۶ اشتباهی که قابلیت رشد شما را محدود می کند | مجله ادکوان
مشاهده منو

مجله ادکوان
 راهنمای اتصال و استفاده از کانال ادکوان در تلگرامآخرین ارسالی های انجمن ادکوان

    • مطلبی یافت نشد!

۶ اشتباهی که قابلیت رشد شما را محدود می کند

دسته بندی: بدنسازی و فیتنس

برخی‌ مواقع می‌باشد که شما روز‌های پیاپی بدون هیچ بی‌ نظمی به تمرینات خود می‌روید و تمرینات را نیز با شدت و اشتیاق زیادی انجام میدهید.اما کم کم متوجه میشوید که هیچ رشدی نکرده اید و اینجا آغاز سست شدن شما در تمرینات می‌باشد.اما واقعا چه اتفاقی‌ برای شما رخ داده است؟ آیا از لحاظ ژنتیکی‌ تمام پتانسیل شما همین می‌باشد؟ آیا شما در حال از دست دادن عضلات خود هستید؟ و یا شاید این میان یک کاری را اشتباه انجام میدهید؟

۶ اشتباهی که قابلیت رشد شما را محدود می کند

اکنون در این مقاله می‌خواهیم عواملی که باعث عدم پیشرفت و رشد شما در بدن سازی میشوند را برای شما بیان کنیم تا شما نیز با شناسایی آنها بتوانید نقاط ضعف خود را برطرف کنید و بدن خود را به یک مرحله بالاتر ببرید.

۱) نداشتن هدف
شما در حال حاضر برای رسیدن به چه هدفی‌ در حال تلاش و تمرین هستید؟ انگیزه‌های کوتاه مدت و بلند مدت شما چه چیز‌هایی هستند؟ بدون دانستن اینکه در باشگاه دقیقا برای چه هدفی‌ در حال تمرین هستید بسیار مشکل می‌باشد که شما حتی کمی‌ پیشرفت در کار خود شاهد باشید.
اما سوال مهم اینجاست که شما در آخر کار می‌خواهید به چه نتیجه ای برسید یا می‌خواهید ظاهر شما چطور به نظر برسد؟ آیا جواب این سوال‌ها را به طور واضح میتوانید بدهید؟ فقدان هدف میتواند پیشرفت شما را کند و حتی کاملا متوقف کند.نداشتن هدف باعث میشود که شما نتوانید به طور دقیق و همه جانبه برنامه تمرینی، برنامه غذائی و میزان استراحت خود را مشخص کنید.
راه حل : در ابتدا از خود بپرسید که چرا هر روز صبح از خواب بر میخیزید و وزنه‌های سنگین را جابجا می‌کنید؟ آیا برای رقابت خود را آماده می‌کنید یا نه؟ آیا برای مراسمی ویژه نظیر ازدواج یا سالگرد یا تجدید دیدار می‌خواهید بدن خود را بسازید؟اهداف شما هرچه که می‌باشد آن را یادداشت کنید و در جایی بچسبانید که هر روز آن را ببینید.در ماشین، حمام، روی در یخچال و یا هر جای دیگر این نوشته‌ها را بچسبانید.شما باید هر روزه آنها را مشاهده کنید تا به یادتان بیفتد که اهداف شما چه می‌باشد و برای چه در تلاش هستید.

۲) فقدان تمرکز
در کنار تعیین اهداف یک عامل تکمیل کننده دیگر تمرکز کافی‌ روی تمرینات می‌باشد.بسیار پیش میاید که شما از مدرسه یا دانشگاه یا محل کار خود بلافاصله بخواهید به باشگاه بدن سازی بروید.در این حالت بسیاری از افراد هستند که تنها برای اینکه تمرین خود را انجام داده باشند بدون هیچ دقت و تمرکزی فقط به منظور اتمام تمرینات چند حرکت را انجام میدهند و میروند.اما باید بدانید که برای رسیدن به بهترین فیزیک بدنی این راه اصلا مناسب نمی‌باشد.
به علاوه خیال بافی‌ها و در فکر فرو رفتن در تمرینات نیز باعث میشوند که مدت زمان استراحت میان ‌ست‌های شما افزایش پیدا کند و از آن بدتر گپ و گفتگو‌های بی‌ پایان با دوستان خود در باشگاه نه تنها باعث اتلاف وقت شما خواهد شد بلکه نظم تمرینات شما را نیز به کل به هم میریزد.
راه حل : همانند تعیین اهداف شما باید دائم به خود یادآور شوید که برای چه دارید در باشگاه این همه وقت میگذارید و تلاش می‌کنید.روی هر ستی که انجام میدهید تمرکز کنید و هر کدام از آنها را همانند یک اتفاق جداگانه در زندگی‌ خود در نظر بگیرید.برای هر ‌ست یا هر بخش از بدن خود وقت تعیین کنید و خود را ملزم کنید که تمرینات خود را دقیقا سر وقت به اتمام برسانید.به برنامه خود پایبند باشید و سعی‌ کنید تمام جلسات خود را با تمرکز کامل انجام دهید و اگر شکست خوردید برای خود تنبیه در نظر بگیرید.
این تنبیه میتواند خروج زود هنگام از باشگاه باشد در صورتی‌ که شما تمرین خود را به موقع به اتمام نرسانده باشید یا میتوانید وعده تقلبی هفتگی خود را حذف کنید یا میتوانید در جلسه بعد از حرکاتی استفاده کنید که شما هیچ علاقه ای به انجام آنها ندارید.

۳) شما همانند یک پاورلیفتر تمرین می‌کنید
چقدر پرس سینه میزنید؟ به جز پاورلیفتر‌ها واقعا چه اهمیتی دارد که شما چقدر پرس سینه میزنید؟ به یاد داشته باشید که هدف اصلی‌ شما تغییر شکل فیزیکی‌ بدن می‌باشد نه افزایش قدرت محص.البته تمرین سنگین بحثش جداست و مطمئنا افزایش قدرت برای شما حیاتی می‌باشد . منبع سایت ادکوان. و به شما حس قدرت خواهد داد و با کمک این ویژگی‌ شما خواهید توانست به سطوح بالاتر پیشرفت کنید.اما جابجا کردن وزنه‌های بسیار سنگین برای جلب توجه دیگران بحثی دیگر می‌باشد.در این حالت معمولا افراد با وزنه‌هایی تمرین میکنند که حتی نباید به آن نزدیک شوند و خطر ایجاد آسیب دیدگی در آنها نیز بسیار زیاد می‌باشد.در واقع خلاصه مطلب این است که خود را به چالش بکشید اما با وزنه‌هایی که در حد توانایی‌های شما باشد.
راه حل : آیا شما برای افزایش قدرت تمرین می‌کنید و یا عضله‌ سازی؟ اینجاست که شما باید به طور واضح هدف خود را مشخص کنید و بر اساس آن کاملا هوشمندانه و کارامد تمرینات خود را پایه ریزی کنید.در بحث عضله‌ سازی معمولا افراد با وزنه‌های نسبتا متعادل تمرین میکنند و هدف نیز ناتوان کردن عضلات می‌باشد تا به مرور زمان عضلات خود را قویتر کرده و حجم بیشتری بگیرند و در این حالت چربی‌ سوزی نیز افزایش خواهد یافت.

۴) شما قوی‌ترین فرد محله خود هستید!
آیا در محله تان شما حرف اول را در باشگاه میزنید؟! آیا تمام افراد دور و بر شما مدام در حال تعریف از فیزیک بدنی شما هستند و در حیرتند که شما چگونه چنین پیشرفتی کرده اید؟ در این حالت شما به دلیل نبود رقابت ممکن است انگیزه خود را کم کم از دست بدهید.راه حل شما این است که جایی تمرین کنید که پر از افراد حجیم‌ تر و قویتر از شما باشد.این موضوع در نهایت باعث خواهد شد که شما برای رسیدن به آنها خود را در هر صورت بالا بکشید.
راه حل : در گام اول شما باید یک حریف تمرینی دارای قدرت مساوی با شما یا قویتر از شما پیدا کنید.کسی‌ که بتواند شما را فراتر از محدودیت‌هایتان هدایت کند.اگر نمیتوانید چنین کاری را انجام دهید فیلم کسانی‌ که می‌خواهید شبیه آنها شوید را مشاهده کنید تا انگیزه‌ای جدید در شما جاری شود.اهداف و چالش‌هایی را برای خود طراحی کنید که در حال حاضر قادر به رسیدن به آنها نیستید و برای آنها نهایت تلاش خود را در باشگاه به کار گیرید.
به جای اینکه در باد حرف‌های دیگران بخوابید یک دیدگاه کاملا جدید و انفرادی برای خود مجسم کنید و به دنبال آن بروید.اینکه دیگران کمی‌ از شما تعریف کنند چیز خوبی‌ می‌باشد و بسیار میتواند به شما انگیزه دهد اما این تعریف و تمجید‌های بیش از حد تنها باعث میشوند که شما فردی از خود راضی‌ شوید و به چیزی که اکنون دارید قانع شوید.

۵) ترس در تمرینات
تمرین با وزنه‌های سنگین برای رسیدن به فیزیک بدنی بهتر میتواند کار سختی باشد.با گذر زمان ممکن است شما میل به انجام حرکات آسانتر پیدا کنید تا فشار کمتری بر روی شما وارد شود.حرکاتی نظیر اسکات، ددلیفت و بارفیکس جز این حرکات سنگین هستند.ممکن است برای برخی‌‌ها تمرین با حرکت اسکات و با وزنه‌های سنگین و با تکرار‌های ۱۰،۱۲ یا ۲۰ تکرار کمی‌ نگران کننده به نظر آید.البته گاهی نیز این امر ترسناک به نظر می‌رسد.
ممکن است با خود فکر کنید که وقتی‌ دستگاه پرس پا وجود دارد یا دیگر دستگاه‌های مخصوص پا در باشگاه همگی‌ با ایمنی زیاد در اختیار ما قرار دارد دیگر چه نیازی می‌باشد که اسکات انجام دهیم؟!
راه حل : یک گفته قدیمی‌ وجود دارد که می‌گوید مقدار وزنه داخل هالتر باید به قدری باشد که کمی‌ شما را بترساند.البته همانطور که قبلا گفتیم نیازی نمی‌باشد که همانند یک پاورلیفتر فکر کنید اما وزنه تمرینی شما باید طوری باشد که برای شما چالش برانگیز باشد.این کار را انجام دهید و خواهید دید که بدن شما به زودی به آن فشار عادت خواهد کرد و همچنین میزان عضله‌ سازی و استقامت شما نیز افزایش خواهد یافت.
حرکات چند مفصلی سنگین همچنان بهترین حرکات موجود هستند.انجام این حرکات باید بخشی جدا ناپذیر از برنامه تمرینی شما شوند.برای پیشرفت داشتن کمی‌ ترس مورد نیاز می‌باشد اما این ترس نباید آنقدری باشد که شما را کلا از انجام تمرینات منصرف کند.

۶) عدم استمرار
آیا شما نیز جز افرادی هستید که هر موقع وقتشان خالی‌ میشود یاد تمرینات می‌افتند؟ آیا شما نیز جز افرادی هستید که باید تمرینات خود را صبح انجام دهند اما به دلیل تنبلی همیشه چند جلسه را در هفته از دست میدهید؟ آیا شما نیز جز آن افرادی هستید که هنگام تمرین بعدظهر خود به دلیل خستگی‌ به جای باشگاه راه خانه را در پیش می‌گیرید یا برای رسیدن به قرار با دوستتان قید باشگاه رفتن را میزنید؟ عدم ثبات و استمرار در تمرینات قاتل پیشرفت شما می‌باشد.
راه حل : پایبند بودن به یک برنامه منظم و دقیق کار بسیار سختی می‌باشد.شما باید به طور دقیق زمان‌های خالی‌ برنامه هفتگی خود را پیدا کنید و تمرینات خود را در آن زمان‌ها انجام دهید تا دیگر تمرینات خود را از دست ندهید.از شب قبل ساک ورزشی خود را آماده کنید و برای بعدظهر خود یک وعده سبک را آماده نگه دارید و بلافاصله بعد از کار خود لباس خود را عوض کرده و روانه باشگاه شوید.نکته مهم این است که شما باید از قبل کار‌های مربوط به باشگاه خود را انجام دهید تا بعدا به راحتی‌ و هیچ مشکلی‌ تمرینات خود را انجام دهید.

 

۲ نظر
مدیریت

ارسال نظرارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در شبکه های اجتماعی

آپارات کلوب اینستاگرام یوتیوب گوگل پلاس توییتر فیسبوک

برترین ها