تکرارهای زیاد یا کم؟ واقعا کدوم حالت، در ساخت عضله موثرتره؟
شما اینجا هستید
اخبار روز پرورش اندام » تکرارهای زیاد یا کم؟ واقعا کدوم حالت، در ساخت عضله موثرتره؟

تکرارهای زیاد یا کم؟ واقعا کدوم حالت، در ساخت عضله موثرتره؟

ساخت عضله! یکی از قدیمی ترین سوالات رشته تناسب اندام اینه که آیا تمرینات پاورلیفتینگ و قدرتی، میتونه عضلات بیشتری رو بسازه یا تمرینات پرورش اندام؟

در حال حاضر شواهد نشون میده که تمرینات پرورش اندام، مزیت روشنی در رسیدن به این هدف دارند.

به هر حال، این پوشیده نیست که بدن پرورش اندام کاران معمولا بزرگتر از پاورلیفتینگ کارها هست. اگر تکرارهای پایین و فواصل زمانی بالا برای استراحت، کلید بزرگ شدن بودند، الان همه بدنسازها بمانند پاور کارها تمرین میکردند. درسته یا نه؟

علم تعیین میکنه که چه میزان تکرار، ایده آل است.

در حالی که این فرضیه ممکن است منطقی به نظر برسد، اما علم به ما می‌گوید که منطق همیشه به عمل نمی انجامد. به منظور ارزیابی دقیق این نوع از بسته‌های تمرینی در بهترین حالات، لازم است تحقیقات کنترل‌شده انجام شود که در آن متغیرها به شدت کنترل می‌شوند. تنها در این صورت می‌توانید رابطه علت معلولی واقعی را با نتایج رسم کنید.

 

ساخت عضله-bodybuilder

تکرارهای زیاد یا کم؟ واقعا کدوم حالت، در ساخت عضله موثرتره؟

 

مطالعه‌ای که اخیرا در لابراتوار شماره ۱۱ موسسه FNSCA صورت‌گرفته است ، به دنبال شفاف‌سازی موضوع در مورد افراد آموزش‌دیده (ورزشکارانی که بیش از ۴ ساله که حرکت لیفت رو انجام میدن) است.

افراد بصورت تصادفی و به دو گروه تقسیم میشوند.

گروه اول: پاور کارهایی که بطور معمول ورزشکاران قدرتی تمرین میکردند(۲-۴ تکرار در هر ست) و فاصله های زمانی طولانی برای استراحت(حداقل ۳ دقیقه بعد از هر حرکت)

و گروه دوم: پرورش اندام کارانی که با تکرارهای نرمال تمرین میکردند(۸-۱۲ تکرار) و فاصله زمانی کمتر برای استراحت بین هر ست(۹۰ ثانیه).

حجم کل وزنه ها(تکرار * ست * میزان وزنه) بین دو گروه بطور یکسان و برابر در نظر گرفته شد تا اطمینان حاصل بشه که نتیجه نهایی، بدور از هرگونه تفاوتی انجام بشود و کارشناسان بخاطر مسائل پیرامونی، گیج نشوند. در نتیجه گروه پاور لیفتینگ در هربار تمرین، ۷ ست حرکت مورد نظر رو اجرا کردند و گروه بدنساز ۳ ست. و اینکه همه حرکات تا ناتوانی عضله در انجام اون حرکت ادامه پیدا میکرد. این آزمایش عملی ۸ هفته و در هر هفته نیز ۳ جلسه انجام شد.

نتایج احتمالا شما را شگفت زده میکند. در حالی که هر دو گروه بطور قابل توجهی، حجم ماهیچه ها را افزایش دادند، اما هیچ تفاوتی بین دو گروه وجود نداشت. به عبارت دیگر هر دو گروه تقریبا همان مقدار ماهیچه را در طول دوره آزمایش، بدون در نظر گرفتن تعداد تکرار، بدست آوردند. این شگفت انگیزه، در حالی که هر دو گروه بطور قابل توجهی حداکثر تکرار بیشینه (۱ RM) رو در حرکات اسکوات و پرس سینه افزایش داده بودند، اما گروه پاور کار از نظر افزایش قدرت، اندکی بیشتر شده بود.

به گفته آقای راب (یکی از کارشناسان موسسه)، زمان کامل تمرین برای گروه پاورلیفتینگ، نزدیک به ۷۰ دقیقه بود در حالی که در گروه مقابل، این زمان فقط ۱۷ دقیقه بود. بنابراین، از دیدگاه بهره وری زمان، اجرای تمرینات گروه بدنساز که حدودا یک چهارم زمان گروه پاورلیفتینگ ها بود نیز همان تغییرات هایپرتروپی(افزایش حجم بافت یا اندام که در اثر بزرگ شدن یاخته‌های موجود در آن بافت یا اندام صورت بگیرد) رو در پی داشت.

 

ساخت عضله-powerlift

تکرارهای زیاد یا کم؟ واقعا کدوم حالت، در ساخت عضله موثرتره؟

 

علاوه بر آن، مصاحبه با شرکت کنندگان در گروه وزنه‌برداری نشان داد که آن‌ها در پایان این مطالعه هشت هفته‌ای، آماده و پخته شده‌اند. اما تقریبا همگی آنها میگفتند که درد مفاصل دارند و همچنین شکایت داشتند که از لحاظ ذهنی خسته شده اند و در این اواخر بخاطر انجام مجموعه تمرینات سنگین ناراحت میشدند.

دو نفر از شرکت کندگان بخاطر آسیب از دوره کنار گذاشته شده بودند. اگر تحقیق و مطالعات بیشتر ادامه پیدا میکرد من مطمئن بودم که پاورلیفتینگ ها دچار بیش تمرینی(خستگی در تمرین) میشدند و ما شاهد خروج افراد بیشتری بخاطر مصدومیت بودیم. از سویی دیگر، ورزشکارانی که در گروه بدنسازی بودند، گزارش میدادند که احساس تازگی و سرزنده بودن میکنند. آنها مشتاق بودند تا به سالن وزنه برگردند بسیار علاقه مند بودند که میزان تمرین و فشار حرکات رو افزایش بدهند.

بنابراین این پیام از آزمایش صورت گرفته برداشت میشود که: در حالی که به نظر می‌رسد رشد ماهیچه می‌تواند با حرکات سنگین و یا نسبتا سنگین مشابه باشد و به حجمی برابر با گروه مقابل رسید، اما فقط برای آزمایش خوب است. چون این روش بطور مداوم و با حجم زیاد و وزنه های سنگین، در طول زمان اصلا جوابگو نیست.

به این نتیجه رسیدیم که حدود و نتیجه ای واضح بین حجیم شدن و هیپرتروفی وجود دارد که در آن حجم تمرین بالاتر، با افزایش رشد عضلانی، حداقل تا یک نقطه خاص ارتباط دارد. ۷ – ۱۰ – ۱۳٫ زیرا بدلیل زمان طولانی و مجموعه های اضافی مورد نیاز که برای برابر کردن حجم در گروه پاورلیفتینگ انجام میشد، مطالعه ما تنها قادر به گنجاندن سه تمرین کلی در هر جلسه اونهم برای تعدادی محدود از گروههای ماهیچه ای(کمر، سینه و ران) بود. این نمونه، کافی نیست تا کل بدن را به هایپرتروپی کامل برساند.

تمام فاکتورهایی که در نظر گرفته شد، بهترین روشها برای به حداکثر رساندن توده عضلانی و رشد دادن عضلات، با تکرارهای کم یا زیاد بوده است. روش”تعداد تکرار بدنسازها” باید پایه یک برنامه روتین و پایه ای رو تشکیل بدهد.

زیرا این عملکرد، اجازه میدهد تا حجم بیشتری از حجم نهایی را بدون استفاده از سیستم عصبی عضلانی به دست آورد. به گفته راب، بطور مخصوص و همیشگی از چنین الگویی پیروی نکنید. اضافه کردن برخی از تمرینات سنگین در ست ها که بین ۱ تا ۵ تکرار باشند، کمک میکنند در به حداکثر رساندن توان قدرتی ورزشکار. که در نهایت اجازه میدهد تا استفاده کنید از وزنه های سنگین تر در زدن تکرارهای بعدی.

بلند کردن وزنه های سنگین تر، بدون اینکه تعداد تکرار ها رو بیشتر کنید، باعث افزایش تنش مکانیکی در عضلات میشود. یعنی یک نیروی اصلی برای رشد عضلات. بدنسازان قدیمی مانند آرنولد و فرانکو از این روش، استفاده کردند برای بدست آوردن نتایج عالی و قابل قبول. بنظر میرسد که همگی اون روشها درست بوده اند.

 

منبع: musculardevelopment.com

 1. جلابیب

  تکرار های زیاد واقعا خسته کننده هست تکرار های کم واقعا میتونه روی قدرت تاثیر خوبی داشته باشه

 2. nima

  سلام و خسته نباشید .
  من حدود یکسالو نیمه بدنسازی تمرین میکنم
  با قد ۱۸۰ و وزن ۶۱ سن ۱۷ سال
  مکملم میخورم مثل گلوتامین . کراتین
  میخواستم ناندرلون داروخانه ای مصرف کنم
  باید با چه دز مصرف کنم ؟
  حدفم حجمه و افزایش وزن
  لطفا جواب بدید ؟؟؟؟

  • مدیریت

   سلام.
   سلامت باشین.
   شما فعلا باید سیستم غذاییت رو ردیف کنی.

   شما ۳۵۷۵ کالری در روز نیاز دارید.
   برنامه تمرینیت رو هم مقاومتی کن. با این میزان غذا در روز و تمرین خوب، در پایان هر هفته حداقل یک کیلو اضافه میکنی.

   به پیش برو و اصلا در استفاده از ناندرلون و تستسترون عجله نکن.

  • ابوالفضل فراهانی

   ۱- اولا هنوز سنت به هورمون نرسیده و اگه تزریق کنی ، جلوی رشد قدت رو میگیره.یه دوسال صبر کن
   ۲- پایه هر دوره هورمونی ، با تستوسترون شروع میشه و ابتدا باید چند دوره تستوسترون استفاده کنی و بعد یک سال، هورمونهای دیگه مثل ناندرولون همراهش استفاده کنی.
   ۳-زمانی حق داری از هورمون استفاده کنی، که بدونی داروهای مهار کننده تبدیل تستوسترون به استروژن ،تستوسترون به DHT و … رو بشناسی.
   اگه نمیدونی ، خودت رو به فنا میدی.باید تو سایت های خارجی درباره این ها و دوز مورد استفاده شون تحقیق کنی تا بفهمی داری چکار میکنی.

   • Moein rdn

    من خودم باشم وقتی چیزی حالیم نشه نظر نمیدم نمیدونم چرا وقتی حالیت نمیشه نظر میدی ! تستسترون جلوی رشد قد رو میگیره ؟ بر اسا کدوم تحقیقات این حرفو میزنی ؟ ( براساس تحقیق بخور بخوابت تو خونه )

 3. شهاب

  سلام خسته نباشید من یک سال و نیمه که تمرین میکنم قدم ۱۷۵ وزنمم ۶۶ یک دوره سوستانون ۳۰۰مگنوم با ناندرنون برداشتم سنمم بیست سالمه آیا خوبه لطفا جئاب بدید با تشکر

 4. فردین تاج بخش

  با سلام وتشکر
  ۴۸ ساله-وزن ۸۰-قد ۱۷۳
  قبلا به صورت معمولی فوتبال بازی می کردم الان حدود یکسال جهت سلامتی وحفظ اندام بدنسازی کار می کنم البته هفته ای دوجلسه.ولی بدنم تغییر چندانی پیدا نکرده.خواهشمنداست در این خصوص راهنمایی فرمایید.

  • Moein rdn

   با هفته ای دوبار انتظار ارنولد شدن نداصته باشید ! حداقل میزان تمرین ۳ بار در هفتست ! با اون شدتی ک مشخصه تمریت میکنید مشخصه ک تغییر نمیکنید !

 5. صادق

  با عرض سلام و وقت بخیر
  هر چی تو سایت دنبال جایی برای پرسیدن سوالم گشتم جایی ندیدم(و این مورد نقطه ضعف سایت تخصصی، حرفه ای و عالی هست) برای همین سوالم رو اینجا مطرح میکنم.
  سوال:
  این روز ها خیلی در مورد دمبل های ارتعاشی(shake weight) و مزیت هایی که نسبت به دمبل های معمولی دارند صحبت میشه و اینکه کل بالا تنه رو میشه باهاش ساخت. خواستم ازتون بپرسم آیا این حرف‌ها صحیح است و دمبل های ارتعاشی اینقدر خوب هستند؟
  با یک سرچ میبینیم که این دمبل ها از ۳۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان تو بازار و سایت های اینترنتی موجود هست. خواستم بدونم برند اصل و اورجینال دمبل ارتعاشی چیست و قیمت حدودی و معقول آن چقدر هست؟ و اینکه آیا مثل دمبل های معمولی، از دمبل های ارتعاشی هم باید ۲ تا بخریم یا تمرینات بر اساس یک دمبل هست؟
  از دوستان عزیز هم اگر کسی جواب سوال رو میدونه و اطلاعاتی در مورد این دمبل ها داره لطفا جواب بدین. این سوال برام مهمه. از لطف و توجه‌تون سپاسگزارم ??

 6. مصطفی

  سلام
  هر گروه عضلانی رو باید مورد آزمون و خطا قرار داد تا متوجه شید برای اون قسمت تعداد بیشتر لازمه یا کم مثلا من خودم عضله جلو باروم با وزنه سنگین و تکرار پاین دم نمیکنه و تحریک نمیشه و تحریک هم ینی رشد ولی با تکرار بالا عضله جلو باروم فقط با سه ست بیست عددی منقبض میشه ولی در عوض سرشونه ها و سینه هام و عضلات پاهام و پشت بازو هام با وزنه های سنگین تحریک میشن در کل طبق ازمون و خطای ک خوده من روی بدن خودم انجام دادم روی عضلات جلو بازو زیر بغل و حرکات نشر با تکرار های بالا روی من تاثیر داره و بقیه عضله ها با وزنه های سنگین و تعداد کم البته این نظره من پبشنهاد میکنم شما هم ازمایش کنید

 7. مبینا

  سلام من ۱۹سالمه و دو ساله که بدنسازی کار میکنم ولی هیچ فرق ظاهری ای نمیکنم و سایزم از همون اول تا الان ثابت مونده با اینکه برنامه های خوبیم داشتم,میخوام بدونم چه مکملی خوبه مصرف کنم؟که عوارض و خطر نداشته باشه

 8. ابراهیم

  سلام و وقت بخیر یکی از دوستان بنده با ۳۲ سال سن و وزن ۸۲ و قد ۱۷۴ می خواهد یک هفته دیگر در میابقات پرس سینه شرکت کند . لطفا راهنمایی کنید که در طول این هفته چکار باید بکند تا بتواند وزنه بیشتری بزند. تا بحال هیچ مکملی مصرف نکرده و حدود ۶ سال است پاورلفتینگ کار می کند

  • رضا

   خودت فهمیدی چی نوشتی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره