با درد مچ دست چه کنیم؟
شما اینجا هستید
آسیب دیدگی های ورزشی » با درد مچ دست چه کنیم؟

با درد مچ دست چه کنیم؟

درد مچ دست یک ناراحتی شایع بین بدنسازان ورزشکارانی است که تمرینات با وزنه انجام می دهند اما راه رهایی و درمان این درد چیست؟

شروع درد

معمولا اجرای حرکت جلو بازو و استفاده از هالتر صاف باعث ایجاد درد و ناراحتی در مچ دست ها می شود.

درد از قسمت زیر انگشت کوچک شروع شده و به مرور فراگیر شده و با کوچکترین حرکتی در مچ دست باعث ایجاد ناراحتی می شود و گاهی با ورم و سوزش و حتی بی حسی در این ناحیه همراه می شود.

تشخیص

ابتدا باید نوع درد و علت آن تشخیص داده شود . این درد می‌تواند بر اثر کشیدگی و یا رگ به رگ شدن باشد کشیدگی حاصل کشیده شدن بیش از حد فیبر های عضلانی بر اثر تکرار های زیاد و یا حرکت ناصحیح است و رگ به رگ شدن نوعی آسیب دیدگی رباط هاست که بر اثر ضربه و یا فشار ناگهانی مانند زمین خوردن ایجاد میشود.

پیشگیری

برای پیشگیری از درد مچ دست حرکات جلو بازو و پشت بازو را با میله های صاف انجام ندهید و از حرکاتی مانند سوئینگ با کتل بل و لیفت یک ضرب برای تقویت مچ دست ها استفاده کنید .

 

با درد مچ دست چه کنیم؟

زمان مراجعه به پزشک برای درمان درد مچ دست

 

در مواقع زیر باید حتما به پزشک مراجعه کنید:

 

درد در روند انجام کارهای روزانه اختلال ایجاد می‌کند؛

بی‌حسی و مورمور شدن دست شدید می‌شود و دست‌ها و انگشتان حس خود را از دست می‌دهند؛

حرکات ساده‌ی دست دیگر مقدور نیست؛

ضعف دستان باعث می‌شود تا اشیا به‌سختی در دست نگه داشته بشوند.

عوارض درد در مچ دست به‌شکل دشواری در گرفتن و نگه داشتن اشیا و ناتوانی در انجام برخی از فعالیت‌ها مثل کار کردن با صفحه‌کلید خود را نشان می‌دهد.

درمان

همانطور که گفتیم در اجرای حرکات جلو و پشت بازو از هالتر ez استفاده کنید تا مچ دست حال طبیعی بدن را داشته باشد و فشار از این قسمت برداشته شود از تمرینات ذیل نیز برای تقویت مچ دست ها استفاده کنید .

  • چرخش مچ دست با کش بدنسازی

یک سر کش را زیر پای خود گذشته و سر دیگر آن را به دست بگیرید کف دست باید رو به داخل باشد طوری که انگشت شست بالا قرار بگیرد حال مچ دست را به سمت بالا بچرخانید و ۵ ثانیه مکث کنید سپس به حالت اول برگردید.

این حرکت را برای هر دست ۱۰ بار تکرار نمایید به مرور می توانید تعداد تکرارهای مقاومت کش را افزایش دهید.

  • نگه داشتن وزن وزنه با انگشتان

وزنه مناسب را بین انگشتان دست و شست خود قرار داده آن را به مدت ۱۰ ثانیه نگهدارید به مرور زمان می توانید زمان نگه داشتن وزنه تعداد تکرارها و سنگینی وزنه را افزایش دهید.

  • چرخش مچ دست با دمبل

دمبل سبکی را در دست گرفته و ساعت خود را روی زانویتان بگذارید انگشت شست را رو به پایین گرفته و به چرخاندن مچ دست دمبل را به  بالا بیاورید.

این حرکت را ۱۰ بار تکرار کرده سپس جهت قراردادن دستتان را عوض کنید طوری که انگشت شست رو به بالا قرار بگیرد و مجددا ۱۰ بار چرخش مچ را تکرار کنید.

  • ساعد با هالتر

هالتر را با هر دو دست گرفته از ساعد ها را روی زانوها قرار دهید حال با چرخش مچ دست هالتر را به سمت بالا و سپس پایین حرکت دهید این تمرین را در سه ست با ۱۰ تکرار اجرا کنید

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره