اطلاعات مهم درمورد مکمل سی ال ای
شما اینجا هستید
آمینواسیدها » اطلاعات مهم درمورد مکمل سی ال ای

اطلاعات مهم درمورد مکمل سی ال ای

۱۰ موردی که قبل از مصرف مکمل سی ال ای باید بدانید

اهداف فیتنسی از هر فرد تا فرد دیگری متفاوت می‌باشد.در حقیقت رژیم‌ها و مکمل‌هایی نیز که می‌خواهید روی آنها سرمایه گذاری کنید باید دقیقا بر اساس آنچه که می‌خواهید به آن دست یابید انتخاب شوند.آیا به دنبال ریکاوری سریع تر هستید یا تنها می‌خواهید مقدار چربی‌‌های اضافه خود را بسوزانید؟

اطلاعات مهم درمورد مکمل سی ال ای

اطلاعات مهم درمورد مکمل سی ال ای

یکی‌ از محبوب‌ ترین مکمل‌های این روز‌های صنعت مکمل سی‌ ال‌‌ ای (CLA) می‌باشد.قبل از هر مورد دیگری سی‌ ال‌‌ ای یک اسید چرب می‌باشد.اما چیزی که شما باید اینجا آن را درک کنید این است که همه چربی‌‌ها مشابه هم نیستند.اما چه چیزی سی‌ ال‌‌ ای را متفاوت و در عین حال محبوب کرده است؟ مگر دقیقا چه کاری را انجام میدهد که آن را خاص می‌کند؟ بر خلاف دیگر مکمل‌های موجود، بحث در مورد سی‌ ال‌‌ ای از دهه ۸۰ میلادی تا کنون جز بحث‌های داغ در مجامع علمی‌ بوده است.قبل از اینکه اقدام به خرید این مکمل کنید برخی‌ اطلاعات مهم را که باید در ابتدا در مورد سی‌ ال‌‌ ای بدانید برای شما مطرح خواهیم کرد.

 

۱. سی‌ ال‌‌ ای مرتبط با اسید‌های چرب امگا ۶ میباشند

سی‌ ال‌‌ ای مرتبط با اسید‌های چرب امگا ۶ می‌باشد.اسید‌های چرب امگا ۶ که با عنوان لینولییک اسید بهتر شناخته میشوند به منظور تواناییشان در جلوگیری از آسیب سلول‌ها مخصوصا بعد از یک فعالیت سنگین فیزیکی‌ شناخته میشوند.سی‌ ال‌‌ ای ترکیبی‌ از لینولییک اسید‌های متصل شده توسط چندین پیوند شیمیایی می‌باشد.

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

۲. مقدار سی‌ ال‌‌ ای در گوشت دام‌هایی که در محیط بیرون تغذیه داشته‌اند بیشتر است

سی‌ ال‌‌ ای که در دهه ۸۰ میلادی کشف شد متشکل از حداقل ۲۸ ایزومر اسید چرب امگا ۶ می‌باشد.وجود آن در لبنیات و گوشت کشف شد.اما به یاد داشته باشید که همه گوشت‌ها دارای مقادیر یکسان سی‌ ال‌‌ ای نیستند.گوشت گاو تغذیه شده با علف دارای ۲-۳ برابر سی‌ ال‌‌ ای بیشتر از گوشت گاو تغذیه شده با غلات می‌باشد.اگر به دیگر منابع در این مورد مراجعه کنید می‌بینید که گاو‌های تغذیه کرده با علف دارای ۵ برابر سی‌ ال‌‌ ای بیشتری نسبت به گاو‌های تغذیه کرده با غلات هستند.بر اساس تحقیقات انجام شده کاهش سطح (pH) دستگاه گوارش گاو‌هایی که از غلات تغذیه میکنند عامل کاهش سی‌‌ ال ای در گوشت آنها می‌باشد.یک محیط اسیدی تعداد باکتری‌هایی که می‌توانند سی‌ ال‌‌ ای را تولید کنند کاهش میدهد.

 

۳. سی‌ ال‌‌ ای دارای خواص ضد سرطانی می‌باشد

سی‌ ال‌‌ ای به دلیل خواص احتمالی‌ ضد التهابی که ممکن است به جلوگیری از سرطان نیز کمک کند کشف شد.بر اساس تحقیقات حیوانی، سی‌ ال‌‌ ای به شکل کارامدی باعث مهار سرطان در حیوانات شد.در این تحقیقات معلوم شد سی‌ ال‌‌ ای با دارا بودن خواص ضد سرطانی احتمالی‌ بتواند با سرطان در معده، پوست، کبد، ریه‌ها و غدد پستانی مقابله کند.اما برای انسان نیز کارامد است؟ تحقیقات در این زمینه هنوز در مقاطع ابتدایی می‌باشد و هیچ تضمینی نیست که سی‌‌ ال ای دارای همان اثرات ضد سرطانی روی انسان باشد.اما به هر حال قابل ذکر است که در یک تحقیق زنانی که از مقادیر بالای سی‌ ال‌‌ ای استفاده کرده بودند میزان پیشرفت سرطان سینه در آنها کاهش پیدا کرده بود.

 

۴. سی‌ ال‌‌ ای به چربی‌ سوزی کمک می‌کند

چاقی امروزه یک مشکل رایج در میا‌‌ن مردم می‌باشد. با سبک زندگی‌ موجود میزان کالری که دریافت می‌کنیم در آخر بیش از مقداری میشود که بدن ما به آن نیاز دارد.نتیجه آن افزایش وزن و احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های دیگر میشود.اما سی‌ ال‌‌ ای میتواند به سوزاندن سلول‌های چربی‌ کمک کند.آزمایشات هم روی انسان و هم روی حیوانات نشان داده است که سی‌ ال‌‌ ای میتواند از طریق افزایش سطح آنزیم (carnitine palmitoyltransferase) باعث چربی‌ سوزی بیشتر در بدن شود.

 

۵. سی‌ ال‌‌ ای باعث کاهش مشکلات قلی عروقی میشود

از آنجایی که سی‌ ال‌‌ ای میتواند از ذخایر چربی‌ بدن در تولید انرژی استفاده کند احتمال زیادی وجود دارد که بتواند باعث کاهش مشکلات قلبی و عروقی شود.سی‌ ال‌‌ ای میتواند به جلوگیری یا حتی درمان تصلب شراین کمک کند.بر اساس تحقیقات مصرف سی‌ ال‌‌ ای میتواند باعث جلوگیری از تشکیل پلاک‌ها و تجمع لیپید‌ها در شریان‌ها شود.سی‌ ال‌‌ ای همچنین در کاهش فشار خون نیز نقش دارد.

 

۶. کنترل سطح انسولین

یکی‌ دیگر از دلایل مصرف سی‌ ال‌‌ ای مزایای مفید آن روی دیبابت نوع ۲ می‌باشد.جدایی از مسائل ژنتیکی‌، سبک زندگی‌ نقش بسیار مهمی‌ را در ابتلا به این بیماری ایفا می‌کند.امروزه تنها در ایالات متحده آمریکا به تنهایی ۲۹ میلیون فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ وجود دارد.بر اساس تحقیقات حیوانی انجام شده در دانشگاه پنسلوانیا آنها اثرات سی‌ ال‌‌ ای را روی موش‌هایی که مستعد ابتلا به دیابت نوع ۲ بودند را آزمایش کردند.آنها دریافتند که سی‌ ال‌‌ ای به طریقی باعث بهبود متابولیسم گلوکز در موش‌ها با هدف قرار دادن گیرنده‌های (PPAR) میشود.گیرنده‌های (PPAR) نیز سپس با فعال سازی پروتئین‌هایی باعث بهبود عملکرد انسولین میشوند.

 

۷. کنترل هوس خوردن مواد غذایی

یکی‌ از دلایلی که مردم در نهایت دچار اضافه وزن میشوند به دلیل هوس خوردن انواع مواد غذایی می‌باشد. در سال ۲۰۰۳ کشف شد که سی‌ ال‌‌ ای دارای قابلیتی می‌باشد که میتواند باعث کنترل گرسنگی شود.مشخص شد که سی‌ ال‌‌ ای میتواند باعث بهبود سطح لپتین در بدن شود.لپتین هورمونی است که در ارتباط با کاهش هوس خوردن می‌باشد.

 

۸. سی‌ ال‌‌ ای میتواند باعث عضله‌ سازی شود

عضله‌ سازی همواره یکی‌ از بحث‌های ثابت در انواع سایت‌های مرتبط با فیتنس می‌باشد.در طول سال‌ها بسیاری از افراد با سرمایه گذاری روی وعده‌های غذایی با پروتئین بالا، پروتئین وی و آمینو اسید‌های شاخه دار به دنبال دستیابی به اهداف خود بوده‌اند.اما اگر بشود با مصرف سی‌ ال‌‌ ای این نتایج را بهبود نیز بخشید چه؟ در یک تحقیق بدن سازانی که روزانه ۷.۲ گرم سی‌ ال‌‌ ای دریافت میکردند شاهد افزایش حجم عضلانی بودند.محققان بر این باورند که خاصیت آنابولیکی سی‌ ال‌‌ ای روی بدن میتواند باعث افزایش قدرت شود.

 

۹. بین سی‌ ال‌‌ ای طبیعی و مکمل‌های سی‌ ال‌‌ ای تفاوت وجود دارد

بین مکمل سی‌ ال‌‌ ای و آن سی‌ ال‌‌ ای که از طریق رژیم غذایی دریافت می‌کنید یک تفاوت جزئی وجود دارد.اگر به ترکیب شیمیایی سی‌ ال‌‌ ای‌ های موجود در منابع طبیعی نگاهی‌ بیاندازید بیشتر متشکل از (c9) و (t11) هستند در حالی‌ سی‌ ال‌‌ ای موجود در مکمل‌ها دارای غلظت بیشتر (t10) و (c12) میباشند.خوشبختانه هر دو مورد دارای مزایای خود هستند.اما به هر حال متخصصان همچنان باور دارند که شما باید سی‌ ال‌‌ ای طبیعی را به نوع مکمل آن ترجیح دهید.

 

۱۰. شما باید نسبت به عوارض جانبی سی‌ ال‌‌ ای آگاه باشید

از آنجایی که مکمل‌های سی‌ ال‌‌ ای نوع تغییر یافته شیمیایی لینولییک اسید هستند پس این احتمال وجود دارد که در صورت مصرف دوز‌های بیش از اندازه شاهد برخی‌ عوارض جانبی باشید.بر اساس تحقیقات مصرف بیش از اندازه سی‌ ال‌‌ ای میتواند منجر به چربی‌ کبد شود و همچنین میتواند عوارض جانبی خفیف تری نیز همانند حالت تعوع و اسهال نیز در پی‌ داشته باشد.همچنان بهترین گزینه‌ قبل از در نظر گرفتن مصرف مکمل سی‌ ال‌‌ ای مشورت کردن با یک پزشک متخصص در این مورد می‌باشد.

منبع:

https://www.lifemasterynutrition.com/

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره