آموزش کلی چگونگی دستور مصرف مکمل‌ها
شما اینجا هستید
مکمل های کاربردی متفرقه » آموزش کلی چگونگی دستور مصرف مکمل‌ها

اگر محتوی واقعی مکمل‌ها حاوی ترکیباتی که شرکت سازنده مدعی محصول تولید شده است و همچنین میلی گرم‌های موجود داخل آن مطابق لیبل روی همان محصول واقعی باشد دراین صورت شرکت سازنده با آزمایشات روی آن محصول و تحقیقات دانشگاهی میزان تاثیر و بهبود وضعیت درخواستی افراد را طبق همان دوز مصرفی نوشته است .

تاثیر و مفید الفایده بودن مکمل‌ها در صورتی مشهود خواهد بود که طبق همان دستور مصرفی میل شود در غیر این صورت بارگیری لازم و یا loading در بدن انجام نمی‌پذیرد و یا تاثیر آن ناچیز خواهدبود اکثر مکم‌های اصل اگر تاثیر دربدن نداشته باشند یکی از دلایل آن عدم اعمال ازدستور مصرفی راهنمای شرکت سازنده است نه آن که محصول تقلبی و یا بیتاثیر است . البته تجربه به من چنین می‌گوید که اگر مکمل‌های ورزشی را به افرادی که ورزش نمیکنند بدهیم یکی از دلایل آن مصرف اور دور در خصوص آن‌هاست .وقتی پودری طبق دستور لیبل هر وعده 5 اسکوپ ( پیمانه = scoop ) این میزان جذب بدن او نمی‌شود و به عبارتی فرد قادر به مصرف این میزان نیست در نتیجه دلزده و از مصرف آن پشیمان می‌شود .
این قاعده در مورد ورزش کاران آمریکایی همان 5 اسکوپ است که در این صورت موثر است برخی اوقات سابقه ورزش فرد و جثه و وزن او ملاک مربی خواهد بود که می‌تواند 2 یا 3 پیمانه درهر وعده پیشنهاد شود همین میزان است که میتواند تاثیر لازم را بگذارد نیازی به مصرف بیشتر پیمانه درهر وعده در ورزشکار نیست .

اکثر پودرهای پروتئینی 3 ، 4 ، 4.5، 5 ، 5.5 کیلوگرمی که غالباً آمریکائی و کانادئی اند با قد و قامت و جثه آمریکایی و کانادائی است که میزان scoop ها بزرگ و هر پیمانه تا 250 گرم میباشد و مصرف پودرهای چند اسکوپی در یکوعده با قد و قامت ایرانیان غیر ممکن است . اگر ورزشکار سطح پیشرفته است و از وزن بالائی بر خوردار است توصیه می‌گردد مایع پیشنهادی اعم از آب یا آب میوه و یا شیر کمتری باشد تا بودر به شکل فرنی غلیظ درآمده و حجم معده اجازه جذب آن‌ها را بدهد .

متاسفانه اکثر محصولات تولید شده هیچ تقسیم بندی صحیحی را انجام نداده‌اند تا افراد میزان معینی از مصرف روزانه را درک کنند .

اکثر شرکت‌های تولید کننده مکمل‌ها چگونگی مصرفی آن‌ها را با سردرگمی و بدون قید دفعات مصرف شان سعی دارند افراد را در بلاتکلیفی نگه دارند تا پودرها بسیار مصرف شوند بدیت ترتیب مصرف روزانه هر چه بیشتر باشد فروش تولید کننده خود به خود افزایش می‌یابد .

برخی از مکمل‌ها تاریخ معینی ندارند و اگر هم داشته اند توسط واسطه‌ها و دلالان در طول مسیر ارسال از کشور مبدا تا کشور مصرف کننده دستکاری و یا پاک می‌شوند .
برخی مکمل‌ها دارای تاریخ دست ساز یا ماشین شده غیر واقعی می‌باشند طی سال‌هایی که انواع کراتین فسفاژن ،ATP ، گلوتامین وارد کشور می‌شد سازندگان محصولات فوق که برخی از این مکمل‌ها که نیاز به بارگیری دارند مدعی مصرف آن‌ها بدون بارگیری و مصرف روزانه 2 تا 3 بارند .

حتی برای مصرف کنندگان معین نکرده اند روزی چند بار و چند میلی گرم ان‌ها را مصرف نمایند .

کراتین و گلوتامین و فسفاژن و ATP را باید 20 دقیقه هم زد و بعد میل کرد و یا داخل میکسر این عمل را در مدت زمان کمتری انجام داد . در معده از طریق واکنش بیوشیمیایی از طریق روده جذب بدن می‌شود وقتی روی لیبل دستور مصرفی نباشد ورزشکار ممکن است به جای 5 گرم یک قاشق غذاخوری که معادل 20 گرم پودر است آن محصول را میل کند عوارض مصرف اینگونه دوز مصرفی عبارت است افزایش دما عرق ریزی شدید زرد شدن رنگ پریدگی دل پیچه و درد اسهال و طپش قلب و یا حالت مسمومیت .

بنابراین نوع مایعاتی که با این محصولات باید مصرف شود حائز اهمیت است مثلا شیر مصرف شود اسهال و دل پیچه حتمی است این محصولات در محیط اسیدی مثل آب پرتقال هم سبب عدم جذب محصول و دل درد می‌گردد .
جذب این محصولات با مایعات کربوهیدراتی مثل آب انگور جذب آن را دو بابر می‌کند بالعکس پودرهای پروتئینی و کربوهیدراتی با شیر آب هر نوع آب میوه توصیه می‌شود .
اگر یک مطلب را همیشه خوب به خاطر بسپارید دیگر نگران آن نیستید که فلان محصول را با چه مصرف کنید . به طور مثال پودر های حجم دهنده و یا قرص و کپسول و شربت حجم دهنده را باید با آب و آب میوه ( آب پرتقال نباشد ) می‌توان مصرف کرد اما پودرهای وزن دهنده را با آب ، آب میوه شیر می‌توان مصرف کرد .

پودرها ، قرص‌ها ، شربت‌هایی که حجم دهنده اند را باید با شکم خالی مصرف کرد مثل قبل از صبحانه ، ناهار ، شام ، 11 صبح ، 4 عصر .
اما پودرهای پروتئینی را شکم پر مثل بعد از صبحانه ، ناهار ، شام باید مصرف کرد یا بعد از غذای 10 صبح بعد از غذای عصرانه .
فراموش نکنید که هیچ مکملی در دنیا جایگزین غذا نمی‌باشد بنابراین پودر پروتئینی که بخواهد جای وعده غذای شما محسوب شود اصلا توصیه نمی‌شود مکمل به مفهوم تکمیل کننده و در کنار غذاست .

بهترین زمان مصرف پودرهای پروتئینی بلافاصله بعداز غذا و یا 0.5 تا 1 ساعت بعد از آن است .
حجم دهنده ها را 0.5 ساعت یا 3 ربع و یا 1 ساعت قبل از غذاهای اصلی و یا تمرین میل کنید .
من اعتقادی به مصرف کراتین یا گلوتامین و یا ATP و یا فسفاژن و یا آمینو قبل و بعد تمرین ندارم بهتر است قبل تمرین باشد . بعد از تمرین مصرف آن‌ها پول شما را هدر خواهد داد زیرا مثلا 10 گرم گلوتامین طی 2 ساعت مصرف کردن بدن ظرفیت جذب آن را ندارد و هدر می‌رود پس بهتر است در تنظیم سروینگ‌های خود دقت لازمه را نمایید می‌توانید مصرف گلوتامین را به بعد از تمرین و کراتین را قبل آن مشخص کنید تا تداخلی هم در جذب آن‌ها ایجاد نشود و تاثیری بهتر داشته باشند .

وقتی غذا می‌خورید و بعد پودر پروتئینی ، پودر پروتئینی غذای خورده شما را جذب می‌کند این روش بهترین شیوه وزن گرفتن سرعتی است در غیر این صورت پودر 4 کیلوگرمی نمی‌تواند به شما 10 کیلوگرم وزن بدهد .

مصرف هر نوع تقویتی اعم از مولتی ویتامین و مینرال C روزانه 1 عدد با غذا و یا هر موقع از روز توصیه می‌شود .

انواع جنسینگ ، تری بولوس ، تقویتی‌ها ی جنسی را 0.5 ساعت قبل از بیشتری فعالیت جسمانی روزانه و یا تمرین و یا عمل زناشویی می‌توان مصرف کرد .
برای تخفیف اثرات کاهنده روابط جنسی بر سطوح آنابولیک بدن در بدنسازی قبل و بعد از عمل زناشویی از مکمل‌های تری بولوس ، وی پروتئین ، آمینو و امثال آن استفاده کنید .
این نکات کلیدی را می‌نویسم و مربیان مدعی هم فرا بگیرند اما بعداً مدعی ما نشوند .
توصیه من این است که با صبحانه روزی 1 عدد برای مدت یک ماه بعد از یک ماه از ماه دوم یک روز در میان و ماه سوم دو روز در میان و بین هر ماه 1 هفته تا 10 روز مصرف تقویتی‌ها را قطع کنید . با این چرخش مصرف هم بدن را به مصرف آن‌ها عادت نمی‌دهید و هم احتمالات رسوبات کلیوی را از خود دور می‌کنید هر چند مصرف C به استراحت نیازی ندارد مگر ویتامین E.

ورزشکاران سنگین وزن و افرادی که سخت وزنه می‌زند مصرف 2 عدد C در طول روز یکی صبح و یکی بعد از تمرین یا عصرها بلامانع است ( هر وعده 1 عدد 500 میلی گرم )
به طور کلی هر نوع مکملی را به بدن وابسته نکنید . اگر وسع مالی خوبی دارید مکمل‌های را چرخه‌ای ( با استراحت یا مصرف نامنظم ) استفاده کنید . با این روش هم هر بار با مصرف آن‌ها بدن به شما جواب می‌دهد و هم پول خود را هدر نمی‌دهید و هم سلامتی خود را تضمین می‌کنید و هم به کلیه‌ها فشار نمی آورید برای درک بیشتر این توصیه مثای می‌زنیم .

هنگامی که در یک وعده از نمک زیادی استفاده می‌کنید تا وعده غذایی بعدی احساس عطش زیادی می‌کنید و آب فراوانی می‌نوشید بدین ترتیب با مصرف آب فراوان عطش شما از بین می‌رود بنابراین مشاهده میکنید که بدن آنچه که به آن می‌خورانید به صورت خودکار نیازهای خود را به شما اعلام می‌کند تا به حالت عادی بازگردید .
بدن با عواملی مثل غذا و مکمل به طور خودکار به شما افزایش حجم ، وزن ، انرژی و قدرت می‌دهد .

مثالی دیگر :

اتومبیلی که از آن استفاده می‌کنید با وجود آن که بنزین ناخالص در آن می‌ریزید برای شما همچنان کا می‌کند هر چند **** هواکش شمع و پلاتین آن را تعویض نکرده‌اید و به عبارتی سرویس کامل نکرده‌اید باز هم برای شما کار می‌کند .
اما از طرفی مشاهده می‌کنید اتومبیلی را که به موقع شمع و پلاتین و روغن آن را تعویض شود و باد چرخ‌ها تنظیم شوند با شتاب بهتر و سوخت کمتر و با ایمنی بیشتر همچنان برای شما کار می‌کند .

بدن انسان نیز نیاز به تامین کمبودهای لازم دارد که اکثراً از طیق تغذیه طبیعی خصوصاً به علت کاهلی و یا عدم شناخت از خواص مواد غذایی به بدن نمی‌رسد و بنابراین با کمبود بعضی ویتامین و مینرال‌ها شاهد ضعف سستی و بی حالی و بی اشتهایی و کسالت بی حصولگی افسردگی تنش عضبانیت زود رنجی و درد استخوا‌ها آمادگی لازم برای شکنندگی دارد و بیماری در بدن به وجود می‌آید .
این حالات در همه افراد و همه سنین چه ورزشکار چه غیر ورزشکار از افراد کوچک و بزرگ صادق است .

بنابراین با مصرف دوره‌ای مکمل‌ها علاوه بر احساس نشاط و سلامتی با جبران کمبود مواد لازم بدن از سلامتی برخوردار خواهید شد ولی با این همه محسنات نباید وابستگی به مصرف مکرر مکمل‌ها و هدر دادن پول خود انسان از لذت خوردن غذای طبیعی محروم گردد .

بنابراین در صورتی که هر فرد از طریق مکمل‌ها به وزن دلخواه رسید مطمئناً اشتها غذایی اش نیز افزایش می‌یابد و دراین صورت به تدریج می‌توان از وابستگی مکمل‌ها دوری جسته و فشار بر مصرف غذای مورد نیاز بیشتر شود این امر در خصوص افراد چاقی که چربی سوز مصرف نموده اند و به وزن دلخواه رسیدند برای عدم وابستگی به چربی سوزها باید در پرهیز غذایی لازم از مصرف چربی سوزها بکاهند و به تدریج آن را قطع کنند برخی مکمل‌ها مثل فت بلاک می‌تواند وزن دلخواه را حفظ نماید در ورزشکراانی که مایل اند از وزن و شرایط فیزیکی دلخواه ثابت بدن بهره مند باشند HMB بهترین است .
نکته دیگری که قصد بیان آن را دارم در خصوص مصرف مکمل در افراد مبتدی و یا کم بضاعت است این افراد حالا چه با آگاهی و چه بدون آگاهی برای آنکه حداکثر زمان استفاده را از مکمل ببرند دوزهای پایین را مصرف می‌کنند باید به این عزیزان بگویم شما با این کار تنها توان اجرایی فعلی خود را ارتقا می‌دهید و از نظر ظاهری تغییری در شما حاصل نخواهد شد و حتی این تغییر توان اجرایی در تمرینات نیز در حد کم و زودگذر است شما می‌بایست از مکمل‌ها به عنوان یک فنر برای یک جهش استفاده کنید و سپس با رژیم خوب غذایی و برنامه تمرینی مناسب و دیگر فاکتورهایی که توسط مربی آگاه برای شما تنظیم می‌شود شرایط بدست آمده را حفظ کنید این گونه است که پول خود را نیز هدر نداده و به هدف خود نیز می‌رسید پس در مصرف دوزاژ مناسب مکمل‌ها نه ولخرجی کنید و نه خساست .

 1. gladyator

  تشکر از راهنمایی های خوبتان

 2. اتوسا

  سلام مطلب خیلی جالبی بود
  من خودم خیلی لاغرم اشتهای خوبی هم ندارم دوست دارم وزنم 10 کیلو افزایش پیدا کنه به نظر شما چکار کنم؟
  ایا مصرف کربوهیدرات ها کمک کننده است؟ البته اهل ورزش هم نیستم
  ممنون میشم جواب را به ایمیلم بفرستین

  • مدیریت

   سلام شما باید تعداد وعده ای غذاییتو بیشتر کنی در میان وعدهات هم باید از غذاهای پر کالری و کم حجم استفاده کنی مثل بادام زمینی و شیر میوها مانند موز که باعث سیری کاذب نشه از خوردن تنقلات مانند چیپس پفک پرهیز کنید چون باعث میشه در وعدهای اصلی کمتر غذا بخوری

   • ابوالفضل غیاثوند

    سلام خسته نباشید.
    من خواستم ببینم گلوتامین رو باید در چقدر آب یا شیر حل کرد و خورد؟

    • رضایی

     سلام بهتره با یه لیوان آب قاطی کنید

  • Mostafa

   رمز اضافه وزن شش وعده غذا با حجم کم
   موفق باشی

 3. محمد

  سلام مطالبتون بسیار خوب و مفید بود.من پودر پروتئن دست ساز مصرف میکنم با ترکیبات پودر سفیده تخم مرغ.جوانه گندم.شیر خشک.میخاستم بدونم آیا این مکمل تاثیری در افزایش وزن دارد یا خیر؟و این رو هم بهم بگید که این مکملو در چند وعده و چه زمانی مصرف کنم؟
  در ضمن خواستم بدونم این مکملو تا مدتی بخورم که برام ضرر نداشته باشه؟و آیا در کل مصرفش ضرر داره یا خیر؟
  ممنون میشم که جوابو ایمیل کنید.باتشکر

  • رضا

   سلام محمد شیر+جوانه گندم +جوانه ماش + سویا منابع غنی و کاملا طبیعی پروتئین هستند
   شما میتونی به معجون خود اینارو با موز+خرما+عسل و یا شکر هم جزو مواد طبیعی انرژی زا هستند که بعد از تمرین اگر مصرف شوند کاملا جذب بدن میشوند.
   اتفاقا خوب بهت جواب میده

  • بهزاد

   با سلام خدمت دوستان گل آیا شما هم از اصل بودن مکمل های موجود در بازار اطلاعی ندارید و دوست هم ندارید قربانی این پدید ظالمانه شوید.پس همین حالا ابتکار عمل را در دست بگیرید و خودتان پودر مکملی گیاهی خودتان را درست کنید و مصرف کنید.

   مواد لازم :

   ۱.نیم کیلو پودر سفیده تخم مرغ ترجیحا خارجی (دانمارکی)که در مغازه های مواد خام فروشی (مواد اولیه)مخصوص شیرینی یافت میشود.
   ۲.نیم کیلو شکر
   ۳.یک عدد پودر شیر خشک ۴۰۰ گرمی (ترجیحا خارجی مثل نیدو)
   ۴.پودر جوانه گندم ۴۰۰ گرم
   ۵.پنج قاشق غذا خوری پودر کاکائو یا پودر قهوه لازم به ذکر میبا شد اضافه کردن پودر کاکائو سلیقه ای و برای طعم دهی میباشد ولی از این موضوع غافل نباشید که کافئین موجود در قهوه و کاکائو باعث افزایش نسبی قدرت در تمرین شده و به اصطلاح ورزش کاران از کم آوردن در تمرین به حد زیادی جلو گیری میکند.
   ۶.برای از بین بردن بوی بد پودر سفیده تخم مرغ به اندازه نصف قاشق چای خوری وانیل به کل پودر اضافه کنید اما توجه کنید اضافه کردن زیادی وانیل طعم پودر شما را تلخ و تیز میکند!

   طریقه قاطی کردن مواد و زمان مصرف مواد :
   خوب ابتدا یک قوطی خالی مخصوص پروتیین پیدا کنید (در هر ظرف جا دار و تمیز دیگر هم میشود)بعد پودر سفیده تخم مرغ را درون ظرف ریخته وبعد پودر جوانه گندم را کم کم اضافه میکنیم و به هم میزنیم(برای سهولت درب قوطی را بسته وخوب تکان دهید)تا کاملا مخلوط شود بعد پودر کاکا یو را به همین ترتیب اضافه و ترکیب کنید ،همین کار را برای پودر شیر خشک انجام دهیدانجام دهید(توجه داشته باشد اضافه کردن پودر شیر خشک زودتر از مراحل ذکر شده مخصوصا قبل از پودر کاکائو باعث نم دار شدن مخلوط ودر نتیجه خوب مخلوط نشدن و همچنین گلوله شدن ترکیب میشود)در نهایت شکر را اضافه کرده وباز هم خوب مخلوط میکنیم تا یکدست شود .حالا این پودر گیاهی برای افزایش ۱۰۰% وزن آمادست.

   طریقه مصرف:

   یک تا دو قاشق غذا خوری قبل از صبحانه حتما با شیر میل شود.کازئین موجود در شیر هضم پروتین موجود در سفیده تخم مرغ را به طول میانجامد و باعث جذب پروتین بیشر خواهد شد پس حتما ترکیب را با شیر بخورید.

   دو تا سه قاشق غذا خوری نیم ساعت قبل از تمرین

   سه قاشق غذا خوری بلافاصله بعد از تمرین
   موفق باشید

   • زاهدی

    چند وعده ی غذایی پیشنهادی برای بلافاصله بعد از تمرین:

    ۱- یک تا دو لیوان شیر کم چرب و ۱۰ عدد خرما و یک عدد سیب زمینی پخته ۱۰ عدد سفیده ی تخم مرغ

    ۲ -یک تا دو لیوان شیر کم چربی سه قاشق پودر پروتئین یک عدد موز ۵ عدد خرما یک عدد سیب زمینی پخته

    ۳ -یک یا دو لیوان شیر کم چربی دو قاشق عسل ۱۰ عدد سفیده ی تخم مرغ کمپوت اناناس ده قاشق برنج

    ۴- یک تا دو لیوان شیر کم چرب پودر حاوی مکمل کربوهیدرات یکی از انواع WEIGHT GAINER 5 عدد سفیده ی تخم مرغ و یک عدد سیب زمینی پخته

    ۵- ۵۰۰ گرم سیب زمینی پخته ۵ عدد خرما ۱۰ عدد سفیده ی تخم مرغ

    ۶ -۲۰۰ گرم برنج کته همراه با یک عدد سینه ی مرغ یک عدد موز

    ۷- ۱۵۰ گرم عدس یک عدد موز ۱۰ عدد خرما

    • مهدی کبیری

     در اینجا ۴ شیوه ساده و فوری از طرز تهیه پروتئین‌ مخصوص راسل را به شما یاد می‌دهیم.
     شیر نارگیل کاکائویی
     مواد لازم:
     ۲ قاشق غذاخوری شیر نارگیل
     ۱/۲ ۱ قاشق پودر پروتئین
     ۱ قاشق غذاخوری تخم کتان
     کاکائوی بدون قند (در صورت تمایل)
     طرز تهیه – تمام مواد را در یک کاسه کاملا با هم مخلوط کنید. یک تکه فویل نازک بردارید و اسپری نچسب مخصوص آشپزی را بر آن اسپری کنید. حالا مخلوط آماده شده را درون فویل بریزید و آن را مثل یک پروتئین بار که از بیرون می‌خرید بپیچید. فویل را باز کنید و به آرامی پودر کاکائو بدون قند را روی آن بپاشید.
     ارزش غذایی:
     کالری: ۲۶۲
     چربی: ۱۲ گرم
     کربوهیدرات: ۱۰ گرم
     فیبر: ۴ گرم
     پروتئین: ۳۲ گرم
     بادام و گیلاس
     مواد لازم:
     ۵ قاشق پودر پروتئین وانیلی
     ۱/۲ پیمانه تخم مرغ زده شده
     ۱/۲ پیمانه بادام
     ۱/۴ پیمانه بادام خرد شده
     ۱/۲ ۱ پیمانه گیلاس یخ زده
     ۱ قاشق غذاخوری عسل
     ۲ قاشق غذاخوری کره بادام
     ۱/۴ پیمانه آب
     ۱ قاشق چای خوری عصاره وانیل
     طرز تهیه – فر را از قبل روی درجه‌ی ۳۵۰ گرم کنید. گیلاس‌ها را خرد کنید و روی دو لایه دستمال در کاسه‌ای قرار دهید. بگذارید ۳۰ تا ۴۰ دقیقه همان جا بماند و کمی از آب آن گرفته شود. سپس گیلاس‌ها را با سایر مواد در یک کاسه مخلوط کنید. با یک اسپری پخت و پز بدون چربی روی تابه کمی روغن بپاشید و مخلوط پروتئین بار را درون تابه بریزید.
     حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه آن را در فر بگذارید. سعی کنید بیش از این داخل فر نماند، چون ممکن است خیلی خشک شود.
     ارزش غذایی :
     کالری: ۲۶۲
     چربی: ۱۱ گرم
     کربوهیدرات: ۱۵ گرم
     فیبر: ۴ گرم
     پروتئین: ۲۸ گرم
     کره بادام زمینی شکلاتی
     مواد لازم:
     ۳ قاشق پودر پروتئین شکلاتی
     ۱/۴ پیمانه تخم کتان
     ۱/۳ پیمانه کره بادام زمینی طبیعی
     ۱ قاشق غذاخوری عسل
     طرز تهیه – تمام مواد را به خوبی در یک کاسه با هم مخلوط کنید (اگر لازم بود کمی آب اضافه کنید.) از یک قاشق غذاخوری برای شکل‌دادن آن به صورت نیم کره استفاده کنید و دو ساعت قبل از خوردن آن را داخل فریزر بگذارید. (اگر عجله دارید می‌توانید همان لحظه آن را بخورید اما وقتی یخ می‌زند خوش طعم‌تر است.)
     ارزش غذایی:
     کالری: ۲۷۱
     چربی: ۱۶ گرم
     کربوهیدرات: ۱۵گرم
     فیبر: ۵ گرم
     پروتئین: ۲۲ گرم
     عسل و جو
     مواد لازم:
     ۲ پیمانه جو
     ۳ قاشق پودر پروتئین وانیلی
     ۱/۳ تا یک دوم پیمانه آب
     ۱/۳ پیمانه کره بادام زمینی
     ۳ قاشق غذاخوری عسل
     ۱/۲ پیمانه چیپس شکلات تلخ
     طرز تهیه – تمام مواد را درون یک ظرف به خوبی مخلوط کنید. در صورت لزوم برای قوام بهتر می‌توانید دوباره کمی آب اضافه کنید. یک تکه فویل را کف تابه قرار دهید. مواد را روی فویل بریزید و به خوبی فشار دهید تا کف تابه را بپوشاند. آن را به هشت قسمت مساوی تقسیم کنید. از فویل جدا کرده و میل کنید.
     ارزش غذایی:
     کالری : ۲۸۱
     چربی: ۱۲ گرم
     کربوهیدرات: ۳۲ گرم
     فیبر: ۴ گرم
     پروتئین: ۱۳ گرم

 4. جواد

  سلام میخاستم بدونم که آیا پودر پروتیین دستی به اندازه پودرهایی که از بیرون میخریم تاثیر داره؟ و این که نظرتون راجع به اضافه کردن آرد ذرت به این پودر دست ساز خوبه یا نه ؟ ممنون میشم اگه پاسخ بدین

  • mehdi

   به اندازه پروتئین که یک کمپانی میزنه که جواب نمیده دوست عزیز اگه قرار بود جوال بده کسی نمیرفت دویست تومن پول یه مکمل بده خودش تو خونه درست میکرد دیگه
   بد نیست میتونی از موز شیر شیرخشک و… استفاده کنی

 5. محسن س

  سلام. بابت مطالب مفیدتون تشکر. عالی بود

 6. متین

  سلام ارادتمند.قربان مصرف وی صد در صد با شیر باعث افزایش وزن میشه؟من نمیخوام وزن بگیرم.ولی نمیتونم طعم ترکیب وی آب رو تحمل کنم.با شیر برام یلس خوبه.فقط میترسم وزنم ببره بالا.لطفن راهنماییم کنین

 7. sima

  با تشکر از اطلاعات مفیدتون ،لطف کنید برای افرادی که کمبود وزن دارند و بدنسازی انجام میدهند و مونث هستند راه کار بدید که پوست صورتشون با مصرف مکمل بهم نریزه من موهام خیلی ریزش پیدا کرده وصورتم جوشهای بدی زده ممنون

 8. امیررر

  من دارو های زیر رو باهم برداشتم لطفا یک برنامه مصرفی حرفه ای بدهید : ممنون استاد عزیز
  AMINO WHEY 5500 ANABOLIC
  WHEY
  VINSTROL 5MG
  L CARNETIN 500MG
  GLUTAMIN
  BCAA DRIVE

  • رضایی

   سلام شماره یک طریقه مصرف
   ۶ عدد کپسول را روزانه در ۲ یا ۳ وعده مصرف نمایید.
   شماره دو
   صبح قبل و بعد تمرین و قبل خواب
   وینسترول صبح و ظهر قبل تمرین هم میتونی بخوری هر وعده یکی یا دو تا بستگی به دوزت داره
   ال کارنتین قبل از تمرین نیم ساعت
   گلوتامین بعد تمرین قبل خواب و صبح
   بی سی ای ای قبل و بعد تمرین و قبل خواب

 9. محسن

  سلام استاد،ممنون برای توضیحات جالب و علمی که رایگان در اختیار همه گذاشتین،خدا خیرتون بده.
  من ۱۸۳ قد و ۵۹ کیلو وزنمه،۴ ماهه بدنسازی میرم اما با تغذیه فقط ۲ کیلو اضافه کردم و شدم ۶۱ کیلو . اگه بخام مکمل بخورم میشه لطف کنین بگین چی باید بخورم،فکر کنم این سوال خیلی ها باشه،ممنون

 10. محمد

  با سلام..من ی کربو پروتین و یک کراتین و گلوتامین مصرف میکنم ک بعد از مصرف دلدرد دارم و بعده چهار روز لسهال شدم ب نطرتون مشکل چیه…

  و بعد اینکه مصرف کراتینم پیمانه نداره یک قاشق غزا خوری بخورم حله دیگ؟؟؟

 11. مجید

  سلام من یکسری مکمل دارممیخوام مصرف کنم چجوری مصرف کنم با دوره دارو
  Whey isole
  Glutamine
  Creatine monohydrate
  Amino
  Test pelx300
  Nanderlone irani
  Testtestrone irani 250
  وزنه۸۷ کیلو

  • رضایی

   ایزوله صبح و قبل خواب بخور
   گلوتامین بعد تمرین قبل خواب و صبح بخور
   آمینو قبل و بعد تمرین بخور با ساعت ۱۱
   بقیه هم مصرف نکنی بهتره ارزش نداره مخصوصا ناندرلون ایرانی با دوز ۲۵ خخخ نزن ارزش نداره با همونا برو دوره

 12. پوریا

  با سلام من یک سری مکمل خریدم میخاستم ببینم اینارو چه ج.ری مصرف کنم بهتره؟؟؟
  وی گلوتامین و کراتین
  قد۱۸۱ و وزن۶۶٫۵

  • رضا

   وی ساعت ده قبل و بعد تمرین
   گلوتامین بعد تمرین قبل خواب و صبح
   کراتین قبل و بعد تمرین

 13. پوریا

  با سلام می خواستم ببینم مکمل های داروخانه ای هم تاثیر داره !که مثالا گلوتامین با کربو بگیرم واسه افزایش وزن و حجم

 14. امید

  با سلام و عرض ادب ی سوال داشتم میخواستم بدونم که بعد هر دوره مکمل چقدر باید مکمل قطع شده و بعد وصل بشه من پاورلیفتینگ کار میکنم نمیخوام زیاد رو وزنه هام تاثیر بزاره و چون دارو نمیخورم فقط به مکمل متکیم ممنون میشم راهنماییم کنید با تشکر از سایت خوب تون

  • محمد

   خسته نباشید میشه بی سی ای رو با پروتیین وی مصرف کرد ؟

 15. علی

  سلام پیمانه ۷۰cc چند گرم پروتیین میشه.؟

  • رضا

   کلا اینا هر پیمانه ۲۵تا ۳۰ گرم پروتئین دارن

 16. حسین

  سلام و خسته نباشید
  من برای یه دوره دارو های زیر رو انتخاب کردم
  لطفاً تایم و مقدار مصرف رو راهنمایی کنید
  ممنون
  AMINO WHEY(4600)
  AMINO 2222
  CREATINE
  GLUTAMINE
  CASEIN
  HMB

 17. رضا

  باسلام.بعد از ۵ماه تمرین بدنسازی قرار است اولین دوره خودم رو شروع کنم.کراتین،گلوتامین،پروتئین وی آنابولیک،آمینو۹۰۰۰٫
  مربی خاصی ندارم فقط از افراد حرفه ای میپرسم.
  بهم گفتن آمینو ۳عدد بعد صبحانه.۳عدد بعد تمرین ۲عدد قبل خواب.پروتئین بعد صبحانه بعد تمرین. گلوتامین قبل صبحانه یا قبل خواب،بعد از تمرین
  کراتین هم قبل و بعد تمرین.
  سن:۲۰ وزن ۸۵ قد ۱۸۸ استخوان بندی درشت و هیکلم نرماله و چربی ها هم اکثرا دور شکم و پهلوهام وجود دارن.
  لطفا درمورد این برنامه نظر بدید و اگه نیاز به تغییر داره راهنماییم کنید.این برنامه رو طرف توی ۲دقیقه با عجله بهم گفته و الان ۲ روزه شروعش کردم ولی خیلی سوالات جزئی برام پیش اومده مثلا بعد تمرین همه رو باید استفاده کنم و نمیدونم همه رو همزمان استفاده کنم و در یک شیک یا جدا جدا.با تشکر ممنون میشم جواب بدید

 18. محمد.ب

  سلام وقت بخیر
  لطفاً در مورد مکملهایی که انتخاب کردم نظرتون را اعلام بفرمایید و همچنین نحوه مصرف آن را هم بیان نمایید. در ضمن اگر مصرف این مکملها به همراه هم مناسب نمیباشد مورد جایگزین را بفرمایید.
  ۱- کراتین منوهیدرات
  ۲- آمینو وی ۴۶۰۰
  ۳- ال کارنتین ۱۰۰۰
  ۴- ال آرژنین ۱۰۰۰
  ۵-ویتامین C
  ۶ مولتی ویتامین مینرال
  ۷- پودر جوانه گندم
  وزنم ۹۸ کیلو و قدم ۱۷۸ سانتیمتر- میخوام حجم خشک بدست بیارم.
  با تشکر از شما

 19. SHAHAB

  سلام خسته نباشی استاد
  من ۵ساله بدنسازی کار میکنم
  سال دوم ۱پروتئین سویا گرفتم۶کیلو وزن و حجم خوبی بهم داد
  الان بعد سال از اون موقع اینارو گرفتم میخام بدونم چجوری مصرف کنم حجم خشک بگیرم
  Amino2222 ADVAY
  کراتین و
  پروتئین دست ساز
  کراتین و آمینو رو از داروخونه گرفتم

  قدم ۱۸۲ وزنم ۹۰

  • رضایی

   کراتین قبل و بعد تمرین بخور
   آمینو صبح بعد تمرین قبل خواب بخور
   پروتئین دست ساز هم صبح بعد تمرین و قبل خواب بخور

 20. SHAHAB

  تو این ۵سال فقط همون پروتئینو مصرف کردم
  الان بعد۳سال ازاون موقع اینایی رو که گفتم گرفتم میخام مصرف کنم+یه گلوتامین که ممنون میشم چه مارکی بگیرم خوبه

  • رضایی

   داروخانه پی ان سی دار اپتیمم بعضی دارن
   ببین چه برندی داره

 21. علی

  با عرض سلام،آیا پودرهای اپتیموم داروخانه ای اصل اصل هستن؟من یه گینر۲/۷کیلویی مصرف کردم تنها۱کیلو افرایش وزن گرفتم،
  وزنم۶۱قد۱۸۳
  لطفا راهنمایی کنید خسته شدم۴ماه بدنسازی کار میکنم بی نتیجه

  • رضا

   اره زیر نظر وزارت بهداشت هست اصله

 22. Saber

  سلام من میگرن دارم و نمیتونم کافئین مصرف کنم میخواستم ببینم کربو پروتئین با طعم کاکائو کافئین داره؟ یا فقط طعم دهنده کاکائو داره؟ ممنون

 23. Amir

  سلام.خسته نباشید
  گینر را چه موقع هایی و با چقدر اب مخلوط کنیم و بخوریم؟

 24. hossein

  سلام.من کربو هایپر گین و امینو و کراتین گرفتم میخواستم طریقه ی مصرفه صحیحشو بدونم وزنم ۶۲ قدمم ۱۷۴ممنون میشم راهنمایی دقیق کنین.

  • رضایی

   کربو ساعت ۱۰ قبل و بعد تمرین آمینو صبح قبل و بعد تمرین کراتنین قبل و بعد تمرین بخور

 25. hossein

  ایا اشکالی داره من با مصرف این مکملایی که گفتم روزی ۲۰دقیقه بدوم منظورم اینه که لاغر نمیشم.

 26. mohammad

  سلام روزانه باید چند پیمانه پروتئین وی ۱۰۰ درصد را مصرف کنیم

 27. sepehr

  سلام واقعا سایت عالی داری مطالبش کلی بدردم خورد

 28. علی

  سلام
  من با خوردن کربو پروتئین، بدنم و چشم ها و دست و پام داغ میشه. آیا غیر طبیعی هست و مشکلی پیش میاد؟

 29. Farid

  به من گفتن سه وعده کربوپروتئین بخورم. یک وعده صبح ناشتا یک وعده یه رب قبل از تمرین یه وعده بلافاصله بعد از تمرین. این وعده و زمان ها درست هستند یا نه؟

 30. علی

  سلام، میخواستم بدونم به جای شیر خشک پروتئین دست ساز چیز دیگه ای میشه اضافه کرد(پودر سفیده+شیر خشک+شکر+پودر جوانه گندم)

  • مرتضی

   موز وشیر هم به این معجون اضاف کن

 31. Farid

  به من گفتن سه وعده کربوپروتئین بخورم. یک وعده صبح ناشتا یک وعده یه رب قبل از تمرین یه وعده بلافاصله بعد از تمرین. این وعده و زمان ها درست هستند یا نه؟ و آیا تنها کربو پروتئین برای حجم اوردن کافیه؟

  • mehdi

   سلام اره خوبه میتونی وعده اول ساعت ده به عنوان میان وعده هم در نظر بگیری قبل و بعد از تمرین هم گزینه خوبی هست

  • سجاد

   هر مقدار نسبت کربو هیدرات به پروتئین در یک گینر بیشتر باشد کیفیت عضله سازی آن کمتر میشود ولی در عوض وزن بیشتری را بشما میدهد اگر خیلی کمبود وزن دارید از محصولات با کربو هیدرات بالا استفاده کنید اما اگر میخواهید کمی بر وزن خود اضافه کرده و بیشتر به بهبود کیفیت عضلات خود بپردازید از مکملی با درصد پروتئین بیشتر استفاده کنید

   از بهترین گینر های موجود در بازار جهانی میتوان : ترومس بی اس ان ، مس تک ماسل تک ، سیروس مس اپتیموم و سوپر مس دایماتیز را نام برد.

   روزانه سه اسکوپ بزرگ از گینر را در وعده های صبح ، بعد تمرین ، قبل از خواب مصرف کنید

 32. سارا

  با سلام میتوتید دستور ساخت یه پودر پروتئینی با مواد طبیعی و خانگی رو بذارین با درصد بالای پروتئین و حداقل کربوهیدرات و چربی ،برای بعد از تمرین ،ممنون

 33. سارا

  من از پودر جوانه گندم و جوانه جو و نخودچی ،تفاله سویا ،نشاسته ذرت و پودر سفیده تخم مرغ یه پودر درست کردم که با خوردن یه قاشق غذا خوری اون بعد از تمرین ،شکم و معده ام طوری باد میکرد که انگاری یه گاو درسته خوردم بعد از یه هفته هم چربی شکم و پهلو آوردم:( ،ممنون میشم در مورد درست کردن پودر خانگی با پروتئین بالا و کربو هیدرات و چربی پایین راهنماییم کنید

 34. علی

  سلام من یک پسر ۱۶ ساله هستم و پروتئین وی دارم اما نمیدونم چطور باید مصرف کنم قد ۱۷۶ وزن ۵۸

 35. مهدی

  سلام من کربو پروتئین بالک ۱۳۴۰ و پروتئین وی و گلوتامین و کراتین و آمینو گرفتم چطوری اینهارو مصرف کنم با تشکر

 36. محمد

  با سلام‌و خسته نباشید از زحماتتون که بدون چشم داشتی حواب سوالا رو میدین
  ببخشید میخواستم‌بدونم این‌ مکملهای که خریدم بهترین شکل مصرفشون‌چجوره و تداخل ندارند
  کراتین الیمپ ۱۲۵۰ قرص
  Bcaa الیمپ قرص
  آرژنین الیمپ قرص
  با تشکر‌ منتظر پاسخ شما هستم

 37. bad boy

  با عرض سلام و خسته نباشید اگه امکانش هست تو ضیح بدید گلوتامین رو با چه آبمیوه هایی مصرف کنم

  ؟ من سه وعده در روز مصرف میکنم . یکی بعد تمرین . بعد از صبحانه و قبل از خواب آیا طریقه مصرف درسته ؟ با تشکر …

 38. میثم

  داداشم گلوتامینو بعد از تمرین و قبل خواب میخورن

 39. ساناز

  سلام من مکمل گرفتم کراتین هم گرفتم مقدار دقیق مصرف کراتین واسم کاملا مشخص نیس مثلا چه مقدار کراتین در چه مقدار اب یا ابمیوه حل بشه؟

  • بهادر

   یه قاشق چایخوری معلمولی ۵ گرم هست بهع همون اندازه بریز تو آبمیوه و سعی کن آبیموه اب انگور باشه از آب پرتقال استفاده نکن

 40. علیرضا

  سلام خسته نباشید
  من سه تا مکمل گرفتم که دستور مصرف رو بهم به صورت زیر گفتن، میخواستم نظرتون رو بدونم که درسته یا نه اگه نه که نحوه مصرف بهترش رو بهم بگین، ممنون
  اینم بگم که من فقط حجم میخوام و وزن نمیخوام
  قد ۱۷۳
  وزن ۶۷
  ۱۰ ماهه کار میکنم
  گفت برای حجم :
  پروتئین ( combat – mp ) صبح ناشتا و بعد تمرین با آب میوه شیرین و قبل خواب با شیر
  آمینو (carnivor beef aminos) هم همین وعده ها به تعداد ۴ عدد در هر وعده
  گلوتامین (glutamine drive ) هم به همین صورت فقط با آب یا آب میوه شیرین و البته یک وعده قبل تمرین هم دارم

  • ورزشکار حرفه ای

   پروتئین کمبت ماسل فارم (Combat Powder MusclePharm)
   برخی ویژگیهای پروتئین کمبت ماسل فارم :

   • حاوی ۹۲ % پروتئین خالص whey
   • پر پروتئین ترین محصول موجود در بازار
   • تقریبا فاقد کربوهیدرات
   • دارای مجموعه آنزیمی برای کمک به هضم بهتر و سریعتر پروتئین
   • افزایش حجم عضلات بدون افزایش توده چربی
   • قابل استفاده ورزشکاران قدرتی – سرعتی در دوره تخلیه ذخایر گلیکوژنی

   طریقه مصرف:

   یک پیمانه (۲۴ گرم) پودر را در نیم لیتر آب خنک حل کرده و بلافاصله میل نمایید. این نوشیدنی را بهتر است یک ساعت بعد از تمرین مصرف کنید.

   میتونی ساعت ده و قبل از خواب با شیر هم بخوری

   کارینور بیف آمینو ماسل مدز (Carnivor Beef Amino Musclemeds)
   کارینور بیف آمینو ماسل مدز: با پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها از گوشت گرفته شده و با استفاده از فناوری‌های نوین آن را به شکلی که از میزان زیادی اسید آمینه با کیفیت بالا شامل باشد در آورده‌اند.

   تهیه شده از بهترین گوشت گاو، گوشت ایزوله شده، آلبومین موجود در گوشت گاو، آرژانیتینی از جگر گاو و ایمونوگلوبولین گوشت گاو. هر قرص فوق شامل طیف کاملی از اسیدهای آمینه ضروری از جمله سطوح بالا از اسیدهای آمینه زنجیره شاخه (BCAAs) و فاکتورهای رشد زیستی فعال را فراهم می‌کند. هم چنین میزان کراتین اضافی موجود به افزایش حجم عضلات کمک می‌کند. این مکمل به شما کمک می‌کند که همزمان با این که از خواص کوشت گاو به طور کامل بهره می‌برید و عضله سازی می‌کنید هیج جربی یا کلسترولی دریافت نکنید و حتی علاوه بر آمینو کراتین و عوامل رشد را هم دریافت کنید.

   طریقه مصرف:

   به عنوان مکمل غذایی، روزانه ۳ عدد قرص را در دو الی ۴ نوبت استفاده نمایید.

   گلوتامین هم میتونی صبح بعد تمرین و قبل خواب مصرف کنی یه وعده کمه روزی حداقل دو وعده مصرف کن

 41. صادق

  آقا چقدر آب با هر وعده باید مصرف شه نسبتش چیه ؟

 42. بهبود,مقصودی

  باسلام وخسته نباشین,من قدم ۱۸۰وزن ۱۲۰ی قرص امینووی ویتان۲۰۰۰گرفتم وی بی سی ای ای,ایا نحوه مصرف هریک فرق میکنه,,,تورا خدا راهنماییمچگونه مصرف کنم,؟بعضیها میگن بی سی اا با قرص های امینو فرق نمیکنه,درسته,؟باتشکر خیلی ممنونم

 43. محمدرضا

  سلام دوستان من یه مکمل beastگرفتم میخواستم ببینم برند خوبیه یا نه؟.بعد مکمل من پیمانه نداره ۵گرم چقد میشه؟کراتین ضرر داره یا نه چون اولین باره مصرف میکنم.ممنون میشم جواب بدید.

  • بهزاد

   سلام محمد جان در حال حاظر مکمل اصل گیر اوردن مهمه برند در حال حاظر باید بیخیال شی
   ضرر در صورتی داره که تقلبی باشه وگرنه مکمل اصل مشکلی واست نداره

 44. بهبود,مقصودی

  بچه ها تورا خدا راهنماییم,کنید,من ی امینووی ازشرکت اپکس کرفتم,وی bcaaاز شرکت اپتیموم انحوه مصرفش چ جوریه,,,بعضیها میگن هیچ فرقی ندارن,,اگر کسی میدونه راهنماییم کنه چگونه مصرف کنم,قدم۱۸۰وزنم۱۲۰

  • ماهان

   به جای دو تا امینو بهتر بود یه پروتئین با آمینو میگرفتی
   بی سی ای ای قبل تمرین و قبل خواب بخور امینو بعد تمرین و صبح و دو ساعت قبل تمرین بخور

 45. پیمان

  با سلام و تشکر از این که علم و دانش خودتون رو در اختیار بقیه دوستان قرار می دید.من یه ابهام برام پیش اومده و واقعا گیجم کرده.موضوع اینه که من پودر کربوپروتئین تهیه کردم.وزن من هم ۶۵ کیلو و قد من ۱۷۳ است.کراتین هم خریدم.هدف من از تمرینات بدنسازی رسیدن به وزن مناسب و تناسب اندام هستش(نمی خوام خیلی هیکل گنده کنم).میشه راهنمایی کنید غداهایی مثل خرما ، سیب زمینی ، موز ، خرما و تخم مرغ رو به همراه مکمل کربو پروتئین در روزهایی که تمرین می کنم یا تمرین نمی کنم به چه ترتیبی و به چه مقدار(خصوصا در مورد مکمل کربو پروتئین) باید مصرف کنم.ممنون

  • رضایی

   دوست عزیز اگه نمیخای خیلی گنده شی چه لزومی داشته گینر و کراتین گرفتی
   بهتر بود از پروتئین درصد بالا و آمینو در کنار یک رژیم پر پروتئین استفاده میکردی اینطور وزن با چالی بالا عایدت میشد ولی گینر کراتین بیشتر حجم آبکی بهت میده دوست عزیز
   غذاهاتم که همش شده کربو
   جای گوشت ماهی لبنیات اینا کجاست الان فقط با موز سیب زمینی که نمیشه بدن ساخت اینا واسه اینکه تو تمرین کم نیاری خوبه واسه قبل تمرین بحث عضله سازی چیز دیگست پروتئین بیشتر مساوی با عضله بهتر

 46. مجی

  سلام
  من دوساله بدنسازی میکنم و سه سال کشتی میگیرم.
  قصد خرید و استفاده از مکمل رو دارم.
  مکمل های آمینو, گلوتامین, ال آرژنین ,وی و کربوهیدرات رو میخوام خریداری کنم.
  میزان مصرف اکثر مکمل ها مشخصه.
  اما میزان مصرف وی و کربوهیدرات رو نمیدونم.
  میزان مصرف مکمل کربوهیدرات و وی, موقع تمرین چند گرمه؟
  اغلب میزانش رو به پیمانه میگن که من نمیدونم چند گرم میشه.
  جایی خوندم قبل از تمرین ۳۰ گرم مکمل کربوهیدرات و بعد از تمرین ۵۰ گرم مکمل وی.
  آیا این مقدار و زمان مصرف درسته؟

 47. مجی

  سوالای دیگه ام اینه که
  ۱-در برخی مکمل های آمینو, ال آرژنین هم موجوده. آیا با مصرف این مکمل های آمینو نیازی به مصرف ال آرژنین به صورت مجزا هست؟
  ۲-و اینکه برای کمک به کاهش وزن از مکمل ال کارتنین استفاده کنم.
  حدودا سه چهار کیلو میخوام وزنم کمتر بشه. از ساختار ماهیچه ای خوبی برخوردارم. کمی برای بهتر شدن بدنم میخوام این میزان وزن رو کم کنم.

 48. مهدی

  سلام من یه پروتئن وی کمپلکس دارم خواستم.ببینم با چ مقدار شیر قبل از صبحانه و چه مقدار اب بعد از تمرین باید بخورم؟؟؟؟
  بعد برای هر بار مصرف باید چه مقدار پودر بریزم؟؟

 49. محمد

  سلام با عرض خسته نباشید به شما یه سوال خدمتتون داشتم من پروتین myofusion +گلوتامین +کراتین + دیانابول مصرف میکنم مربی بدن ساز من اینجوری گفته مصرف کن به نظر شما درسته
  پروتین ۶ صبح موقع خواب
  کراتین دو عدد قبل تمرین دو عدد بعد تمرین
  دیانابول ۱ عدد بعد از صبحانه ۲ عدد قبل از تمرین
  گلوتامین ۵g بعد از صبحانه ۵ g بعد از تمرین
  بعد یه چیز دیگه من همیشه پروتین رو معده خالی مصرق میکنم نیم ساعت بعد صبحانه میخورم میخاستم بدونم اگر همراه صبحانه مصرف کنم و بعد از صبحانه گلوتامین بخورم تداخل نداره با پروتیین ممنون میشم نظرتون رو بدونم با تشکر

 50. کسری.ظ

  سلام ممنون واسه توضیح کاملتون
  کراتین و گینر واسه هر وعده مصرف یک پیمانه کامل از پیمانه ی استاندارد داخل بسته استفاده میشه دیگه؟

 51. Mohammad Reza

  سلام میشود بگویید طریقه ی مصرف supper mass gainer. وزنم ۷۳ قد ۱۷۸ تشکر از شما

 52. ali

  Salam
  Golotamin ro ba che chizi makhlot konim va bokhorim behtare?
  Masalan 5geram ro ba chand ml ab ya sher ye ab mive makhlot konam?

 53. کیوان کرمی

  سلام با تشکر از مطالب بسیار مفید. کربو پروتئین با اب مصرف شود بهتر است یا شیر هدفم اینه که بیشتر وزن اضافه کنم ممنون میشم جواب بدید

 54. عطیه علی عسگری

  سلام من ۲۳ سالمه و یکسال اسپینینگ تی ار ایکس و ۲ ماهه بدنسازی کار میکنم در ابتدا اضافه وزن داشتم و ۱۴ کیلو وزن کم کردم و الان ۵۴ کیلو هستم پروتیین وی مصرف میکنم و فقط میخوام عضلاتم شکل بگیره و نه اینکه وزنم زیاد بشه چه موقع و چطور پروتیین رو مصرف کنم؟ یک اسکوپ در روز برای من کافی هست؟ و اینکه چه مدت حد اکثر میشه این پروتیین رو مصرف کرد؟ ایا تداخلی با ال کارنیتین نداره؟

 55. Babak.mv

  سلام استاد من یه دوره۴۵‌ روزه بدن سازی برداشتم تو این دوره مصرف کراتین و گلوتامین با پروتینم همزمان میفته یعنی مثلا عر۳تاشون بعد از صبحانه و تمرین هست حتما میخواستم بدونم چطوری استفاده کنم چقدر وقفه بندازم ویطشون یا به چه ترتیبی استفاده منم

 56. شرکت نوين گيت

  ممنون از سایت خوبتون

 57. عباس باوقار

  سلام خسته نباشید ببخشید کراتین و پروتعین چند روز در هفته مصرف کنم و چه جوری؟

 58. جاوید مختاری

  سلام خدمتت دوست عزیز ببخشید من لاغرم و باشگاه میرم و یک مکمل پروتئینی هم استفاده میکنم ولی تا الان متاسفانه اندازه ی مصرفم کم بوده ینی پیمانه ی اونو ندیده بودم بعد ک پیداش کردم دیدم خیلی بزرگتر از اونیه ک من میخوردم مثلا من یک قاشق در ۳ وعده در روز میخوردم حالا نمی دونم چی کنم ینی تا الان هر چی خوردم حروم شده؟

 59. میلاد مروجی

  سلام.
  من یک مکمل گینر ۲ کیلویی کامبت مس مگا اسپرت و یک کراتین نوترکس گرفتم.
  مربی گفته کراتین قبل و بعد تمرین یک پیمانه و یک ساعت قبل و یک ساعت بعد تمرین یک پیمانه گینر و روز غیر تمرین هم همین مقدار صبح و شب .
  آیا این جواب میده ؟پشت گینر نوشته هر وعده ۵ پیمانه.
  قد من ۱۸۲
  وزن ۷۸کیلو

 60. پیمان

  سلام میخاستم فرق بین پروتعین خالص و کربو پروتعین. و کربو هیدارت ها رو بگید ممنون از جوایتون

 61. یاشار

  سلام
  بسیار بسیار تشکر از توضیحات بسیار واضح و عالی شما
  من مقیم ایران نیستم
  ۲ سوال دارم
  ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید بنده رو

  قد من ۱۹۶ سانتی متر و وزنم ۱۱۵ کیلو
  من الان BCAA.WHEY, Ceratin دارم
  اگر به طرز مصرف رو در اجناس تکیه کنم کافیست
  اگر نه ممنون میشم بگید چطور مصرف کنم

  و اینکه در روزهایی که تمرین ندارم باید به خوردن آنها ادامه دهم یا نه

  بسیار تشکر

 62. یزدان گراوند

  سلام متن جالبی بود
  من میخاستم نحو دقیق مصرف گینرگاسپاری رو بدونم
  و اینکه تمرینم چطور باشه سخت بافشار یا کمتر
  باتشکر

 63. یزدان

  چرا دیدگاه من ثبت نشد

 64. Mhod

  سلام من دوره اولم هست که میخوام از مکمل ها استفاده کنم گینر و کراتین رو گرفتم و میخواستم از نحوه مصرف و وعده های مصرف روزانه مطلع بشم اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

 65. Hossein

  سلام.خواستم بدونم کربو خالی برای من ک وزنم۶۰قدهم ۱۷۶هس خوبه؟باتشکر

 66. علی دریس

  سلام.میخواستم ببینم گینر بعد چند روز اثر خود رو نشون میده

 67. mahmoud

  سلام مرسی از مطالب پر انرژی تون
  من قدم ۱۶۲،وزنم ۶۰ ،۲۵سال هم دارم حدود ۶ماهه دارم بدنسازی کار میکنم ،بدنم رگدار هست و نسبتا خشک و همراه با پک های شکم میخواستم به عضلاتم حجم بدم چه مکملهای پیشنهاد میدین و طریقه مصرف با تشکر

 68. مسعود حسنخانی

  سلام و خسته نباشید
  من ۱۹ ساله ورزش می کنم ک ۱۵ ساله بدنسازی کار می کنم بدون مکمل بدنم خیلی خشکه و بدون چربی ۷۰ کیلو عضله خالص هسام می خوام گینر استفادا کنم ایا گینر هر دوماه ۱۰ کیلو وزن میده و به مرور زمان وزنم اضافه میشه یا فقط همون ۱۰ کیلو را میده و تمام؟

 69. حمید کریمی

  سلام دوست عزیزممنون بخاطر مطالب خوبی که در اختیار ما گذاشتین من یه سوالی داشتم.
  من دوماه پیش مکمل کربوهیدرات با کراتین مصرف کردم وزنم همون مقدار که گفتم بالا اومد والان بی سی ای ای خریدم پارک الیمپ میخوام مصرف کنم ولی نمیدونم درهر وعده چه مقدار مصرف کنم لطفا راهنماییم کنین .
  ممنون از لطفتون.

 70. سجاد

  سلام خسته نباشید من سه ماهه تمرین رو شروع کردم والان من یک پروتئن و کراتین حجم خشک دارم با راهنمایی هایی ک کردین بازم ازتون سوال دارم که کراتین و پروتئن رو چگونه مصرف کنم ک جواب بگیرم

 71. سجادرضایی

  سلام ببخشید من سه ماهه تمرین رو شروع کردم و الان یک هفته اس یک پروتئین حجم خشک و کراتین برداشتم میخواستم ببینم طریقه ی استفاده چطوره تا بهتر نتیجه بگیرم

 72. سيامك شكري

  سلام
  من مکمل ارژنین پروتئین وی امینو وbca گرفتم نمیخوام زیاد هجم بگیرم فقط میخواهم اضله ای بشم چطور مصرف کنم

 73. محمود پاسدار

  سلام من پروتیین و گلوتامین و امینو و ارژنین وکراتین چ جوری مصرف کنم

 74. محمود پاسدار

  نمیخوام زیاد حجم بگیرم

 75. mk

  سلام
  یه گینر و یه کراتین ۱۲۵۰ الیمپ
  چطور مصرفشون کنم با تشکر

 76. Mohammad rahbari

  گینرو چجوری مصرفش کنم؟ قبل صبحانه یا بعد؟ روز ایی که نمیرم باشگاه مثلا تعطیله گینر مصرف کنم یا نه ؟

 77. علی

  سلام.
  قرص متان عوارض داره؟

  • مدیریت

   سلام. بله علی آقا. داره.
   یه سرچ توی همین سایت ما کن.
   و همچنین گوگل.

   موفق باشی.

 78. یگانه

  سلام وقتتون بخیر من مسیو وی. پی ان سی گرفتم. بوی بدی میده و توش دونه های سفید رنگ داره… تتریخ انقضاشم سه ماهه دیگ مونده… عادیه بوش؟

 79. کیوان موسوی

  سلام.وقت بخیر.
  نقد و توضیحات شما بسیار منطقی و علمی بود.به جرات میتونم بگم که با بیشتر از ۱۵ مربی حرفه ای بدنسازی (بادیبیلدینگ،پاورلیفتینگ) در خصوص رژیم غذایی و نحوه مصرف مکمل ها داشتم که همگی ضد و نقیض بودند و همگی به دنبال اثبات کردن خودشان بودند و سلامتی من و دیگر ورزشکاران از اهمیت اندکی برای آنها برخوردار بود.
  میتونم بگم این بهترین مطلبی بود که در این خصوص خوندم و بابت این پست عالی از شما سپاسگذارم.
  و اما یک سوال:
  من در حال حاضر دوره برداشتم (گینر،کراتین،گلوتامین).برخی مربیان مصرف همزمان گلوتامین و کراتین را منع و برخی پیشنهاد کرده اند.
  سوال من از شما:
  طبق فرمایش شما،گینر رو نیم تا یکساعت پس از وعده اصلی غذا (به همراه شیر) مصرف میکنم و مجددا طبق فرمایش شما،کراتین و گلوتامین را باید قبل از غذا و با معده خالی مصرف کرد.
  آیا کراتین و گلوتامین را نیم ساعت قبل از غذا همزمان مصرف کنم؟
  اگر گلوتامین و کراتین باید جدا مصرف شوند،بهترین زمان مصرف آنها چه زمانیست؟
  با احترام.

 80. صادق ولی پور

  سلام خسته نباشید
  بنده ۳۸ساله باوزن ۷۵ وقد ۱۸۰٫ ۲ساله بدنسازی کارمی کنم. چندروزی هست که پروتئین بیف خریدم ولی روش طریقه مصرف ننوشته ازاساتید نحوه ومقدارمصرف رومیخواستم بپرسم.

 81. پوریا

  سلام
  من ی bcaa گرفتم وحشتناک تلخه، میشه بجای میکس با آب با چیز دیگه ای میکسش کنم؟

 82. سعید سهرابی

  سلام. افرادی که بدنسازی کار میکنن. و لاغرن. یک ماه خشک کار کنید. بعد از یک ماه گینر و کراتین همزمان شروع کنید. صد در صد جواب میده

 83. علیرضا کریمی

  سلام و خسته نباشید به همه ورزشکارا و اهل ورزش ها..مطالب خیلی خوب بود فقط یه سوال داشتم من پروتییین گرفتم و هفته ای ۴ جلسه باشگاه میرم ولی نمی دونم روزی چند گرم باید مصرف کنم تا بالاتنه ام وزن بگیره و تبدیل به چربی نشه..اگه راهنمایی کنید و جواب رو برام ایمیل کنید ممنون میشم؛ یاعلی

 84. صفا

  سلا خوبین
  من برا اولین بار پورتیین گرفتم یک کیلویی روش نوشته یک پیمانه تو ١٧٠ میلی لیتر ارحل کنمی یک پیمانه منظور چقدر ؟؟ ١٧٠ میلی لیتر اب نصف لیوان میشه ؟؟
  بد اینکه عوارض داره ؟

 85. علی

  با سلام،ممنون از مطلب جالب شما،امکان خوردن گینر سیریوس ماس برای افزایش وزن را میشود با آبمیوه های رایج بازار مثل آب هلو گازدار استفاده کرد ؟چون من به شیر الرژی دارم و درضمن قبلا پروتئن وی رو با ابمیوه میکس میکردم که خیلی خوب بو،اگه امکان داره بگین‌میشه گینر رو با آبمیوه میکس کرد؟

 86. کاوه سوالانی

  سلام من گینر پنج کیلو و نیم on خریدم من دو وعده استفاده میکنم هر وعده چند گرم باید مصرف کنم

 87. mehrdad

  سلام و وقت بخیر
  من چربی سوز و وی۱۰۰% بادی اتک گرفتم و میخواستم بدونم میتونم همزمان با هم استفاده کنم یا نه؟
  حدود ۳ سال تمرین میکنم و قد ۱۸۳ و وزن ۸۱ و تقریبا ۲۰% چربی داره بدنم.
  نمیخوام وزن بگیرم و میخوام چربی رو به ۱۰% برسونم بدون عضله سوزی
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 88. Hamed

  سلام
  طریقه مصرف bcaa چگونه است
  روزهایی که باشگاه نمیرم چگونه مصرف کنم
  با تشکر

 89. توحید .عمیقی

  ببخشید .من یه سریوس مس گرفتم از داروخانه درشو باز کردم .پلمپ نداشت .یه ورق چسبیده بود به ته درش .اینطوری میشه.یکیم یه پیمانه سریوس چند گرمه .خیلی بزرگه نسبت به پیمانه های .گینر های دیگه..یکیم تو دوره حجم .چند بار شکم باید کار کرد در هفته

 90. Mohammad

  سلام خسته نباشید بنده ۱۸۲cm قد و ۶۱کیلو وزن دارم آیا میتونم گینر رو ابتدا بدون ورزش واسه افزایش وزن مصرف کنم در کنار وعده های غذایی یا خیر …البته تمرینات هوازی و شکم رو میتونم در منزل انجام بدم …در کل امکان مصرف گینر بدون ورزش هست یا نه؟؟؟با تشکر

 91. امیرمحمد نصرالهی

  سلام ی پسر ۱۸ ساله هستم تقریبا ۱.۵ سال سابقه تمرین بدنسازی دارم میخوام وزن بگیرم ب صورت مواد غذایی ن مکمل .لطفا راهنمایی کنید تیپ بدنیم اکتومورف وزن ۶۸ قد ۱۸۲ چربی ۱۲

 92. sina moeini

  سلام من یه گینر on 2.72 کیلوگرمی دارم ! باید سر اسکوپش رو چقد پر کنم ؟

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

مجله ادکوان، پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ | بررسی آخرین مقالات، خبرها و یافته های دنیای ورزش در رشته بدنسازی، پرورش اندام، پاورلیفتینگ و آمادگی جسمانی، گالری تصاویر و فیلم، مجلات و مشاوره