تاثیر تستوسترون بر عضله سازی و چربی سوزی
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » تاثیر تستوسترون بر عضله سازی و چربی سوزی

تاثیر سطح تستوسترون بر عضله سازی و چربی سوزی

سطح تستوسترون چگونه بر عضله سازی و چربی سوزی اثر میگذارد

اگر از افرادی که به باشگاه میروند بپرسید که مهم‌ ترین فاکتوری که روی رشد عضلات و چربی‌ سوزی تاثیر میگذارد چیست آنها احتمالا پاسخ خواهند داد که ” سطح تستوسترون ” . و درست نیز می گویند.

تستوسترون قطعا یک عامل هورمونی مهم در رشد عضلات می‌باشد. تحقیقات نشان داده است که استروئید‌های آنابولیک که سطح تستوسترون را به میزان قابل توجهی‌ افزایش میدهند حتی در مردان جوان و سالم بدون انجام تمرین نیز میتواند باعث رشد عضلات شود. بنابراین منصفانه است که فرض کنیم هرچه سطح تستوسترون بالاتر رود میزان عضله‌ سازی و چربی‌ سوزی نیز بهبود میاید؟ درست است؟ در اینجاست که موضوع جذاب میشود.

تاثیر تستوسترون بر عضله سازی و چربی سوزی

تاثیر تستوسترون بر عضله سازی و چربی سوزی

سطح تستوسترون و رشد عضلات
ما اکنون می‌دانیم که افزایش سطح قابل توجه تستوسترون میتواند به عضله‌ سازی کمک کند. بله، اگر به میزان مناسبی از استروئید‌های مناسب استفاده کنید سطح تستوسترون بدن شما بسیار افزایش پیدا خواهد کرد و اگر هم منظم تمرین کنید قادر خواهید بود که از افرادی که طبیعی تمرین میکنند عضله‌ سازی بیشتری کنید.اما اینجا موردی وجود دارد که بسیاری از افراد آن را نمی‌دانند :

نوسانات سطح تستوسترون در رنج نرمال فیزیولوژیکی آن تاثیری روی رشد عضلات ندارد. بنابراین اگر فرض بگیریم که میزان سطح تستوسترون بدن شما در پایین‌ ترین حالت نرمال خود باشد و شما آنرا به بالاترین سطح نرمال آن برسانید ممکن است کمی‌ احساس بهتری کنید و میل جنسیتان نیز کمی‌ تقویت شود اما شما را قادر به عضله‌ سازی بیشتر نمیکند.می‌‌دانم که این موضوع در دنیای بدن سازی برای بسیاری همانند کفرگویی می‌باشد اما این موضوع از لحاظ علمی‌ نیز ثابت شده است.

دانشگاه علمی‌ پزشکی‌ چارلز درو در یک تحقیق منتشر شده حدود یک دهه قبل با تزریق مقادیر متفاوتی از تستوسترون اتانتات و دیگر دارو‌ها سعی‌ در مهار تولید طبیعی تستوسترون در مردان جوان و سالم به مدت ۲۰ هفته کردند.اگرچه افرادی که سطح بالاتر تستوسترون داشتند عضله‌ سازی بیشتری نیز کردند اما میزان آن حتی نزدیک به آنچه که فکر می‌کنید نیز نمی‌باشد. چیزی که محققان دریافتند این بود که تا زمانی‌ که سطح تستوسترون در محدوده نرمال فیزیولوژیکی خود (بین ۳۰۰-۱۰۰۰ نانوگرم دسی‌ لیتر) قرار دارد رشد عضلات تغییر زیادی نمیکند.

با این بیان افرادی که در محدوده پایین سطح نرمال تستوسترون قرار داشتند فاصله زیادی از لحاظ عضله‌ سازی با افرادی که در سطوح بالای سطح طبیعی تستوسترون قرار می‌گرفتند نداشتند.

افزایش رشد قابل توجه در عضلات تنها در زمانی‌ ایجاد شد که سطح تستوسترون از بیشترین حالت طبیعی خود ۲۰-۳۰% افزایش پیدا کرده بود. البته در این تحقیق یک محدودیت نیز وجود داشت. افراد مورد آزمایش در این تحقیق تمرین نمی‌کردند. اگرچه میزان عضله‌ سازی و افزایش قدرت با انجام تمرینات مطمئنا بیشتر میشد اما رابطه بین سطح تستوسترون و میزان رشد کلی‌ عضلات همچنان قابل مشاهده است. این موضوع همچنین تا اندازه‌ای در یک تحقیق انجام شده دیگر در دانشگاه مک مستر روی افراد جوان و تمرین دیده نیز قابل مشاهده است.

افراد مورد آزمایش در این تحقیق ۵ بار در هفته و به مدت ۱۲ هفته تمرین میکردند و همچنین از یک رژیم غذایی استاندارد نیز تبعیت میکردند (مصرف بالای پروتین، تغذیه بعد از تمرین و دیگر موارد). یافته اصلی‌ در این تحقیق این بود که افزایش سطح هورمون‌های آنابولیک حاصل از انجام تمرین نظیر تستوسترون، هورمون رشد و (IGF-1) همگی‌ در محدوده نرمال فیزیولوژیکی خود حفظ میشوند که این موضوع در مجموع تاثیری روی افزایش رشد و قدرت عضلات ندارد.

با این بیان همه افراد تحت آزمایش عضله‌ سازی کردند اما میزان تنوع در افزایش سطح تستوسترون در آنها تاثیری در این نتایج نداشت. نکته کلیدی در اینجا این نیست که شما باید از استروئید‌ها استفاده کنید بلکه کارهایی که شما به شکل طبیعی میتوانید در افزایش سطح تستوسترون انجام دهید بعید است که روی رشد عضلات شما تاثیر زیادی بگذارد. و در مورد استروئید‌ها یافته‌های بالا هم راستا با تحقیقات در مورد استروئید نیز می‌باشد.

برای مثال محققان دانشگاه ماستریکت در یک بازنگری گسترده روی تحقیقات مرتبط با استروئید‌های آنابولیک دریافتند افرادی که حین انجام تمرینات با وزنه از استروئید‌های آنابولیک نیز استفاده میکنند عمدتا در یک دوره کوتاه مدت (کمتر از ۱۰ هفته) میتوانند بین ۲-۵ کیلوگرم عضله‌ سازی کنند. بیشترین میزان عضله‌ سازی که محققان یافتند ۷ کیلوگرم عضله‌ در طول یک دوره ۶ هفته‌ای با استفاده از استروئید‌ها بود. اما نکته این است که :

حتی استروئید‌ها نیز همیشه به شکل قابل توجهی‌ نمیتوانند باعث افزایش عضله‌ سازی شوند (بستگی به این دارد که چه استروئیدی مصرف می‌کنید، دوز آن چقدر است و برای چه مدت)، بنابراین اگر استروئید‌ها هم تضمینی در افزایش قابل توجه رشد عضلات به ما نمی‌دهند پس فکر می‌کنید ایجاد تغییرات کوچک در سطح تستوسترون آن هم در محدوده نرمال فیزیولوژیکی آن چه کاری را در جهت عضله‌ سازی میتواند انجام دهد؟

به همین دلیل است که خرید مکمل‌های افزایش دهنده طبیعی سطح تستوسترون تنها هدر دادن کامل پولتان می‌باشد. حتی اگر هم اثر کنند (که اکثرا نمیکنند)، آن میزان تغییر اندک قرار نیست که به عضله‌ سازی شما کمکی‌ کند. تنها استثنا در مورد افرادی می‌باشد که سطح تستوسترون آنها در پایین‌ ترین حالت ممکن نرمال یا حتی کمتر از آن باشد، در این حالت چنین افرادی میتوانند با این محصولات سطح تستوسترون خود را در محدوده نرمال آن افزایش دهند.چنین افرادی ممکن است بهبود رشد عضلات خود را شاهد باشند و همچنین بهبود سلامت کلی‌ بدن، میل جنسی‌، عملکرد شناختی‌ و دیگر موارد.البته اکنون صحبت من این نیست که هیچ دلیلی‌ برای افزایش سطح طبیعی تستوسترون وجود ندارد. بلکه حرفم این است که انجام این کار روی عضله‌ سازی تاثیر زیادی ندارد اما در مورد چربی‌ سوزی جریان فرق می‌کند.

سطح تستوسترون و چربی‌ سوزی
بر خلاف عضله‌ سازی، محققان در دانشگاه چارلز درو دریافتند که آن نوسانات سطح تستوسترون در محدوده نرمال فیزیولوژیکی تاثیر قابل توجهی‌ روی درصد چربی‌ بدن دارد. هرچه میزان سطح تستوسترون بالاتر بود بدن افراد تحت آزمایش نیز کم چرب تر بود و بلعکس آنهایی که دارای سطح پایین تر تستوسترون بودند دارای بدن چرب تری بودند.

هنگامی که محققان میزان پایه سطح تستوسترون را که حدود ۶۰۰ نانوگرم دسی‌ لیتر می‌باشد را به ۳۰۰ نانوگرم کاهش دادند آنها شاهد افزایش قابل توجه چربی‌ بدن به میزان ۳۶% بودند. اگرچه مکانیزم دقیق این موضوع هنوز به طور کامل درک نشده است اما این تحقیق نشان میدهد که تستوسترون مستقیما باعث سرکوب ساخت سلول‌های چربی‌ میشود و میزان سطح پایین تستوسترون عامل ایجاد چاقی می‌باشد. بنابراین انجام هر کاری برای افزایش سطح طبیعی تستوسترون میتواند در چربی‌ سوزی و تناسب اندام شما بسیار کمک کننده باشد.

منبع:

https://www.muscleforlife.com/

 

  1. بابک

    سلام.تا دیروز همه جا میگفتن حرکات کامپوند انجام بدین مثل لیفت و اسکات تا تستوسترون بره بالا برا عضله سازی خوبه الان میگن هیچ تاثیری نداره اگه در رنج طبیعی باشه.ادمو گیج میکنن خدایی

  2. اصغر

    هر روز که یه چیز میگین، کل حرفای قبلی رو نقض میکنه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره