۵۰ قانون طلایی فیتنس (بخش اول) | پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ
مشاهده منو

پایگاه تخصصی بدنسازی و پاورلیفتینگ
 راهنمای اتصال و استفاده از کانال ادکوان در تلگرامآخرین ارسالی های انجمن ادکوان

۵۰ قانون طلایی فیتنس (بخش اول)

دسته بندی: بدنسازی و فیتنس

در زیر شما شاهد ۵۰ قانون طلایی فیتنس خواهید بود.ما معتقدیم که هر کدام از این قوانین خود به تنهایی میتواند باعث افزایش سلامتی‌، تناسب اندام و بهبود فیزیک و سطح تمرینی شما شود.سعی‌ کنید هر تعداد از این قوانین را در برنامه خود بگنجانید و شاهد ایجاد تغییرات اساسی‌ در فیزیک بدنی خود باشید.

 ۵۰ قانون طلایی فیتنس

۱) ثبت اطلاعات تمرینی
نظارت کامل بر تمرینات یک اصل کاملا ضروری می‌باشد.اگر بخواهید متوجه میزان پیشرفت خود شوید تنها راه شما همین مورد می‌باشد.به علاوه اگر شما زمانی‌ متوجه عدم پیشرفت خود شوید میتوانید با نگاه دقیق به اطلاعات ثبت شده از جلسات پیشین مشکل خود را پیدا کرده و دوباره به مسیر پیشرفت باز گردید.

۲) افزایش پویایی و انعطاف پذیری بدن
انجام تمرینات تنها برای زیبا ساختن بدن نمی‌باشد بلکه ما باید مراقب بدن خود باشیم و اطمینان حاصل کنیم که عضلات و مفاصل ما آنقدری انعطاف دارند که بتوانند تمام حرکات را در دامنه حرکتی‌ کامل انجام دهند.انجام حرکات برای افزایش پویایی به صورت روزانه نظیر انجام حرکات کششی میتواند بدن را کاملا آماده انجام تمرینات آنطور که ما انتظار داریم کند.این موضوع هر سال که بر عمر ما افزوده میشود از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد.

۳) استفاده از رژیم غذایی (Intermittent fasting)
در این سیستم غذایی وعده صبحانه از رژیم غذایی شما حذف خواهد شد.با این سیستم تغذیه بدن شما به مدت طولانی‌ تری میتواند هورمون رشد را ترشح کند و علائم پیری نیز با سرعت کند تری بروز خواهند کرد و باعث خواهد شد فیزیک بدنی شما متناسب تر حفظ شود.قبل از آغاز این سیستم غذایی خاص روی آن کاملا تحقیق کنید و از تمام جوانب آن آگاهی‌ کامل پیدا کنید.

۴) تغذیه متناسب با شرایط داشته باشید
همه ما می‌دانیم که برای برخی‌ چیز‌ها در زندگی‌ نظیر کالری یک سری محدودیت‌ها وجود دارد اما در این بین ما فراموش می‌کنیم که روز‌های زندگی‌ ما کاملا از هم متفاوت هستند و چقدر نوسان دارند.کالری که ما در دو روز متفاوت میسوزانیم به ندرت پیش میاید که شبیه هم باشند.بر همین اساس بسیار بهتر می‌باشد که شما میزان تغذیه خود را روزانه طراحی کنید.برای مثال اگر شما در روز شنبه یک تمرین بسیار سخت دارید اما در روز یکشنبه‌ تنها به استراحت می‌پردازید پس باید میزان بیشتری کالری در روز شنبه به نسبت یکشنبه‌ مصرف کنید.

۵) حمام یخ
استفاده از یک حمام آب یخ یا وان یخ بعد از یک تمرین سنگین میتواند به شکل بسیار قابل توجهی‌ سرعت فرایند ریکاوری شما را افزایش دهد.هنگامی که شما در آب هستید خون درون عضلات شما جمع میشود به این معنی‌ که هنگامی که شما از درون آب خارج شوید خون تازه ای همراه با اکسیژن غنی درون عضلات شما جریان پیدا خواهد کرد.انجام این کار میتواند بسیار سخت و اذیت کننده باشد اما کاملا ارزشش را دارد.

۶) پیشرفت
تمام بحث تمرین در مورد اصل اضافه بار می‌باشد پس بنابراین شما نباید در دام انجام تمرینات تکراری و مشابه هم در دراز مدت قرار بگیرید.افرادی که تنها برای حفظ وضعیت فعلی‌ خود تمرین میکنند معمولا دچار پسرفت شده و رو به عقب میروند.در هر جلسه تمرینی هر طور شده سعی‌ کنید پیشرفت داشته باشید حتی اگر در تمام جلسه تمرینی یک تکرار اضافه انجام دهید همان یک تکرار به عنوان پیشرفت تلقی‌ خواهد شد.

۷) زمان مناسب برای تمرین خود را پیدا کنید
شما باید پیشبینی‌ کنید که در چه زمانی‌ از روز شما بیشترین بازده تمرینی را خواهید داشت.این یک مورد کاملا اختصاصی برای شما می‌باشد.شما ممکن است که در یابید که در بعدظهر نمیتوانید به اندازه صبح خوب تمرین کنید یا بلعکس.در ساعات مختلف روز تمرین را تجربه کنید و ببینید کدام زمان برای شما بهترین می‌باشد.

۸) برای حفظ عضلات خود از آمینو اسید‌های شاخه دار استفاده کنید
در اینجا قصد نداریم به شما مکمل‌های زیادی را معرفی‌ کنیم اما برای حفاظت از عضلاتی که به سختی ساخته اید مکمل‌هایی هستند که میتوانند واقعا کارامد باشند.شما میتوانید از مکمل آمینو اسید‌های شاخه دار در قبل و بعد از تمرین استفاده کنید تا عضلات شما حفظ شوند.برای حفظ عضلات تهیه این مکمل بهای ناچیزی به حساب میاید.

۹) پاهای خود را تمرین دهید
مانند افرادی نباشید که مدام و در همه جلسات تنها روی عضلات بالا تنه خود کار میکنند.بسیاری از مردان پاهای خود را تمرین نمی‌دهند و در نتیجه آن بدن آنها در بالا تنه دارای حجم زیاد میشود در حالی‌ که پایین تنه آنها کاملا نحیف و لاغر میماند.تمرین دادن پاها هم از لحاظ زیبایی و هم از لحاظ کارایی بسیار مهم می‌باشد.با تمرین دادن عضلات پا شما میتوانید میزان سطح ترشح تستوسترون و هورمون رشد را ارتقا داده و در کل میتوانید بدن خود را بیشتر در شرایط آنابولیک حفظ کنید.

۱۰) عضلات باسن خود را تمرین دهید
اکنون شما با مطالعه نکته بالا تمرین پای خود را شروع کرده‌اید ولی‌ آیا تمام عضلات پای خود را تمرین میدهید؟ آیا میدانید که عضلات باسن در عملکرد ورزشی شما میتوانند چقدر مهم باشند؟ پس عضلات باسن خود را سخت و منظم تمرین دهید.از حرکاتی نظیر لانگز با وزنه، ددلیفت و کشش عضلات باسن برای ساختن باسنی زیبا و قدرتمند استفاده کنید.

۱۱) عضلات ساق پای خود را تمرین دهید
با مطالعه نکته بالا احتمالا شروع به تمرین دادن عضلات باسن خود کرده‌اید اما در مورد عضلات ساق چطور؟ معمولا هیچکس انجام حرکات ساق را دوست ندارد زیرا انجام آنها آزار دهنده است.انجام حرکات ساق پا معمولا روی عصب‌ها فشار زیادی را میاورد و درد زیادی را به فرد تحمیل می‌کند اما جای هیچ توجیهی‌ ندارد که این عضلات را تمرین ندهید.انجام حرکات ساق پا با وزنه در هفته یک بار میتواند این عضلات را حجیم کند و مطمئن باشید که داشتن ساق‌های پای حجیم بسیار زیبا خواهد بود.

۱۲) با حرفه‌ای‌ها صحبت کنید
تمرینات بر اساس حدس و گمان بد‌ترین کاری است که شما میتوانید در باشگاه انجام دهید.این کار باعث نتایج ضعیف و باعث خواهد شد وقت و پول بسیاری از شما تلف شود.اگر پاسخ سوالی‌ را نمیدانید از حرفه ای‌‌ها بپرسید.نیازی نمی‌باشد برای خود یک مربی‌ اختصاصی استخدام کنید تنها کافی‌ است از یکی‌ در باشگاه سوال کنید.معمولا بسیاری از افراد حرفه ای‌ از کمک به دیگران خوشحال میشوند.

۹ نظر
مدیریت

ارسال نظرارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در شبکه های اجتماعی

آپارات کلوب اینستاگرام یوتیوب گوگل پلاس توییتر فیسبوک