پای صحبت رونی کلمن
شما اینجا هستید
بیوگرافی قهرمانان » پای صحبت رونی کلمن

پای صحبت رونی کلمن

نظرات کلمن در زمینه تمرین و اینکه چطور موفق به تصاحب هشت عنوان قهرمانی در مسترالمپیا شد.

اگر تنها قهرمانی هشت دوره المپیا ، نام کلمن را با لی هنی به عنوان رکورد داران المپیا گره زده باشد ، اما بسیاری او را به عنوان بزرگ ترین بدنسازی که تا به حال روی زمین پا گذاشته شایسته تر می دانند.

در مورد او هر چه گفته شود کم است.

تمرینات او ، که شرح شان در فیلم ها و مقالات متعددی در دسترس بدنسازان قرار گرفته ، چیزی است که او را از بسیاری متمایز می کند. تمرینات سخت و مداوم در گرم ترین ساعت های روز در تابستان های داغ آرلینگتون تگزاس در باشگاه افسانه ای متروفلکس پر از گرد و غبار ، او وزنه ها را چنان جابجا می کرد که چشم همگان خیره  می شد.

پای-صحبت-رونی-کلمن

پای صحبت رونی کلمن

افسانه کلمن همواره به همان اندازه که به سلطه او در باشگاه بر می گشت ، با سلطه او روی صحنه هم مرتبط بود. از این رو ، همزمان چهل و نهمین رقابت مسترالمپیا ، خبرنگار نشریه فلکس با مردی که بیشترین رکورد هشت قهرمانی در آن را به نام خود ثبت کرده گفتگویی انجام داده و در مورد جلسات تمرینی با شما صحبت خواهد کرد که از او یک اسطوره ساخت.

 • در ۲۷ می تو ۴۹ ساله شدی. تمرینات تو متناسب با افزایش سن چقدر تغییر کرده؟

دیگر نمی توانم به سنگین گذشته تمرین کنم. هنوز هم هر کاری که بتوانم انجام می دهم ، ولی از زمانی که پشتم را عمل کردم دیگر نمی توانم اسکوات یا ددلیفت بروم. البته هنوز می توانم حرکات پارویی را اجرا کنم ، ولی نمی توانم هر کاری که طی آن فشار زیادی به کمرم وارد می شود ، انجام دهم.

 • آیا فکر می کنی اگر در یک باشگاه فیتنس تمرین می کردی ، باز هم می توانستی مسترالمپیا شوی؟

ممکن بود ، ولی تنها دلیلی که من قهرمان مسترالمپیا شدم این بود که برایان (دابسون ، صاحب متروفلکس) به من عضویت رایگاه داده بود (چون در آن زمان کلمن یک افسر پلیس بود). اگر به خاطر لطف برایان نبود من هرگز نمی توانستم یک بدنساز شوم. برایان کسی بود که از همان شروع پتانسیل مرا تشخیص داد. من هرگز رویای قهرمانی در مسترالمپیا را هم نداشتم تا وقتی که او را ملاقات کردم. در واقع پیش از او ، من راهنمایی برای بدنسازی نداشتم.

 • تو برای قهرمانی در المپیا در اواسط روز در تابستان های گرم آرلینگتون تمرین می کردی و هیچ سیستم تهویه هوایی هم در متروفلکس نیست. آیا گرما را دوست داری؟

من این کار را انجام می دادم به این دلیل که آن زمان هر روز سه صبح سر کار می رفتم (چون افسر پلیس بودم). بنابراین بعد از ظهر تمرین می کردم. ولی اساساً هرگز گرما مرا آزار نمی داد. جایی که من بزرگ شدم (لوییزیانا) ، حتی هوا گرم تر و مرطوب تر بود ، بنابراین برایم چندان سخت نبود.

 • تو همواره بخش های بدن را دو بار در هفته تمرین می دادی ، ولی اغلب افراد حرفه ای یک بار در هفته روی هر بخش بدن کار می کنند. آیا هرگز این فرکانس کمتر را تجربه کرده ای؟

حالا تقریبا تمام بخش های بدنم را یک بار در هفته تمرین می دهم.

 • ولی در طول حکومت بر المپیا ، هرگز یک بار در هفته روی هر بخش تمرین نمی کردی؟

درست است ، وقتی برای المپیا تمرین می کردم هرگز شیوه ام این نبود. من همیشه روش ثابتی داشتم. در واقع به نظر من وقتی از روشی نتیجه ایده الی کسب می کنید ، نیازی به تغییرش هم نیست.

 • تو به عنوان پاورلیفتر هم رقابت کرده ای. درست است؟

بله ، زمانی که دبیرستان بودم و سپس در سال های اولی که بدنسازی کار می کردم. آخرین باری که به عنوان پاورلیفتر در رقابتی شرکت کردم سال ۹۲ یا ۹۳ بود. (اولین رقابت مسترالمپیا که کلمن در آن حاضر شد سال ۹۲ بود.)

 • آیا آخرین رکوردهایت را به خاطر داری؟

تنها رقمی که به خاطر دارم اجرای ددلیفت با وزنه ۳۳۰ کیلویی بود و آن هم تنها به این دلیل که برایان عکس آن را روی دیوار باشگاه نصب کرده است.

 • وزن در آن زمان چقدر بود؟

۹۸ کیلوگرم

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

تعداد از وزنه های حیرت انگیزی که کلمن در سال های قهرمانی المپیا تمرین خود بکار می برد :

پرس سینه هالتر با وزنه ۲۲۵ کیلویی برای ۱۲ تکرار

پرس سینه دمبل با وزنه ۹۰ کیلویی برای ۱۲ تکرار

ددلیفت با وزنه ۳۶۵ کیلویی برای ۲ تکرار

اسکوات از جلو با وزنه ۲۶۵ کیلویی برای ۴ تکرار

پرس پا با وزنه ۱۱۳۵ کیلو برای ۱۲ تکرار

اسکوات با وزنه ۳۶۵ کیلو برای ۲ تکرار

تی بار با وزنه ۲۹۰ کیلویی برای ۸ تکرار

لانج راه رفتنی با وزنه ۱۴۵ کیلویی برای ۹۵ متر

 • آیا تصور می کنی اگر به جای بدنسازی پاورلیفتینگ را ادامه می دادی ، می توانستی رکوردهای پاورلیفتینگ را ارتقا دهی؟

نمی توانم دقیق بگویم ، (کلمن می خندد و می گوید 🙂 شاید ، اما گفتنش آسان نیست.

 • حرکت منحصر به فردی که علاقه خاصی به آن داشتی لانج راه رفتنی در پارکینگ باشگاه متروفلکس بود. بیشترین وزنه ای که در آن استفاده کردی چقدر بود؟

اوه ، ۱۴۵ کیلو.

 • مسافت که طی می کردی تا خیابان و برمی گشتی حدود ۹۵ متر بود؟

بله ، ما کاری را انجام می دادیم که لازم بود. قبل از آن سعی می کردیم وانت (پیکاپ) قدیمی برایان را تا جاده هول دهیم و دوباره به جای اولش بازگردانیم ! البته این مربوط به سال هایی دور است ، شاید سال های ۹۰ تا ۹۱٫ ما برای هول دادن آن وانت قدیمی نوبت می گرفتیم !

 • دابسون به ما گفته زمانی با تو تمرین می کرده تا اینکه قدرت تو آن قدر افزایش یافت که دیگر تمرین مشترک برایتان مناسب نبود.

این حقیقت دارد و بر می گردد به زمانی بسیار دور. زمانی که من ، برایان و مارک هانلون با هم تمرین می کردیم (هانلون ، کسی است که در دسته فوق سنگین رقابت NPC جوانان در سال ۱۹۹۹ به مقام نایب قهرمانی رسید و صاحب اسبق باشگاه بود ، که در سال ۲۰۰۷ بخاطر حمله قلبی درگذشت.)

 • و برنج وارن هم گاهی به شما می پیوست؟

بله ، زمانی که تازه ما تمرین با هم را شروع کرده بودیم ، او تنها یک نوجوان بود. من همراه مارک تمرین  می کردم. سپس مارک برنج را هم وارد تمرین کرد و او هرازگاهی همراه ما تمرین می کرد. مارک سخت و دیوانه وار تمرین می کرد ، او دیوانه بود. مارک اولین عاملی بود که باعث شد من شروع کنم به تمرین بسیار سنگین ، به این دلیل که همواره با هم رقابت می کردیم برای اینکه ببینیم کدامیک می توانیم وزنه های بیشتری جابجا کنیم. برنج هنوز نوجوان بود ، بنابراین نمی توانست به اندازه ما وزنه جابجا کند هر چند که به عنوان یک نوجوان واقعا قوی بود. برخی از بهترین روزهای تمرین من به همان دوران باز می گردد. زمانی که من ، برایان و مارک همراه هم تمرین می کردیم.

 

رونی-کلمن

رونی کلمن

 

بیوگرافی کلمن

تاریخ تولد : ۱۳ می ، ۱۹۶۴

محل تولد : مونرو ، لوییزیانا

محل اقامت فعلی : آرلینگتون ، تگزاس

قد : ۱۷۸ سانتی متر

وزن : ۱۳۵ کیلوگرم (در اوج رقابت) ؛ ۱۵۰ کیلوگرم (زمان حجم)

بزرگ ترین موفقیت ها : قهرمانی مسترالمپیا بین سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵

 • تو در اویل هزاره جدید از وزنه های جنون آمیزی استفاده می کردی. آیا رشدی که در سال ۲۰۰۳ نصیبت شد ، خودت را هم شوکه کرد؟

من به شما حقیقت را می گویم ، در واقع هرگز پیش از این به هیچ کس نگفته ام. حتی تا دو یا سه هفته بعد (از رقابت المپیا) هم نمی دانستم چطور بوده ام تا اینکه در استرالیا عکسی از رقابت را روی دیوار باشگاه دیدم و با حیرت به خودم گفتم : واو ! روی صحنه اینقدر بزرگ بوده ام ؟! این اولین باری بود که می دیدم از نگاه دیگران چقدر بزرگ به نظر می آیم. پیش از آن چنین تصوری نداشتم. فکر می کردم مثل همیشه بوده ام. حتی نمی دانم چطور به آن سرعت آن عکس در ابعاد بزرگ چاپ شده بود و در استرالیا روی دیوار باشگاه نصب شده بود. به هر حال هرگز از دیدن عکسی از خودم به آن اندازه شوکه نشدم.

 • تو گفته ای : « هر کسی می خواهد یک بدنساز باشد ، ولی هیچ کس نمی خواهد وزنه هایی استخوان خرد کن جابجا کند. » آیا فکر می کنی اغلب بدنسازان حرفه ای به اندازه کافی سخت تمرین نمی کنند؟

در واقع هرگز فیلم تمرین بدنساز دیگری را ندیده ام ، ولی از دیگرانی که فیلم های تمرین جی کاتلر یا دیگر بدنسازان را دیده اند ، شنیده ام که من خیلی سخت تر تمرین می کردم. بنابراین تنها براساس حرف هایی که از دیگران در این مورد شنیده ام می توانم نظر دهم.

 • گذشته از خودت ، فکر می کنی چه کسی سخت ترین تمرینات را انجام می دهد؟

نظر دقیقی ندارم ، چون هرگز با افراد دیگری که گاهی به متروفلکس می آیند ، تمرین نکرده ام. اغلب کسانی (افراد حرفه ای) که به متروفلکس می آیند ، نمی توانند در فضای این باشگاه تمرین کنند. یادم می آید زمانی ملوین آنتونی اینجا آمد و تنها یک حرکت با ما انجام داد ، سپس گوشه ای نشست و دو کیسه یخ روی پاهایش گذاشت ، در تلاش برای اینکه بدنش را خنک کند ! این خنده دارترین چیزی بود که تا به حال دیده ام !

 • حرکتی که انجام دادید چه بود؟

ددلیفت ، ددلیفت اولین حرکت ما بود و قصد داشتیم چهار یا پنج حرکت دیگر هم پس از آن اجرا کنیم. ما به سختی کار را شروع کردیم ، ولی او تنها همان یک حرکت را انجام داد و از ادامه تمرین صرف نظر کرد و روز بعد ، حتی حاضر نشد در متروفلکس تمرین کند !

 • بهترین توصیه که می توانی برای یک بدنساز جوان داشته باشی که در پی دستیابی به حجمی بالاست ، چیست؟

ساختن پایه ای محکم. کار روی حرکات پایه با هالتر : ددلیفت ، اسکوات ، پرس سینه هالتر ، پرس سرشانه با هالتر ، زیربغل هالتر خم. شما تنها باید برای قوی تر شدن در این حرکات تمرین کنید.

رونی-کولمن

رونی کولمن

 

سه سوال کوتاه از کلمن

 • کدامیک از قهرمانی هایت در مسترالمپیا برایت شیرین تر بود؟

اولین بار (سال ۱۹۹۸). هیچ چیز با آن پیروزی قابل قیاس نیست. آن پیروزی قابل قیاس نیست. آن پیروزی همواره درخشان ترین نقطه در زندگی من خواهد بود.

 • حرکت مورد علاقه ات چیست؟

پرس سینه با هالتر

 • آیا باز هم به تمرینات خود ادامه می دهی؟

اوه ، البته. من هرگز از تمرین صرف نظر نخواهم کرد.

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره