استفاده نادرست از استروئید آنابولیک
شما اینجا هستید
مباحث متفرقه در زمینه استروئیدها » استفاده نادرست از استروئید آنابولیک

استفاده نادرست از استروئید آنابولیک

استروئیدهای آنابولیک داروهایی هستند که فقط با نسخه تجویز می شوند و گاهی اوقات بدون توصیه پزشکی برای افزایش توده عضلانی و بهبود عملکرد ورزشی مصرف می شوند.

در صورت استفاده از این روش می توانند عوارض جانبی جدی و اعتیاد ایجاد کنند.

استروئیدهای آنابولیک داروهایی هستند که اثرات هورمون مردانه تستوسترون را تقلید می کنند. آنها کاربردهای پزشکی محدودی دارند و نباید با کورتیکواستروئیدها، نوع متفاوتی از داروهای استروئیدی که معمولاً برای شرایط مختلف تجویز می شود، اشتباه گرفته شوند.

این صفحه خطرات سوء استفاده از استروئیدهای آنابولیک را توضیح می دهد و هدف آن مشاوره و حمایت از افرادی است که به این مواد معتاد هستند.

 

استفاده نادرست از استروئید آنابولیک

استفاده نادرست از استروئید آنابولیک

آیا استروئیدهای آنابولیک غیرقانونی هستند؟

استروئیدهای آنابولیک داروهای کلاس C هستند که فقط توسط داروسازان با نسخه قابل فروش هستند.

داشتن استروئیدهای آنابولیک برای استفاده شخصی قانونی است. آنها همچنین می توانند وارد یا صادر شوند، البته تا زمانی که این کار به صورت حضوری انجام شود. این بدان معناست که نمی توان آنها را توسط پیک یا خدمات باربری ارسال کرد یا تحویل داد.

با این حال، در اختیار داشتن، واردات یا صادرات استروئیدهای آنابولیک غیرقانونی است، اگر گمان بر این باشد که آنها را تهیه یا می فروشید. این شامل دادن آنها به دوستان است. مجازات آن جریمه بدون محدودیت یا حتی تا ۱۴ سال زندان است.

در ورزش حرفه ای، اکثر سازمان ها استفاده از استروئیدهای آنابولیک را ممنوع می کنند و رقبا را برای استروئیدهای ممنوعه آزمایش می کنند.

چرا مردم از استروئیدهای آنابولیک سوء استفاده می کنند؟

استروئیدهای آنابولیک را می توان به عنوان داروهای افزایش دهنده عملکرد استفاده کرد که باعث افزایش توده عضلانی و کاهش چربی و همچنین ایجاد عوارض نامطلوب بسیاری می شود. برخی از ورزشکاران، وزنه برداران و بدنسازان آنها را به طور منظم مصرف می کنند تا عملکرد بدنی خود را بهبود بخشند و بدن خود را تقویت کنند.

با این حال، افراد در تمام سنین به سوء استفاده از این داروها شناخته شده اند، از جمله پسران نوجوانی که از اختلال بدشکلی بدن رنج می برند. این یک وضعیت سلامت روان است که در آن فرد زمان زیادی را صرف نگرانی در مورد نقص های ظاهری خود می کند. این نقص ها اغلب برای دیگران قابل توجه نیست.

پسران و مردانی که به اختلال بدشکلی بدن مبتلا هستند ممکن است استروئیدهای آنابولیک مصرف کنند زیرا خود را به اندازه کافی بزرگ یا قوی نمی بینند.

برخی افراد بر این باورند که مصرف استروئیدهای آنابولیک به تناسب اندام و سلامت آنها کمک می کند. این درست نیست: مصرف استروئیدهای آنابولیک یک عادت خطرناک دارویی است.

نحوه مصرف استروئیدهای آنابولیک

استروئیدهای آنابولیک معمولاً به عضله تزریق می‌شوند یا به صورت قرص از طریق دهان مصرف می‌شوند، اما به‌عنوان کرم یا ژل نیز تولید میشوند.

بسیاری از افرادی که از استروئیدهای آنابولیک استفاده می کنند از خطرات مصرف آنها آگاه هستند و معتقدند که با مصرف داروها به روش های خاصی می توانند از عوارض جانبی جلوگیری کنند.

مصرف کنندگان ممکن است:

. داروها را برای مدتی مصرف کنند و سپس قبل از شروع مجدد برای یک دوره استراحت قطع کنند. این به عنوان “دوره” شناخته می شود.

. مصرف بیش از ۱ نوع استروئید آنابولیک در یک زمان، معروف به “انباشته کردن” – که به اعتقاد آنها باعث می شود استروئید ها بهتر عمل کنند.

. ترکیبی از انباشته کردن و دوره را انجام دهند که به عنوان “هرمی” شناخته می شود – جایی که آنها شروع به مصرف دوز کم ۱ یا بیشتر استروئید آنابولیک می کنند و سپس دوز را در طول زمان تا حداکثر دوز افزایش می دهند. سپس مصرف آنها را برای یک دوره استراحت متوقف می کنند تا قبل از شروع مجدد چرخه به بدن استراحت دهند.

اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه هر یک از این روش ها در واقع عوارض جانبی مصرف استروئیدهای آنابولیک را کاهش می دهد وجود ندارد.

مصرف کنندگان تمایل دارند زمانی که دوزهای بالا مصرف می کنند بیشتر ورزش کنند تا از عملکرد بهبود یافته خود در این مدت حداکثر استفاده را ببرند.

 

عوارض جانبی استروئیدهای آنابولیک

مصرف منظم استروئیدهای آنابولیک می تواند منجر به تغییرات جسمی و روانی در مردان و زنان و همچنین شرایط پزشکی بالقوه خطرناک شود.

 

اثرات فیزیکی

اثرات استروئیدهای آنابولیک در مردان می تواند شامل موارد زیر باشد:

. کاهش تعداد اسپرم

. ناباروری

. بیضه های کوچک شده

. اختلال در نعوظ

. طاسی

. رشد سینه

. افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات

. آکنه شدید

. دل درد

در زنان، استروئیدهای آنابولیک می توانند باعث موارد زیر شوند:

. رشد موهای صورت و موهای بدن

. از دست دادن سینه ها

. تورم کلیتوریس

. صدای عمیق

. افزایش میل جنسی

. مشکلات پریود

. ریزش مو

. آکنه شدید

علاوه بر این، هم مردان و هم زنانی که استروئیدهای آنابولیک مصرف می‌کنند می‌توانند به یکی از شرایط پزشکی زیر مبتلا شوند:

. حمله قلبی یا سکته مغزی

. مشکلات یا نارسایی کبد یا کلیه

. فشار خون بالا

. لخته شدن خون

. احتباس مایع

. کلسترول بالا

اثرات روانی

استفاده نادرست از استروئیدهای آنابولیک همچنین می تواند اثرات روانی یا عاطفی زیر را ایجاد کند:

. رفتار پرخاشگرانه

. نوسانات خلقی

. پارانویا

. رفتار شیدایی

. توهمات

کاهش رشد در نوجوانان

استروئیدهای آنابولیک رشد استخوان را تسریع می کنند، بنابراین اگر نوجوانانی که هنوز جهش رشد مرتبط با بلوغ را نداشته اند از آنها سوء استفاده کنند، این داروها می توانند باعث پیری زودرس استخوان ها و محدودیت رشد شوند.

سوزن های مشترک

از آنجایی که استروئیدهای آنابولیک اغلب تزریق می شوند، خطرات مرتبط با سوزن های مشترک وجود دارد. اینها همان خطرات مرتبط با استفاده تفریحی مواد مخدر هستند و عبارتند از:

. آسیب به وریدها، منجر به زخم یا قانقاریا می شود

. عفونت هپاتیت B

. عفونت هپاتیت C

. انتقال HIV

اعتیاد

مانند بسیاری از مواد دیگر، استروئیدهای آنابولیک نیز اعتیادآور هستند. این بدان معنی است که می توانید هوس دارو کنید، برای دریافت همان اثر به مقدار بیشتری نیاز داشته باشید و اگر ناگهان مصرف آنها را قطع کنید، علائم ترک را خواهید داشت.

فردی که به استروئیدهای آنابولیک معتاد است، علیرغم تجربه عوارض جانبی جسمی ناخوشایند، می خواهد به استفاده از آنها ادامه دهد.

هنگامی که پزشکان داروهای استروئیدی را تجویز می کنند، همیشه توصیه می کنند دارو را به آرامی با کاهش تدریجی دوز قطع کنید. حذف ناگهانی استروئیدهای آنابولیک می تواند منجر به علائم ترک شود که عبارتند از:

. افسردگی و بی تفاوتی

. احساس اضطراب

. مشکل در تمرکز

. بیخوابی

. بی اشتهایی

. کاهش میل جنسی

. خستگی مفرط (خستگی)

. سردرد

. درد عضلات و مفاصل

 

کمک گرفتن

اگر فکر می کنید به استروئیدهای آنابولیک معتاد هستید، باید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید. درمان اعتیاد به استروئیدهای آنابولیک مشابه درمان سایر انواع اعتیاد خواهد بود.

پزشک عمومی شما ممکن است شما را به یک مشاور داروهای آموزش دیده خاص ارجاع دهد. آنها در مورد اعتیاد شما با شما بحث خواهند کرد، چگونگی قطع ایمن مصرف استروئیدها، و موانعی که ممکن است هنگام تلاش برای ترک با آن روبرو شوید، به علاوه استراتژی هایی برای مقابله با آن موانع.

 

منبع:

https://www.nhs.uk/

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره