شنا سوئدی

یکی از دوستان در ارسال نظرات سئوالی در خصوص شنا سوئدی فرمودند و تصمیم گرفتم مقاله ای در این خصوص ارائه دهم . با تشکر از تک تک خوانندگان و ورزشکاران گرامی

 

 

حرکت شنا و انواع هفتگانه آن برگرفته از حرکت سینه خیز است.تخته شنا (شنو) تخته ای است پایه دار که طولش به اندازه عرض شانه یا کمی بیشتر (حدود ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر) و پهنای آن به اندازه پهنای کف دست است (حدود ۸ سانتی متر) که دو پایه کوتاه در زیر آن را از زمین بالا نگه می دارد، تخته شنا از وسایل اصلی ورزش زورخانه نیست کما این که بدون آن نیز می توان با گذاشتن کف دست ها به روی زمین شناهای چهار گانه را انجام داد.

شناهای چهار گانه عبارتند از:
شنای کرسی
شنای دست و پا مقابل
شنای دوشلاقه
شنای پیچ

 

یکی از رایج ترین و اساسی ترین حرکات ورزشی برای بدن حرکت شنا سوئدی است, که فشاری نه تنها به سینه ها ,بلکه حرکتی فوق العاده برای عضلات وماهیچه های سه سربازو و شانه ها و زیربغل و کول , کلا نیم تنه بالا بدن می باشد.

 

 

 

از قدیم الایام , ایرانیان باستان در فن و هنرِ کمان گیری، شنا، چوگان، اسب دوانی و شمشیربازی سرآمد همگان بوده اند.و امروزه اگر نگاهی به زورخانه ها داشته باشیم می بینیم که ابزار و ادوات ورزش باستانی همان ابزارآلات جنگ و پیکار است. تخته شنا شمشیری است که جنگاوران هنگام نماز یا حرکت شنا پیش روی خود می‌نهادند. حرکت شنا و انواع هفتگانه آن برگرفته از حرکت سینه خیز است.

 

تخته شنا (شنو) تخته ای است پایه دار که طولش به اندازه عرض شانه یا کمی بیشتر (حدود ۶۰ تا ۷۰ سانتی متر) و پهنای آن به اندازه پهنای کف دست است (حدود ۸ سانتی متر) که دو پایه کوتاه در زیر آن را از زمین بالا نگه می دارد، تخته شنا از وسایل اصلی ورزش زورخانه نیست کما این که بدون آن نیز می توان با گذاشتن کف دست ها به روی زمین شناهای چهار گانه را انجام داد.

 

 

 

شنا سوئدی گام به گام :انواع شنا سوئدی روی زمین دست جمع و دست باز و سر بالاتر از سطح برای زیر سینه و سر پایین تر از سطح برای بالا سینه و شنا سوئدی استاندارد و… می باشد.برای انجام این حرکت مهم نیست که کجا هستید و از همه مهمتر ورزشی کاملا رایگان بدون تجهیزات گران قیمت ویا هزینه باشگاه , اگر به دنبال بدست آوردن و توسعه سینه و قفسه سینه بزرگ و سرشانه های حجیم هستید می توانید به منظور استحکام و آمادگی جسمانی و برای استقامت و قدرت عضلات تان ,فقط حدود ۳۰ دقیقه از وقت تان را در هفته صرف انجام برنامه شنا سوئدی کنید ,به شما قول می دهم که با اعتماد به نفس بیشتری فقط بعد از اتمام تمرین کوتاه , احساس ارامش و راحتی بکنید.


این حرکت نیر یک حرکت عمومی به حساب می آید که به تقویت عضلات پشت بازو، سینه، سر شانه منجر می شود. ولی از این حرکت بیشتر در جهت رشد عضلات سینه بهره می گیرند. به یاد داشته باشید که هنگام اجرای این حرکت می بایست کف دست ها را در اطراف بدن و مقابل شانه ها روی زمین قرار دهید. و پاها از قسمت پاشنه به یکدیگر بچسبند.چانه را کمی به سمت سینه ها متمایل کنید تا پیشانی روبه روی زمین قرار گیرد. شکم را سفت کنید. بدن کشیده آرنج ها را خم کرده و بدن یک تکه به طرف پایین حرکت کند آنقدر پایین نیایید که سینه ها به زمین برخورد کند، تا جایی بدنتان را پایین بیاورید که بازوها به موازات زمین گیرند و با همان صورت به حالت اولیه برگردد و آرنج ها را قفل نکنید.

تذکر: هنگام پایین آمدن، بدن را رها نکنید، بلکه با کنترل و تمرکز این حالت را انجام دهید. این تمربن را هر روز صبح ۳ ست بروید . در هر ست حداکثر تعدادی که می توانید بروید را انجام دهید و بین هر ست چند دقیقه استراحت داشته باشید.

این حرکت دست کم ۴ هفته طول می کشد تا نتایج اولیه تمرین نمایان شود ; این موضوع می تواند به یک عادت صبحگاهی خوب مبدل گردد .
ضمنا به تجربه دیده شده است که شناهای صبحگاهی می تواند باعث کاهش کوفتگی عضلات شود

 

نویسنده : مدیریت بازدید : 4908 دیدگاه : ۱

یک دیدگاه در "شنا سوئدی"

commenter

مرسی خوب بود ولی من از خودم نا امید شدم چون امروز اولین بار که شروع کرئم حد اکثر در هر ست ۶ بار بیشتر نتونستم در حالی که نسبت قد و وزنمم خوبه و شکمم ندارم سنم ۳۰ ساله

ارسال یک دیدگاه

نام شما :
ایمیل شما :
وبسایت :
دیدگاه :