تفاوت بین رشته فیزیک و بدن سازی
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » تفاوت بین رشته فیزیک و بدن سازی

تفاوت بین رشته فیزیک و بدن سازی

مگر اینکه در چند سال گذشته در غار زندگی‌ کرده باشید پس احتمال زیاد شاهد افزایش علاقه مردم به داشتن فیزیکی‌ زیبا، عضلات شش تکه شکمی، سینه ای‌ ستبر و کشیده و بدنی رویایی بوده‌اید. یکی‌ از دلایل اصلی‌ این علاقه وافر ایجاد یک شاخه جدید در رقابت‌های بدن سازی و فیتنس به نام فیزیک مردان می‌باشد.بسیاری از افراد خواهان شرکت در بخش فیزیک مسابقات هستند زیرا که تمرکز این رشته روی تناسب، تقارن و تفکیک عضلانی می‌باشد در حالی‌ که تمرکز روی افزایش بیش از حد حجم عضلات در این رشته مشاهده نمی‌شود.

در مقابل بدن سازان هستند که علاوه بر تمرکز روی تناسب و تقارن بدن آنها همچنین به دنبال بیشترین افزایش حجم عضلات خود نیز هستند.با در نظر گرفتن اسطوره‌های بدن سازی بسیاری از مردم اینگونه گمان میکنند که آنها بیش از حد زیاده روی کرده‌اند و چنین حجمی از عضلات بیش از حد می‌باشد.این موضوع هم خود یکی‌ از دلایلی می‌باشد که افراد بیشتری به سمت رشته فیزیک تمایل پیدا میکنند زیرا که حجم عضلات در این رشته طبیعی تر و رضایت بخش تر می‌باشد.همین امر باعث شده است که هر ساله شرکت کنندگان رشته فیزیک در مسابقات بیشتر از همیشه شوند.

 

تفاوت بین فیزیک و بدن سازی

اما هنگامی که بحث تمرینات و رژیم غذایی باشد این دو چه تفاوت هایی با هم دارند؟ اول اینکه بدن سازان سنتی‌ یک بازه زمانی‌ به نام “ فصل خارج از مسابقات “ دارند که در این زمان آنها به بهبود وضعیت بدنی خود می‌پردازند. در این دوره بدن سازان از کالری‌های اضافه برای ساختن بیشترین میزان عضله‌ استفاده میکنند اگرچه در این دوره چربی‌ بدن آنها نیز بیشتر شده و ظاهری پف کرده و نرم تر پیدا میکنند.

اما مردان شرکت کننده رشته فیزیک در واقع میتوانند تا این میزان عضله‌ سازی اضافه را انجام ندهند و در واقع دوره خارج از مسابقات برای این افراد ضروری و لازم نمی‌باشد. البته مطمئنا آنها نیز به دنبال بهبود فیزیک بدنی خود هستند اما مجبور نیستند که به میزان ۱۰-۲۰ پوند بالاتر از وزن مسابقات وزن خود را افزایش دهند تا تنها بتوانند یک رژیم پر کالری تر و سنگین تر را استفاده کنند.

 

تمرینات فیزیک و بدن سازی

تعداد زیادی از شرکت کنندگان فیزیک هستند که دقیقا همانند بدن سازان تمرین میکنند و یا برعکس اما باید گفت که آنها با انجام تمرینات مخصوص تر مربوط به رشته خود میتوانند مزایای بیشتری را دریافت کنند. ورزشکاران فیزیک میتوانند از زمان‌های کوتاه تر استراحت بین ‌ست ها، سوپر ‌ست ها، جاینت ‌ست‌ها و از این دست تکنیک‌ها سود بیشتری را ببرند زیرا میزان کالری سوزی افزایش یافته و سرعت متابولیسم بهبود می‌یابد. این سبک از تمرینات معمولا به شما اجازه استفاده از حرکات چند مفصلی سنگین را نمیدهد اما این موضوع آنچنان مشکلی‌ ندارد زیرا یک حجم بسیار زیاد در رشته فیزیک مد نظر نیست.

اما از طرف دیگر بدن سازان از زمان‌های بیشتر استراحت بین ‌ست‌ها میتوانند سود بیشتری را ببرند زیرا زمان کافی‌ برای ریکاوری عضلات آنها وجود خواهد داشت و آنها میتوانند از وزنه‌های سنگین تر استفاده کنند که این امر به آنها بدنی حجیم و چگال را تحویل میدهد.اگر به دنبال یک نمونه بسیار عالی‌ از فیزیک بدنی حاصل از کار با وزنه‌های بسیار سنگین می‌گردید کافی‌ است رونی کلمن را نگاه کنید.

 

آینده رشته فیزیک چگونه می‌باشد؟

اکنون می‌توان گفت که رشته فیزیک جای خود را باز کرده است و با اطمینان مینوان گفت که باقی‌ خواهد ماند. این رشته توانسته افراد بیشتر و بیشتری را وارد حوزه فیتنس و کار با وزنه کند که همین امر تاثیر مثبت بسیار زیادی روی سلامت آنها دارد.امروزه افراد کمتر و کمتری در مسابقات بدن سازی مدرن شرکت میکنند و افراد بیشتر و بیشتری مایل به شرکت در مسابقات فیزیک هستند. در یک مسابقه من شاهد حضور ۴۰ شرکت کننده در رشته فیزیک بودم! این موضوع شگفت آور است اما مطمئنا داوران نمیتوانند تک تک این میزان شرکت کننده را یک جا قضاوت کنند.

بدن سازی باید توجه بیشتری را معطوف رشته فیزیک کند و تنها به هر قیمتی نباید روی افزایش حجم حداکثری تمرکز کرد، این افزایش حجم باید کنترل شده باشد و خود آرنولد نیز در مسابقات آرنولد کلاسیک ۲۰۱۵ این موضوع را متذکر شد. بدن سازان باید دوباره روی به ساختن کمر‌های باریک بیاورند تا دوباره شکل ظاهری آنها رضایت بخش تر شود و دوباره شاهد پیشرفت این ورزش باشیم.

از طرف دیگر شرکت کنندگان رشته فیزیک نیز نیازمند به کارگیری فیگور‌های بیشتری هستند نه اینکه تنها دست رو کمر گذاشته و از جلو به پشت بچرخند. در این رشته نیز باید فیگور‌های کلاسیک وارد شود تا زیبایی بدن بیش از بیش نمایش داده شود. همچنین شلوارک‌های بلند باید کوتاه تر شده تا عضلات پاها نیز بتوانند دیده شوند. برای مدت زمان زیادی است که به شرکت کنندگان رشته فیزیک به دلیل پاهای لاغر آنها طعنه زده میشود اما بسیاری از آنها اینگونه نیستند. آنها تنها بر اساس شرایط مسابقه نمیتوانند پاهای خود را نشان دهند. بنابراین شرکت دادن عضلات پا نیز باعث تکامل بیشتر این مسابقات میشود.

منبع:

https://us.myprotein.com/

 

  1. پرسپولیس زلــــزله

    عشق است خداداد

  2. لوله فلکسی

    ممنون از مطالب مفیدی که به اشتراک می گذارید موفق باشید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره