کراتین یا کافئین | مجله ادکوان
مشاهده منو

مجله ادکوان
 راهنمای اتصال و استفاده از کانال ادکوان در تلگرامآخرین ارسالی های انجمن ادکوان

    • مطلبی یافت نشد!

کراتین یا کافئین

کراتین یا کافئین
موفقیت در تمرینات مستلزم داشتن تمرکز و اجرای دقیق تکنیک هاست . برخی از بدنسازان به دلیل جلسات طولانی تمرینی ، مشغله های کاری یا تحصیلی زمان کافی برای استراحت و یا خواب کافی به مدت ۷ تا ۹ ساعت در طول شب را ندارند و به همین دلیل احساس خستگی و یا خواب آلودگی می کنند .

کراتین یا کافئین

سال هاست که نقش موثر کافئین بر افزایش هوشیاری و تمرکز اثبات شده است اما اخیرا دانشمندان تحقیقاتی روی تاثیر مکمل کراتین بر سطح هوشیاری افراد انجام داده اند.

در یکی از این مطالعات به گروهی از بازیکنان راگبی ، بدون در نظر گرفتن بی خوابی و یا کم خوابی در آنها ، دوز مشخصی از کافئین و یا کراتین داده شد . در پایان مشخص شد نیمی از آنها دچار کم خوابی شده اند و عملکرد ورزشی شان به شدت افت کرده است . اما جالب اینجا بود افرادی که کافئین ( ۱ تا ۵ میلی گرم به ازائ هر کیلوگرم از وزن بدن ) و یا کراتین ( ۵۰ تا ۱۰۰ میلی گرم به ازاء هر کیلوگرم از وزن بدن ) را قبل از شروع تمرینات استفاده کرده بودند ، با وجود کم خوابی ، هیچ خللی در عملکرد ورزشی شان دیده نشد . نکته جالب توجه دیگر افزایش سطح هورمون کاتابولیک کورتیزول در گروهی که کافئین مصرف می کردند و افزایش سطح هورمون آنابولیک تستوسترون در عده ای که از کراتین استفاده می کردند ، بود .

توصیه محققان :
این تحقیق ضرورت استفاده از مکمل کراتین برای ورزشکارانی که تمرینات سنگینی دارند را اثبات کرد . کراتین می تواند از بدن شما در برابر تاثیرات مخرب کم خوابی محافظت کند . در شرایطی که بدن دچار کم خوابی است ، کراتین باعث افزایش ترشح کورتیزول نمی شود بلکه برعکس سطح تستوسترون خون را افزایش داده که شرایط بسیار مساعدی را برای ورزشکاران فراهم می آورد .
بنابراین توصیه می شود ورزشکاران پیش از تمرین و یا مسابقه از این مکمل استفاده نموده تا علاوه بر بهبود عملکرد ورزشی شان ، بر تاثیرات منفی خستگی و یا کم خوابی نیز غلبه کنند .
اما به یاد داشته باشید هیچ نوع مکملی نمی تواند جایگزین یک الگوی منظم و مناسب برای خواب شبانه ورزشکاران شود .

۳ نظر
مدیریت

ارسال نظرارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در شبکه های اجتماعی

آپارات کلوب اینستاگرام یوتیوب گوگل پلاس توییتر فیسبوک

برترین ها