آیا مصرف مکمل های آمینواسید باعث افزایش حجم و وزن میشود؟ | مجله ادکوان
مشاهده منو

مجله ادکوان
 راهنمای اتصال و استفاده از کانال ادکوان در تلگرامآخرین ارسالی های انجمن ادکوان

آیا مصرف مکمل های آمینواسید باعث افزایش حجم و وزن میشود؟

دسته بندی: آمینواسیدها

آیا مصرف مکمل های آمینواسید باعث افزایش حجم و وزن میشود؟

مصرف آمینواسیدها منجر به افزایش وزن یا چاقی نمی شوند .

 
آمینو اسیدها بلوک های سازنده پروتئین و همچنین ماهیچه های شما هستند و نقش کلیدی در بدن بازی می کنند . آمینو اسید به دو دسته ی ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند که بدن انسان قابلیت تولید آمینو های ضروری رو داره ، اما غیر ضروری ها باید از طریق غذا وارد بدن شوند .


کاربرد اصلی آن ها در بدن سازی کاهش وزن ، افزایش حجم ماهیچه ها و همینطوری ترمیم دیواره های تخریب شده ماهیچه هاست .
بعضی از غذاها مانند مرغ ، گوشت ، تخم مرغ و … منابع پروتئینی مناسبی هستند و تمام آمینوهای ضروری برای بدن دارند اما متاسفانه هضم آنها گاهی تا چند ساعت طول می کشه و برای مصرف بعد از تمرین که بدن نیاز زیادی به آمینواسید ها دارد مناسب نیستند

تحقیقات اخیر در مورد نیازهای تغذیه ای ورزشکارانی که در انجام تمرینات پر شدت شرکت داشته اند نشان می دهد که استفاده از آمینو اسید ها بطور چشمگیری در افزایش سنتز پروتئین در عضله موثراست.
از هشت آمینو اسید بسیار ضروری و حیاتی که وجود دارند ساختار زنجیری شاخه دار آمینو اسید های لوسین ، ایزولوسین و والین اهمیت آنابولیکی (عملکرد هورمون ها در ساخت توده عضلانی در بدن ) ویژه ای دارند . در واقع مطالعات نشان می دهد که لوسین می تواند مکانیزم های گوناگونی که منجر به افزایش سنتز پروتئین در بدن می شوند را فعال کند. پژوهش های صورت گرفته در مورد افراد سالمندی که از درد مفاصل رنج می برند و از مکمل های حاوی BCAA استفاده کرده اند نشان می دهد که خوردگی مفاصل تقلیل پیدا کرده و سبب کاهش و تسکین درد برای این افراد شده است.

استفاده از گروه های مکملی حاوی BCAAعلائمی از افزایش ترشح هورمون تستوسترون همراه با کاهش سطح کورتیزول و آنزیم کراتین کیناز بوده که افزایش این آنزیم در بدن منجر به تقویت تخریب عضلانی و ایجاد فرآیند کاتابولیکی در بدن می شود. پدیدار شدن اثرات آنابولیکی BCAA حاکی از آن است که سطح کورتیزول و کراتین کیناز در سطوح پایین نگه داشته شده است و حالت آنتی کاتابولیکی در بدن بصورت پیش فعال وجود دارد.

همانطور که میدانیم هورمون تستوسترون هورمونی جنسی است که بطور متوسط روزانه ۲٫۵-۱۱ میلی گرم در بدن یک مرد بالغ تولید می شود حال آنکه ترشح این هورمون در بدن زنان روزانه۰٫۲۵ میلی گرم می باشد عملکرد هورمون تستوسترون که خواص آنابولیکی قدرتمندی به دنبال دارد و مورد توجه ورزشکاران قرار دارد در فعال سازی گیرنده های آندروژنی در بدن می باشد که با ورود در سیتوسل ها یک مجموعه گیرنده ایجاد می کند که تاثیر این هورمون بر روی حجم عضلات به کمک فاکتور رشد شبه انسولین و البته بطور غیر مستقیم می باشد.
کورتیزول بالا در بدن سبب کاهش سطح سروتونین در مغز شده و بدن را از ویتامین ها و مینرال های مورد نیاز تهی می سازد و نیز تولید کلسترول و تری گلیسیرید را افزایش می دهد و کاهش DHEA(دی هیدرو اپی تستوسترون) را به دنبال دارد که بسیار مخرب است.

bcaa-caps-facts

 

بنابراین استفاده از BCAA برای ورزشکارانی که در آرزوی افزایش قدرت در حین تمرین و بدست آوردن جرم عضلانی بیشتر و دستیابی به ریکاوری بیشتر در تمرینات می باشند بسیار مفید است .
در نتیجه مصرف مکمل های آمینواسید که زود جذب هستند و تا ۱۵ دقیقه بعد از مصرف وارد خون می شوند برای جلوگیری از تخریب ماهیچه ها ضروری است .

۳۸۷ نظر
مدیریت

ارسال نظرارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در شبکه های اجتماعی

آپارات کلوب اینستاگرام یوتیوب گوگل پلاس توییتر فیسبوک

برترین ها