هر آنچه که در مورد کراتین باید بدانید
شما اینجا هستید
کراتین » هر آنچه که در مورد کراتین باید بدانید

در میان تمام مکمل های بدن سازی و غذایی موجود در بازار در مورد یک مکمل از همه بیشتر بحث و گفتگو وجود دارد و آن هم کراتین می‌باشد و برای این موضوع نیز دلایل بسیار خوبی‌ وجود دارد زیرا کراتین جز مکمل‌هایی در بازار محسوب میشود که میتواند در زمان نسبتا کمی‌ باعث افزایش قدرت قابل توجه و عضله‌ سازی خالص در شما شود.

هر آنچه که در مورد کراتین باید بدانید

اما در مورد کراتین بیشتر از هر مکمل دیگری سوال مطرح میشود که برخی‌ از آنها عبارتند از:

کراتین چیست؟
آیا واقعا کراتین تاثیر گذار است؟
بهترین نوع کراتین چه می‌باشد؟
آیا با مصرف کراتین عوارض جانبی ما را تهدید می‌کند؟
آیا مصرف کراتین ایمن می‌باشد؟
آیا کراتین به کلیه‌ها آسیب وارد می‌کند؟
آیا نوجوانان میتوانند از کراتین مصرف کنند؟
آیا کراتین به فرایند عضله‌ سازی کمک می‌کند؟
آیا کراتین باعث کمک به چربی‌ سوزی میشود؟
چگونه باید از کراتین استفاده کنیم؟
آیا از کراتین باید به صورت دوره ای استفاده کرد؟
آیا کراتین نیاز به دوره بارگیری دارد؟
آیا کراتین در آب دارای ثبات می‌باشد؟
آیا می‌توان از کراتین در قبل یا بعد از تمرین استفاده کرد؟
آیا میتواند همزمان با مصرف کراتین قهوه نیز مصرف کرد؟

اینها نمونه‌هایی از سوالات رایج در مورد کراتین می‌باشد که بار‌ها و بار‌ها تکرار میشود.در این مقاله قصد داریم به تمام این سوالات پاسخ دهیم تا شما واقعا به طور کامل بدانید که کراتین چیست و چگونه باید از آن استفاده کنیم تا عضله‌ سازی بهتری را تجربه کنیم.

کراتین چیست؟
کراتین ترکیبی‌ از ۳ آمینو اسید آرژنین، گلیسین و متیونین می‌باشد.این آمینو اسید‌ها به طور طبیعی در مواد غذایی نظیر گوشت و ماهی‌ یافت میشود.آنها به بازتولید آدنوزین تری فسفات کمک میکنند که انرژی ذخیره شده در ماهیچه‌ها می‌باشد.کراتین از طریق بازتولید چرخه آدنوزین تری فسفات در طول فعالیت های شدید فیزیکی‌ باعث افزایش عملکرد ما در باشگاه میشوند.
بدن خود توانایی تولید کراتین از طریق ترکیب سه آمینو اسید آرژنین، گلیسین و متیونین را دارد.اما به هر حال تولید کراتین در بدن به شکل حداقلی می‌باشد زیرا وجود آن جز اولویت های اصلی‌ در فرایند های متابولیکی بدن نمی‌باشد.بسیاری از پروتئین های دیگر در بدن برای ساخته شدن نیاز به این سه آمینو اسید دارند و این پروتئین‌ها در واقع برای بقای بدن بسیار مهم تر از کراتین هستند پس بدن تمرکز زیادی روی تولید کراتین نمیکند.
از همه اینها بگذریم اولویت اصلی‌ بدن هیچگاه حفظ و ساخت یک فیزیک بدنی بسیار حجیم و عضلانی نمی‌باشد.به طور طبیعی داشتن ماهیچه اضافه در بدن باعث افزایش سوخت و ساز بدن خواهد شد و از دید بقا و زنده ماندن این موضوع یعنی‌ هدر دادن کالری‌ها و مواد مغذی بدن.پس برای اینکه از مزایای عضله‌ سازی کراتین استفاده کنیم باید در رژیم غذایی خود از مکمل های کراتین استفاده کنیم.

آیا کراتین واقعا تاثیر گذار است؟
بله کراتین واقعا تاثیر گذار می‌باشد.هنگامی که کراتین در بدن تجزیه میشود و توسط سلول های ماهیچه ای‌ جذب میشود با مولکول های فسفر اتصال برقرار می‌کند و کراتین فسفات را تولید میکنند.این کراتین فسفات سپس یا در طول انقباضات ماهیچه ای‌ مصرف میشود یا در ماهیچه‌ها ذخیره خواهد شد.هر چقدر فسفو کراتین موجود در ماهیچه‌ها بیشتر باشد سلول های ماهیچه ای‌ نیز انرژی بالقوه بیشتری را در دسترس خواهند داشت.این یعنی‌ انقباضات عضلانی قویتر، قدرت خروجی بیشتر و افزایش استقامت بیشتر طی‌ تمرینات سنگین.
بهبود در افزایش قدرت و انرژی هنگام مصرف کراتین معمولا برای بسیاری از افراد قابل درک می‌باشد.بعد از مصرف کراتین افراد معمولا احساس قدرت بیشتری کرده و در طول ۱-۲ هفته اول مصرف کراتین پمپ عضلانی بسیار خوبی‌ را تجربه میکنند.

بهترین نوع کراتین کدام می‌باشد؟
در بازار در حال حاضر انواع مختلفی‌ از کراتین یافت میشود.رایج‌ترین آنها کراتین مونوهیدرات می‌باشد.قالب کراتین موجود در بازار همین کراتین می‌باشد.این کراتین یکی‌ از اولین فرم های کراتین تولید شده می‌باشد و دارای محبوبیت بسیار زیادی می‌باشد.
اما در طول سالیان پس از عرضه کراتین مونوهیدرات انواع مختلفی‌ از کراتین نظیر کراتین اتیل استر، کراتین میکرونایز، کراتین کری الکالین، کراتین سروم، تری کراتین مالات و همچنین کراتین های ترکیبی‌ که مخلوطی از کراتین همراه دیگر آمینو اسید‌ها و مکمل های دیگر می‌باشد تولید شده است.
با توجه به انواع متنوع کراتین بسیار سردرگم کننده خواهد بود که بخواهیم از بین آنها یکی‌ را به عنوان بهترین نوع کراتین انتخاب کنیم.این انتخاب هم از لحاظ جنبه اقتصادی و هم از لحاظ جنبه افزایش عملکرد در تمرینات بسیار دشوار می‌باشد.
برخی‌ از انواع جدید تر کراتین و البته گران تر طوری ارتقا داده شده‌اند که میتوانند راحت تر جذب بدن شده و در نتیجه نتایج بهتری را نسبت به کراتین معمولی‌ داشته باشند.اما بخش اعظمی از این ادعا‌ها هنوز دارای پشتوانه علمی‌ نمی‌باشد و توسط تحقیقات علمی‌ حمایت نشده است.در حقیقت برخی‌ از تحقیقات به این موضوع پی‌ برده‌اند که برخی‌ از کراتین های جدید نظیر کراتین اتیل استر به اندازه کراتین های معمولی‌ دارای ثبات نمی‌باشد و حتی دارای تاثیر گذاری کمتری نیز می‌باشد.
توصیه ما به شما استفاده از کراتین مونوهیدرات مخصوصا نوع میکرونایز آن می‌باشد.تنها فرق این مکمل با کراتین مونوهیدرات معمولی‌ این است که کراتین میکرونایز حدود ۲۰ برابر کوچکتر از کراتین معمولی‌ می‌باشد که همین موضوع باعث جذب آسان تر آن و خلوص بیشتر آن خواهد شد.
این نوع از کراتین نه تنها دارای کیفیت بسیار بالایی می‌باشد بلکه از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه می‌باشد.حتی کسانی‌ نیز که از لحاظ اقتصادی در وضعیت بسیار وخیمی هستند همچنان میتوانند از عهده خرید کراتین میکرونایز برآیند و از مزایای آن نهایت استفاده را ببرند.
یکی‌ دیگر از انواع خوب کراتین نوع کری آلکالین کراتین می‌باشد.این مدل کراتین تصفیه شده می‌باشد که باعث شده است هنگام ترکیب با مایعات دارای ثبات زیادی باشد.همین مزیت باعث میشود که بدون هیچ تغییری به سلول های ماهیچه ای‌ برسد.شما از طریق مصرف دوز های کمتر کری آلکالین نسبت به کراتین میکرونایز همچنان میتوانید همان میزان مزایا را دریافت کنید اما قابل ذکر است که همان دوز های کمتر آن نیز بسیار گران تر از کراتین میکرونایز خواهد بود.
استفاده از هر دوی این کراتین‌ها دارای نتایج بسیار خوبی‌ خواهد بود.منبع سایت ادکوان. اما مشخصا کراتین میکرونایز خالص به دلیل قیمت بسیار مناسب و ارزش بالا اولین کراتین برتر لیست ما می‌باشد.اگرچه در این میا‌‌ن افرادی که دارای معده بسیار حساسی هستند ممکن است نسبت به دریافت مقادیر بالاتر کراتین مونوهیدرات (حدود ۱۰ گرم در روز) واکنش نشان دهند و اذیت شوند برای این افراد مصرف دوز های پایین تر کری آلکالین کراتین (حدود ۳ گرم در روز) بسیار بهتر عمل خواهد کرد.
پس برای افرادی که دارای معده حساس و مشکلات گوارشی هستند استفاده از نوع کری آلکالین کراتین که گران تر نیز می‌باشد مناسب تر است.اما بسیاری از افراد همچنان میتوانند همان مزایا را با قیمت بسیار کمتر از کراتین مونوهیدرات میکرونایز خالص دریافت کنند.

 بهترین نوع کراتین

آیا مصرف کراتین دارای عوارض جانبی خطرناکی می‌باشد؟
اینطور به نظر می‌رسد که هرگاه یک چیزی میتواند باعث افزایش رشد عضلات و عملکرد افراد شود بسیاری تصور میکنند که آن چیز برای شما بد خواهد بود.بسیاری از افراد کراتین را یک نوع استروئید فرض میکنند.اینگونه افراد می‌دانند که استروئید‌ها باعث افزایش عملکرد ورزشکاران از طریق افزایش رشد عضلات و افزایش قدرت میشود اما هنگامی که از آنها به خوبی‌ استفاده نشود دارای عوارض جانبی زیادی خواهند بود.
به همین دلیل برخی‌ افراد ناآگاه هنگامی که میشنوند یک مکمل یا محصول میتواند باعث افزایش عملکرد شما شود به سرعت آن را جز دسته استروئید‌ها قرار داده و برای آن عوارض جانبی عجیب و غریبی در می‌آو‌رند.اما این موضوع در بسیاری از موارد در مورد مکمل های غذایی اصلا درست نمی‌باشد.
در اینجا باید ذکر کنیم که کراتین به هیچ عنوان جز استروئید‌ها نمی‌باشد و دارای عوارض جانبی استروئید‌ها نیز نمی‌باشد.با مصرف کراتین شما قرار نیست دچار ریزش مو، آکنه، آسیب به کبد، افزایش خشونت یا تحلیل بیضه‌ها شوید.
با توجه به تحقیقات بسیار زیادی که روی کراتین صورت گرفته است هنوز هیچ عارضه جانبی جدی در مورد این مکمل یافت نشده است.کراتین نه تنها دارای تاثیرات مثبتی روی عضله‌ سازی می‌باشد بلکه دارای مزایای بی‌ شماری در حفظ سلامتی‌ نیز می‌باشد.کراتین نشان داده است که میتواند باعث افزایش عمر، یکپارچگی مغز، بهبود فعالیت های عصبی عضلانی، بهبود سلامت قلب، بهبود خستگی‌ های شدید و بهبود اختلال فیبرومیالجیا شود.کراتین همچنین توسط بیمارانی که از امراضی نظیر تحلیل ماهیچه ها، سندرم خستگی‌ مزمن و آلزایمر رنج میبرند مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای نتایج مثبتی نیز بوده است.مصرف کراتین نشان داده است که میتواند با مرگ سلول های مغزی مبارزه کند و میتواند باعث حفظ عملکرد صحیح دستگاه عصبی در زمان طولانی‌ تری شود.همچنین تحقیقاتی‌ وجود دارند که نشان میدهند مصرف منظم کراتین میتواند تا حدود ۳۰% باعث کاهش سطح کلسترول های بد در مردان و زنان با سطح کلسترول بالا شود.
در بیشتر مواقع کراتین دارای عوارض جانبی نمی‌باشد.اما در برخی‌ موارد میتواند باعث احتباس آب و نفخ شود.این موضوع مخصوصا مواقعی که فرد تازه می‌خواهد کراتین مصرف کند ممکن است اتفاق بیفتد.اما این عوارض جانبی به محض اینکه بدن با دریافت کراتین آشنایی پیدا کرد از بین خواهد رفت.همچنین با مصرف مقادیر کافی‌ آب شما میتوانید تاثیر احتباس آب حاصل از مصرف کراتین را کاهش دهید.زیرا شما هرچه بیشتر آب مصرف کنید آب بیشتری نیز از بدن شما دفع خواهد شد و این موضوع در رفع احتباس آب در بدن کمک زیادی خواهد کرد.
یکی‌ دیگر از عوارض جانبی خفیفی که ممکن است با مصرف کراتین ایجاد شود ایجاد تحریکات معده حاصل از دریافت دوز های بالای کراتین می‌باشد.اگر شما دارای معده حساسی هستید پس میتوانید از کراتین کری آلکالین استفاده کنید زیرا این نوع از کراتین باعث کاهش تحریکات معده شما خواهد شد و همچنین شما با دریافت مقادیر کمتر آن همان نتایج سابق را دریافت کنید.

آیا کراتین باعث آسیب به کلیه‌ها میشود؟
خیر در هیچ یک از تحقیقات مشخص نشده است که کراتین میتواند باعث آسیب به کلیه‌ها شود.در حقیقت تحقیقات کنترل شده ای روی افرادی که به مدت ۵ سال از کراتین استفاده میکردند انجام شد و مشاهده شد که در هیچ یک از این افراد عوارض جانبی شدیدی نظیر افزایش فشار خون، اختلال در کارکرد کبد و کلیه وجود ندارد.این آزمایشات بر روی افراد سالم انجام شده است.مشخص است که اگر شما از قبل دارای مشکلات کلیوی یا کبد هستید باید قبل از دریافت کراتین یا هر مکمل غذایی دیگر با پزشک خود مشورت‌های لازم را انجام دهید.

آیا نوجوانان می‌توانند از کراتین استفاده کنند؟
کراتین یک ماده طبیعی در بدن می‌باشد که خود بدن قادر به تولید آن می‌باشد.جدایی از بحث سنی‌ کراتین بسیار ایمن و کارامد می‌باشد.پس با اطمینان کامل می‌توان گفت که نوجوانان میتوانند کراتین را استفاده کنند و از تمام مزایای سلامتی‌ و عضله‌ سازی آن نهایت استفاده را ببرند.
برخی‌ از والدین نسبت به مصرف کراتین توسط فرزندانشان واکنش‌های بسیار منفی‌ نشان میدهند اما برای ما بسیار جای تعجب دارد که همان والدین بدون هیچ شک و تردیدی برای فرزندان خود انواع مواد غذایی مضر نظیر چیپس، سیب زمینی‌ سرخ کرده، پیتزا، شکلات، دونات و آبنبات تهیه میکنند و جالب تر اینکه اکثر این والدین نیز می‌دانند که اینگونه مواد غذایی دارای عوارض جانبی بسیار شدیدی نظیر افزایش کلسترول، چاقی و دیابت هستند.
اما هنگامی که بحث مصرف مکمل‌های غذایی توسط فرزندانشان میشود مدام در مورد خطرات آن سوال میکنند و ایمنی آنها را زیر سوال میبرند باید بگوئیم که در دنیای عجیبی‌ زندگی‌ می‌کنیم.

آیا از کراتین باید به صورت دوره ای استفاده کرد؟
هنگامی که بحث مصرف دوره ای کراتین مطرح میشود معمولا نظرات متفاوتی را خواهید شنید برخی‌ از افراد معتقدند که شما باید چند هفته از کراتین مصرف کنید و سپس چند هفته مصرف خود را قطع کنید و دوباره دوره خود را شروع کنید.اما با این وجود هنوز هیچ تحقیقی در داشتن مزایای بیشتر این روش صورت نگرفته است.همانطور که در بالا در بخش ایمنی کراتین برای شما بیان کردیم تحقیقات بلند مدتی‌ روی مصرف کراتین صورت گرفته است که در آن مصرف کنندگان تا ۵ سال بدون توقف از کراتین مصرف میکردند و هیچ عارضه جانبی قابل توجهی‌ نیز در آنها به وجود نیامده است.
هنگامی که شما مصرف کراتین را متوقف کنید از دریافت مزایای مثبت آن نیز محروم خواهید ماند.اما این موضوع نباید باعث غافل گیری شما شود زیرا در مورد هر محصولی همین موضوع پیش خواهد آمد.منظور ما این است که شما اگر روزی تمرینات با وزنه خود کنار بگذارید دیگر نمیتوانید از مزایای تمرینات با وزنه بهره مند شوید یا اگر دست از تغذیه سالم خود بکشید دیگر نمیتوانید از مزایای یک تغذیه سالم بهره ببرید.پس بنابراین چرا باید در صورت قطع مصرف کراتین انتظار دیگری داشته باشیم؟!
به منظور استفاده از مزایای کامل کراتین به شما توصیه می‌کنیم که از آن در یک دوره طولانی‌ استفاده کنید.شما همانطور که از مولتی ویتامین و پودر‌های پروتئینی خود در دراز مدت استفاده می‌کنید باید از کراتین نیز در دراز مدت استفاده کنید.مطمئنا کسی‌ اینطور فرض نمیکند که چند هفته از پروتئین استفاده کند و سپس مصرف خود را قطع کند و انتظار دریافت نتایج قابل توجهی‌ را داشته باشد! همه ما می‌دانیم که برای دریافت مزایای کامل یک رژیم غذایی مناسب باید صبور باشیم و برای یک مدت طولانی‌ آن را به طور مستمر انجام دهیم و در مورد دریافت مزایای کامل مکمل‌ها نظیر کراتین نیز همین موضوع صدق می‌کند.
تنها زمانی‌ که ما توصیه می‌کنیم مصرف کراتین قطع شود چند هفته مانده به مسابقات بدن سازی برای بدن سازان مسابقه ای می‌باشد.دلیل این امر این است که این دسته از بدن سازان هنگام نزدیک شدن مسابقات به طور موقت باید آب بدن خود را کم کنند تا به طور کامل بتوانند عضلات سخت خود را به نمایش بگذرند و از شر آب زیر پوست خود خلاص شوند.اما از آنجایی که کراتین باعث احتباس آب در بدن میشود مصرف آن در زمان مسابقات میتواند تفکیک عضلانی را با مشکل مواجه کند.پس بدن سازانی که به منظور مسابقه تمرین میکنند پیشنهاد میشود حداقل ۳ هفته قبل از شروع مسابقات مصرف کراتین خود را قطع کنند.
البته این موضوع در مورد افراد معمولی‌ که به دنبال کاهش چربی و بهبود فیزیک بدنی خود هستند صدق نمیکند.زیرا افزایش وزن ناشی‌ از احتباس آب در بدن بر اثر مصرف کراتین موضوع مهم و قابل توجهی‌ نمی‌باشد و شما ابتدا باید به فکر آب کردن چربی‌‌های اضافه بدن خود باشید.

بارگیری کراتین

آیا باید کراتین را بارگیری کنیم؟
ایده دوره بارگیری این است که شما در سریع‌ ترین زمان ممکن بدن خود را از کراتین اشباع کنید.شیوه استاندارد دوره بارگیری استفاده از ۵ گرم کراتین ۵ نوبت در روز و به مدت ۵ روز می‌باشد.اما به هر حال باید بگوئیم که این روش واقعا لازم نمی‌باشد مخصوصا اگر شما بخواهید از کراتین در دراز مدت استفاده کنید.تنها دریافت ۵-۱۰ گرم کراتین در روز هم میتواند سطح کراتین بدن شما را بالا نگه دارد و در عرض چند هفته قادر خواهد بود که سیستم بدنی شما را اشباع از کراتین کند.
اما اگر شما یک فرد بی‌ حوصله‌‌ هستید .منبع سایت ادکوان.که می‌خواهید هرچه سریعتر از مزایای کراتین بهره ببرید میتوانید از دوره بارگیری استفاده کنید.این را نیز مد نظر داشته باشید که در دوره بارگیری ممکن است با احتباس آب و مشکلات گوارشی نیز مواجه شوید.اما اگر شما آنچنان هم عجله ندارید میتوانید روزی ۵-۱۰ گرم کراتین مصرف کنید و در عرض ۲-۳ هفته میتوانید از نهایت مزایای کراتین بهره ببرید.

آیا کراتین هنگام ترکیب با آب دارای ثبات می‌باشد؟
از لحاظ فنی‌ باید بگوییم خیر کراتین هنگام ترکیب با آب دارای ثبات نمی‌باشد.اما آنقدری هم ثبات دارد که شما بتوانید از مزایای آن به شکل کامل بهره ببرید.احتمالا شاید شما نیز این شایعه را شنیده باشید که می‌گویند اگر هنگام ترکیب کراتین با آب آن را در عرض چند ثانیه مصرف نکنید دیگر کراتین بی‌ فایده خواهد بود.اما باید بگوییم که کراتین آنچنان هم شکننده نمی‌باشد.شما میتوانید کراتین را با مایعات ترکیب کنید و از روی حوصله‌‌ آن را مصرف کنید.نیازی نیست هنگام ترکیب کراتین با آب سریع و با عجله آن را مصرف کنید.
در حقیقت برخی‌ از تحقیقات انجام شده روی کراتین نشان میدهد بعد از ترکیب کراتین با آب کراتین همچنان میتواند تا ۱۲۰ روز خود را حفظ کند و بعد از ۴ ماه در تحقیقات مشخص شد که کراتین موجود در آب بعد از ۴ ماه همچنان ۸۰% خاصیت اولیه خود را میتواند حفظ کند.پس لازم نیست شما نگران چند دقیقه ترکیب کردن کراتین با آب باشید.پس مشکلی‌ ندارد که در صبح کراتین خود را مقداری مصرف کرده و مابقی آن را در ساعات دیگر روز مصرف کنید (البته تا زمانی‌ که سرد نگه داشته شود).

آیا هنگام کاهش وزن نیاز می‌باشد که از کراتین مصرف کنیم؟
قبل از اینکه بخواهیم در این مورد صحبت کنیم باید یک موضوع را برای شما روشن کنیم.هدف شما نباید کاهش وزن باشد بلکه هدف شما باید کاهش چربی‌ و چربی‌ سوزی باشد.بین این دو مورد تفاوت زیادی وجود دارد.کاهش وزن میتواند هم شامل کاهش چربی‌ و هم کاهش ماهیچه باشد اما این چیزی نیست که ما می‌خواهیم در حالت ایده‌ال شما باید حین چربی‌ سوزی ماهیچه‌های خود را حفظ کنید.
با این اوصاف آیا شما باید در دوره چربی‌ سوزی خود از کراتین استفاده کنید؟ جواب بله می‌باشد.البته کراتین به صورت مستقیم روی چربی‌ سوزی شما تاثیری نخواهد داشت اما از آنجا که شما در دوره چربی‌ سوزی با محدودیت دریافت کالری روبرو هستید کراتین میتواند در حفظ ماهیچه‌های شما بسیار تاثیر گذار باشد.این مساله بسیار مهم می‌باشد زیرا هرچه مقدار ماهیچه‌های شما بیشتر باشد سرعت متابولیسم نیز افزایش خواهد یافت و چربی‌ سوزی نیز به تبع آن بیشتر خواهد شد.همچنین ظاهر و احساس شما نیز بسیار خوب خواهد بود.

چه زمانی‌ شما باید از کراتین استفاده کنید؟
مهم‌ترین چیزی که هنگام مصرف کراتین باید در نظر بگیرید این است که باید آن را روزانه مصرف کنید.تا زمانی‌ که شما به طور مستمر از کراتین مصرف می‌کنید سطح آن در بدن شما بالا خواهد بود و میتوانید نهایت استفاده را از آن ببرید.اما آیا شما باید قبل یا بعد از تمرین از کراتین مصرف کنید؟
این یک سوال بسیار جالب می‌باشد و معمولا شما برای این سوال با دو جواب روبرو میشوید.برخی‌ از افراد معتقدند که شما باید قبل از تمرین کراتین را مصرف کنید تا وارد جریان خون شما شود و بتوانید در طول تمرین از آن استفاده کنید.برخی‌ نیز معتقدند که شما باید از کراتین بعد از تمرین استفاده کنید زیرا در این زمان ماهیچه‌ها کاملا تخلیه شده‌اند و میتوانند به سرعت کراتین و دیگر مواد غذایی را جذب کنند.
اما پیشنهاد ما این است که هر دو مورد را اجرا کنید.شما میتوانید ۵ گرم از کراتین مونوهیدرات خود را در میانه روز مصرف کنید و بعدظهر به تمرین بروید و سپس بعد از تمرین ۵ گرم کراتین دیگر را همراه با نوشیدنی‌ مورد نظر خود مصرف کنید.
در روز‌های غیر تمرینی نیز کافی‌ است که همراه نوشیدنی‌ پروتئینی خود ۵ گرم کراتین مصرف کنید.در این صورت شما به طور مستمر کراتین مورد نیاز خود را دریافت خواهید کرد.اما دریافت مقدار بیشتری کراتین در روز‌های تمرینی میتواند ذخایر ماهیچه‌ها را پر کرده و به ریکاوری و رشد آنها نیز کمک زیادی خواهد کرد.

 

 

آیا شما باید کراتین را با نوشیدنی‌‌های حاوی قند بالا ترکیب کنید؟
هنگامی که کراتین اولین بار وارد بازار شد تولید کنندگان آن به مصرف کنندگان پیشنهاد کردند که کراتین را همراه آب انگور مصرف کنند.به این دلیل که آب انگور سرشار از قند‌های ساده می‌باشد و میتواند باعث افزایش سطح ناگهانی انسولین شود به این ترتیب کراتین راحت تر خواهد توانست به درون ماهیچه‌ها راه پیدا کند.
اما انسولین مثل یک شمشیر آنابولیک دو سر می‌باشد و یکی‌ از قوی‌ترین هورمون‌های درون بدن انسان می‌باشد.اگرچه انسولین مطمئنا میتواند در انتقال مواد غذایی به درون ماهیچه‌ها کمک کند اما همچنین میتواند این مواد غذایی را هم در جهت عضله‌ سازی استفاده کند و هم در جهت افزایش چربی‌ بدن.
پس هنگام استفاده از قند‌های ساده برای افزایش ناگهانی سطح انسولین شما باید مطمئن شوید که این کار را در زمان صحیح آن انجام دهید.شما باید محیط مورد نیاز درون بدن خود را طوری فراهم کنید که هنگام افزایش سطح انسولین این هورمون مواد غذایی را بیشتر به سمت سلول‌های ماهیچه ای انتقال دهد تا سلول‌های چربی‌.
بهترین حالت ممکن استفاده از آن در اول یک جلسه تمرینی پر فشار می‌باشد و همچنین در پایان جلسه تمرینی که نوشیدنی‌ مورد نظر شما حاوی قند‌های ساده زود هضم، پروتئین زود هضم و کراتین می‌باشد.بسیاری از شرکت‌های مکمل سازی مکمل‌های بعد از تمرین آنها شامل کربوهیدرات‌های ساده، پروتئین و کراتین می‌باشد که ترکیب همه این موارد با هم بسیار خوب می‌باشد. شما همچنین با ترکیب پروتئین وی، کراتین و یک کربوهیدرات ساده نظیر دکستروز میتوانید مکمل بعد از تمرین خود را درست کنید.

آیا هنگام دریافت کراتین شما میتوانید از قهوه نیز استفاده کنید؟
بله قطعا میتوانید این کار را انجام دهید زیرا قهوه باعث کاهش کارکرد کراتین نخواهد شد.تنها مساله ای که در مورد مصرف کافئین و کراتین وجود دارد این است که هنگام مصرف کراتین شما باید مصرف آب خود را نیز افزایش دهید تا کراتین بتواند به راحتی‌ وارد سلول‌های ماهیچه ای شود.اما کافئین یک ادرار آور خفیف می‌باشد که باعث میشود شما کمی‌ از آب بدن خود را از دست بدهید.
پس بنابراین برای حل این مشکل تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که به مقدار کافی‌ آب مصرف کنید تا آب از دست رفته بدن حاصل از مصرف کافئین دوباره جایگزین شود.برای بسیاری از افراد نوشیدن ۱-۱.۵ گالن آب در روز میتواند کاملا مناسب و کافی‌ باشد.یک تست خوب برای نظارت داشتن روی دریافت میزان آب دقت به رنگ ادرار می‌باشد.اگر ادرار شما دارای رنگ زرد تیره می‌باشد پس باید آب بیشتری مصرف کنید.اما اگر ادرار شما دارای رنگ روشنی می‌باشد نشان دهنده این است که شما آب کافی‌ مصرف کرده اید.

نتیجه گیری
اکنون همه چیز در مورد کراتین را میدانید و ما در این مقاله به رایج‌ ترین سوالات در مورد کراتین جواب کامل را دادیم.خلاصه مطلب این است که کراتین بسیار ایمن، سالم و کارامد می‌باشد که شما میتوانید برای افزایش قدرت و افزایش حجم خود از آن استفاده کنید و همچنین کراتین میتواند باعث افزایش قدرت کلی‌ فیزیکی‌ شما شود.
اما با توجه به این همه مزیت کراتین یک مکمل شگفت آور و جادویی نیست.این مکمل قرار نیست که به شکل جادویی یک فرد ۵۰ کیلویی را سریعا تبدیل به یک فرد عضلانی ۱۲۰ کیلویی تبدیل کند.اما کراتین در میا‌‌ن سایر مکمل‌ها دارای ارزش بسیار بالایی می‌باشد و به همین دلیل است که ما آن را یکی‌ از مکمل‌های ضروری می‌دانیم که هر فردی باید از آن استفاده کند.

برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
 1. رضا

  ای ول مثل همیشه عالی

 2. بهزاد

  خیلی عالی بود دمتون گرم مرسی

 3. mehrzad

  tnx very good edcoan

 4. رحمان

  بسیار عالی جامع و مفید بود مرسی…

 5. رضا محمدی

  واقعا سایت به روزی دارین من ۵ ساله هر روز به سایتتون سر میزنم و هر روز یه مطلب جدید یاد میگیرم مرسسسسسی عالیییییی

 6. علی

  ای ول داری اد کوان عزیز

 7. سحر

  ممنون جامع و کاربردی بود با تشکر از مدیریت سایت

 8. emra

  عالی بود لطفا درباره مکمل های گلوتامین و گینر هم بزارید ممنون از سایت خوبتون

  • مدیریت

   ممنون چشم حتما امیدوارم دوباره گرمی بخش وب ما باشید

 9. سام

  سلام خدمت همگی
  در مورد عوارض کراتین سوال داشتم
  بنده قبل و بعد از مصرف کراتین آزمایش خون و ادرار دادم تا عوارض رو بررسی کنم ، متاسافانه شاهد این بودم که بعد از مصرف کراتین دو آنزیم کبد بالاتر رفته که دکتر گفتند ، کبدت چرب شده

  صد درصد مطمئن نیستم که کراتین اصل بوده یا نه اما از روی شکل قوطی و شکل ، رنگ، مزه پودر اصلیت کراتین قابل اطمینان بود ،
  بنده حتی پیچش شکم را که در بالا اشاره کردین داشتم که چند روز بعد خوب شد

  حالا نظر خودتون رو درمورد اتفاق پیش اومده برای من بگین لطفا
  ظمنا بنده ۲۰ سال دارم
  اگر باور ندارید نیتونم جواب آزمایش را برایتان بفرستم

  • رضا

   دوست عزیز در حال حاظر خیلی از مکمل های داخلی دارای کورتون و یه سری مواد ممنوعه است
   وگرنه با مصرف کراتین که کبد آدم چرب نمیشه واسه اون ناخالصی های هست که بهش اضاف میکنن به جای اصل میفروشن
   حرفت منطقی ولی خوب شما از اصل بودن جنستون مطمنا نیستین

   • سام

    ببخشید از کجا میتونم مکمل اصل تهیه کنم که همچین بلایی سرم نیاد،

 10. محمد

  عالی بود من تازه بدنسازی رو شروع کردم و به این مطالب واقعا علاقه مند هستم

 11. حسام

  با عرض سلام وخسته نباشید.من کراتین الکالین شرکت bpiمصرف می کنم.میشه بگید چه فرقی با مونو هیدرات داره؟.ممنون از سایت خوبتون

  • مهدی

   به نوع خالص بودنش برمیگرده
   بست کراتین شرکت بی پی آی (BPI Sports Best Creatine)

   چرا بست کراتین بهترین است ؟
   افزایش قدرت
   رشد عضلانی
   بهبود ریکاوری
   بهبود عملکرد ورزشی

   مصرف کراتین در تمرینات باعث رشد عضلات ، افزایش قدرت ، بهبود عملکرد و ریکاوری سریع تر می شود . مکمل کراتین شرکت BPI از ۶ نوع کراتین مختلف تشکیل شده است . علاوه بر این ، مواد تشکیل دهنده کلیدی دیگر برای به حداکثر رساندن جذب کراتین در این ترکیب استفاده شده است . برای کسانی که به دنبال عضله سازی و قدرت بیشتر هستند بست کراتین بهترین گزینه است .

   این محصول یک مکمل ورزشی است و عموما از کراتین گوشت تهیه شده و جز داروهای غیر مجاز بدنسازی محسوب نمی شود .
   چرا بست کراتین بهترین است ؟
   افزایش قدرت
   رشد عضلانی
   بهبود ریکاوری
   بهبود عملکرد ورزشی

   مصرف کراتین در تمرینات باعث رشد عضلات ، افزایش قدرت ، بهبود عملکرد و ریکاوری سریع تر می شود . مکمل کراتین شرکت BPI از ۶ نوع کراتین مختلف تشکیل شده است . علاوه بر این ، مواد تشکیل دهنده کلیدی دیگر برای به حداکثر رساندن جذب کراتین در این ترکیب استفاده شده است . برای کسانی که به دنبال عضله سازی و قدرت بیشتر هستند بست کراتین بهترین گزینه است .

   ۶ فرمول پیشرفته بست کراتین bpi :

   کراتین مونوهیدرات
   کراتین مونوهیدرات معروف ترین نوع کراتین است که بسیار مورد تحقیق و مطالعه قرار گرفته است و مورد اعتماد همه ی ورزشکاران می باشد . کراتین مونوهیدارت بیشترین تاثیر را در طول زمان دارد .

   کراتین منیزیم (MAGNAPOWER)
   پیوند کراتین و منیزیم خالص ، بطور بالقوه ای خواص زیستی کراتین را افزایش می دهد . منیزیم یک ماده مغذی ضروری است که درعضلات مسئول هیدراتاسیون سلولی است.

   کراتین AKG
   کراتین متصل به AKG، این پیوند به طور بالقوه باعث افزایش جذب کراتین و همچنین ارائه گلوتامین می شود . یک اسید آمینه ضروری برای رشد عضلانی و بهبود عملکرد است .

   کراتین بدون آب (ANHYDROUS)
   نوعی کراتین مونوهیدرات است که مولکول آب حذف شده است. این نوع کراتین مونوهیدرات در یک پیمانه بیش از یک گرم کراتین ارائه می دهد .

   کراتین فسفات
   پیوند کراتین و فسفات ، رایج ترین شکل فسفر است . این آنیون داخل سلول بدن فراوان است و در نقش آن ، حمل و نقل و ذخیره سازی انرژی در ساختار غشا سلول است .

   فناوری ph بافر کراتین آلکالین
   بهره گیری از فناوری pH بافر برای کمک به سطح تعادل pH است، این فناوری از تبدیل ناخواسته کراتین به کراتینین جلوگیری می کند و جذب کراتین را به طور کلی افزایش می دهد .

   بتائین بدون آب (TMG)
   به حفظ حجم ماهیچه کمک می کند و به کمک upregulate ، بیوسنتر کراتین محافظت می کند .

   نمک صورتی هیمالیا
   در دامنه کوه های هیمالیا استخراج می شود و شامل مواد معدنی و عناصر کمیاب به شکل طبیعی است . نوعی مکانیسم های ورود کراتین به داخل سلول است . به عبارت دیگر، بیشتر باعث افزایش جذب کراتین می شود .

 12. علی

  ۲۰ حرف نداشت
  لطفا منابع معتبر که در این مقاله استفاده کردید رو هم بنویسید
  ممنون

 13. ایمان

  سلام دوستان نیاز به راهنماییتون دارم من چند روز پیش یه کراتین ویدر ATP گرفتم ازداروخونه حالا قبل باشگاه اومدم مصرف کنم بازش که کردم داخلش علاوه بر پودر یه سری مواد درشت تری داره که نمیدونم تولید محصول به این شکله یا فاسد شده در ضمن وقتی با آب مخلوط میشه به رنگ قرمز در میاد و مزه فوق العاده بدی داره دوستانی که استفاده کردن راهنمایی کنن ممنون

  • سروش

   مکمل های داروخونه ای ضرر دارن تمام محصولاتش. هیچ ارزانی بی دلیل نیست، پروتیین هاشون مواد نگهدارنده و کراتین ههاشون کروتون و باقی محصولات دیگشون…

   • بهزاد

    درود بر تو گل گفتی آشغال و بی کیفیت هستن

   • علیرضا

    دوست عزیز
    سگ مکملهای داروخونه ای به مکملی که از بقالی و مربی بعضی باشگاه ها که معلوم نیست از کجا بیاد میارزه،بعدشم از طرفی نشونی های کراتین ها با هم فرق داره برخیشون سوپر هستن و ترکیباتی غیر از منوهیدرات دارن،من خودم مکمل داروخونه ای استفاده میکنم و راضیم.

  • مهدی

   سلام باید همش یه دست باشه دیگه عکس بگیر ببینیم چطوریه
   یا ببر داروخانه پس بده کراتین خالصه ریز درشت نداره عزیز
   مزه بد هم نداره بی مزست کراتین
   برو بده به همون دارخوانه ای که گرفتی پسش بده

 14. علی

  سلام ،میخواستم بپرسم کراتین باعث جوش روی پوست میشه؟من یه کراتین اپکس از داروخانه گرفتم تمام کمر و دستم جوش زده.

  • رضا

   شاید شما به کراتین حساسایت داشته باشین
   من خودم ۷ سال مصرف میکنم هیچی نشده
   من خودم یه بار گلوتامین میگرفتم سردرد شدیدی میگرفتم همین دارخانه ای بود قطعش که کردم سردرد هم تموم شد داروخانه ای هاهم معلوم نیست توش چی میریزن

 15. علی

  اطلاعات بسیار مفیدی بود اما کاش به این موضوع هم اشاره می کردید که آیا micronized creatine monohydrate باید کاملا در آب حل بشه؟؟؟

  • بهزاد

   کلا کراتین تو آب حل میشه دوست عزیز

 16. مهدی

  سلام مرسی اززحمات شبانه روزی شمامسولین سایت وگروه تحقیقاتی شما.لطف کنیددرموردشاخه های پرورش اندام نظیربادی بیلدینگ بادی کلاسیک فیتنس فیزیک وهمچنین پاورلیفتینگ نیزمقاله کاملی ارایه دهیدتاتفاوتهای این قسمتهارابخوبی درک کنیم.دوستتون دارم

  • مدیریت

   با تشکر از حضورتان و اینکه ما را با نظراتتان خوشحال می کنید
   چشم دوست عزیز

 17. mohammad

  من یک تشکر میکنم بابت مقالات مفید سایت
  و دوتا نقد دارم به این مقاله
  اول ابنکه مصرف ۱۰ گرم کراتین مونوهیدرات در روز برای یک فرد زیر ۱۰۰ کیلوگرم بسیار زیاده و این دز مصرف برای افراد با ورن بالای ۱۰۰ کیلوگرم هست
  دوم اینکه بارگیری کراتین در علم جدید منسوخ شده و این عمل یک اشتباه تلقی میشه
  و یک پیشنهاد دارم به دوستان که هر ۴۲ روز مصرف یک هفته تا ده روز استراحت بدید
  عرایض بنده در مورد بدنساران عادی صدق میکنه روی حرف من با دوستان مسابقه ای نیست

 18. محمد رضا

  سلام من ۲۱ سالمه،۳ماه بدنسازی کار‌کردم،در این مدت ی مکمل سوپر سایز اپکس هم استفاده کردم.خواستم ببینم چ مکملی برا افزایش حجم بهتره؟واینکه اپکس مارک خوبیه یا ن؟ قدم ۱۸۴ وزنم ۶۳.ممنون

  • مهدی

   گینر بگیر کراتین هم کنارش پمپاز هم خوبه سوپر سایز اپکس چند خریدی و این مدت چند کیلو بهت وزن داد

   • محمد رضا

    سوپر سایز ۸۰۰ گرمی ۴۶ تومن.والا وزن نداد.ولی حجمش خوب بود نسبتا

 19. محمد رضا

  سلام.میخواستم بدونم محصولات شرکت اپتیموم چطورن از نظر کیفیت؟محصولات اپکس چطور؟

  • مهدی

   اپتیمم عالی هست ولی تقلبیشت تو بازار خیلی زیاد شده
   اپکس هم زیر نظر وزارت بهداشت هست خوبه باز تقلبی نداره برچسب وزارت بهداشت روش زده شده

 20. علی

  سلام من چند سالی هست کار میکنن تقریبا ۸۰ درصد کراتین ها رو خوردم فقط هم با اب انگور مصرف میکنم ولی احساس میکنم خوردن یا نخوردنم هیچ فرقی نمیکنه حتی چند باری تست کردم قبل تمرین نخوردم هیچ چیززی نشد تمرینمم مثل هموون روزایی بود که مصرف میکردم
  منظورم اینه که من چیزی در مورد افزایش قدرت نمیفهمم این موضوع رو نوشابه انرژی زا هم تست کردم اونم رو.من تاثیر نداره
  این طبیعی هستش یا بدن من مشکل داره؟

  • رضا

   به نظر من هیچ کدوم مشکل نداره لابد شما پشت سر هم داری مصرف میکنی و بدنت عادت کرده بهش سعی کن یه چند ماه مصرف نکنی بعد دوره بارگیری بری ببینی چطوره
   من خودم کلا بدنم خالی میشه هر سه ماه کراتین میگیرم خوبم جواب میده ولی یه مدت که پشت سر هم مصرف میکنم انگار نه انگار

 21. علي

  سلام مرسی از اطلاعات مفیدتون، من ٢٩ سالمه ١٨٧ قد و ٨٧ وزنمه البته ١٠٠ کسلو بودم ولی از شهریور تا الان ورزش کردم و تغذیمو درست کردم تا وزنم بهتر شد، الان میخوام یک دوره برم که یکم فیزیکم بهتر بشه مخصوصا بالاتنه به نظر شما چه مکملی مفید خواهد بود؟؟ ضمناً تا حالا هیچ مکملی مصرف نکردم و از شهریور دارم بدنسازی کار میکنم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

 22. علي

  سلام مرسی از توضیحات جامع و کاملتون، من ٢٩ سالمه ١٨٧ قد و ٨٧ کیلو وزن البته ١٠٠ کیلو بودم از شهریور رفتم بدنسازی تغذیمو درست کردم تا تونستم چربیا بخصوص شکممو کم کنم ، الان میخوام از مکمل استفاده کنم که فیزیکم بهتر بشه مخصوصا بالاتنه شما چه مکملی پیشنهاد میکنید؟ تا بحال از هیچ مکملی استفاده نکردم.

 23. مهدی

  سلام دوستان . من ۲۳ سالمه میخوام بدن سازی بعد از یک سال شروع کنم تا چند دوره میتونم کراتین استفاده کنم چون قبلا فقط یه دوره استفاده میکردم صاحب باشگاه میگفت بیشتر ضرر داره هر کی میدونه راهنماییم کنه لطفا با تشک از شما .

  • رضایی

   مهدی جان سعی کن کراتین دوره ای مصرف کنی اینطوری بهتره ۶ هفته مصرف کن ۴ تا ۵ هفته به بدنت استراحت بدی مشکلی پیش نمیاد

 24. محمد رضا

  سلام.میخواستم بدونم مصرف کراتین با شیر مشکلی داره یا ن؟؟ممنون

 25. emad

  بهترین سایت
  عاااااالی

 26. میلاااد

  سلام اطفا مصرف کراتین hclیا همون کراتین هیدروکولوریید رو توضیح بدید بعد نوع کاراییش چیه چیکار میکنه
  من کراتین از شرکت fa
  Hclگرفتم بعد خیلی ترش مزست و حالت پودر کریستالی داره لطفا نوع مصرفش و کاراییش بگید ممنونم .
  تورو خدا جواب بدید

  • رضایی

   کراتین مزه نداره که فدات شم لابد تاریخ مصرفش گذشته خراب شده نخورش
   کراتین هیدروکلراید = HCL
   به نظرم مخلوط شنبلیله هم هست دااخلش محققان بر این باورند که مصرف شنبلیله در کنار کراتین و قدرت جذب کراتین در عضلات را بیشتر می‌کند و نیازی به استفاده از کربوهیدرات‌های ساده برای جذب بیشتر نیست.همچنین اولین فرمول کراتین ترکیب شده با عصاره شنبلیله می‌باشد.

   • میلاااد

    اقا رضا تاریخ انقضاش تا ۲۰۱۷ هستش کاملا جدیده وارد بازار شده
    بعد اگه کسی میدونه نحوه مصرفش و کاراییش چیه ممنون میشم دوستان

 27. علي

  سلام خسته نباشید، نظر شما درباره کراتین پلاتینیوم چیه ؟؟ آیا برای شروع خوبه یا بهتره از کراتین ترکیبی مثلا سل تک استفاده کنم؟؟ منظورم اینه که با هزینه ی کمتر میشه رشد خوبی رو داشته باشم با کراتین اولی؟؟؟

  • مهرداد

   نه فعلا معمولی بگیر بعدا ترکیبی بگیر
   خصوصیات کراتین پلاتینیوم ماسل تک:

   کراتین ۱۰۰% پلاتینیوم
   ۵۰۰۰ میلی گرم کراتین
   حجم ماهیچه ها را افزایش می‌دهد
   قدرت را افزایش می‌دهد

   محصول اصلی و درجه یک

   ویژگی ها
   وزن خالص محصول: ۴۰۰ گرم
   محصول کشور : امریکا
   واردات مستقیم از کشور : امارات
   مقدار سروینگ: ۸۰ سروینگ

   کراتین پلاتینیوم ماسل تک (MuscleTech Platinum 100% Creatine)

   خصوصیات کراتین پلاتینیوم ماسل تک:

   کراتین ۱۰۰% پلاتینیوم
   ۵۰۰۰ میلی گرم کراتین
   حجم ماهیچه ها را افزایش می‌دهد
   قدرت را افزایش می‌دهد

   کراتین ۱۰۰% پلاتینیوم بهترین کیفیت را برای ماهیچه های شما به ارمغان می‌آورد و از کراتین ریز فرآوری شده در آزمایشگاه تهیه شده است. کراتین حجم ماهیچه را افزایش داده و قدرت و استقامت را تقویت می‌کند.

   کراتین پلاتینیوم ماسل تچ به عنوان تامین کننده فسفات برای ماهیچه ها عمل می‌کند و به شما کمک می‌کند که تمرین طولانی مدتی داشته باشید. این بدین معناست که اندازه و قدرت بدست آمده بسیار چشمگیر می‌باشد.

   پلاتینوم ۱۰۰% کراتین ۶ پوند به ماهیچه های شما می‌افزاید.

   در یک مطالعه آزمایشگاهی، افراد از کراتین موجود در پلاتینیوم ماسل تک استفاده کرده و توانستند وزن خود در مدت ۶ هفته، ۶ پوند افزایش دهند. در مطالعه ای دیگر، افراد با استفاده از این محصول توانستند پرس سینه را در مدت ۱۰ روز به میزان ۱۸٫۶% افزایش دهند.

   طریقه مصرف:

   برای ۳ روز اول: یک پیمانه از محصول را با (۲۴۰ میلی لیتر) آب ترکیب کرده و روزانه چهار بار مصرف نمایید.
   بعد از روز سوم: یک پیمانه را با (۲۴۰ میلی لیتر) آب ترکیب کرده و روزانه یک الی دو بار از آن استفاده کنید.
   برای دستیابی به نتایج بهتر، به جای آب از یک نوشیدنی کربوهیدرات دار استفاده کنید.

 28. علي

  من میخوام کراتین بگیرم نمیدونم چی بگیرم؟؟
  ١٨٧ قد
  ٨٧ وزن
  ٢٩ سن
  شش ماهه بدنسازی میرم اول ١٠٠ کیلو بودم با ورزش و تغذیه کم کردم وزنمو
  لطفا راهنماییم کنید چند بار سوال کردم

  • میلاااد

   اقا علی شما الان رو وزن خوبی قرار گرفتین برا تمرین بعد اینکه بگم کراتین باعث افزایش وزن تا ۶ پوند میشه اینو در نظر بگیرید بهتره از چربی سوز یا ارژنین یا گلوتامین استفاده کنید

   • علي

    مرسی میلاد جان ولی من حجم خشک میخوام الان ولی نمیدونم چ کراتینی بگیرم تا حالا هی مکملی استفاده نکردم

    • میلاااد

     علی دادا از پروتویین وی استفاده کن برا حجم خشک هم توش کراتین قاطیه هم گلوتامین اگه حجم خشک میخوای فقط پروتویین وی اونم اصلیش چون این روزا تقلبی زیاد شده

    • میلاااد

     اگر هم دوست داری از کراتین استفاده کنی من یکی رو پیشنهاد میکنم که واقعا اسمش سر همه زبون هاست برا کیفیت و مرغوبش اونم کراتین مونوهیدرات از شرکت نوترکس ???خودم استفاده کردم تو همون ۴ روز اول نتیجه گرفتم ازش

  • مهدی

   یه کراتین مونوهیدرات بگیر اپتیمم اپکس ماسل تچ یک کلام اصل پیدا کردی بگیر زیاد به برندش فکر نکن

 29. میلاااد

  سلام اطفا مصرف کراتین hclیا همون کراتین هیدروکولوریید رو توضیح بدید بعد نوع کاراییش چیه چیکار میکنه
  من کراتین از شرکت fa
  Hclگرفتم بعد خیلی ترش مزست و حالت پودر کریستالی داره بعد تاریخ شم تا ۲۰۱۷ هست کاملام اصله لطفا نوع مصرفش و کاراییش بگید ممنونم .
  تورو خدا جواب بدید

 30. محسن

  سلام
  یه برند خوب کراتین رو معرفی کنید و قیمتشو بگید از داروخانه بخرم؟
  وزنم ١٢٠ سن ١٧ چهارماه دیگه میرم تو ١٨ قد ١٧٩
  دوره بارگیری روزی چند گرم بخورم؟
  بعد مصرف ٣٠٠ گرم باید مصرفشو قطع کنم؟ دوباره باید بارگیری کنم؟
  چه مارک اب انگوری رو معرفی میکنید؟ سان استار خوبه؟☺️
  ممنون
  راستی من بعد تمرین و صبح یک اسکوپ وی گلد استاندار ١٠٠ اپتیمم میخورم هر اسکوپ ۵گرم گلوتامین داره یه جا خوندم گلوتامین و کراتین با هم تداخل دارن چه کار کنم؟

  • میلاد

   محسن سلام .اول از همه کراتین باعث افزایش وزن تا ۶ پوند میشه دومم برند کراتین مهم نیست اصل بودنش مهمه میتونی کراتین نوترکس یا ماسل تچ استفاده کنی بعد اب انگور نباید گاز دار باشه از اب انگر سفید سن ایج استفاده کن .و تداخل گلوتامین و کراتین مشکلی پیش نمیاره .حتما مطمعا شو که پروتوین وی اصله چون مارک گلد استار تقلبیش فراوانه
   دوره بارگیری
   صبح ناشتا ۵ گرم یک پیمانه با اب انگور
   نیم ساعت قبل از ناهار ۵ گرم
   نیم ساعت قبل از تمرین ۵ گرم و
   بلافاصله بعد از تمرین ۵ گرم
   دوره بارگیریش ۵ روزه
   بعد از ۳۰۰ گرم مصرف دو هفته مصرف نکن بعد دوباره بارگیری و مصرف کن
   و بعد از دوره بارگیری فقط نیم ساعت قبل تمرین ۵ گرم و بلافاصله بعد از تمرین ۵ گرم
   موفق باشی

   • رمضان

    ای ول میلاد جان تقلبی خیلی زیاد شده

 31. محسن

  سلام
  کراتین رو از کجا میخرین؟
  من وی اپتیمم رو از داروخانه خریدم ۳۵۰! تومن نامردا هفتاد تومن میکشن روش
  هرکی جواب داد لطفا خواهش ☺️ بگه از کجا مکمل میخره
  سایت tanvarz و mokamelha مطمئن هستند؟

  • رضا

   من خودم اینترنتی خرید کردم اضلا راضی نیستم چون واقعا مشخص نیست که چی میفرستن من اپتیمم گرفتم اشغال ود سرش هم باز بود در این حد طرف هم قبول نمیکرد میگفت اصله اون وقت میخای چکار کنی بیخیال این فروشگاها هر وقت مکمل دیدی بخر نه اینترنتی

   • میلاد

    منم از تن ورز قرص مولتی ویتامین هریدم اشغال بود از سایت نخر

    • کریمی

     به نظرمن این فروشگاها فقط کلاهبردارن همین بس الان جنس میبینی بهت قالب میکنن چه برسه به این فروشگاهها

 32. محسن

  پس از کجا بخرم؟
  مربیمون هم ادم خوبی نیست گفتم کفش بیاره برام گفت دو مدل هست یکی ١۴٠ تومن یکی ٢٩٠
  بعد از یکم تحقیق فهمیدم از کجا میاره باورتون نمیشه ☺️ ولی گفت ۹۰ و ٢٢٠
  میخواستم ازش مکمل بگیرم ولی وقتی فهمیدم این طوریه بیخیالش شدم صد در صد مکمل هاشم تقلبیه
  اریا تن ورز پویا نماینده اپتیمم چطوریه؟
  وی اپتیمم رو زنگ زدم از خودشون ادرس داروخونه گرفتم

  • میلاد

   تو شهرتون مکمل فروشی قطعا داره.از داروخانه نخر که همشون مواد اولیه بد دارن خیلی خوب نیستن .هر مکمل فروشی بری واره

  • مهدی

   کراتین چی میخاست بهت بندازه ۱۴۰ تومن تا ۲۹۰ چه خبره داش بهش بگو اون ۲۹۰ تومنی چه برندی هست فوقش ترکیبی ها ۲۰۰ هست ۲۹۰ فکر نکنم باشه یعنی چقد این مربی ها از یه مکمل قراره بخورن دو برابر میخورن آخرش جنسشون آشغاله

   • محسن

    اون قیمت هایی ک گفتم ماله کفش بود☺️
    کفش نود تومنی رو خواست بده من ١۴٠ تومن
    کفش ٢٢٠ تومنی رو خواست بده ٢٩٠

    • رضا

     کفش؟؟!!!! خخخخ

 33. محسن

  مکمل فروشی نبود که نبود امروز کل شهرو گشتم فقط
  مربی ها دارن که اونا هم…….
  فروشگاه سایت بادی بیلدینگ دات ای ار چطوره؟
  وی اپتیمم زنگ زدم اریا تن ورز پویا ادرس داروخونه گرفتم خریدم بدنیست

  • محسن پاکمنش

   به نظر منم از سایت نخرین من خودم یه تومن جنس خریدم همش آشغال بود فقط سه قلم پس گرفت اونم دویست شده بود بقیشم رفت تو پاچم خودم مصرف نکردم به یکی دادم یک سوم قیمت برام فروخت والا ارزش نداره نخرین من که عمرا دیگه به این سایت ها اعتبار کنم خرید کنم فقط عشق هست همین ادکوان خودمون که فقط مطلب میزاره اگه مکمل خوب داشت همین فورشگاه میزاشت از خودش میخریدم

 34. محسن

  خوب از کجا بخرم؟
  فک کنم همون داروخونه خوب باشه
  وی گلد استاندارد رو گرفتم بد نیست
  کراتین میکرو نایز اپتیمم هم از داروخونه بگیرم؟

 35. علي

  آقا این کراتینای پونصد گرمی رو میشه ٢ نفر برای یک دوره استفاده کنن؟؟ کسی از برند مکس ماسل امریکا استفاده کرده؟؟؟ کسی که تازه میخواد کراتین استفاده کنه بهتره با کراتین ساده شروع کنه یا ترکیبی؟؟

  • قادر

   درباره شرکت Max Muscle Nutrition (مکس ماسل): این شرکت یکی از شرکتهای متخصص در زمینه تولید مکمل های ورزشی می‌باشد. Max Muscle در سال ۱۹۹۰ تاسیس شد و ترکیبی از محصولات متنوع را ارائه می‌دهد. این شرکت مجلاتی را برای مشتریان منتشر کرده و علاقمندی افراد به سلامت و ورزش را افزایش می‌دهد. این ترکیب فوق‌العاده بوده و منجر شده است تا Max Muscle به یکی از برترین‌ها در صنعت سلامت و تناسب اندام تبدیل شود.

   (Max Muscle )آشنایی با برند و شرکت مکس ماسل

   صنعت تناسب اندام به سرعت در حال رشد می‌باشد و Max Muscle (مکس ماسل) نیز با سرمایه‌ای ۲۲ میلیارد دلار یکی از برترین‌ها در بازار محسوب می‌شود. بازار مکمل های ورزشی بدون Max Muscle بسیار بیهوده می‌نماید. Max Muscle (مکس ماسل) تنها محصول برتر بازار محلی می‌باشد.

   در حال حاضر Max Muscle (مکس ماسل) بیش از ۱۰۰ شعبه در سراسر ایالات متحده دارد. Max Muscle قصد دارد ۵ شعبه جدید را نیز افتتاح کرده و محدوده خود را گسترش دهد. Max Muscle (مکس ماسل) با طراحی ویژه شعبه‌ها منجر شده است که مشتریان در فروشگاه احساس راحتی داشته و از خرید خود لذت ببرند.

   این شرکت که توسط ورزشکاران با سابقه و علاقمند به زندگی سالم و ورزش تاسیس شده است، بیش از یک دهه است که با کیفیت‌ترین محصولات و مکمل ها را برای ورزشکاران ارائه می‌دهد.

 36. محسن

  اخرش نفهمیدم از کجا بخرم☺️
  کراتین میکروناز اپتیمم از داروخانه بگیرم یانه؟

 37. محسن

  کیفیت مکمل های atvp چطوره؟
  وی گلد استاندارد که گرفتم بد نبود البته اگه هم باشه من نمیفهمم☺️ چون اولین مکملیه ک گرفتم تجربه ندارم
  کراتین رو هم میخوام بگیرم میکرونایز اپتیمم
  بگیرم؟
  نگیرم؟

  • مهدی

   عامو من که تجربه تلخی دارم از این فروشگاهای اینترنتی من میگم نگیر از یه آَشنا تو شهرتون بخر کسی نیست

  • ایمان

   تنها شرکتی که میشه بهش اعتماد کرد فعلا همین atvp یا همون آریا تن ورز پویاس که نماینده رسمی شرکت آپتیمم تو ایرانه و اسمش هم توی سایت خود شرکت سازنده به عنوان نماینده رسمی درج شده… فقط هم تو داروخانه های معتبر عرضه میکنه

   • رضا

    چرا همین سایت که به قول شما نماینده رسمیشه یه مدت فیلتر شده بود اگه خوب بود فیلترینگ فیلترش نمیکرد

 38. احمد

  سلام
  یه کراتین ٣٠٠ گرمی میخوام بخرم
  وقتی تموم شد اگه دیگه نخوردم حجم و قدرتی که کراتین بم داده میمونه یا ازبین میره

  • رضا

   مطمنا یکم حجم قدرت از دست میدی ولی نه انقد نترس اگه قرار باشه همه به این فکر کنن که بعد دوره حجم میخابه که کسی دوره نیمرفت بخور سخت نگیر

 39. بهروز

  سلام من کراتین و امینو اپتیموم گرفتم و تازه شروع به مصرف کردم و یک سوال برام پیش اومده که این دوتارو با هم بخورم مشکلی نداره یعنی امینو که خوردم بدون وقفه کراتین رو بخورم برای قبل و بعد تمرین?. ممنون

  • رضایی

   میتونی آمینو ۱ ساعت قبلش بخوری کراتین نیم ساعت قبل بعد تمرین اومدی خونه کراتین با آب انگور بخوری بعد از نیم ساعت دیگه آمینو بخور

   • بهروز

    مرسی?

  • بهزاد

   بهروز جان سعی کن پروتئین هم بگیری خیلی خوب جواب میگیری مزایای ترکیب کراتین و پروتئین
   مزایای مصرف همزمان کراتین با پروتئین عبارتند از :
   • بازیابی سریع
   • انرژی انفجاری
   • کمک به داشتن عضلات شش تکه
   • ارتقاء سنتز پروتئین
   • افزایش حجم ، قدرت و استقامت
   برای گرفتن بهترین نتیجه یک پیمانه از کراتین را با یک پیمانه پروتئین همراه با کربوهیدرات های سریع الجذب مصرف کنید. مصرف کراتین ترکیبی همراه با پروتئین به سرعت هر آنچه را که شما برای تمرین و بعد از تمرین نیاز دارید یکجا در اختیارتان قرار می دهد.

   • بهروز

    والا منم دوس دارم ولی پروتیین شرکت اپتیموم که خیلی گرونه از جای دیگه هم که مورد اطمینان نیست.

 40. صابر

  سلام آیا دیر حل شدن کراتین در آب و رفتن کراتین در ته لیوان نشانه تقلبی بودن کراتین است

  • ali

   خیر برعکس نشانه مرغوبیت این مکمل است و کراتین های کریستالی معمولا از این خاصیت برخوردانرد و این حالت به هیچ عنوان نشانه اصل نبودن مکمل نیست

 41. reza

  من یه کراتین و یه گینر خریدم حالا طریقه مصرفش رو نمیدونم کمکم کنید.
  اگه کراتین و گینر رو با هم قاطی کنم و بخورم مشکلی نیست؟

 42. omid

  سلام
  آیا همراه کراتین باید مکملهای دیگری هم مصرف کرد یا استفاده از کراتین به تنهایی هم میتونه بر روی حجم پیدا کردن عضلات به شکل مناسب موثر باشه؟

  • رضا

   سلام میتونی به تنهایی هم استفاده کنی ولی بهتره با مکمل های دیگه مثل پروتئین یا گینر استفاده بشه واسه نتایج بهتر دوست عزیز

 43. رضا

  سلام.
  یه سوال داشتم.کراتین اصل رو از کجا باید تهیه کنیم؟ اگه از داروخانه ها بگیریم اصله یا نه؟
  ممنون

  • مهدی

   داروخانه داره ولی کیفیتشون پایین تره ولی بازم بهتر از تقلبی های تو بازار هست

 44. pouya

  با سلام ایا خوردن کراتین بدون رفتن به باشگاه و تمرین کردن در خونه(بدنسازی بدون وزنه)اثری داره یانه؟؟ بعد اگر تمرین نکنم در پایان دوره اثرش رو از دست میده؟؟

  • بهزاد

   مکمل بدون تمرین بی فایدست و فقط چاق میکنه بعد دوره یکم وزنت از دست میدی همین

 45. pouya

  حتی اگر تو خونه بخام تمرین فشرده کنم و کراتین مصرف کنم فایده ای نداره؟؟؟

 46. pouya

  حتی اگر تو خونه تمرین فشرده بکنم و کراتین بخورم بی فایدس؟؟؟

 47. امیر

  با سلام
  امکان مصرف همزمان کراتین و CLA هست؟

 48. میثم

  سلام
  یه سوال دارم از کسایی که تجربه استفاده از کراتین و آمینو انرژی اپتیموم رو داشتن
  واسه داشتن انرژی بیشتر هنگام تمرین کدوم محصول بهتر عمل میکنه و انرژی بیشتری میده؟ کراتین یا آمینو انرژی؟؟

 49. یکی

  بسیار جامعه دقیق و علمی

 50. Mohammad HT

  کسی که برای اولین بار شروع کرده به ورزش بدنسازی بعد از چه مدتی میتونه شروع به خوردن کراتین کنه؟ اگه از ماه دوم شروع کنه مشکلی وجود پیش میاد؟

  • مدیریت

   از ماه دوم؟ خیلی زوده. حداقل ۶ ماهی مرتب تمرین کن. سیستم غذا، خواب و تمرینت رو مرتب کن. بعد اگر به نتیجه نرسیدی برو دنبال استفاده از مکمل و …

 51. امير جليلي

  سلام یه سوال داشتم اینکه کراتین من از تاریخ مصرفش ٣ ماه گذشته آیا استفاده کردنش خطر یا ضرری نداشته باشه ؟

 52. رامین

  باسلام و تشکر از سایت علمی و دقیق ادکوان.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره