و همچنین تورم عضلات که بر اثر سوء مصرف و استفاده بی رویه و بیشتر از دوز لازم موجود می آید.

 

جایی خواندم خوردن زیاد ماست و چای به کبد صدمه می زند. آیا این موضوع درست است؟ نحوه درست مصرف این دو منبع غذایی چگونه باید باشد که اثر سوء نداشته باشد.

اگر چه لازمه تشکیل ماست از شیر وجود باکتری های خاص جهت واکنش های تولیدی می باشد ولی این بدان معنا نیست که هر نوع باکتری، بیماری زا و خطرناک باشد. بسیاری از فرآیندهای شیمیایی داخل بدن انسان بدون وجود باکتری های سودمند و آنزیم ها غیر ممکن بوده و فقط و فقط در حضور آنها به عنوان کاتالیزور انجام پذیر است

به یاد داشته باشید که ماست یکی از منابع مغذی و دارای پروتئین بالاست که برای افرای که نسبت به قند شیر حساسیت از خود نشان می دهند (لاکتوز) یکی از جایگزین های بسیار مناسب برای تامین مواد غذایی موجود در مواد لبنی محسوب می شود. همچنین چای به واسطه درصد کافئین بالای آن می تواند در مقادیر مصرفی بسیار بالا ایجاد آلرژی و یا حتی اعتیاد به این ماده به وجود آورد. مطمئنا مصرف بهینه و معقولانه هر ماده غذایی نه تنها مضر نمی باشد بلکه مقادیر کامل و کافی از مواد مورد نیاز بدن را فراهم خواهد کرد.

 

چند حرکت خوب برای کات کردن جلوبازوی بیرونی معرفی کنید

مطمئن باشید هیچ حرکتی در علم بدنسازی جهت کات کردن و کاهش درصد چربی موضعی بدن کارایی نداشته و تنها جهت تقویت تارهای عضلانی آن نقطه به خصوص به کار می رود.

 برای کاهش درصد چربی بدن باید در ابتدا برنامه غذایی خود را از نظر کالریک تنظیم نمایید تا مقادیر بیش از نیاز مصرف روزانه را استفاده نکنید. برای تقویت ناحیه بیرونی عضله دوسر بازو(Biceps) سعی کنید حرکات جلوبازو را به صورت دست جمع انجام دهید. همچنین در هنگام اجرای حرکات جلوبازو دمبل در فاز مثبت حرکت و بالا آوردن دمبل در انتهای حرکت با چرخاندن سر تحتانی دمبل به سمت بیرون فشار مضاعفی را به ناحیه بیروی عضله بازو وارد آورید.

 

۱۴ ساله با ۵۰ کیلو وزن و ۱۶۳ قد می خوام بدنسازی را شروع کنم. آیا از همان ابتدا از حرکات سنگین چون ددلیفت یا اسکوات استفاده کنم کپسول های امگا ۳ چه تاثیری روی روند ساخت عضله دارد؟

خیر تا زمانی که توانایی اجرای حرکات چند مفصلی سنگین نظیر حرکات یاد شده را به طور صحیح پیدا نکرده اید به هیچ وجه به انجام آنها مبادرت نکنید. با توجه به سن کم شما بروز آسیب احتمالی در اثر اجرای اشتباه این حرکات عوارض جبران ناپذیری را برایتان رقم خواهد زد.

 سعی کنید در ابتدا با اجرای حرکات با ماشین در چند ماه ابتدایی شروع تمرینات بدنسازی علاوه بر تقویت عضلات اصلی، فرم صحیح اجرای حرکات را زیر نظر مربی خود فرا گرفته و پس از اطمینان از مسلط شدن بر انجام تمرینات مبادرت به اجرای آنها نمایید مطمنا منافع اجرای حرکات چند مفصلی بسیار گسترده تر از تمرینات دیگر می باشد ولیکن در صورت انجام غیر اصولی انها مضرات بر منافع می چربد

امگا ۳ به عنوان یک چربی غیر اشباع ضروری بوده زیرا بدن توانایی شناخت آن ها را از دیگر مواد غذایی ندارد این ماده باعث سوخت و ساز چربی ها شده و به همین سبب باعث کاهش وزن می شود همچنین از رسوب و انباشته شدن کلسترول در رگ ها جلوگیری کرده و باعث تقویت پوست و مو خواهد شد

 

 

در مصرف کراتین مونوهیدرات چه مدت باید استراحت داد ؟

به ازای مصرف ۴ هفته ای کراتین استراحت ۲ هفته ای مکفی و لازم می باشد

 

نحوه مصرف جو پرک، چای سبز، قهوه و تخم مرغ چگونه است؟

جو پرک به عنوان یک وعده کربوهیدراتی غنی که دارای پروتئین گیاهی نیز می باشد در وعده صبحانه و قبل تمرین بسیار کار آمد است. همچنین از چای سبز و قهوه به عنوان یک عامل چربی سوز و بالاخره متابولیسم پایه در وعده قبل از تمرین بیشترین کارایی را ایفا می کند

 

۲۷ ساله با ۲ سال سابقه تمرین از پروتئین وی، کراتین و گلوتامین استفاده کرده ام و برای چربی سوزی از راپیدکات، ۱۴۶ کیلو بودم الان به ۱۱۶ رسیده ام البته با رژیم غذایی، نقطه ضعف بدنم بازوهایم استیک برنامه تمرینی چهار و پنج روزه با تاکید بر بازو به من ارائه دهید؟

جهت ارائه برنامه رویت بدن شخص ورزشکار الزامی است ولی می توانید برای افزایش حجم ناحیه بازو از برنامه زیر استفاده نمائید.

جلو بازو هالتر ایستاده با میله ای زد ۸-۱۰-۱۲-۱۲

جلوبازو لاری تک دمبل ۳ ست ۱۱ تکرار

جلوبازو دمبل چکشی جفتی تکیه بر دیوار ۸-۱۰-۱۲-۱۲

پشتبازو هالتر خوابیده میله ای زد ۸ ۱۰-۱۲

 پشت بازو شنا سوئدی دست جمع سه ست ناتوانی

پشت بازو تک دمبل خم ۳ ست۱۱ تکرار

پشت بازو تک دمبل جفت دست ۳ ست ۱۲ تکرار

 

خانم هستم ۳۲ ساله با ۱۶۰ قدر ۸۵ وزن یک برنامه تمرینی برای کاهش چربی دور شکم و ران به همراه مکمل های چربی سوز به من ارائه دهید

معمولا در بانوان به علت وجود هورمون استروژن چربی بیشتر در نواحی بالای ران، نشیمنگاه و دور شکم انباشته می شود.

 برای کاهش این چربی باید میزان کالری ورودی به بدن را نسبت به کالری خروجی کاهش داده و از منابع چربی و کربوهیدراتی کمتری نسبت به گذشته بهره ببرید. همچنین با افزایش شدت تمرینی خود چه با وزنه و چه هوازی می توانید میزان کالری خروجی را به مقدار قابل توجهی بالا ببرید و در نتیجه به سوخت و ساز و متابولیسم بیشتر بدن کمک شایانی نمائید

. استفاده از مکمل های چربی سوز مجاز اگر چه می تواند روند چربی سوزی را افزایش دهد، ولی مطمئنا نقش اصلی و سازنده در زمینه کاهش درصد چربی بدن را عامل تغذیه مناسب و تمرین صحیح و پرشدت ایفا می کند. مصرف مکمل های ال کارنتین و سی ال آ را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

مصرف سیب زمینی برای افزایش وزن بعد از تمرین بهتر است یا قبل از تمرین؟

سیب زمینی به عنوان یک کربوهیدرات کمپلکس و پلی ساکارید یک منبع تامین انرژی خود را به مرور زمان آزاد می نماید و برای هضم آن احتیاج به مدت زمان طولانی تری نسبت به قندهای ساده یا همان مونوساکاریدها می باشد، بنابراین برای تامین انرژی مورد نیاز خود در حین تمرینات ورزشی می توانید در وعده قبل از تمرین از آن استفاده نموده و با توجه به آزاد شدن انرژی آن در دراز مدت در طول مدت تمرین از این انرژی بهره لازم را ببرید.

 

آیا مصرف کراتین در دوره کات اشکال ندارد و باعث ابدار شدن بدن نمی شود بدن در هر وعده غذایی توانایی جذب چه مقدار ویتامین C را دارد

خیر – کراتین از مجموع سه اسیدآمینه آرژنین، گلیسین و تیونین تشکیل شده که تنها در زمینه تولید انرژی و تبدیل آدنوزین دی فسفات به آدنوزین تری فسفات نقش آفرینی می نماید  اگر چه مصرف آن به میزان بسیار کمی اب میان بافتی را افزایش می دهد ولی این بدان معنا نیست که بدن را به شکل پف کرده و آبدار نشان دهد بهترین گزینه کراتین هم کراتین های اتیل استر میباشد

ویتامین سی از آن جایی که یک ویتامین محلول در آب محصوب می شود مقادیر مصرفی بیش از نیاز روزانه آن دفع شده و مشکل خاصی را در بدن ایجاد نخواد کرد بنابراین با توجه به نیاز بدنی می توانید در طی روز و در وعده های منقسم حتی به میزانی ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم استفاده کنید

 

چه نوع مکملی دارای بیشترین مقدار روی است

مکمل ZMA دارای بیشترین میزان روی در بین مکمل های غذایی می باشد که بسته به نوع شرکت تولید کننده مقادیر مختلفی از این عنصر در کنار عناصر دیگر نظیر منیزیم و ویتامین B6 عرضه می شود.

 

دوره ای که مصرف کردم متان وجود داشت آیا باید کبدم را شستشو بدهم.

استفاده از استروئیدهای آندروژنیک مخصوصا در نوع اورال (خوراکی) به علت فشار مضاعفی که بر کبد به سبب متابولیزه شدن وارد می آورد، بسیار خطرناک بوده و بارها و بارها همه ورزشکاران عزیز را از مصرف آنها برحذر داشته ایم.

 همچنین باز هم یادآور می شویم که دستور خاصی برای پاکسازی عوارض به جامانده از سوء مصرف این دسته دارویی وجود ندارد، اگر چه بالانس نمودن شرایط هورمونی بدن پس از استفاده از استروئیدها امری اجتناب ناپذیر است، ولی با ازمایش دادن و تخصیص وقت به ارگان های بدن بازگشت به شرایط ایده آل کم کم میسر خواهد شد، مصرف عرقیجات گیاهی نظیر خارشتر، کاسنی و شاتره می تواند زمان رسیدن به شرایط آرمانی را کوتاه تر نماید.

 

آیا قرص clen  برای آب کردن چربی های شکم مناسب است؟

کلن بوترول دارویی است که برای درمان آسم استفاده می شود این دارو متابولیسم را بالا می برد و سیستم عصبی را تحریک می کند به صوری که در روز های نخست با علایمی مثل لرزش دست تپش قلب و… مواجه می شوید کلن در چربی سوزی مورد استفاده قرار می گیرد برای چربی سوزی باید رژیم چربی سوزی بگیرید و با تمرین و در نهایت مصرف چربی سوز اقدام کنید 

 

 

پیشنهاد ما : پرسش و پاسخ های بدنسازی سری سه

 

پیشنهاد ما : پرسش و پاسخ های بدنسازی سری دو

 

یشنهاد ما : پرسش و پاسخ های بدنسازی سری یک

  1. احمدی

    خوب بود

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره