مردی با یک جفت بازوی ویژه | پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ
مشاهده منو

پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ
 راهنمای اتصال و استفاده از کانال ادکوان در تلگرامآخرین ارسالی های انجمن ادکوان

مردی با یک جفت بازوی ویژه

مردی با یک جفت بازوی ویژه

 مردی با یک جفت بازوی ویژه

روز اولی که “سامی حداد” بدنساز حرفه ای اهل بحرین به عنوان یک فوتبالیست تمرینات با وزنه را شروع کرد هیچکس فکرش را نمی کرد او روزی بدنساز حرفه ای شود. خودش با یاد آوری آن روزها می گوید:”بازوهایم مثل دیگر اعضای تیم فوتبال بود و تنها تفاوتش این بود که من یک مشت رگ روی ساعدهای خود داشتم.”
جالب است بدانید حالا بیش از ۲۰ سال از آن روز گذشته و سامی بازوهای بسیار قطوری دارد که روی صحنه مسابقات به خوبی دیده می شوند. در این مقاله تمرین بازوی سامی حداد را مرور می کنیم.

پشت بازو سیم کش طنابی
سامی از دستگیره ها برای این حرکت جهت گرم کردن استفاده می کند و اوقات دیگری است که از مدل دستگیره طنابی بهره می برد. در این رابطه توضیح می دهد که :”طناب اجازه می دهد که در بخش های پایین حرکت دست ها از هم فاصله بگیرند و این موجب تولید حسی متفاوت در حرکت می شود.”
بدون توجه به این که کدام مدل دستگیره را استفاده کند، هدفش این است که آرنج های خود را برای انجام حرکات اصلی به خوبی گرم کند. و معمولا پس از آن حرکت اولش پشت بازو خوابیده با هالتر است که در رابطه با آن توضیح می دهد که : “بعضی ها را در باشگاه می بینم که مستقیم با این حرکت تمرین را شروع می کنند و هیچ کاری به عنوان گرم کردن انجام نمی دهند.
اگر این مدل افراد تا بحال دچار مشکل و درد آرنج نشده اند، بزودی درگیرش خواهند شد.
جلوبازو لاری
یکی از ابعاد جلوبازوی حداد در سال های ابتدایی تمرینش فقدان وجود پیک بازو بود که حالا می دانیم یک مساله وابسته به ژنتیک است و کار زیادی در موردش نمی توان انجام داد . سامی در این رابطه می گوید: “اما می شود با تاکید و تمرکز بیشتر روی بخش خارجی جلوبازوها آنها را مرتفع تر نمایش داد.”
او متوجه شده که حرکت جلوبازو لاری که معمولا با میله EZ انجام می دهد اما هر از گاهی نیز از دمبل برای اجرایش استفاده می کند، روشی عالی برای هدف قرار دادن بخش خارجی جلوبازوهاست که بهترین نما را در فیگور جفت بازو از پشت دارد.
حداد میله هالتر را با فاصله اندکی بین دست ها می گیرد تا تاکید بیشتری روی فاصله مذکور اعمال شود و توضیحش این چنین است.
” می دانم که کار می کند چون وقتی که عکس های خودم را در این فیگور در مسابقات ۳ سال قبل با حالا مقایسه می کنم می بینم که حالا شکل پیک بازوم بهتر شده است در حالی که در گذشته صاف بود.”
پشت بازو سیم کش:
او از رشد پشت بازوهای خود نسبت به جلو بازوها رضایت بیشتری دارد و با نگاهی گذرا به بازوهایش می توانید دلیلش را متوجه شوید. پشت بازوهای او گرد و کامل هستند و شکل و جزئیات خیلی خوبی دارند به طوری که وقتی بدنش آماده مسابقه است جزئیات فراوانی در این عضلات می توانید شاهد باشید.
دور ماندن از آسیب همیشه بخشی از برنامه اصلی سامی حداد بوده است و درست بر مبنای همین تفکر است که او تمرین را با ۳ الی ۴ ست ۲۰ الی ۳۰ تکراری از حرکت با کابل آغاز می کند.
او می گوید:”از این کار ۲ هدف دارم. اول اینکه به خوبی مفاصل و بافت های جهنده را گرم می کنم و دوم اینکه پشت بازوهای خود را قبل از حرکات اصلی تا حدودی پیش خسته می کنم و بدین ترتیب در حرکات بعدی از وزنه های زیادی استفاده نمی کنم.”
پارالل دستگاه
مسلم است که این حرکت به اندازه مدل زنجیر به گردن آویزان که برخی از حرفه ای ها انجام می دهند خیلی سنگین و سخت به نظر نمی رسد. حتی بعضی ها از کمربند خود دمبل های سنگین آویزان می کنند و در این حالت پارالل انجام می دهند.
اما او ترجیح می دهد برای این حرکت از دستگاه استفاده کند و دلیلش این است:” کنترل ساده تر است و می شود همه تمرکز را روی پایین دادن وزنه کرد و به انقباض درستی رسید.”
کسانی که می گویند پارالل با دستگاه نمی تواند به اندازه مدل استاندارد آن با وزنه اضافی اجرا می شود موثر باشد، می توانند در بازه نتایجی که سامی طی چند سال اخیر با استفاده از دستگاه پارالل گرفته فکر کنند، او با تکیه بر این دستگاه توانسته پشت بازوهایی ضخیم، پرسایز و نعلی شکل بسازد.
جلوبازو هالتر
در دوره حجم جلوبازو و پشت بازو با هم تمرین داده می شوند و در دوره مسابقه همراه با پشت بازو در یک روز کار می شود. سامی جلوبازو با هالتر را به عنوان یکی از اصلی ترین حرکات در برنامه خود انجام می دهد. توجه داشته باشید که فاصله بین دست ها را اندکی باز می گیرد تا بخش کوتاه جلوبازو را هدف قرار دهد شاید آن را به عنوان سر داخلی بشناسید. سامی می گوید:”حرکت را آهسته و با کنترل کامل اجرا می کنم، جلوبازو ها را در بخش بالایی حرکت منقبض می کنم و سپس خیلی آهسته وزنه را پایین باز می گردانم تا به کشش کامل برسم.”
جلوبازو تک دمبل خم:
حرکت اصلی دیگری که برای برنامه افزایش پیک (ارتفاع) جلوبازو استفاده می کند این حرکت است که ترجیح می دهد در حالت ایستاده و خم به جلو اجرا کند یعنی مدل سنتی آن که بدنسازان دهه ۷۰ بویژه آرنولد و رابی رابینسون انجامش می دادند.
او می گوید: “مدل نشسته در حالی که بازو به ران تکیه دارد هم مدل خوبی است اما اغلب در این مدل استعداد متمایل کردن بدن به طرف عقب جهت بالا کشیدن دمبل وجود دارد و شاید خودتان متوجه نشوید که این حالت رخ می دهد. روش ایستاده برای درگیری جداگانه جلوبازو ها بهتر است.

پشت بازو کابل تکی از پشت سر
حرکت پایانی تمرین پشت بازوهای همیشه به صورت تک دست انجام می شود تا بتواند روی هر کدام از بازوها جداگانه تمرکز نماید. او بین پشت بازو کابل از پشت سر و پشت بازو دمبل خمیده تناوبی کار می کند.
می گوید: اگر کسی برای ساخت پشت بازوهای خود مشکل دارد ، باید یکی از انواع حرکات از پشت سر را در برنامه خود جای دهد تا سربلند پشت بازوها به بهترین شکل درگیر شوند.
تمرین جلوبازو
جلوبازو دست باز ۱۲-۱۰ تکرار ۴ ست
جلوبازو لاری دست جمع ۱۲-۱۰ تکرار ۴ ست
جلوبازو تناوبی ۱۲-۱۰ تکرار ۳ ست
جلو بازو تک دمبل خم ۱۲ تکرار ۳ ست
تمرین جلوبازو
پشت بازو سیمکش ۳۰-۲۰ تکرار ۴-۳ ست
پشت بازو خوابیده هالتر ۱۰-۸ تکرار ۴ ست
پارالل دستگاه ۱۰ تکرار ۴ ست
پشت بازو کابل پشت سرنکی ۱۵ تکرار ۳ست

۰ نظر
مدیریت

ارسال نظرارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در شبکه های اجتماعی

آپارات کلوب اینستاگرام یوتیوب گوگل پلاس توییتر فیسبوک