با این داوری بدنسازی به جایی نمی رسد | مجله ادکوان
مشاهده منو

مجله ادکوان
 راهنمای اتصال و استفاده از کانال ادکوان در تلگرامآخرین ارسالی های انجمن ادکوان

    • مطلبی یافت نشد!

با این داوری بدنسازی به جایی نمی رسد

دسته بندی: بدنسازی و فیتنس

ناگفته های جنجالی از زبان شان ری با این داوری بدنسازی به جایی نمی رسد

با این داوری بدنسازی به جایی نمی رسد

اوهیچوقت قهرمان مستر المپیا نشده اما بی تردید محبوب ترین چهره بدنسازی جهان در ۲۰ سال اخیر است گفت و گوی ویژه با شان ری خواهد بود همان مردی که با ۱۲ حضور در جمع فینالیست های مستر المپیا رکوردی جاودانه از خود بر جای گذشت.
بگذار اول از ماجرایی که سال گدشته برایت اتفاق افتاد صحبت کنیم چرا موسسه ویدر را ترک کردی؟

من از سال ۱۹۸۷ پس از قهرمانی در مسابقات آماتوری به جمع حرفه ای ها آمدم و یک سال بعد اولین قرار دادم را با ویدر امضا کردم از آن زمان تا سال ۲۰۰۵ با ویدر بودم یعنی ۱۷ سال مداوم در سال ۲۰۰۴ جو ویدر شرکتش را به AMD فروخت مالک جدید به دنبال قهرمانانی بود که همچنان در صحنه رقابت می کردند اما من سه سال بود که در هیچ مسابقه ای شرکت نمی کردم. به همین خاطر آنجا را ترک گفتم و قراردادی را با موسسه غذایی وایتوک امضا کردم.
شان ری این روزها چه کاری مشغول است؟
امروز من یک بدنساز بازنشسته هستم که وقتم را به شرکت در سمینارها و بازاریابی در سراسر جهان سپری می کنم من از عصر طلایی بدنسازی آمده ام و خوشحالم که توانستم با چند نسل مختلف روی صحنه رقابت کنم ابتدا با لی هنی و ریچ گاسپاری و سپس با بدنسازانی مانند دوریان یتس و لی لابرادا مسابقه داده ام در اواخر دهه ۹۰ موج جدیدی از بدنسازان مثل پل دیلت, فلکس ویلر و کریس کورمیر آمدند و سپس رونی کولمن, دکستر جکسون و جی کاتلر من با تمام اینها رقابت کرده ام.

چرا از ادامه رقابت در مسابقات حرفه ای بازایستادی؟
همه چیز به مسابقات مسترالمپیای سال ۲۰۰۱ بر می گردد مسابقه ای که در آن چهارم شدم اما اگر قانون به درستی رعایت می شد جایگاه بهتری نصیب من می شد.

می توانی در این مورد بیشتر توضیح بدهی؟
آن سال کوین لورون قراردادی برای شرکت در مسابقه مسترالمپیا نداشت و اصلا عضو IFBB نبود همه می دانستند که او اجازه شرکت در مسابقه را ندارد اما قدرت های مافوق به کوین چنین اجازه ای دادند او سوم شود و من در جایگاه چهارم قرار گرفتم یک هفته بعد از مسابقه اعلام شد آزمایش دوپینگ جی کاتلر مثبت بوده و باید از مقام خود خلع شود جی همه را به اقامه دعوی تهدید کرد و فدراسیون هم اعلام کرد آزمایشگاه معتبر نبوده و مهلت قراردادشان به اتمام رسیده است همه اینها چرندیاتی بیش نبود جی کاتلر در آزمایش مردود شد و همه این را می دانند اگر در مستر المپیا قوانین رعایت می شد من می توانستم نفر دوم باشم نه چهارم.

آیا از این که هر گز فاتح مسترالمپیا نشدی ناراحتی؟
نه من فهمیده بودم که هرگز نمی توانم صاحب این عنوان باشم مثل فلکس ویلر ,کوین لورون و جی کاتلر همیشه به خودم می گفتم که این آرزو را به گور خواهم برد می دانید چرا ؟

چرا ؟
چون داوران هیچ وقت تغییر نمی کنند و طبیعی است که نظرات آنها همیشه ثابت باشد آنها همیشه به یک نفر رای می دهند به نتایج سال های اخیر دقت کنید : هشت قهرمانی لی هنی شش قهرمانی دوریان یتس و هشت قهرمانی رونی کولمن بدون شک در سال ۱۹۹۴ من باید مستر المپیا می شدم همان طور که کوین لورون و فلکس ویلر هم می توانستند لااقل یک بار قهرمان باشند من نیاز به تایید ۱۲ قاضی مستر المپیا ندارم به عقیده من تایید نویسندگان کارشناسان و هواداران مهم تر از ۱۲ داور است .

آیا دوست نداری خودت هم داور شوی؟
من همیشه گفته ام که می خواهم بخشی از راه حل باشم نه قسمتی از مسئله تا زمانی که در داوری خانه تکانی اساسی رخ ندهد حاضر نیستم بخشی از این سیستم باشم.
اکثریت بدسنازان وقتی به سن بازنشستگی می رسند نمی خواهند بخشی از مشکل باشند .

مثل اینکه از قضاوت داوران خیلی گله داری؟
حرف من بیشتر معطوف به قضاوت داوران مستر المپیاست
دکسترجکسون ,دارم چارلز و کوین لورون وقتی خارج از آمریکا مسابقه می دهند می توانند در هر تورنمتنی قهرمان شوند اما در مستر المپیا شانسی برای پیروزی ندارند به خاطر اینکه در آنجا داوران اروپایی قضاوت می کنند اما در مسترالمپیا ۷۰ درصد داوران آمریکایی هستند آنها به هوادرانی که فدراسیون بین المللی پرورش اندام را شکل داده اند فکر نمی کنند اگر مستر المپیا واقعا یک رقابت بین المللی است باید مثل بازیهای المپیک باشد یعنی با نمایندگانی از کشورهای مختلف.

با این داوری بدنسازی به جایی نمی رسد

تومدتی نماینده ورزشکاران حرفه ای در فدراسیون بین المللی پرورش اندام بودی چرا استفا کردی؟
از مقام رسمی استعفا کردم اما هنوز هم خیلی ها ازجمله گرت داونینگ تروی آلوز و ریچارد جونز با من مشورت می کنند خوشحالم که توانستم کمپ هایی برگزار کنم که بدنسازان درامد بیشتری داشته باشند دوست ندارم تجربه ام را در سینه حبس کنم سال ها روی صحنه بوده ام و می خواهم به دیگران هم نفعی برسانم.

می گویند تو آدم متکبر و خود خواهی هستی؟
مطمنا ! بدون شک آدم خودخواهی هستم و این خود خواهی نشات گرفته از اعتماد و اطمینان به عقاید و باروهایم است من فقط به مشکلات بدنسازان اشاره نمی کنم بلکه در حل مشکلات به آنها کمک می کنم زمانی که بی عدالتی می بینم نمی توانم با آن کنار بیایم و با IFBB مبارزه کرده و رو در روی آنها می ایستم چند روز قبل از بزرگترین نمایش زندگی ام رودرروی آنها ایستادم و گفتم داورها باید اسمشان را بر روی ورقه ای که امتیاز ها را ثبت می کنند بنویسید به جای آن که با مداد امتیاز بدهند خودکار در دست بگیرند پاسخگو باشند و…

آیا شان ری همچنان در عرضه بدنسازی فعال خواهد بود؟
قطعا من خودم را یک جو ویدر کوچک می بینم که دوست دارم به همه کمک کنم آنچه که می خواستم از بدنسازی گرفته ام زندگی خوبی دارم و به آن افتخار می کنم وقت مال و دانشم را وقف بدنسازی کرده ام چرا که همه چیزم را از بدنسازی کرده ام چرا که همه چیزم را از بدنسازی گرفته ام و به آن مدیونم همیشه سعی کرده ام که چهره بدنسازی را تا جایی که می توانم تغییر دهم حتی اگر از درون نابود شوم.

۴ نظر
مدیریت

ارسال نظرارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در شبکه های اجتماعی

آپارات کلوب اینستاگرام یوتیوب گوگل پلاس توییتر فیسبوک

برترین ها