مزایای گلوتامین
شما اینجا هستید
گلوتامین » مزایای گلوتامین

مزایای گلوتامین

اگر شما نیز برای مدتی‌ در دنیای ورزش و بدن سازی بوده باشید بدون شک نام مکمل گلوتامین را شنیده اید.

همچنین اگر شما دارای مشکلات گوارشی نیز بوده باشید احتمالا باز هم نام این مکمل را در جهت درمان آن شنیده اید.شاید حتی خودتان تا کنون از آن استفاده کرده‌اید یا مصرف آن را مد نظر دارید.اما مزایای مصرف این مکمل چه می‌باشد؟

برخی‌‌ها طوری در مورد این مکمل حرف میزنند که انگار مصرف این مکمل درمان تمام درد‌ها و مریضی‌ها و راه حل تمام مشکلات می‌باشد و از طرفی‌ دیگر نیز برخی‌ هستند که مصرف آن را کاملا بیهوده قلمداد میکنند و حتی برای آن عوارض جانبی خطرناکی نیز بیان میکنند.اما حقیقت چه می‌باشد؟ در این مقاله‌ می‌خواهیم به طور دقیق تری در مورد این آمینو اسید با شما صحبت کنیم و ببینیم که این مکمل در بدن چه کارهایی را میتواند برای ما انجام دهد.

 

مزایای-گلوتامین

مزایای گلوتامین

گلوتامین چیست؟
گلوتامین یک آمینو اسید است که درون بدن ساخته میشود.در حقیقت گلوتامین فراوان‌ ترین آمینو اسید موجود در ماهیچه‌ها می‌باشد و حدود ۶۱% ماهیچه‌های اسکلتی از این آمینو اسید تشکیل شده‌اند.همچنین گلوتامین یکی‌ از ۲۰ آمینو اسیدی می‌باشد که توسط کد‌های ژنتیکی‌ استاندارد رمزگذاری میشوند.

گلوتامین جز آمینو اسید‌های ضروری بدن شناخته نمی‌شود اما می‌توان به آن یک آمینو اسید ضروری در موقعیت‌های خاص گفت زیرا هنگام انجام تمرینات سنگین و شدید یا مشکلات گوارشی مقادیر بیشتری از آنچه بدن تولید می‌کند لازم می‌باشد. شما از دو راه میتوانید گلوتامین مورد نیاز خود را تهیه یکی‌ کنید یکی‌ از طریق مکمل‌های گلوتامین که به صورت شیمیایی در آزمایشگاه‌ها تولید میشود و دیگری از راه طبیعی و مصرف مواد غذایی دارای این آمینو اسید.

گلوتامین چه کاری را میتواند برای شما انجام دهد؟
گرچه این مکمل نمی‌تواند تمام مشکلات مربوط به بهبود عملکرد ورزشی یک فرد را حل کند اما دارای مزایای زیادی می‌باشد که میتواند بسیار کمک کننده باشد.

کمک به رشد عضلات
رایج‌ ترین دلیل استفاده از این مکمل توسط ورزشکاران و بدن سازان کمک به عضله‌ سازی می‌باشد.به این خاطر که بخش اعظمی از ماهیچه‌های ما توسط آمینو اسید گلوتامین تشکیل شده است.مصرف این مکمل همراه یک رژیم غذایی مناسب هنگام انجام تمرینات بدن سازی میتواند بسیار در فرایند سنتز پروتئین کمک کننده باشد و باعث افزایش آن شود.منبع سایت ادکوان.این مکمل به هیچ وجه استروئید نمی‌باشد و به طور طبیعی نیز در بدن ساخته میشود.

هنگامی که در طول تمرینات شدید سطح آمینو اسید‌ها کاهش پیدا کند احتمال تجزیه ماهیچه‌ها بسیار بالا خواهد رفت.این موضوع باعث ایجاد خستگی‌ و کاهش سرعت ریکاوری شما میشود.مصرف گلوتامین باعث میشود که مدت زمان ریکاوری کاهش پیدا کند و همین موضوع باعث افزایش قدرت ورزشکار از طریق ترمیم سریعتر ماهیچه‌ها میشود.گلوتامین یک راه حل جادویی در درمان تنبلی و خستگی‌ نمی‌باشد اما به عنوان یک مکمل میتواند باعث بهبود نتایج شما در تمرینات از طریق افزایش آمینو اسید‌های مورد نیاز برای رشد عضلات شود.

افزایش آبرسانی به سلول ها
گلوتامین با آبرسانی بیشتر به سلول‌ها میتواند باعث افزایش حجم آنها شود و از این طریق میتواند باعث کاهش زمان ریکاوری تمرینات، آسیب دیدگی‌ها و زخم‌ها شود.هنگامی که حجم سلول‌ها با مصرف این آمینو اسید مهم افزایش پیدا میکنند آنها میتواند به شکل بسیار کارامد تری آسیب‌های وارد به ماهیچه‌ها از طریق انجام تمرینات سخت و یا مصدومیت‌ها را ترمیم کنند.

متابولیسم و رشد
مصرف گلوتامین میتواند به شکل قابل توجهی‌ باعث افزایش سطح هورمون رشد در بدن شود.سرعت متابولیسم نیز به واسطه افزایش سطح هورمون رشد افزایش پیدا می‌کند که نتیجه آن هضم بهتر مواد غذایی و بهبود متابولیسم چربی‌‌ها می‌باشد.حاصل این عمل کاهش چربی‌‌ها و افزایش حجم عضلانی خالص برای شما می‌باشد.

سلامت دستگاه گوارش
یکی‌ از بیماری‌های رایج مزمنی که معمولا در افراد بالای ۴۰ سال درگیر آن میشوند دیورتیکولیت می‌باشد.مصرف گلوتامین در کاهش شدت و شیوع این بیماری بسیار دردناک میتواند بسیار موثر باشد و همچنین میتواند این بیماری را ضعیف کند که حاصل آن کاهش احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ می‌باشد.مصرف گلوتامین میتواند زخم‌ها و دیگر مشکلات روده را برطرف کند و از طریق بهبود سیستم گوارشی بدن میتواند در مجموع باعث بهبود سیستم ایمنی بدن شود.در سال ۱۹۸۷ در طی‌ یک تحقیق مشخص شد که حدود ۲ میلیون شهروند آمریکایی مبتلا به بیماری دیورتیکولیت هستند و هر ساله نیز حدود ۲۵۰۰۰ نفر به این تعداد اضافه میشود.لازم به ذکر است که سالیانه حدود ۳۰۰۰ نفر بر اثر این بیماری دردناک جان خود را از دست میدهند.به شما نیز شدیدا توصیه می‌کنیم در صورت احساس درد‌های شدید در ناحیه شکم حتما با پزشک مربوطه مشورت کنید.

عملکرد مغز
گلوتامین میتواند در بهبود تمرکز و کاهش استرس و اضطراب ناشی‌ از مطالعه های بسیار طولانی و شدید کمک کننده باشد.این آمینو اسید توانایی ایجاد یک حالت آرامش، بهبود سطح انرژی هم از لحاظ فیزیک و هم از لحاظ ذهنی‌ و افزایش هوشیاری را دارد.گلوتامین موجود در مغز و مایع نخاعی حدود ۱۰ الی ۱۵ برابر بیشتر از مقدار آن در جریان خون می‌باشد که نتیجه آن بهبود تمرکز، هوشیاری، حافظه و عملکرد فکری می‌باشد.

کاهش هوس مصرف الکل و مواد غذایی شیرین
با مصرف گلوتامین به عنوان یک مکمل شما میتوانید هوس غیر قابل کنترل خود در مصرف الکل و مواد غذایی شیرین را کاهش داده یا سرکوب کنید.گلوتامین این کار را از طریق کاهش سطح انسولین و در نتیجه ثبات سطح قند خون انجام میدهد.گلوتامین از همین طریق نیز میتواند هوس مصرف الکل را نیز کاهش دهد و حتی میتواند منجر به درمان افراد الکلی نیز شود.نتیجه کاهش مصرف الکل و مواد غذایی شیرین کاهش وزن خواهد بود که یکی‌ دیگر از مزایای گلوتامین می‌باشد.از طرفی‌ با کاهش چربی‌‌ها و افزایش حجم عضلانی خالص میزان سوخت و ساز کالری‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.به این دلیل که ماهیچه‌ها کالری بیشتری را نسبت چربی‌‌ها مصرف میکنند.

مزایای-گلوتامین

مزایای گلوتامین

گلوتامین به عنوان یک مکمل
رایج‌ ترین فرم‌های موجود گلوتامین به صورت پودر و قرص می‌باشد.برای راحتی‌ مصرف نوع قرص آن میتواند گزینه‌ بهتری باشد اما برخی‌ نیز نوع پودری آن را به دلیل ترکیب با دیگر نوشیدنی‌‌ها ترجیح میدهند.بدن سازانی که از نوشیدنی‌‌های پروتئینی استفاده میکنند معمولا نوع پودری گلوتامین را ترجیح میدهند زیرا به راحتی‌ میتوانند آن را همراه نوشیدنی‌ خود ترکیب و استفاده کنند.برای دریافت بهترین نتایج مصرف ۲-۳ بار از گلوتامین در روز به صورت منظم میتواند بسیار کارامد باشد.دوز‌های خود را میتوانید هنگام صبحانه، قبل یا بعد از تمرین و زمان خواب مصرف کنید.این زمان‌ها رایج‌ ترین زمان‌های مصرف گلوتامین می‌باشند.برای زمان‌های تمرینات شدید حدود ۵-۱۵ گرم در روز مصرف گلوتامین کفایت می‌کند.

عوارض جانبی
عوارض جانبی احتمالی‌ مصرف گلوتامین بسیار بسیار اندک می‌باشد زیرا بدن خود مقادیر زیادی از این آمینو اسید را به طور منظم و مستمر تولید می‌کند.با توجه به اینکه بدن مقادیر زیادی از این آمینو اسید را خود تولید می‌کند باز هم بهترین توصیه این است که مصرف گلوتامین را به صورت تدریجی‌ آغاز کنید.از دوز‌های کم شروع کنید و طی‌ یک الی دو هفته مقدار آن را افزایش دهید در این صورت هرگونه عارضه شدید احتمالی‌ در این مدت خود را نمایان میسازد و شما میتوانید آن را تشخیص دهید.

 1. علي

  سلام خسته نباشید، ممنونم واقعا از اطلاعات مفیدتون، به نظر شما گلوتامین یا کراتین مگا کپس برای یک دوره ی یک ماهه موثر خواهد بود؟؟ البته میدونم تغذیه و تمرین باید خوب باشه بیشتر منظورم کیفیت محصول و استفاده بصورت کپسول هست، ممنون میشم جواب بدید.

 2. حمید

  سلام لطفا درمورد BCAAهم توضیح بدید

 3. محمد

  خیلی هم خوب بود.

 4. احمد

  سپاس

 5. ایرج

  با سلام و خسته نباشید و همچنین تبریک سال نو و آرزوی موفقیت و شادکامی برای تمام اعضای ادکوان.
  تو بعضی از محصولات کراتینی …. محصولات دیگه قاطی هست مثل گلوتامین یا آرژنین یا…
  تو بعضی از مقالات نوشته که مصرف اینها باهم باعث رقابت در جذب می شه و اثر هم رو خنثی یا کم می کنند…
  یا باعت جذب بهتر هم می شوند….
  آیا این گفته ها درست یا نه.؟؟
  با تشکر از سایت عالی و پربارتون.

 6. farnam

  با عرض سلام و خسته نباشید , میخواستم بدونم با توجه به افزایش هورمون رشد در هنگام مصرف گلوتامین , آیا بر روی افزایش قد هم تاثیر داره ؟ ( ۱۸ سال دارم )

 7. بسشه

  مگه میشه مگه داریم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره