ایمن تمرین کنید
شما اینجا هستید
بدنسازی و فیتنس » ایمن تمرین کنید

ایمن تمرین کنید

در تمرینات وزنه به ویژه کار با دستگاه و وزنه ، بیشتر جراحات و آسیب ها در نواحی کمر ، شانه ها و زانوها اتفاق می افتد . بیشتر جراحات به خاطر جدی نگرفتن آسیب ها است و درصد کمی از آنها جدی می باشند. از این آسیب های جدی ناحیه کمر بالاترین شماره را در لیست به خود اختصاص می دهد.گرچه این بخش از بدن در بسیاری از ورزش ها و حرکات آسیب پذیراست . و این بیانگر نوع آناتومی ضعیف بشر در این ناحیه است.

ایمن تمرین کنید

ایمن تمرین کنید

چرا از کمربند در تمرینات استفاده کنیم؟

جراحات یا آسیب های کمر بیشتری در بدن سازان حرفه ای و در تمرینات سخت آن‌ها بروز می کند، با این حال اگر بدن سازان یا ورزشکاران از کمربند هنگام تمرین استفاده کنند این آسیب ها به درصد های کمتری می رسد.

چه زمانی آسیب های کمری بروز میکند؟

فشار در منطقۀ مذکور حاصل می‌شود که حرکت و روش شما اشتباه باشد و در مسیر درست پیش نروید و این باعث خواهد شد که شما را با یک درد موقتی و یا مزمن همراه کند . این کمربند است که می تواند یک حریم امنیتی را برای ورزشکارانی که سخت تمرین می کنند و بدون اینکه موقعیت این نواحی به خطر افتد را تأمین کند. بستن کمربند در ورزشکاران المپیک مهم و اصلی است و امروزه جزء لوازم بسیار معروف در تجهیزات ورزشکاران المپیک مهم و اصلی است و امروزه جزء لوازم بسیار معروف در تجهیزات ورزشکاران بشمار می رود.

امروزه بستن کمربند بسته به تجربه یا نوع ورزش شما ندارد ، امروزه نبستن آن برابر است با به خطر افتادن سلامتی ورزشکاران از این‌رو بهتر است که شاخصه های استفاده از آن را قبل از اینکه آن‌ها به کار برید بدانید ، حال چه حرفه ای تمرین می کنید سفت و محکم است امّا شما را در تنفس به زحمت نمی اندازد ، زیرا می‌دانیم اکسیژن امری ضروری برای سلامتی ورزشکاران است ،

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

در ثانی بسیاری از ورزشکاران اعلام کردند که بعد از بستن آن وزنه های سنگین تری را لیفت کرده اند ، اینجا رابطه ظریفی بین نفس کشیدن و بستن کمربند وجود دارد ، بنابراین همیشه قبل از اینکه وزنه را لیفت کنید نفس عمیق کشیده آن هم از اعماق وجود از ناحیۀ شکم و قفسۀ سینه و بعد از اتمام دامنۀ حرکتی مناسب آن را بیرون دهید یا بازدم کنید عضلات ناحیۀ شکمی فشار متضادی را به استخوان پشت یا همان ستون فقرات وارد می کنند ، از این‌رو بستن کمربند فشار  بر عضلات شکم را افزایش داده و به حمایت از عضلات ناحیه کمری و ستون فقرات می‌پردازد.

بنابراین وقتی عضلات شکم به جلو فشار داده می شوند ناحیۀ کمری نیز فشار را به کمربند وارد می کنند و این یعنی کاهش آسیب های نواحی پشت یا ستون فقرات و فیله های کمری است . برای فردی که برای لیفت وزنه ها هیجان زده است کمربند و مرغوب پیشنهاد خوبی است این نوعی مبارزه طلبی برای زدن وزنه های سنگین عدم خطر برای کمر و فیله ها محسوب می شود .

پوشیدن دستکش هم یک انتخاب شخصی است . برخی افرادی که مدام در حال عرق کردن هستند و اصلاً بدون دستکش به باشگاه نمی روند. و برخی ادعا می کنند دستکش در تمرین آن‌ها خلل ایجاد می کند پس شما قبل از اینکه تصمیم اصلی را بگیرید باید بدانید که جزء موافقین هستید یا مخالفین.

قلاب ( منظور دستکش است ) یعنی فیکس شدن وزنه در دست ها:

دستکش های مخصوص کشیدن وزنه در واقع موجب ثابت نگه داشتن وزنه ها در دست می گردد. دست ها حین ورزش عرق می کنند . وقتی شما کار می کنید وزنه در دست شما سر می خورد یا به قولی می لغزد و این حالت طی تمرین و حین بالا و پایین کردن وزنه یا هالتر ناراحت کننده است . در ثانی می تواند خطرساز باشد به ویژه وقتی که شما وزنۀ سنگین را بالای سر خود نگه داشته اید. پس‌کار با دستکش موقعیت امنی را فراهم می‌کند.

تاول‌ها و پینه ها : کشیدن وزنه های سنگین برای مدت طولانی موجب تاول و پینه را در دستان شما فراهم می سازد . برخی از ورزشکاران این حالت را با استفاده از دستکش رفع می‌کنند.برخی افراد تمایل به استفاده از دستکش را ندارند. یک تاول کوچک می‌تواند شمارا در زدن وزنه عقب بی اندازد پس استفاده از دستکش مانع از تاول خواهد شد.

فشار:

دستکش‌های مخصوص ، باعث رهایی فشار حاصله از وزنه‌ها روی دست‌ها می‌شوند . این به شما اجازه می‌دهد که فراتر از قدرت  دست‌هایتان جلو روید و از محدودیت‌ها خارج شوید . عضلاتی که پوشش ندارند مثل دست‌ها کمتر حمایت می‌شوند . پس دستکش می‌تواند فشار روی دست‌ها را کاهش دهد.

مچ‌ها : ( حفاظت از آن‌ها ): بیشتر دستکش‌های ورزشی برای پرورش اندام طوری طراحی‌شده‌اند که مچ‌ها را نیز پوشش می‌دهد. ارزش این بخش هنگام کشیدن وزنه‌های سنگین مشخص می‌شود.متروبال این دستکش ها طوری ساخته شده که از تاندون ها و لیگامنت های مچ دست که به عقب بر می گردند. جلوگیری می‌کند پس دستکش ها مانع جراحات مچ دست حین تمرین در باشگاه می گردند.

افزایش وزنه‌ها : دستکش ها همچون تسمه‌ای عمل می‌کنند که مچ دست‌های شمارا قوی‌تر می‌کند. درواقع نیروی ایجادشده از کشش وزنه‌ها را به ساعدها انتقال می‌دهند . به‌ویژه در حرکات کششی مثل دلیفت ….مؤثر است.

پس زمانی که دستکش استفاده می کنید وزنه های بیشتری را نسبت به زمانی که بدون دستکش استفاده می کنید وزنه های بیشتری را نسبت به زمانی که بدون دستکش تمرین می کنید می کشید.

 

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره