شما اینجا هستید
پزشکی » علائم و نشانه های کمبود آهن شدید و کم خونی

علائم و نشانه های کمبود آهن شدید و کم خونی

آهن یک ماده معدنی حیاتی مورد نیاز برای بدن به منظور ذخیره اکسیژن، تولید انرژی و حفظ عملکرد صحیح دیگر بخش‌های بدن می‌باشد.هنگامی که شما با کمبود آهن مواجه شوید بدنتان قادر نخواهد بود به مقدار کافی‌ سلول‌های قرمز خونی تولید کند و در واقع کم خون خواهد شد.

از آنجایی که آهن برای بسیاری دیگر از عملکرد‌های دیگر بدن ضروری می‌باشد کمبود شدید آهن میتواند باعث بروز نشانه‌های بسیار زیادی و گسترده ای شود.برای مثال شما ممکن است در سطح انرژی خود تغییراتی‌ را احساس کنید، میزان تحمل نسبت به ورزش کاهش یابد و میزان ضربان قلب شما بالا رود.کمبود بسیار شدید آهن میتواند باعث ایجاد تغییراتی‌ در پوست، مو، ناخن‌ها و حتی هوس خوردن شود.


علائم و نشانه‌های کلی‌
سلول‌های قرمز خون برای انتقال اکسیژن در سراسر بدن نیازمند آهن هستند و ماهیچه‌ها نیز به منظور ذخیره اکسیژن به آهن نیاز دارند.هنگامی که شما دچار کمبود آهن شوید سلول‌های قرمز خون کمتری تولید میشود که نتیجه آن کم خونی خواهد بود.در کم خونی بدن شما به میزان کافی‌ اکسیژن دریافت نمیکند که میتواند باعث کاهش سطح انرژی و ایجاد خستگی‌ در شما شود.اگر شما به شدت دچار کمبود آهن شوید ماهیچه‌های شما نیز خود دچار کاهش آهن و ذخایر اکسیژن میشوند و این موضوع همراه با کاهش اکسیژن حاصل از کم خونی میتواند عملکرد ورزشی شما را بسیار کاهش و باعث ایجاد ضعف شود.به علاوه در این حالت شما ممکن است تحمل سرما را نیز به خوبی‌ نداشته باشید زیرا آهن برای تنظیم دمای بدن نیز بسیار مهم است.

علائم و نشانه‌های قلبی عروقی
هنگامی که شما به واسطه کمبود آهن دچار کم خونی شوید بدن شما به مقدار کافی نمی‌تواند اکسیژن حمل کند تا پاسخگوی نیاز‌های بافت‌ها و سلول باشد.قلب شما برای اینکه این کمبود اکسیژن را جبران کند مجبور به تپش بیشتر و شدید تر خواهد بود که این امر میتواند در زمان ایستادن باعث ایجاد سرگیجه در شما شود.این علائم میتواند همراه با ایجاد صداهایی در گوش همراه شود.به علاوه شما ممکن است دچار تنگی نفس یا درد در سینه حتی با انجام کار‌های فیزیکی‌ بسیار سبک یا در حالت استراحت شوید مخصوصا اگر از قبل دچار بیماری قلبی بوده باشید.این علائم میتواند به این معنی‌ باشد که قلب شما به میزان کافی‌ اکسیژن دریافت نمیکند و این نشانه‌ها در واقع نیازمند رسیدگی سریع پزشکی‌ می‌باشد.

علائم مربوط به پوست
از آنجایی که بدن برای حفظ سلامت سلول‌ها به آهن نیاز دارد کمبود آهن شدید میتواند در پوست، دهان، مو و ناخن‌ها قابل مشاهده باشد.رنگ قرمز سلول‌های قرمز خونی که حمل کننده اکسیژن هستند روی پوست بدن شما تاثیر میگذارد پس کمبود خون حاصل از کمبود آهن میتواند باعث ایجاد رنگ پریدگی شود.هنگامی که ذخایر آهن در بدن شما تخلیه شوند زبان شما ممکن است صاف و دچار زخم شود که این زخم‌ها در کناره‌های زبان میتواند گسترش یابد.شما همچنین ممکن است ریزش مو را نیز تجربه کنید و هنگام کمبود آهن ناخن‌های شما ممکن است شکننده و قاشقی شکل شوند.

علائم و نشانه‌های دستگاه عصبی
آهن و اکسیژنی که حمل می‌کند برای عملکرد مناسب مغز ضروری هستند.کاهش ذخایر آهن حاصل از کم خونی و عدم انتقال اکسیژن کافی‌ به مغز میتواند باعث اختلال در پردازش افکار شود.برای مثال شما ممکن است که به سختی بتوانید تمرکز کنید و یا بیشتر فراموشکار میشوید.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

مقادیر ناکافی ذخایر آهن در مغز همچنین میتواند باعث ایجاد سندرم پای بی‌ قرار شود.یکی‌ از علائم غیر معمول کمبود آهن بسیار شدید هرزه‌ خواری می‌باشد که در این حالت فرد هوس بسیار شدیدی نسبت به خوردن آیتم‌های غیر غذایی نظیر خاک و گل پیدا می‌کند.هوس خوردن یخ نیز یکی‌ از علائم مربوط با کمبود آهن می‌باشد.

چه هنگامی به دنبال درمان پزشکی‌ باشیم
اگر شما هرگونه علائم و نشانه‌های کمبود آهن یا کم خونی را دارا می‌باشید پس باید توسط پزشک خود مورد ارزیابی قرار بگیرید.اگرچه در اغلب موارد این موضوع به راحتی‌ حل میشود اما درمان کمبود آهن بسیار شدید و کم خونی میتواند یک فرایند دائمی باشد.نشانه‌هایی که نیازمند رسیدگی سریع پزشکی‌ هستند عبارتند از تنگی نفس و درد سینه در صورت انجام یک فعالیت فیزیکی‌ سبک یا در حالت ساکن و بدون فعالیت.

منبع :

http://www.livestrong.com/

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و اتفاقات دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام و پاورلیفتینگ، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره