پاسخ به پرسش هایی در زمینه تغذیه
شما اینجا هستید
پرسش و پاسخ » پاسخ به پرسش هایی در زمینه تغذیه

پاسخ به پرسش هایی در زمینه تغذیه
روزانه ۴۰ تا ۵۰ گرم فیبر مصرف می کنم . آیا این امکان وجود دارد که به خاطر مصرف این مقدار فیبر ، بخشی از مواد مغذی مورد نیاز در پروسه گوارش در بدنم جذب نشود ؟
این واقعیت دارد که همه کارشناسان بر فواید فیبر ها تاکید دارند ، و این را می دانیم که رژیم های حاوی فیبر بالا برای سلامتی مفید هستند . اما این امکان هم وجود دارد که فیبرها بیش از اندازه مناسب مصرف شوند .

 پاسخ به پرسش هایی در زمینه تغذیه

ما معمولا مصرف ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر را در طول روز برای یک بدنساز توصیه می کنیم . مصرف ۴۰ تا ۵۰ گرم به میزان قابل توجهی بیش از این است . ولی باز هم خطری ندارد . افرادی که از رژیم های گیاه خواری تبعیت می کنند اغلب روزانه بیش از ۴۰ گرم فیبر دریافت می کنند بدون اینکه از نظر سلامتی تاثیر منفی در آنها مشاهده شده باشد . بنابراین مصرف این مقدار فیبر تا وقتی که احساس ناراحتی ، سنگینی یا نفخ در معده و روده نداشته باشید بلامانع است .

برای بدنسازی که این مقدار فیبر مصرف می کند ، مصرف مقدار زیاد آب هم ضروری است ( حداقل ۴ لیتر در روز ) ، بعلاوه استفاده از رژیمی با پروتئین بالا ( حداقل ۲/۲ کیلوگرم به ازای هر کیلو از وزن بدن ) که در کنارش از مکمل های مولتی ویتامین و مینرال هم استفاده شود . مقدار بیش از اندازه فیبر می تواند از جذب برخی از ریزمغذی ها و درشت مغذی ها اجتناب کنید . همین طور از جذب حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ کالری از غذای روزانه شما . ضمنا می تواند در جذب روی و کلسیم تداخل ایجاد کند . بنابراین علاوه بر یک مولتی ویتامین ، باید مصرف یک مکمل کلسیم و ZMA را هم مد نظر قرار دهید برای اطمینان یافتن از اینکه مقدار کافی از این ریز مغذی ها در اختیار بدنتان خواهد بود .
شما اغلب غذاهایی را که باید مصرف کنیم گوشزد می کنید ؛ اگر ممکن است بگویید چه غذاهایی را هم نباید مصرف کرد ؟
در واقع غذاهایی را که خارج از استاندارد است که اغلب به آنها اشاره می کنیم سود چندانی برای شما ندارند . هرچند تقریبا نمی توان ادعا کرد که مصرف یک غذای خاص به طور کامل تلاش شما را برای عضله سازی و چربی سوزی خنثی می کند ، اما استفاده زیاد از غذاهای نامناسب جزو بدترین و مخرب ترین عوامل در عدم دستیابی افراد به اهدافشان در این مسیر به شمار می آید . مثلا بدون شک مصرف هراز گاه یک عدد شیرینی گردویی یا خامه ای شما را نخواهد کشت . ولی اینکه بنشینید و یک کیلو شیرینی خامه ای نوش جان کنید می تواند یک هفته تلاش شما در مسیر چربی سوزی را خنثی کند و در واقع تمام تلاشی را که در چند روز آتی مجبورید متحمل شوید تنها در این جهت است که اثر این تخطی از رژیم را جبران کنید.
از این رو سعی کنید حتی المقدور از مصرف موادی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم خودداری کنید :
الکل : مصرف نوشیدنی های الکلی به هیچ وجه به سود اهداف ورزشی شما نخواهد بود . الکل باعث بروز کم آبی در بدن می شود ، همچنین تقویت کاتابولیسم و به این معنی است که حجم عضلانی شما را تجزیه می کند . همزمان در سوختن ذخایر چربی تداخل ایجاد می کند و در واقع به نوعی چربی سوزی را متوقف می کند . همچنین مصرف الکل روند تبدیل تستسترون به استروژن را افزایش می دهد و به تبع آن باعث کاهش سطوح تستسترون خواهد شد .
غذاهای سرخ شده : بدترین نوع چربی ها ، اسیدهای چرب ترانس هستند . ( که به عنوان روغن های جامد ، روغن های هیدروژنه یا نیمه هیدروژنه هم از آنها یاد می شود . ) بسیاری از غذاهای سرخ شده ، همینطور تنقلات آماده و دسر ها با این نوع چربی ها تهیه می شوند . که باعث افزایش کالری و خصوصیات مضر این قبیل خوراکی ها برای بدن خواهند شد .

انواع نوشابه ها و آبمیوه های آماده :
نوشابه مملو از شکر یا مقدار بالای فرکتوز هستند ، که بدترین نوع قند ها به شمار می آیند. اما در مورد آب میوه ها : اگرچه آب میوه های طبیعی حاوی تعدادی از ریزمغذی ها هستند ، اما همزمان مقدار کالری بالایی از قندهای ساده ( بخصوص فروکتوز ) هستند . یک فنجان آب میوه به همراه صبحانه یا حول و حوش تمرین بدن شما را نابود نمی کند ، اما مراقب باشید که در مصرف آنها زیاده روی نکنید .
قند و شکر : قندهای ساده در حول و حوش زمان تمرین می توانند به بازسازی ذخایر گلیکوژن کمک کنند . ولی در دیگر زمان های روز ، باعث افزایش زیاد سطح انسولین می شوند ، و ذخیره سازی چربی را تقویت می کنند .
محصولات تهیه شده از آرد سفید ، مشابه قند و شکر : نان ها و ماکارونی های تهیه شده از آرد سفید باعث افزایش زیاد سطوح انسولین می شوند و ذخیره سازی چربی را تقویت می کنند . این محصولات قبل یا پس از تمرین می توانند مورد استفاده قرار گیرند . اما در دیگر مواقع روز ، محصولاتی که از آرد کامل و سبوس دار تولید شده باشند بسیار بهترند از آنجایی که فیبر بیشتری در اختیار بدن می گذارند و تاثیر کمتری بر سطوح انسولین دارند .

آیا نوشابه های ورزشی از جمله گاتورید برای بدنسازان مفیدند ؟
بله مفیدند ، ولی نه لزوما به دلیل خاصی که تولید شده اند . نوشابه های ورزشی مایعات ، قندهای ساده و الکترولیت ها را در اختیار بدن می گذارند . آنها طراحی شده اند برای تسریع ریکاوری بدن در پی ورزش های استقامتی و دیگر فعالیت هایی که برای زمان طولانی ادامه دارند . بدنسازان انرژی زیادی مصرف می کنند و شاید به مقدار زیادی هم تعریق داشته باشند . ولی به ندرت بدنشان دچار کاهش زیاد سطوح الکترولیت ها می شود. از آنجایی که تمرین بدنسازان اغلب غیر هوازی به شمار می آید . فشاری هم که بر بدن آنها وارد می شود اغلب با ورزشکاران استقامتی تفاوت دارد .
با این حال نوشیدن نوشابه های ورزشی ضرری هم برای بدنسازان ندارد . و نیاز به مایعات در بدنسازان هم وجود دارد . قند های ساده هم کمک می کنند به بازسازی ذخایر گلیکوژن که در طول تمرین سوزانده می شود و عملکرد کورتیزول را سرکوب می کنند ( هورمون کاتابولیکی که با پروتئین سازی تداخل دارد و تجزیه عضلات را تقویت می کند ) .
مطالعه ای کشف کرد بدنسازانی که پس از تمرین خود گاتورید می نوشند حجم عضلانی بیشتری کسب می کنند نسبت به کسانی که آب ساده می نوشند . انتخاب بهتر این است که مقداری پروتئین هم همرا با نوشابه ورزشی خود بنوشید . بدنسازان می توانند بیشترین بهره را با نوشیدن ترکیب زیر قبل و پس از تمرین کسب کنند :
* ۲۰ تا ۴۰ گرم پروتئین
* ۴۸۰ تا ۶۰۰ سی سی آب کمی قبل از تمرین و همین مقدار هم پس از تمرین
* ۴۰ تا ۸۰ گرم کربوهیدرات ساده ۲-۳ گرم کراتین اگر نوشابه ورزشی شما فاقد هر یک از موادی است که در بالا اشاره شد ، می توانید به صورت جداگانه به آن بیفزایید . یا بالعکس به عنوان جایگزین می توانید یک لیتر نوشابه ورزشی را به همرا مکمل پروتئین و کراتین مصرف کنید . در هر دو حالت مواد اصلی مورد نیاز بدن در اختیارش قرار می گیرد و می توانید شاهد نتایج بهتری باشید .

 1. فرهاد

  ممنون بخاطر سایت فوق العاده تون
  واقعا تک هستین

 2. سجاد

  سایتتون عالی دمتون گرم

 3. لاغری

  بنظرم این تکنیک بهتری بود:
  شما بگو چی نباید بخورم.
  خیلی ممنون

 4. مجتبی

  با سلام و خسته نباشید
  سایتتون بینظیره و هر مطلبی بخوای توش پیدا میشه
  یه سوال داشتم
  من میخام چربی بدنمو کم کنم ولی هم زمان میخام عضله هم بسازم مدت چربی سوزیم شیش ماه تا ۹ ماه باشه هم اشکال نداره
  چه مکمل هایی رو باید با هم مصرف کنم
  ممنون

 5. amir999

  سلام

  وزنم ۵۲کیلوهست۱۶سالمه یه برنامه چاقی میدید؟

 6. ناصر اسدی

  سلام
  من حدود ۱۰۰ کیلو هستم و تقریبا ۳۰ کیلو اضافه وزن دارم یک رژیم نسبتا سخت رو پیش گرفتم
  و همیشه از بادام و چای سبز هم استفاده میکنم حدود یک هفنه هست که شروع کردم تمرینات بدنسازی سخت هم انجام میدم و میخوام در دوره چربی سوزی عضلاتم رو از دست ندم لطفا یک نوشیدنی یا مواد غذایی یا هرچیز دیگه ای که به چربی سوزی و ساخت عضله کمک میکنه معرفی کنید.اگر ممکنه یک چیزی هم برای به از تمرین معرفی کنید.
  ممنون

 7. رضا

  سلام
  من یک سال بدنسازی بدون رژیم غذایی کار کردم و بعد یه سال وقفه افتاد و الآن مجددا شروع کردم.
  قد من ۱۹۱ سانته و وزنم ۹۰ کیلو.
  از لحاظ بدنی خیلی ها حتی بهم میگن لاغرم اما تو قسمت شکم چربی (اما نه زیاد ) دارم
  واسه آب کردن شکمم سه روز در هفته می دوم و سه روز هم بدنسازی میرم
  پزشک من واسم پروتئین GAIN UP نوشته
  میخواستم ببینم این مکمل من با WHEY فقط تو برند فرق داره یا فرق های دیگه ای هم داره؟
  مصرف مکمل GAIN UP باعث ایجاد چربی بیشتر تو شکم و بی ثمر کردن تلاشم واسه آب کردنش نمیشه؟
  ممنون

 8. مهرزاد

  سلام مصرف پودر اب پنیر و پودر ژلاتین برای تامین پروتیین مناسبه؟
  ۵روز تمرین نسبتا سنگین در هفته

  • مدیریت

   سلام.
   از شکلهای مختلف پروتئین های گیاهی یا حیوانی استفاده کن.
   اگر میخوای آب پنیر و … استفاده کنی، بهتره همون مکملش رو تهیه کنی. البته بازهم جای غذا رو نمیگیرنا. شما باید همچنان از پروتئینهای گیاهی و حیوانی استفاده کنی.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره