چه سوال هایی را باید قبل از استخدام مربی بدنسازی خصوصی از او بپرسیم؟
شما اینجا هستید
اسلایدر » چه سوال هایی را باید قبل از استخدام مربی بدنسازی خصوصی از او بپرسیم؟

چه سوال هایی را باید قبل از استخدام مربی خصوصی از او بپرسیم؟

هزینه کردن برای بسیاری از مربیان خصوصی تنها هدر دادن پولتان می‌باشد.

نیت قلبی آنها ممکن است کمک کردن به شما باشد اما حقیقت این است که اکثر این افراد یا اشتیاق کافی‌ یا دانش کافی‌ برای رساندن افراد به بهترین فیزیکی‌ بدنیشان را ندارند و بیایید رو راست باشیم، رسیدن هر فردی به بهترین فیزیک بدنی خود یک هدف می‌باشد نه اینکه تنها به جلسه تمرینی برویم و چند حرکت را انجام دهیم و تمام! کافی‌ است یک نگاه به هر باشگاه بدن سازی بیاندازید و این موضوع را درک خواهید کرد.

 

مربیان خصوصی اغلب ساعتی‌ ۵۰ تا ۷۵ دلار را میگیرند و به تماشای انجام همان حرکات بی‌ فایده و برنامه‌های ناکارامد موجود در مجلات فیتنس توسط شاگردانشان می‌نشینند.احتمالا متوجه شده‌اید که اکثر این شاگردان نیز تغییر قابل توجهی‌ پیدا نمیکنند.آنها روز‌ها و روز‌ها با صرف هزینه و تلاش خود شاهد هیچگونه پیشرفتی نیستند.احتمالا متوجه شده‌اید که حتی بسیاری از این مربیان بدن سازی نیز خود در وضعیت فیزیکی‌ مناسبی نمی‌باشند.

چگونه ممکن است هنگامی که دارای یک بدنی نامتناسب و پر چربی‌ هستید خود را به عنوان متخصص فیتنس به مردم معرفی‌ کنید؟ چه کسی‌ شما را واقعا باور خواهد کرد؟ علاوه بر همه اینها حقیقت این است که بسیاری از مربیان خصوصی به شاگردان خود یک برنامه غذایی مناسب را نمی‌دهند که این امر اساسا حکم یک بوسه‌ مرگ را دارد.هنگامی که بحث عضله‌ سازی و چربی‌ سوزی مطرح باشد شما به هیچ عنوان نمیتوانید بر پایه یک رژیم غذایی ضعیف و صرفا انجام تمرینات به نتیجه برسید.

* کافی‌ است تغذیه اشتباه داشته باشید و شما همیشه چاق خواهید ماند جدایی از اینکه چه میزان تمرینات هوازی انجام میدهید.

* کافی‌ است تغذیه اشتباه داشته باشید و همیشه فردی لاغر اندام و ضعیف خواهید ماند جدایی از اینکه در تمرینات خود چه میزان تلاش می‌کنید.

* اما اگر یک تغذیه صحیح داشته باشید شما میتوانید یک چربی‌ سوزی سریع و بلند مدت و عضله‌ سازی مناسب داشته باشید و میتوانید بدنی را درست کنید که باعث جلب توجه همه افراد دور و برتان شود.

البته در این مقاله جای بحث کامل در مورد رژیم غذایی نیست و در واقع در این مقاله قصد ما تمرکز روی مربیان خصوصی می‌باشد و اینکه چگونه باید یک مربی‌ کاربلد را پیدا کنیم که بتواند واقعا شما را در رسیدن به اهدافتان کمک کند.بیایید با این سوالی که احتمالا در ذهن شما نیز هست شروع کنیم!

خواننده محترم، این مطلب در سایت ادکوان ( پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ ) منتشر شده و شما هم اکنون درحال خواندن نسخه کپی آن هستید. لطفا جهت حمایت از ما، به سایت ادکوان مراجعه کنید. متشکرم.
Edcoan.ir

چرا اغلب مربیان خصوصی نتایج خوبی‌ به دست نمی‌آورند؟

متاسفانه حقیقت این است که داشتن مدرک مربی‌ گری نشان دهنده این نیست  که شما میتوانید در قبال دریافت مبالغی از مردم آنها را به اهدافشان برسانید.بلکه داشتن مدرک تنها نشان دهنده این است که شما توانسته اید برخی‌ اطلاعات پایه در مورد رژیم غذایی، آناتومی بدن و حرکات تمرینی را در خاطر بسپارید و آنها را در امتحان ارائه دهید.حتی شما میتوانید این کار را به صورت آنلاین نیز انجام دهید جایی که تنها با یک گوگل کردن به پاسخ تمام سوالات می‌رسید.

خلاصه کلام این است که اکثر مربیان دارای مدرک تنها افرادی هستند که زمان زیادی را صرف مطالعه کتب مربوطه کرده‌اند و مقدار بسیار کم و هیچگونه کار عملی‌ موفقیت آمیزی را نداشته‌اند.مربیان خصوصی همچنین با این مشکل نیز مواجه هستند که چگونه هزینه ای که برای آنها میشود را توجیه کنند.به همین دلیل آنها باید شاگردان خود را طوری قانع کنند که حضور آنها مورد نیاز است.اگرچه برخی‌‌ها تنها با پرداخت هزینه به مربی‌ خصوصی در پی‌ یافتن اشتیاق برای رفتن به باشگاه هستند اما بسیاری نیز هستند که از هزینه‌ای که انجام میدهند انتظار دریافت نتایج بیشتری را دارند.

راحت‌ ترین راه برای ایجاد چنین بینشی توسط این دسته مربیان تغییر منظم برنامه تمرینی و صحبت در مورد رژیم‌های غذایی و اصول تمرینی پیچیده می‌باشد.اما مشکل این است که هرچه شما از اصول پایه بدن سازی فاصله بگیرید کمتر پیشرفت خواهید داشت.از جمله این مسائل گمراه کننده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

* سردرگم عضلات برای رشد بیشتر تنها یک دروغ می‌باشد.

* رژیم‌های غذایی پاک تضمین کننده عضله‌ سازی و چربی‌ سوزی شما نیستند.

* رژیم‌های با کربوهیدرات پایین باعث چربی‌ سوزی سریعتر در شما نمیشوند.

* استفاده بیش از اندازه از تکنیک‌های حرفه‌ای تمرینی نظیر سوپر ‌ست، دراپ ‌ست یا جاینت ‌ست برای بدن سازان طبیعی مطلوب نمی‌باشد.

* ترکیب تمرینات هوازی و با وزنه برای رشد حداکثری عضلات و افزایش قدرت مطلوب نمی‌باشد.

خلاصه کلام این است هنگامی که تمام این کار‌ها انجام شد بخش عمده‌ای از این شاگردان با صرف هزاران دلار تنها به یک رشد متوسط رو به پایین میرسند و در آخر نیز کلی‌ ناامیدی و حسرت برای آنها باقی‌ خواهد ماند.این موضوع را بسیار می‌توان مشاهده کرد و شمارش این افراد واقعا خارج از توان است.اما همه مربیان اینگونه نیستند.

در دنیای بدن سازی مربیانی بسیار فوق‌العاده هستند که نه تنها خودشان دارای بدنی بسیار سطح بالا هستند بلکه می‌دانند که چگونه شما را در سریعترین و کارامد‌ترین زمان به نتایج لازم برسانند و واقعا میدانند که چگونه به شاگردان خود اهمیت دهند و به وعده‌های خود عمل کنند.اما با این بیان چگونه می‌بایست یک مربی‌ شخصی‌ خوب را پیدا کرد و با او کار کرد؟سؤالاتی که در ادامه مطرح میشود شما را کمک خواهد کرد.

 

۵ سوالی که قبل از استخدام مربی‌ باید از او بپرسید

تنها بر اساس برداشت‌های اولیه خود یک مربی‌ را استخدام نکنید.تنها به این دلیل که او دارای بدنی فوق‌العاده می‌باشد به این معنا نیست که سیستم کاری او مناسب شما نیز باشد.تنها به این دلیل که او حرفهایش علمی‌ به نظر می‌رسد دلیل بر این نیست که دانش صحیح را داشته باشد.اولین جلسه خود با مربی‌ را همانند قرار اول خود در نظر بگیرید.هدف شما این است که سریعترین زمان ممکن دریابید که آیا این فرد ارزش صرف زمان و هزینه را دارد یا باید از این کار اجتناب کرد.با پرسیدن سوالات صحیح از او میتوانید به این موضوع پی‌ ببرید.

۱) با چه سرعتی به نتایج مورد نظرم می‌رسم؟

احتمالا شما نیز آن تغییر فیزیک‌های بدنی فوق‌العاده را در رسانه‌‌های اجتماعی و اینترنت دیده اید.همان پسر‌ها یا دختر‌هایی که تنها در عرض چند ماه از بدنی پر چرب و بد فرم به بدنی همانند مدل‌های فیتنس میرسند.تمام آن چیز‌هایی که می‌بینید در واقع ظاهر قضیه هستند.هنگامی که چنین عکس‌هایی را می‌بینید معمولا آنها به چند دلیل زیر توانسته‌اند چنین تغییراتی‌ را ایجاد کنند :

* سابقه تمرینی قبلی‌ به میزان زیاد که آنها را قادر است دوباره عضلات از دست رفته خود را سریعا بازیابی کنند : اصطلاحی به نام “ حافظه عضلانی “ وجود دارد به این معنی‌ که شما میتوانید در مدت زمان کمتر نسبت به بار اول دوباره عضلات از دست رفته خود را باز گردانید.

* استفاده از استروئید‌های آنابولیک و دارو‌های چربی‌ سوز : هنگامی که شما به درستی‌ از استروئید‌ها و دارو‌های کات عضلات استفاده کنید میتوانید در عرض ۳ ماه به نتایجی‌ که در حالت عادی ممکن است یک سال به طول بیانجامند برسید.

در تحقیقات مشخص شده است که مردان در سال اول تمرین خود نهایتا و در بهترین حالت می‌توانند حدود ۲۰-۲۵ پوند عضله‌ سازی داشته باشند و این میزان در زنان نصف این مقدار می‌باشد.البته این ارقام در بهترین حالت روی میدهند و چندین فاکتور در آن دخیل می‌باشد :

* پیروی مستمر از یک رژیم غذایی مناسب

* غیبت بسیار اندک در جلسات تمرینی

* واکنش مناسب بدن به تمرینات با وزنه (برخی‌‌ها اینگونه نیستند)

* صرف نکردن زمان بسیار زیادی در سال اول تمرین روی چربی‌ سوزی (که باعث کاهش عضله‌ سازی میشود)

اکنون مطرح کردن تمام این مسائل برای این بود که از مربی‌ ای که مد نظر دارید بپرسید که اگر با او کار کنید چه توقعی در دریافت نتایج باید داشته باشید و به دقت به پاسخ‌های او گوش دهید.در حالت کلی‌ جواب‌هایی که می‌بایست دریافت کنید باید به شکل زیر باشد :

* اگر بخواهید به دوره کات بروید میتوانید در هفته ۱-۲ پوند چربی‌ سوزی داشته باشید

مگر اینکه بیش از حد اضافه وزن داشته باشید شما قادر نخواهید بود بیش از این مقدار به شکل سلامت در هفته کاهش وزن داشته باشید مگر اینکه از روش‌های پر فشار و بسیار ناسالم استفاده کنید.

* اگر بخواهید به دوره حجم بروید میتوانید در هفته ۰.۵ تا ۱ پوند عضله‌ سازی داشته باشید

حتی زمانی‌ که همه کارها را درست انجام دهید عضله‌ سازی زمان بر می‌باشد.در حالت طبیعی هیچ راهی‌ وجود ندارد که شما در عرض ۱ یا ۲ ماه بتوانید بیش از ۲۰ پوند عضله‌ سازی کنید.

* اگر مبتدی باشید میتوانید هم زمان هم عضله‌ سازی و هم چربی‌ سوزی داشته باشید

البته به خاطر داشته باشید که چربی‌ سوزی در دوره مبتدی باعث کندتر شدن رشد عضلات نسبت به یک دوره حجم واقعی میشود.

در ادامه شما می‌بایست در مورد دوره‌های حجم و کات سوال کنید و ببینید که باید از کجا شروع کنید.آیا نیازمند دوره حجم هستید؟ یا کات؟ و چرا؟ اینها سوالات خوبی‌ برای پرسش از مربی‌ خصوصیتان می‌باشد و جواب‌های او باید به شکل زیر باشد :

* اگر میزان درصد چربی‌ بدن شما بیش از ۱۵% (مردان) یا بیش از ۲۵% (زنان) باشد باید تمرکز خود را روی دوره کات (چربی‌ سوزی) قرار دهید : اگر میزان درصد چربی‌ بدن شما بیش از حد بالا باشد عضله‌ سازی کمتری خواهید داشت و بیشتر چربی‌ به دست خواهید آورد.

* اگر دارای بدنی کم چرب هستید (برای مردان ۱۰-۱۲% و برای زنان ۱۸-۲۰%) میتوانید روی عضله‌ سازی (دوره حجم) تمرکز کنید : بهترین نقطه برای شروع دوره حجم در مردان با درصد چربی‌ ۱۰% تا ۱۵-۱۶% و در زنان درصد چربی‌ ۲۰% تا ۲۵-۲۶% می‌باشد.

خلاصه کلام این است که اگر می‌بینید آن مربی‌ خصوصی نتایجی‌ را به شما وعده میدهد که بیش از حد خوب به نظر میرسند باید شک کنید.شما باید به دنبال تخمین‌های واقع گرایانه باشید نه ارقام دهن پر کنی‌ که تنها با مصرف استروئید‌ها ممکن است به آنها برسید.

 

۲) شما چه رژیم غذایی را پیشنهاد میدهید؟

اکثر مربیان خصوصی به این سوال به یک یا دو روش زیر پاسخ میدهند :

۱. شما باید تمرکز خود را روی مصرف یک رژیم غذایی پاک قرار دهید و دیگر مشکلی‌ نخواهید داشت.

۲. شما باید از رژیم‌هایی که سریع جواب میدهند نظیر رژیم پالئو، بدون گلوتن یا رژیم‌های کم کربوهیدرات استفاده کنید.

و اگر واقعا بدشانس باشید اینگونه افراد شما را وارد یک جهنم غذایی تاریک و عمیق میکنند.مخلص کلام این است که رژیم‌های غذایی پاک یا رژیم‌های کاهش وزن سریع تاثیر بسیار کمی‌ در عضله‌ سازی یا چربی‌ سوزی دارند.هنگامی که بحث ترکیب بدنی (میزان عضله‌ و چربی‌ بدن) مطرح باشد، میزان غذایی که میخورید بسیار مهم تر از نوع غذایی است که میخورید.

ادعا مبنی بر اینکه یک ماده غذایی در زمینه چربی‌ سوزی یا عضله‌ سازی “ بهتر “ از دیگر مواد غذایی می‌باشد یک ادعای پوچ می‌باشد.مواد غذایی دارای هیچگونه خاصیت خاصی‌ که بتوان گفت کدام یک بهتر یا بدتر در زمینه عضله‌ سازی و چربی‌ سوزی عمل میکنند نیستند.بلکه چیزی که آنها دارند مقادیر انرژی متفاوتی است که هر کدام فراهم میکنند که به عنوان کالری بیان میشوند و همچنین میزان پروفایل درشت مغذی‌های آنها نیز متنوع می‌باشد.

این دو عامل هستند که تعیین میکنند کدام مواد غذایی به منظور چربی‌ سوزی یا عضله‌ سازی راحت تر می‌توانند مورد مصرف قرار بگیرند.به طور کلی‌ مواد غذایی ای برای چربی‌ سوزی خوب هستند که دارای کالری نسبتا کم اما حجم زیاد باشند.نمونه‌های چنین مواد غذایی گوشت بدون چربی‌، غلات کامل، بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب می‌باشد.این نوع از مواد غذایی همچنین تامین کننده مقادیر زیادی از ریز مغذی‌ها نیز هستند که این امر مخصوصا در دوره کات که کالری کمتری از حد نرمال دریافت می‌کنید مهم می‌باشد.

اما مواد غذایی ای که برای عضله‌ سازی مناسب تر هستند آنهایی هستند که دارای کالری بیشتر اما حجم و سیر کنندگی کمتری دارند.اینگونه مواد غذایی عبارتند از نوشیدنی‌‌های پر کالری، اسنک ها، فست فود ها، آبنبات یا هر ماده غذایی شیرین دیگری، اما مواد غذایی سالمی نیز در این دسته وجود دارند :

* روغن ها

* آجیل ها

* گوشت‌های با چربی‌

* کره

* میوه‌های دارای فیبر کم

* محصولات لبنی پر چرب

* آووکادو

اما با این بیان این موضوع به این معنی‌ نیست که شما با مواد غذایی که برای عضله‌ سازی مناسب تر هستند نمیتوانید چربی‌ سوزی کنید.حقیقت این است که شما تنها مجاز به مصرف مقادیر خاصی‌ از کالری‌ها هستید چه در دوره حجم و چه در دوره کات، پس باید در نحوه مصرف آنها دقت کنید.هنگامی که می‌خواهید کاهش وزن داشته باشید باید بیشتر کالری‌های خود را از منابع غذایی ای تامین کنید که در عین تامین میزان کالری‌ها و درشت مغذی‌های روزانه بتوانند شما را سیر نگه دارند.

اما هنگامی که در دوره حجم هستید کالری‌های بسیار بیشتری را باید در طول روز مصرف کنید و این یعنی‌ که میتوانید از تنوع غذایی بسیار بیشتری استفاده کنید.به یاد داشته باشید که بدن ما چیزی بیش از پروتئین، کربوهیدرات و چربی‌ نیز به منظور کارکرد صحیح خود نیاز دارد.بدن همچنین نیازمند مصرف مقادیر مناسبی از ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مغذی می‌باشد که ما نسبتا تنها میتوانیم آنها را از مواد غذایی غیر فرآوری شده نظیر میوه‌ها و سبزیجات تامین کنیم.

اما یک راهنمای خوب در این زمینه این است که اگر به میزان کافی‌ پروتئین مصرف کنید و بخش اعظمی از کالری‌های روزانه (حدود ۸۰%) خود را از منابع غذایی نسبتا غیر فرآوری شده و مغذی تامین کنید سپس میتوانید ۲۰% مابقی را با هر غذایی که دوست دارید پر کنید.

 

۳) چه نوع تمرینی را از من می‌خواهید تا انجام دهم؟

اگر شما نیز همانند بسیاری دیگر از افراد باشید تنها به یک دلیل ساده به دنبال یک مربی‌ خصوصی هستید و آن هم این است که می‌خواهید کمی‌ چربی‌ سوزی کنید و مقداری عضله‌ به دست آورید.به عبارتی ممکن است شما در ذهن خود به این موضوع با عباراتی نظیر جابجایی چربی‌ ها، شکل گرفتن عضلات یا تبدیل چربی‌‌ها به عضله‌ و از این دست تفاسیر فکر کنید اما در نهایت همه آنها به معنی‌ افزایش توده عضلانی و کاهش توده چربی‌ می‌باشد و این موضوع در مردان و زنان به یک شکل صدق پیدا می‌کند.

اما متاسفانه رسانه‌‌های اصلی‌ و فراگیری که در زمینه فیتنس توصیه میکنند اینگونه زنان را شستشوی مغزی داده‌اند که باور کنند هدف نها‌یی آنها باید کاهش وزن حداکثری باشد.به همین دلیل است که بسیاری از زنان در دام رژیم‌های بسیار محدود و بسیار کم کالری، برنامه‌های هوازی بسیار طولانی‌ و مخرب و دیگر روش‌های غیر مطلوب برای کاهش وزن می‌افتند.اما واقعیت این است که میزان وزن شما در مقایسه با ترکیب بدنی به هیچ عنوان اهمیت ندارد.

“ میزان وزن “ یک مقیاس خوب برای ارزیابی فاصله بین فیزیک کنونی و اهدافتان نمی‌باشد.بسیار سخت است که بگوییم وزن ایده‌ال شما در آینده چه میزان خواهد بود.معیار‌های بهتر در این زمینه میزان درصد چربی‌ بدن و میزان حجم خالص عضلانی بدن می‌باشد.بنابراین با در نظر گرفتن همه این موارد کدام تمرینات را فکر می‌کنید که باید انجام دهید؟ آن برنامه‌هایی که در سریعترین زمان ممکن بتوانند باعث عضله‌ سازی و چربی‌ سوزی شوند. درست است؟ و آن تمرینات کدام‌ها هستند؟

 

این برنامه‌ها تمرکز روی تمرینات چند مفصلی و سنگین دارند

بسیاری از افراد فکر میکنند که کار با وزنه و به خصوص با وزنه‌های سنگین فقط برای افزایش حجم می‌باشد و نه چربی‌ سوزی اما آنها اشتباه میکنند.در حقیقت خلاف این موضوع درست می‌باشد، این سبک تمرینی نه تنها میتواند باعث چربی‌ سوزی در شما شود بلکه میتواند باعث حفظ عضلات یا حتی عضله‌ سازی شود.بسیاری از افراد همچنین فکر میکنند که انجام تمرینات با وزنه‌های سبک و تکرار بالا برای عضله‌ سازی مطلوب است یا حداقل با تمرینات با وزنه‌های سنگین و تکرار کم برابر است.این موضوع نیز اشتباه می‌باشد.

 

این برنامه‌ها نسبتا کوتاه مدت هستند (۴۵ تا ۶۵ دقیقه)

نیازی نیست که روزانه ۲ ساعت زمان خود را در باشگاه سپری کنید.انجام این کار نه تنها کاملا غیر عملی‌ می‌باشد بلکه میتواند نتایج معکوس داشته باشد و پیشرفت شما را مختل کند.

 

این برنامه‌ها به شکل هوشمندانه ای طراحی شده‌اند

راه‌های کاربردی زیادی برای طراحی یک برنامه تمرینی وجود دارد اما چند اصول ثابت و غیر قابل تغییر وجود دارند که در هر برنامه تمرینی باید مشاهده شود.برای مثال امروزه بحث‌های زیادی در مورد اینکه هر گروه عضلانی را چند بار در هفته باید تمرین دهیم وجود دارد.برخی‌ افراد به شکل سیاه و سفید به آن نگاه میکنند.آنها میگویند اگر شما عضلات اصلی‌ خود را ۲ یا ۳ بار در هفته تمرین ندهید پیشرفت زیادی نیز نخواهید دید.این طرز فکر ساده و خطی‌ مناسب شما نمی‌باشد و در واقع یک واقعیت حیاتی در آن مد نظر قرار داده نشده است :

“ میزان فراوانی‌ جلسات تمرینی که میتوانید و باید در هفته برای هر گروه عضلانی اصلی‌ انجام دهید بستگی به میزان شدت تمرینی (میزان وزنه‌ها بر اساس درصدی از یک تکرار حداکثر) و میزان حجم تمرینی (میزان مجموع تعداد تکرار‌های انجام شده) در برنامه شخصی‌ شما دارد. “

همانطور که متوجه شدید هرچه میزان حجم و شدت تمرین شما بیشتر باشد میزان فراوانی‌ جلسات تمرینی در هفته کمتر خواهد شد.برای مثال قطعا میتوانید در هفته سه بار پرس سینه یا اسکات را انجام دهید اما قطعا نمیتوانید از ۱۰ ‌ست سنگین در هر جلسه استفاده کنید.به همین دلیل است که برنامه‌های قدرتی‌ محبوب و کارامد در مقایسه با اکثر برنامه‌های بی‌ فایده یافت شده در مجلات بدن سازی بسیار سختگیرانه به نظر میرسند.این موضوع ما را وارد بحث بعدی می‌کند :

“ یک برنامه طراحی شده به شکل مناسب نه تنها تاکیدش روی انجام حرکات چند مفصلی و سنگین برای هر گروه عضلانی اصلی‌ می‌باشد بلکه یک حجم تمرینی هفتگی مناسب را نیز به شما ارائه خواهد داد. “

اینکه چگونه در چند جلسه در هفته بخواهید به چنین حجم تمرینی برسید در اولویت دوم قرار می‌گیرد (۱، ۲، ۳ و یا هر چند جلسه تمرینی). بنابراین هنگامی که از مربی‌ شخصی‌ خود سوال کردید که چه نوع تمرینی را می‌خواهد برای شما در نظر بگیرد شما باید چیزی شبیه موارد زیر را از او بشنوید :

* تمرکز روی تمرینات چند مفصلی و سنگین

* استفاده بیشتر از وزنه‌های آزاد نسبت به دستگاه ها

* تمرینات نسبتا کوتاه در حدود یک ساعت

* حجم تمرینی متوسط بین ۶۰ الی‌ ۱۲۰ تکرار سنگین در هر هفته برای هر گروه عضلانی اصلی‌

 

۴) آیا از تمرینات هوازی باید استفاده کنم؟

برخی‌ از افراد هستند که به توصیه برخی‌ مربیان برای رسیدن به چربی‌ زیر ۱۰% ساعت‌ها تمرینات هوازی را در برنامه خود قرار میدهند و با این حال باز هم نمیتوانند نتیجه لازم را کسب کنند زیرا اولا نمی‌دانند که چطور یک رژیم غذایی مناسب داشته باشند و دوم درک نمیکنند که تمرینات هوازی تاثیر بسیار اندکی‌ در چربی‌ سوزی دارد.تنها انجام تمرینات هوازی به خودی خود تاثیر بسیار اندکی‌ در کاهش وزن دارد.

در حقیقت تحقیقات مشخص کرده است که شما میتوانید در نتیجه انجام این کار چاق تر نیز شوید، عمدتا به دلیل اینکه این افراد با مصرف بیش از حد مواد غذایی آن میزان کاهش وزن اندک خود را نیز خنثی میکنند و همچنین میزان فعالیت‌های فیزیکی‌ دیگر خود را نیز کاهش میدهند.به همین دلیل است که بسیاری از افراد دارای اضافه وزن در باشگاه‌ها روی تردمیل زندگی‌ میکنند و متعجب اند که چرا همچنان وزن آنها کم نمی‌شود.ِ به همین دلیل است که پیشنهاد می‌کنیم از شخصی‌ که قرار است مربی‌ خصوصی شما باشد نظراتش را در مورد تمرینات هوازی جویا شوید.

و نوع جوابی‌ که شما خواهان هستید در واقع خود یک سوال است : اهداف شما چه می‌باشد؟

هنگامی که تمرینات هوازی به درستی‌ کنترل شوند میتوانند باعث بهبود سلامت، کاهش وزن سریعتر و حتی کمک به عضله‌ سازی شوند.اما هنگامی که بیش از اندازه استفاده شوند می‌توانند نتایج معکوس داشته باشند.اختلال در سلامتی‌، کاهش وزن بسیار سخت تر و تاثیر منفی‌ روی ترکیب بدن.برای مثال :

* تحقیقات نشان داده است که ورزشکاران استقامتی بیشتر در معرض اختلالات قلبی نسبت به افراد عادی و غیر دونده قرار دارند هرچه میزان سن آنها و مسافت دوندگی آنها بیشتر میشود این مشکل ممکن است شدید تر نیز شود.

* تحقیقات نشان داده است افرادی که در مسابقات ماراتن شرکت میکنند نسبت به افراد غیر دونده و ساکن بیشتر در معرض ابتلا به تصلب شراین قرار دارند که این امر باعث افزایش احتمال سکته و جنون میشود.

* انجام تمرینات هوازی استقامتی بسیار زیادی در زمانی سریع میتواند مشکلات مفاصل شما را افزایش دهد.

اگرچه اینکه بگوئیم تمرینات هوازی بسیار زیاد شما را میکشد تنها یک اغراق می‌باشد اما نباید خطرات آن را دست کم گرفت.حقیقت این است که اگر هدف شما داشتن ظاهر و حسی خوب می‌باشد انجام تمرینات هوازی بیشتر همیشه گزینه‌ بهتری نمی‌باشد.بنابراین توصیه ما در زمینه تمرینات هوازی این است که :

“ شما باید به اندازه‌ای تمرینات هوازی انجام دهید که به اهداف خود برسید و نه بیشتر، و میزان آن نباید به اندازه‌ای باشد که به شدت باعث اختلال در عملکرد فیزیکی‌، ریکاوری و سلامت شما شود. “

برای اکثریت افراد انجام ۱-۲ ساعت تمرینات اینتروال پر فشار در هفته و در صورت نیاز ۱-۲ ساعت پیاده روی کفایت می‌کند.

 

۵) از چه مکمل‌هایی باید استفاده کنم؟

ما به این موضوع پی‌ برده ایم که به بنا به دلایل مختلفی‌ بسیاری از مربیان شخصی‌ در مورد مکمل‌ها یک نگاه سیاه و سفید دارند.برخی‌ از آنها به شدت مصرف مکمل‌ها را پیشنهاد میدهند و در ستایش آنها توصیه‌های زیادی را به شما میکنند و برخی‌ دیگر نیز آنها را کاملا رد کرده و خرید همه آنها را دور ریختن پول می‌دانند.اما حقیقت این است که این مکمل‌ها نیستند که فیزیکی‌ عالی‌ برای شما میسازند بلکه تعهد به تمرینات و تغذیه صحیح باعث این کار میشود.

بنابراین اگرچه بسیاری از مکمل‌ها نقشی‌ حیاتی در عضله‌ سازی و چربی‌ سوزی ندارند و خرید آنها کاملا دور ریختن پول می‌باشد اما برخی‌ نیز هستند که واقعا کارامد هستند.این مکمل‌ها ایمن و دارای مواد طبیعی در خود هستند که کارامدی آنها از لحاظ علمی‌ ثابت شده است و میتوانند باعث افزایش قدرت، افزایش استقامت و رشد عضلات، چربی‌ سوزی و موارد دیگر شوند.

اکنون پاسخ‌هایی که شما در این زمینه باید از مربی‌ خصوصی خود بشنوید نیز مشابه بخش بالا می‌باشد و در واقع با این سوال باید مواجه شوید : اهداف شما چیست؟

* اگر هدف شما بهبود سلامت عمومی‌ بدن می‌باشد پس باید مصرف یک مکمل مولتی ویتامین با کیفیت، مکمل‌های گیاهی و روغن ماهی‌ را مد نظر قرار دهید.

* اگر هدف شما افزایش حداکثری رشد عضلات می‌باشد پس باید مصرف پودر‌های پروتئینی، مکمل‌های قبل از تمرین و بعد از تمرین را مد نظر قرار دهید.

* اگر هدف شما چربی‌ سوزی سریعتر می‌باشد پس باید مصرف چربی سوز‌ها را مد نظر قرار دهید.

* از دیگر مکمل‌های قابل ذکر می‌توان به مکمل‌های بهبود دهنده طبیعی خواب اشاره کرد که می‌توانند باعث بهبود کیفیت استراحت شما شوند.همچنین مکمل‌های مخصوص سلامت مفاصل نیز باعث کاهش التهابات و جلوگیری از کاهش غضروف میشوند.

همچنین در صورت داشتن یک رژیم غذایی مناسب شما میتوانید از هیچ مکملی نیز استفاده نکنید و این موضوع کاملا قابل قبول می‌باشد.این موضوع باعث شکست نتایج شما نمی‌شود.

منبع:

https://www.muscleforlife.com/personal-trainer/

تهیه شده در پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ (ادکوان – Edcoan.ir)

  1. رضا

    مثل همیشه عالی بود

  2. مهدی عسکری

    واقعا عالی …بهترین سایت و کانال رو دارین ..واقعا ممنون به خاطر اطلاعات کاملا تخصصی

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره