بحث در مورد مکمل های تستوسترون
شما اینجا هستید
مکمل های کاربردی متفرقه » بحث در مورد مکمل های تستوسترون

آیا مکمل های تستوسترون واقعا کار می کنند؟

آیا میل جنسی را افزایش می دهند؟ در مورد عضلات چطور؟

بحث در مورد مکمل های تستوسترون

چند هفته پیش، یک پست فیسبوک از یک نویسنده‌ی نسبتاً مشهور تغذیه خواندم. چیزی در مورد کار نکردنِ مکمل های تستوسترون گفت، بدون هیچ توضیحی، فقط در یک جمله. به نظر می رسید بسیاری از فالوورهای او با لایک کردن پست با او موافق بودند.

اینها عمدتاً همان افرادی هستند که فکر می‌کنند می‌توانند از مکمل‌ها برای کاهش سطح کورتیزول، بهبود حساسیت به انسولین، مسدود کردن استروژن یا تأثیرگذاری بر واکنش‌ها یا فرآیندهای بیوشیمیایی استفاده کنند، اما از آنها برای افزایش تستوسترون استفاده می‌کنند؟

اما حدس می‌زنم بدانم که چرا این افراد اینطور فکر می‌کنند. آنها بدون شک این مکمل ها را با جایگزین واقعی تستوسترون مقایسه می کنند. مطمئناً، هیچ مکمل تستوسترونی در بازار به خوبیِ تزریق تستوسترون سیپیونات به باسن شما کار نخواهد کرد.

البته بسیاری از این مکمل ها سطح تستوسترون را افزایش می دهند. محصولاتی مانند کربنات فورسکولین و Eurycoma longifolia در افزایش متوسط ​​تستوسترون بسیار موثر هستند – به اندازه ای که شما را به حالت عادی بازگردانند یا فقط به شما کمک کنند تا از دست دادن چربی، عضله سازی یا رابطه جنسی کمی آسان تر شود.

یکی از اولین مکمل های تستوسترون، گیاه Tribulus Terrestris بود که بخشی از فرمول Alpha Male®است. اخیراً موضوع تحقیقات جدید بوده است و شایسته‌ی نگاهی دوباره است.

آیا مکمل های تستوسترون واقعا کار می کنند؟

آیا مکمل های تستوسترون واقعا کار می کنند؟

تریبولوس چیست؟

Tribulus Terrestris از یک گیاه برگ‌دار بدست می‌آید و معمولاً به‌عنوان انگور سوراخ‌دار، کالتروپ یا سر بز شناخته می‌شود. این گیاه در آسیا، آفریقا و خاورمیانه رشد می کند، اما بهترین گیاه تریبولوس در بلغارستان رشد می کند.

این گیاه از دیرباز در طب سنتی چینی و طب آیورودای هندی برای تقویت میل جنسی، ایجاد تعادل هورمونی و حفظ سلامت مجاری ادرار مورد استفاده قرار گرفته است.

مسئله این است که من هرگز آن را زیاد تبلیغ نکرده ام و با این کار کاملاً راحت نبودم. اوه، تحقیقات داخلی Biotest نشان داد که این داروی تقویت کننده جنسی گیاهی در افزایش سطح تستوسترون و افزایش عملکرد ورزشی به خوبی عمل می کند. با این حال، تحقیقات رسمی و منتشر شده در مجلات در همه جا در دسترس بود. برخی از مطالعات نشان داد که این مکمل کار می کند. مطالعات دیگر نشان دادند که اینطور نیست.

صرف نظر از این مسئله، ما همیشه فرض می‌کردیم که نتایج مطالعات بالینی گاهی اوقات ضعیف بوده است، زیرا محققان احتمالاً از تریبولوس استفاده می‌کردند که قوی نبود – ممکن است در خاک ضعیف رشد کرده باشد یا در زمان نامناسبی چیده شده باشد و حاوی بیشترین درصد مواد فعال نباشد.

برخی از محققان ژاپنی اخیراً این نظریه را تأیید کردند. آنها در مطالعه ای در مورد اثرات مثبت تریبولوس بر روی بوکسورهای مذکر که به شدت تمرین کرده اند، حدس زدند که محتوای ترکیبات فعال بیولوژیکی «بسته به منطقه جغرافیایی، آب و هوا و بخش هایی از گیاه متفاوت است، که ممکن است تا حدی نتایج متفاوت عصاره تریبولوس در مطالعات مختلف را توضیح دهد.

بیایید ابتدا نتایج آن مطالعه روی بوکسورها را همراه با مطالعه دیگری که اثرات گیاه استاندارد شده بر روی مردان میانسال را آزمایش کرد، بررسی کنیم.

 

مطالعات چه می گویند؟

مطالعه ای که شامل بوکسورها بود به این منظور طراحی شد که بررسی کند تریبولوس چه تأثیری بر توده عضلانی، آسیب عضلانی و عملکرد بی هوازی می گذارد و اینکه آیا هریک از آنها ممکن است تحت تأثیر تغییرات IGF-1، GH یا تستوسترون بوده باشد.

محققان ۱۵ بوکسور را به دو گروه تقسیم کردند:

«تمام ورزشکاران ۳ هفته تمرین با شدت بالا و ۳ هفته تمرین با حجم بالا را با فاصله‌ی ۴ هفته استراحت دریافت کردند. علاوه بر تمرینات تکنیکی ویژه، بخش اصلی تمرینات با شدت بالا تمرینات قدرتی شامل تمرینات قدرتی حداکثری (دوبار در هفته) و تمرینات سرعتی (دو بار در هفته، در روزهایی متفاوت از تمرینات قدرتی) بود».

گروه ورزش + تریبولوس ۱۲۵۰ میلی گرم در روز عصاره استاندارد شده‌ی تریبولوس را دریافت کرد. پس از پایان برنامه تمرینی، بوکسورهای گروه تریبولوس افزایش قدرت عضلانی، آسیب کمتر عضلانی و افزایش سطح پروتئین اتصال دهنده‌ی IGF را نشان دادند.

در مطالعه دوم، دانشمندان لهستانی ۱۴ مرد بین ۴۵ تا ۶۰ سال را به مدت ۱۲ هفته مورد آزمایش قرار دادند. در شش هفته اول، به پسران گروه تجربی ۹۰۰ میلی گرم تریبولوس در دوزهای جداگانه داده شد. از هفته ۶ تا ۱۲، مردان ۱۸۰۰ میلی گرم تریبولوس را در دوزهای جداگامه دریافت کردند. همه مردان، از جمله گروه کنترل، از یک برنامه تمرین مقاومتی خوب استفاده کردند.

در پایان هفته دوازدهم، مردان گروه تریبولوس موارد زیر را نشان دادند:

 • افزایش ۱۲ درصدی تستوسترون
 • افزایش ۱۱ درصدی GH
 • افزایش ۲۰ درصدی IGF-1
 • کاهش ۷ درصدی چربی بدن
 • کاهش ۴ درصدی LDL
 • افزایش ۷ درصدی HDL

از این داده ها چه نتیجه ای باید گرفت؟

به لحاظ تاریخی، ما فکر می‌کنیم که تریبولوس به این دلیل موثر است که حاوی سطوح بالایی (حداقل در عصاره‌های استاندارد) پروتودیوسین، یعنی یک ساپونین استروئیدی است. این ساپونین استروئیدی ممکن است به عنوان یک ترشح کننده‌ی هورمون لوتئین کننده عمل کند. این بدان معناست که هیپوفیز را وادار می کند تا هورمون لوتئینیزه کننده (LH) بیشتری را خارج کند. سپس این افزایش LH بیضه ها را وادار می کند که تستوسترون بیشتری تولید کنند.

این امر ممکن است درست باشد یا نباشد. هیچکس به طور قطع نمی داند. تریبولوس قطعاً سطح تستوسترون را افزایش می دهد، اما ممکن است بیشتر با مهار آنزیم های کلیدی، مسئول تبدیل ناخواسته‌ی تستوسترون به استروژن و DHT باشد. به هر حال، اگر شما تبدیل را مهار کنید، به طور خودکار سطوح بالاتر تستوسترون را تضمین می کنید.

برخی دیگر تصور می کنند که تریبولوس ممکن است تراکم گیرنده‌ی آندروژن را در مغز (و احتمالاً بافت عضلانی نیز) افزایش دهد. این بدان معناست که تستوسترون مکان های بیشتری برای توقف و اجرای وظایف خود دارد. با این حال، این افزایش در تستوسترون ممکن است فقط در افراد دارای کمبود تستوسترون رخ دهد، همانطور که در مطالعه ای بر روی مردان میانسال نتیجه گیری شد.

برعکس، بوکسورهای جوان در مطالعه اول، پس از مصرف مکمل تریبولوس، تغییر چندانی در سطح تستوسترون نشان ندادند، شاید به این دلیل که سطح تستوسترون اولیه آنها احتمالاً زیاد بود – آنها کمبود نداشتند. صرف نظر از این، آنها نسبت به گروه کنترل، قدرت بیشتر و آسیب کمتری به عضله نشان دادند.

در نتیجه دانشمندان گمان کردند که تریبولوس ممکن است با کاهش سطح پروتئین اتصال دهنده IGF IGFBP-3 منجر به افزایش فعالیت IGF-1 – پادوی GH – شود. هنگامی که هیپوفیز مقداری GH را خارج می کند، به کبد می گوید IGF-1 بسازد، که سپس هر نوع سلولی در بدن، از جمله سلول های ماهیچه ای را تحریک می کند.

بنابراین در اینجا به نظر می رسد:

 • اگر به دلیل سن، عوامل ژنتیکی، عوامل تغذیه ای، عوامل محیطی یا عوامل روانی کمبود تستوسترون دارید، تریبولوس استاندارد شده می تواند به رساندن سطح تستوسترون به محدوده‌ی سالم کمک کند.
 • صرف نظر از اینکه سطح تستوسترون شما پایین است، به نظر می رسد که تریبولوس عملکرد ورزشی را نیز افزایش می دهد و با افزایش فعالیت IGF-1 از آسیب عضلانی ناشی از تمرین جلوگیری می کند، که می تواند منجر به افزایش توده عضلانی شود.

در مورد رابطه جنسی چطور؟

تریبولوس از دیرباز به عنوان یک داروی غرایز جنسی مورد استفاده قرار می گرفته است و تعدادی از مطالعات استفاده‌ی جنسی از آن را تایید کرده اند. یک مطالعه متوجه شد که مصرف ۷۵۰-۱۵۰۰ میلی گرم تریبولوس در روز به مدت دو ماه منجر به افزایش ۷۹ درصدی میل جنسی مردان شد. همچنین، ۶۷ درصد از زنانی که ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم در روز را به مدت ۹۰ روز مصرف کردند، افزایش میل جنسی داشتند.

در حالی که مدتها است گفته می شود این اثرات جنسی به دلیل خواص افزایشِ آندروژن در تریبولوس است، شواهد جدیدی از مطالعات حیوانی وجود دارد که نشان می‌دهد مکانیسم‌های وابسته به اندوتلیوم و نیتریک اکسید زیربنای اثربخشی تریبولوس می باشند.

نعوظ به هیدرولیک مربوط می شود و اگر اندوتلیوم رگ های خونی را آرام کنید و تولید اکسید نیتریک را افزایش دهید، عملکرد نعوظ بهتر خواهد بود. زنان نیز به همان روش به افزایش اکسید نیتریک واکنش نشان می دهند. جریان خون به کلیتوریس افزایش می‌یابد، که باعث گرفتگی کلیتور، اکستروژن کلیتوریس و در نتیجه افزایش حساسیت می‌شود.

از کجا می توان تریبولوس قوی دریافت کرد؟

اثربخشی تریبولوس بیشتر به قدرت و خلوص آن مربوط می شود. بهترین Tribulus Terrestris از بلغارستان می آید و تنها نوعی است که Biotest در فرمول Alpha Male® خود استفاده می کند.

بلغارها دقیقاً می دانند که چه زمانی گیاهان تریبولوس خود را برداشت کنند و مهمتر از آن، آنها می دانند که از کدام قسمت های گیاه استفاده کنند. به عنوان مثال، آنها کشف کرده اند که سطح ساپونین ها و سایر ترکیبات قدرتمند قبل و در طول مرحله گلدهی افزایش می یابد، در حالی که در مرحله تولید میوه کاهش پیدا می کند. به همین ترتیب، آنها می دانند که برگ ها و ریشه ها بیشترین غلظت ساپونین را دارند و پس از آن میوه ها و ساقه ها غلظت بیشتری دارند.

با این حال، تصور نکنید که Biotest به سادگی آن برگ‌ها و ریشه‌های بلغاری را در یک کپسول می‌چسباند. آنها از عصاره بسیار خالص استفاده می کنند – ۵۰۰ میلی گرم در هر وعده که با نسبت عصاره‌ی ۵۰:۱ فرموله شده است. این بدان معناست که نسبت به گیاه اصلیِ خشک شده دارای ۵۰ برابر طیف کامل مواد فعال است.

این توجه به جزئیات به Biotest اجازه می دهد تا قوی ترین و کامل ترین عصاره از تریبولوس بلغاری را در جهان تولید کند.

تمام این مطالب ما را به سوال اصلی بازمی گرداند: آیا مکمل های تستوسترون کار می کنند؟ خوب، در پذیرش اینکه کربنات فورسکولین و Eurycoma longifolia در افزایش سطح تستوسترون موثر هستند، نباید بحث زیادی وجود داشته باشد، اما با توجه به تحقیقات اخیر، اکنون می‌توانیم Tribulus Terrestris را به راحتی به آنها اضافه کنیم.

منبع:

t-nation.com

 1. ناصر فتاحی

  از زمانی ک اینترنت دیال آپ بود من پیگیرتون بودم واقعا عالی و خداقوت🌹🌹🌹

  • مدیریت

   درود تشکر ممنون دوست عزیز چه زود ۱۱ سال گذشت

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره