بهترین برنامه تمرینی سرشانه
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » بهترین برنامه تمرینی سرشانه

بهترین برنامه تمرینی سرشانه

سخت ترین و موثر ترین برنامه سرشانه ای که تا کنون انجام داده اید

همه ما خواستار رسیدن به بدنی هفتی شکل هستیم و این موضوع یک هدف بسیار رایج برای شروع تمرینات می‌باشد.همه ما خواهان رسیدن به کمری باریک و سرشانه‌های پهن هستیم که باعث میشود از دید دیگران بسیار حجیم به نظر برسیم حتی اگر دارای ۲۲۰ پوند عضله‌ خالص نیز نباشیم.

در جامعه امروزی که بحث‌های بسیار زیادی در مورد حفظ ظاهری سلامت و عضله‌ سازی وجود دارد آرامش بخش خواهد بود که بدانید می‌توان به حجم و قدرت مورد نظر رسید بدون اینکه لزوما توانایی خود در دویدن، پرش یا حتی نگهداری از بچه‌ها را از دست دهید.برنامه پیش رو به منظور کمک به ساخت سرشانه‌های حجیم و گرد و خوش فرم طراحی شده است.

بهترین برنامه تمرینی سرشانه

بهترین برنامه تمرینی سرشانه

اصل پیش خستگی‌

در این برنامه تمرینی پیش خسته کردن عضلات سرشانه قانون شماره یک محسوب میشود.فشار‌ها و استرس‌های بی‌ مورد و غیر ضروری روی مفاصل گرداننده سرشانه و ماهیچه‌های ثابت کننده کوچکتر آنها هنگام تمرینات سرشانه ضروری نمی‌باشد.تمرینات سنگین برای هر گروه عضلانی نسبی‌ می‌باشد پس قبل از ورود به باشگاه غرور خود را کنار بگذارید و آماده باشید که با کمی‌ وزنه‌های سبک کار کنید.

پیش خستگی‌ به معنی‌ انجام یک حرکت تک مفصلی روی عضله‌ قبل از انجام یک حرکت چند مفصلی (نظیر پرس سرشانه) می‌باشد.با هدف قرار دادن عضلات سرشانه با یک حرکت تک مفصلی نظیر نشر جانب دمبل، شما میتوانید جریان خون در ماهیچه را افزایش داده و آن را اصطلاحا پیش خسته کنید.سپس با انجام حرکت چند مفصلی بعد از آن میتوانید نتایج شده از آن را افزایش دهید.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

حرکات چند مفصلی با تکنیک دراپ ‌ست

بعد از اینکه شما با انجام حرکاتی نظیر نشر جانب یا نشر خم عضلات سرشانه خود را پیش خسته کردید به سراغ یک حرکت بزرگ تر چند مفصلی نظیر پرس سرشانه هالتر یا پرس سرشانه دمبل بروید.در اینجا سنگینی‌ وزنه باید ۸۰% یک تکرار حداکثر باشد و بتوانید به شکل نرمال ۸-۱۰ تکرار را انجام دهید زیرا که از قبل عضلات سرشانه شما پیش خسته میباشند.هنگامی که از این طریق حرکات چند مفصلی را انجام دهید به شکل قابل توجهی‌ فعالیت بیشتر عضلات سرشانه را حس خواهید کرد.برای بهره وری بیشتر از این شرایط شما میتوانید در بالاترین بخش حرکت عضلات سرشانه خود را به شدت منقبض کنید اما باید بدانید که نیازی که مکث نیست تنها یک انقباض سریع کفایت می‌کند.

هنگامی که شما سرشانه خود را خسته کردید و به ۸-۱۰ تکرار رسیدید میزان وزنه را حدود ۳۰% کاهش داده و سپس همین حرکت را برای یک ‌ست دیگر با ۸-۱۰ تکرار انجام دهید.ترکیب تکنیک پیش خستگی‌ با یک حرکت تک مفصلی همراه با تکنیک دراپ ‌ست در یک حرکت سنگین چند مفصلی به اندازه کافی‌ شوک لازم برای رشد عضلات سرشانه را ایجاد خواهد کرد.

 

هدف قرار دادن عضلات سرشانه پشتی‌

همیشه کمترین و کوتاه‌ ترین تمرینات روی عضله‌ سرشانه پشتی‌ انجام میشود.بسیاری از مردان و زنان آنها را کلا نادیده میگیرند و یا هنگامی که در آخر تمرین خود میخواهند آنها تمرین دهند بسیار خسته هستند بنابراین نمیتونند با فشار لازم برای تحریک رشد آنها تمرین کنند.آن عضلات کوچک سرشانه پشتی‌ از لحاظ جنبه زیبایی بسیار با ارزش هستند زیرا می‌توانند ظاهری پر و گرد را به سرشانه شما ببخشند و مخصوصا از زاویه کناری میتوانند در میزان عریض بودن سرشانه‌ها تفاوت زیادی را ایجاد کنند.بهترین راه برای تمرین دادن عضلات سرشانه پشتی‌ استفاده ترکیبی‌ از حرکات آنها در طول کل تمرین می‌باشد به جای اینکه بخواهید تنها آنها را در آخر تمرین خود انجام دهید.

بهترین برنامه تمرینی سرشانه

برنامه

در جلسه بعدی سرشانه خود از این برنامه پر حجم و به شدت پر فشار استفاده کنید تا سرشانه‌های شما کاملا تحت فشار قرار بگیرند.از این برنامه هر دو هفته یک بار بیشتر استفاده نکنید زیرا میتواند باعث تمرین زدگی شود مخصوصا زمانی‌ که تغذیه شما هم راستای‌ آن نباشد.برای گرم کردن چند حرکت شنا را انجام دهید و عرض دستان خود را نسبتا نزدیک به هم حفظ کنید تا عضلات سرشانه جلویی به کار گرفته شوند و عضلات سینه کمتر دخیل باشند.تنها انجام ۲۰-۳۰ تکرار از حرکت شنا برای گرم کردن بدن کافی‌ می‌باشد.

 

حرکت ۱ : نشر جانب دمبل ایستاده  (تکرار بالا تا ناتوانی)

‌ست : ۴

تکرار : ۱۸-۲۰

نکته : در ‌ست آخر وزنه را در بالاترین بخش حرکت ۱-۲ ثانیه نگه دارید (در صورت لزوم از میزان وزنه بکاهید).

 

حرکت ۲ : پرس سرشانه هالتر (دراپ ‌ست)

‌ست : ۵

تکرار : ۸-۱۰ * ۳ (دراپ ‌ست)

نکته :در هر ‌ست ۸-۱۰ تکرار را انجام داده و در هر ‌ست ۳ دراپ ‌ست نیز باید تا ناتوانی انجام شود.برای مثال : انجام ۸-۱۰ تکرار، کاهش وزنه، انجام ۸-۱۰ تکرار دیگر یا تا ناتوانی، کاهش وزنه، انجام ۸-۱۰ تکرار دیگر یا تا ناتوانی

 

حرکت ۳ و ۴ : کول هالتر دست باز سوپرست با نشر جانب دمبل نشسته (دراپ ‌ست)

‌ست : ۴

تکرار : ۱۰-۱۲، ۲۰ * ۲ (دراپ ‌ست)

نکته : استفاده از حرکت کول هالتر به شکل دست باز باعث میشود که شما بتوانید از وزنه‌های سبک تر استفاده کنید اما میتوانید فشار را کمی‌ بیشتر روی سر میانی سرشانه متمرکز کنید.بعد از هر ‌ست از حرکت کول هالتر، بلافاصله حرکت نشر جانب را همراه وزنه ای انجام دهید که بتوانید با آن حدود ۲۰ تکرار را انجام دهید.بعد از کامل کردن ۲۰ تکرار وزنه را کاهش داده و ۲۰ تکرار دیگر را انجام دهید.

 

حرکت ۵ و ۶ : نشر از جلو با صفحه وزنه سوپرست با نشر خوم دمبل

‌ست : ۴

تکرار : ۱۰-۱۲

نکته : یک وزنه ۴۵ پوندی، ۲۵ پوندی یا حتی ۱۰ پوندی را روبروی خود بگیرید به شکلی‌ که دستان شما کمی‌ از حالت موازی با زمین بالاتر قرار بگیرد همانند انجام حرکت نشر از جلو با دمبل.تا ناتوانی این حرکت را انجام داده و سپس بلافاصله به شکل سوپر ‌ست حرکت نشر خم دمبل را انجام دهید.هنگام انجام حرکت نشر خم کف دست خود را رو به عقب بچرخانید تا اطمینان حاصل کنید که فشار روی سرشانه پشتی‌ قرار می‌گیرد و نه عضلات پشت.

 

حرکت ۷ : پرس سرشانه دمبل نشسته

‌ست : ۳

تکرار : ۱۲-۱۵

نکته : در این حرکت از یک میز تخت بدون حمایت کننده پشت استفاده کنید، صاف نشسته و به شکل معمول حرکت پرس سرشانه دمبل را انجام دهید.در این حالت میزان وزنه تمرینی شما به شکل قابل توجهی‌ کاهش می‌یابد اما شما در این حالت تکیه گاهی ندارید بنابراین فشار بیشتری روی سرشانه قرار می‌گیرد و دیگر بالا سینه در این حرکت دخیل نخواهد بود.در صورت نیاز برای حمایت از کمر میتوانید از کمربند استفاده کنید اما در مجموع میزان وزنه باید به قدری سبک باشد که چنین مشکلاتی را ایجاد نکند.

 

حرکت ۸ : سیمکش با ارتفاع بالا

‌ست : ۴

تکرار : ۱۲، ۱۰-۱۲ (دراپ ‌ست)

نکته : دستگیره عریض دستگاه لت سیمکش را به قرقره بالایی دستگاه سیمکش متصل کنید.دستگیره را به سمت ترقوه یا بالا سینه خود بکشید و اطمینان حاصل کنید که آرنج‌ها به اندازه کافی‌ بالا باشند تا عضلات سرشانه پشتی‌ در حرکت دخیل باشند.اگر می‌بینید عضلات پشت در این حرکت درگیر میشوند پس یا وزنه بیش از حد سنگین می‌باشد یا ارتفاع آرنج‌های شما به اندازه کافی‌ بالا نمی‌باشد.این حرکت را با وزنه ای انجام دهید که بتوانید ۱۲ تکرار را کامل کنید.سپس بلافاصله وزنه را کاهش داده و یک دراپ ‌ست را با وزنه سبک تر که بتوانید تقریبا ۱۰-۱۲ تکرار را انجام دهید کامل کنید.

استفاده از فوم رولر

گاهی‌ اوقات بعد از پایان یک تمرین آخرین چیزی که خواهان آن هستید ایجاد یک درد عضلانی بیشتر می‌باشد اما یک تلاش آگاهانه با استفاده از فوم رولر حتی برای چند دقیقه روی عضلات هدف میتواند در رشد آنها تاثیر قابل توجهی‌ را داشته باشد.گاهی‌ اوقات با توجه به اینکه از سرشانه‌ها استفاده زیادی میشود همین امر باعث گسترش زخم‌های فراوانی‌ در بافت عضلات سرشانه میشود که در این حالت رشد و ریکاوری آنها مختل میشود.پس با استفاده از یک فوم رولر اگرچه چند دقیقه درد بیشتری را تحمل خواهید کرد اما ارزشش را خواهد داشت!

با انجام این برنامه هر دو هفته یک بار سرشانه‌های شما تحت یک شوک بزرگ قرار میگیرند و در نهایت باعث میشود شما به همان بدن هفتی شکلی‌ که خواهان آن هستید دست یابید!

منبع:

http://www.fitnessrxformen.com/

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir

 1. قالیشویی

  اگر اضافه وزن داشته باشیم با این تمرینا تبدیل به عضله میشن؟یا اول باید وزن ایده آل کرد

  • مهدی

   سلام همه چی برمیگرده به تغذیه شما دوست عزیز
   بی تاثیر نیست

 2. مرجان مستقل

  سلام.
  ممنون بابت توضیحات و برنامه هیجان انگیزی که برای سرشانه ارائه کردین..
  دو تا سوال دارم:
  اول اینکه آیا در مواردی مثل حرکت شماره ۲ منظور از تعداد اشاره شده اینه که ۲ ست از ۵ ست بطور عادی و ۳ ست بقیه بصورت دراپ ست باشه؟؟؟
  دوم اینکه آیا این تمرین برای یک خانم با سابقه تمرینی امکان اجرای هفته ای یک بار رو داره ؟

 3. موصی

  برنامه سر شانه ی جالبی نیست همش شده نشر از جانب خووو

 4. Ali

  پس سرشانه پشت هویج هس ??اصن از پشت نگفتی

 5. سیاوش

  من سرشانه هام پایین چ کار کنم؟

  • مدیریت

   سلام. چجور پایین؟؟
   سرشانه هات رو ببر بالا و در حالت موردنظرت نگه دار. انقدر که خسته بشن عضلاتی که درگیرشون کردی. خب، جوابت رو اونجا میگیری. باید اون عضلات رو تمرین بدی و ورزیده تر کنی.
   به آرامی و خیلی راحت افتادگی سرشانه هات درست میشن.

 6. رسول اردشتی

  ممنون از سایت و کانال پر محتوا و مفیدتون. بین همه ی سایت های که دیدم بهترین هستید.

 7. سعید اصلانی

  سلام من نخاعم عمل شده پلاتین گذاشتن افتادگی شانه سمت راست دارم دکتر گفت باید تو باسگاه بدنسازی درستش کنی با فیزیوتراپی درست نمیشه چه تمرینی باید انجام بدم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره