ترس از مسابقه ؟! | مجله ادکوان
مشاهده منو

مجله ادکوان
 راهنمای اتصال و استفاده از کانال ادکوان در تلگرامآخرین ارسالی های انجمن ادکوان

ترس از مسابقه ؟!

ترس از مسابقه
چرا از مسابقات می ترسیم ؟
انواع اضطراب کدامست ؟ چه عواملی استرس زا است ؟ نشانه های جسمی و روحی استرس چیست؟ بین امادگی جسمانی و اضطراب در ورزش چه رابطه ای وجود دارئ؟
اضطراب یا استرس انواع و اقسام مختلفی دارد که عمده ترین آنها عبارت است از : اضطراب خفیف یا شدید اتفاقی یا دایمی اضطراب خفیف اما دائمی نگرانی و اضطراب اتفاقی اما شدید وحشتناک نامیده می شود.

ترس از مسابقه ؟!

برخی از روانشناسان اضطراب را به صفتی رقابتی و حالتی نیز تقسیم کرده اند اضطرابی که همواره با شخصیت یک فرد توام باشد اضطراب صفتی و اضطرابی که در رقابت های ورزشی بر برخی از ورزشکاران مستولی می شود.
اضطراب رقابتی و اضطرابی که ناپیدار بوده و در مقاطع زمانی خاصی شدت و ضعف می یابد اضطراب حالتی گفته می شود.
نشانه های جسمی و روحی استرس عبارتند از:
افزایش ضربان قلب, تعریق بدن, افزایش فشار خون ,نبض شدید ,خشکی دهان, گشاد شدن مردمک چشم ,تغییر کیفیت صدا, سرگیجه و سر درد, احساس ضعف خستگی ,بی خوابی ,لرزش, خشم, افسردگی, احساس وحشت و نگران بودن و مواردی از این قبیل .

عواملی که در ایجاد استرس نقش دارند عبارتند از : سر و صداهای ناهنجار, آلودگی هوا ,شرایط نامساعد کار و زندگی, عدم تغذیه مناسب ,عدم تناسب بدن, ناتوانی خستگی و کار بیش از حد ,عدم انجام ورزش و یا عدم آمادگی جسمانی در فعالیت های ورزشی و ترس از شکست و ناکامی های گذشته و…
اکثر ورزشکاران در دوارن ورزشی خود اضطراب و استرس را تجریه کرده اند شدت و ضعف استرس در میان ورزشکاران به عوامل زیادی بستگی دارد.
حتی نوع رشته ورزشی نیز در میزان اضطراب موثر است مثلا برخی از تحقیقات میزان استرس در فوتبالیست ها را به ویژه در مسابقات حساس و یا در انتهای مسابقه بیشتر از دیگر ورزشها نشان می دهد .
همچنین برخی از تحقیقات نشان می دهد که بین استرس و آمادگی جسمانی ورزشکاران رابطه تنگاتنگی وجود دارد تجربه ثابت کرده که ورزکشاران ماهر و باسابقه نسبت به ورزشکاران کم تجربه و مبتدی اضطراب کمتری دارند .
بر اساس یک پژوهش دیگر میزان اضطراب ورزشکارانی که در برنامه های آمادگی به طور منظم شرکت می کنند تا حد زیادی کاهش می یابد طبق برخی از تحقیقات حدود ۴۵ درصد از میزان اضطراب در ورزشکاران مربوط به عدم آمادگی جسمانی آنان است ترس از شکست در مسابقه و نگرانی از صدمه دیدن نیز تا حد زیادی حاکی از عدم آمادگی جسمانی است. ورزشکارانی که به طور منظم تمرین نموده و تغذیه مناسبی دارند کمتر دچار فشار روانی می شوند و به اعتقاد برخی از روانشناسان تمرین مناسب و تغذیه خوب بهترین شیوه درمان اضطراب در میان ورزشکاران است
به نظر عده ای از روانشناسان داشتن مقداری کمی اضطراب حالتی و یا اضطراب رقابتی نه تنها مضر نیست بلکه می تواند منجر به بازی بهتر ورزشکار شود هر چند احتیاط لازمه موفقیت ورزشکار آمادگی و فعالیت خوب ورزشی اوست .
در صورتی که تمرین و فعالیت ورزشی ورزشکار در حد پایینی باشد او در مسابقات هرگز موفق به ارائه یک بازی خوب نخواهد بود علاوه بر مسئله آمادگی جسمانی احساس شکست های قبلی عدم اعتماد به نفس در مقابل حریف ارزیابی غلط قدرت و تکنیک حریف حساسیت برخی از مسابقات هدف قرار گرفتن برد و باخت نگرانی از باختن و احساس شرمندگی از مربیان والدین و دوستان می تواند منشا اضطراب و استرس در بین ورزشکاران باشد .
تمرین های قدرتی کوتاه مدت و دراز مدت عدم حساس کردن مسابقات و عدم اهمیت بیش از حد به برد و باخت در مسابقات نقش موثری در کاهش تنشهای عضلانی و عصبی و کاهش حالت اضطراب در بازیکانان خواهد داشت
با آرزوی موفقیت همه رزمی کاران کشورمان

۶ نظر
مدیریت

ارسال نظرارسال نظر

پاسخی بگذارید

ما در شبکه های اجتماعی

آپارات کلوب اینستاگرام یوتیوب گوگل پلاس توییتر فیسبوک

برترین ها