وزنه‌های آزاد بهتر هستند یا دستگاه ها
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » وزنه‌های آزاد بهتر هستند یا دستگاه ها

وزنه‌های آزاد بهتر هستند یا دستگاه ها

اگر خواهان افزایش قدرت بیشتر هستید استفاده از نوعی از تمرینات استقامتی چاره شما می‌باشد.پس هنگامی که شما وارد باشگاه بدن سازی میشوید آیا باید وزنه‌ها را درون هالتر قرار دهید یا باید تنها به سمت اولین دستگاهی که مشاهده کردید حرکت کنید؟ اکنون در اینجا هر دو روش را با هم مقایسه می‌کنیم.

وزنه‌های آزاد بهتر هستند یا دستگاه ها

وزنه‌های آزاد بهتر هستند یا دستگاه ها

مدعیان

اکثر باشگاه‌های بدن سازی که به خوبی‌ تجهیز شده‌اند هم دارای مقادیر زیاد وزنه‌های آزاد و هم دستگاه‌ها هستند.در این مقاله ما البته در مورد تردمیل و دیگر دستگاه‌های هوازی صحبتی‌ نخواهیم کرد و بحث ما به دو بخش زیر تقسیم میشود :

* وزنه‌های آزاد : که شامل دمبل، هالتر، کتل بل و هر چیزی که شما بتوانید آن را برداشته و نگه دارید میشود.اینگونه حرکات بدن شما را وادار میکنند که بر خلاف جاذبه زمین یک شی‌ را از روی زمین بردارید.برای برخی‌ از حرکات در این دسته شما شاید نیاز به نشستن یا خوابیدن روی میز داشته باشید یا شاید نیاز به تجهیزات دیگر نظیر جایگاه اسکات باشد که شما به راحتی‌ و با ایمنی بتوانید با وزنه کار کنید.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

* دستگاه‌ها : که شامل نشستن روی هر وسیله ای که بتوان با آن از طریق یک اهرم در یک دامنه حرکتی‌ خاص حرکت را انجام داد میشود.برای مثال می‌توان از دستگاه جلو پا یا دستگاه پرس سینه نام برد.معمولا در این دستگاه‌ها شما از طریق دسته که با استفاده از یک قرقره میتوانید وزنه را لیفت کنید حرکت را انجام میدهید.در این دستگاه‌ها شما با قرار دادن پین در قسمت وزنه‌ها میتوانید تصمیم بگیرید که از چه میزان وزنه می‌خواهید استفاده کنید.

دستگاه‌های با کابل دارای ویژگی‌‌های هر دو موارد بالا هستند پس ما در اینجا به شکل جزئی به آنها اشاره خواهیم کرد.برای استفاده از دستگاه سیمکش شما باید دستگیره را که متصل به یک نوع سیم مخصوص می‌باشد را بکشید تا از طریق آن بتوانید وزنه‌ها را از جایگاه خود لیفت کنید.بنابراین آنها را می‌توان نوعی دستگاه در نظر گرفت اما آنها محدود به یک دامنه حرکتی خاص نیستند.این یعنی‌ اینکه حرکات با دستگاه سیمکش دارای ویژگی‌‌های بسیار مشترکی با حرکات انجام شده با وزنه‌های آزاد می‌باشد.

 

وزنه‌های آزاد همزمان از چندین عضله‌ کار میکشند که هم مزیت محسوب میشود و هم عیب

بهترین مورد در مورد وزنه‌های آزاد این است که آنها از بسیاری از عضلات کوچکی کار میکشند که شما حتی متوجه استفاده از آنها نیز نمیشوید.برای مثال اسکات را در نظر بگیرید که روی عضلات چهار سر کار می‌کند همان عضلات جلوی ران‌های شما.اگر شما به جای اسکات از دستگاه جلو پا استفاده کنید شما باز هم میتوانید این عضله‌ را به شکل مشابه تمرین دهید.اما انجام اسکات با هالتر یا یک جفت دمبل میتواند عضلاتی بیش از عضلات چهار سر را درگیر کند.قسمت داخلی‌ و بیرونی عضلات ران‌های شما برای نگه داشتن پاها مجبورند در حرکت دخیل شوند.باسن و همسترینگ شما و همینطور عضلات مرکزی بدن برای حفظ تعادل بدن در طول حرکت مجبور به کار هستند و بسته به نوعی که شما وزنه را نگه داشته اید شاید روی عضلات دستتان نیز فشار وارد شود.

این یعنی‌ اینکه شما با انجام چند ‌ست از اسکات تقریبا میتوانید یک تمرین کامل را روی بدن انجام دهید در حالی‌ که برای ایجاد چنین فشاری روی بدن باید نیم ساعت از این دستگاه به آن دستگاه جابجا شوید.حرکات بزرگ نظیر اسکات، ددلیفت، بارفیکس و پرس سرشانه حرکاتی کاربردی در نظر گرفته میشوند زیرا آنها مستقیما میتوانند در انجام حرکات روزمره مورد استفاده در زندگی‌ به ما کمک کنند.برای مثال اگر شما در ددلیفت خوب باشید در بلند کردن وسائل خانه نظیر مبلمان نیز بسیار عالی‌ عمل خواهید کرد.

دستگاه ها به خصوص همیشه چیز بدی نیستند.در نظر میگیریم که شما تنها می‌خواهید عضلات چهار سر خود را تمرین دهید اما از قبل چند ‌ست اسکات را انجام داده‌اید و عضلات نگهدارنده نظیر عضلات باسن، همسترینگ و شکم شما از قبل خسته شده‌اند.شما میتوانید روی دستگاه جلو پا یا پرس پا نشسته و تنها روی عضلات چهار سر کار کنید.بدن سازان گاهی‌ اوقات در انتهای تمرین خود برای هدف قرار دادن برخی‌ عضلات خاص از دستگاه‌ها استفاده میکنند.

در همین راستا هنگامی که من بعد از عمل جراحی زانو در حال فیزیوتراپی بودم نیاز داشتم که بخش خاصی‌ از عضلات چهار سر پای چپم را افزایش حجم دهم.حرکات اصلی‌ و کاربردی تشکیل دهنده بخش زیادی از برنامه من بودند اما فیزیوتراپ به من گفت که بیماران معمولا با حرکت جلو پا دستگاه شاهد سریع‌ ترین پیشرفت در این حالت هستند.این دستگاه برای هدف قرار دادن این عضله‌ خاص واقعا خوب عمل می‌کند. یک دلیل دیگر مبنی بر خوب بودن دستگاه‌ها هنگام آسیب دیدگی این است که شما میتوانید به بخشی از بدن خود که در آن درد دارید استراحت دهید.

یادگیری حرکات با دستگاه‌ها آسان تر می‌باشد

قبل از اینکه عجله کنید و به سمت نزدیک‌ ترین هالتر موجود بروید و از آن استفاده کنید به یاد داشته باشید که شما نیازمند دانستن چگونگی‌ کار با آنها هستید! رعایت فرم صحیح حرکات برای جلوگیری از آسیب دیدگی بسیار حیاتی می‌باشد.اگر شما بخواهید در ددلیفت از وزنه‌های بسیار سنگین استفاده کنید و در عین حال ندانید که چگونه باید پشت خود را حین حرکت صاف نگه دارید میتوانید به کمر خود آسیب جدی وارد کنید.شما واقعا نیازمند یک مربی‌ یا یک حریف تمرینی با تجربه هستید که بتواند به شما طریقه صحیح انجام حرکات را آموزش دهد.شما همچنین از طریق آینه و فیلم‌های آموزشی بسیار در یوتیوب نیز میتوانید نحوه صحیح انجام حرکات را بیاموزید اما وجود یک مربی‌ بسیار بهتر می‌باشد.

 

راحتی‌ در باشگاه بسته به نوع برنامه شما (و باشگاه شما)

در برخی‌ باشگاه‌ها بخش وزنه‌های آزاد همیشه مملو از افراد مختلف می‌باشد که این امر میتواند برای مبتدیان و تازه واردان کمی‌ رعب آور باشد.در برخی‌ دیگر از باشگاه‌ها اکثریت تمام برنامه خود را روی دستگاه‌ها انجام میدهند و قسمت وزنه‌های آزاد معمولا خالی‌ می‌باشد.اگر بتوانید در مورد تجهیزات مورد استفاده خود انعطاف پذیر عمل کنید میتوانید انتخاب‌های تمرینی خود را دو برابر کنید.

برای مثال اگر دستگاه‌ها پر میباشند به راحتی‌ میتوانید از یک جفت دمبل استفاده کنید.اگر حتی آن یک جفت دمبل مورد نظر شما در حال استفاده بود میتوانید از یک دمبل سبک تر استفاده کنید و تکرار‌های بیشتری را با آن انجام دهید.بنابراین در این شرایط استفاده از وزنه‌های آزاد راحت تر می‌باشد.

اما گاهی‌ اوقات نیز هستند که وزنه‌های آزاد مشکلی‌ بزرگ تری محسوب میشوند.برای مثال در باشگاه من اگر بخواهم از حرکت پرس زیرسینه هالتر استفاده کنم به دلیل اینکه باشگاه تنها یک میز دارد ابتدا باید میز را تحت نظر بگیرم تا خالی‌ شود سپس باید هالتر و وزنه مورد نیاز خود را آماده کنم.این امر در مورد چندین حرکت دیگر نیز صدق می‌کند.سپس هنگام انجام حرکت برای ایمنی کامل می‌بایست از یک ناظر یا مراقب نیز استفاده کنم که این فرد میتواند یک دوست یا یک فرد در باشگاه باشد.

همانطور که می‌بینید در چنین شرایطی برای انجام یک حرکت چندین طرح و برنامه باید بریزید.اما همچنین باشگاه من دارای دستگاه پرس زیر سینه نیز می‌باشد که می‌توانم با استفاده از آن در چند ثانیه همان حرکت را شبیه سازی کنم.اگر قرار باشد که بخش قابل توجهی‌ از زمان تمرینی خود را صرف انجام حرکات با وزنه‌های آزاد کنم پس با خوشحالی این زمان را برنامه ریزی می‌کنم.اما عقلانی به نظر نمیرسد که در یک باشگاه شلوغ بخواهید برای هر حرکت این چنین عمل کنید.

 

هم دستگاه‌ها و هم وزنه‌های آزاد خوب هستند اما وزنه‌های آزاد میتوانند برای تناسب اندام شما موثرتر باشند

وزنه‌های آزاد و دستگاه‌ها هر دو میتوانند در جایگاه خود مورد استفاده قرار بگیرند اما اینجا اعلام می‌کنیم که وزنه‌های آزاد با برتری خفیفی پیروز این مقایسه هستند. با وزنه‌های آزاد شما در زمان کمتری میتوانید ماهیچه‌های بیشتری را نسبت به دستگاه‌ها تمرین دهید.نتایج حاصل شده در زندگی‌ واقعی شما نیز بهتر مورد استفاده هستند تا اینکه بخواهید تنها از دستگاه‌ها استفاده کنید.همچنین شما تنها با چند دمبل میتوانید تمام عضلات بدن خود را تمرین دهید که استفاده از آنها در خانه را یک انتخاب ایده‌ال می‌کند.

اما دستگاه‌ها نیز قطعا جایگاه مخصوص به خود را دارند.اگر بخواهید یک عضله‌ خاص را به شکل ایزوله تمرین دهید دستگاه‌ها برای این منظور بسیار عالی‌ هستند و همینطور هنگام ریکاوری از یک آسیب دیدگی استفاده از دستگاه ها بسیار کاربردی تر می‌باشد.همچنین اگر نمیدانید که چطور با وزنه‌های آزاد کار کنید یا می‌خواهید از وزنه‌های نسبتا سنگین استفاده کنید اما نمیدانید فرم حرکت چگونه می‌باشد دستگاه‌ها یک راه نسبتا ایمن برای انجام تمرین روی عضلات مشابه میباشند.

من همچنین هنگام انجام یک روز تمرینی آسان استفاده از دستگاه‌ها را بیشتر دوست دارم یا هنگامی که انجام یک تمرین سنگین واقعا سخت می‌باشد استفاده از دستگاه‌ها میتواند کمک کننده باشد.انجام تنها چند بارفیکس میتواند انرژی زیادی را بگیرد اما می‌توان با دستگاه لت سیمکش که آسان تر می‌باشد مقدار زیادی تمرین را روی همان عضله‌ انجام داد.البته من هیچگاه وانمود نمیکنم که هر دوی این حرکات یکسان هستند اما در برخی‌ روز‌ها به خود این اجازه را میدهم تا با انجام نوع آسان تر حرکات از تمرین خود لذت نیز ببرم.در آخر انجام این کار استمرار در برنامه تمرینی را آسان تر می‌کند.به هر حال بهترین برنامه تمرینی آن است که شما با تمام اشتیاق آن را انجام دهید.

منبع:

http://lifehacker.com/

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

 

 1. مصطفی

  من خودم شخصا فک میکنم بعضی از دستگاها واقا به درد بخورن مثه فلای دستگاه یا اسمیت ولی بقیشون زیاد جالب نیست وبه نظر من استفاده از دستگاه کلا یه نوع تقلبه و اینکه من شخصا وزنه ازادو ترجیح میدم

 2. david

  عالی

 3. لایسنس نود 32

  سلام
  ممنونم
  خیلی وقت بود می خواستم فرق بین دستگاه و وزنه آزاد رو بدونم، مچکرم…

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره