چرا قلبم تیر می کشد
مشاهده منو

مجله ادکوان
 راهنمای اتصال و استفاده از کانال ادکوان در تلگرام


آخرین ارسالی های انجمن ادکوان

    • مطلبی یافت نشد!

چرا قلبم تیر می کشد

دسته بندی: مقالات متفرقه

چرا قلبم تیر می کشد
درد قفسه سینه ، تنگی نفس ، تعریق سرد و سرگیجه از نشانه های کمبود خون رسانی به قلب است که در صورت بروز هرگونه درد در قفسه سینه باید به پزشک مراجعه کرد . بخصوص اگر درد شدید باشد و نواحی گردن ، بازو ، شانه ها و یا فک کشیده می شود .

 چرا قلبم تیر می کشد

در دردهای قفسه سینه اگرچه همیشه باید بدترین وضعیت را در نظر گرفت ، ولی در واقع بیشتر از ۵۰ علت برای این دردها شناخته شده که بیشتر آنها با قلب مرتبط نبوده و تهدید جدی محسوب نمی شود . دردهای شدید نقطه ای دردهای گنگی که به تدریج برطرف می گردد احساس سوزش با دردی که وضعیت آن با تغییر قرارگیری بالا تنه تغییر می کند نگران کننده نیستند .

اگر در حال قدم زدن ناگهان گرفتگی و فشاری مستقیم زیر استخوان های سینه در طرف چپ احساس شد و به سوی بازوها و یا به سمت بالا ، پشت و گردن و چانه کشیده شد و این ناراحتی بعد از ایستادن و حدودا بعد از ۵ تا ۱۵ دقیقه برطرف شد . متخصصین قلب آن را آنژین صدری می نامند ولی حمله قلبی نیست و می بایست به پزشک مراجعه گردد همراه با آنژین رسوب چربی در دیواره رگ های کرونر ، باریک شدن مسیر عبور خون کاهش جریان و کاهش رسیدن اکسیژن مورد نیاز قلب وجود دارد .
آنژین به طور مشخص در حین فعالیت ، هیجان و موقعی که در قلب افزایش یافته و به خون پر از اکسیژن نیاز دارد رخ داده و در اصل علامت نیاز قلب به اکسیژن بیشتر است . روش ها و عادت خاص زندگی مثل سیگار کشیدن ، فشارهای روحی و روانی ، فقدان فعالیت جسمی انسداد رگهای کرونر را بیشتر کرده و درد افزایش می یابد . آنژین یک علامت هشدار دهنده است که رگ های کرونر به شدت باریک شده و یا لخته ای موجب قطع جریان خون شده است . در حملات قلبی درد به طور مشخص بیشتر طول کشیده و شدیدتر است و با منگی ، تهوع ، تعریق و تنگی نفس همراه است و در نتیجه به امید برطرف شدن آن نباید بود و اقدامات اظطراری باید انجام گیرد . از دیگر علل دردهای قلبی پریکاردیت یا التهاب کیسه ای است که قلب را در بر گرفته و ناشی از عفونت های ویروسی است و به صورت درد تیز و ثابت بروز می کند و با تنفس و یا دراز کشیدن بدتر می گردد .
پارگی سرخ رگ های قلب یا بیماری های دریچه ای قلب موجب درد قفسه سینه می گردد . بسیاری از دردهای قفسه سینه با قلب مربوط نمی باشند و مرتبط با فشارهای روانی است . اضطراب و تنفس می تواند باعث بروز فشار در عضلات و یا بی نظمی ضربان قلب شوند . افرادی که از اضطراب رنج می برند اغلب به سرعت تنفس می کنند که این خود موجب احساس ناراحتی در قفسه سینه ، بی حسی و کرختی در لب ها و اندام ها می شود .
در بیشتر موارد درد ممکن است ناشی از مشکل خوش خیم گوارشی نظیر سوزش سر دل ، فتق دیافراگم و یا اسید معده می باشد . معمولا این نوع از درد ها در ناحیه تحتانی قفسه سینه رخ داده و به صورت سوزش تا یک درد گنگ بروز می کند . دردهای ریزی که با دم بدتر می شود ناشی از پلورزی یا التهاب پرده دربرگیرنده شش ها ، ذات الریه و دیگر درگیری های ریوی می باشد . گاهی انواع جراحات نظیر کشیدگی عضلات قفسه سینه ، آسیب های غضروفی و یا دنده ها باعث آن می گردد .

تسکین علائم :
اگر ناشی از آنژین صدری باشد طی چند دقیقه برطرف می گردد و اگر بهبود نیافت به پزشک مراجعه کنید .
– نیتروگلیسرین زیرزبانی به آسانی طی چند دقیقه موجب برطرف شدن درد ناشی از آنژین می شوند .
– داروهایی مثل آتنولول و پروپرانولول موجب کاهش کار قلب و نیاز به اکسیژن و در نتیجه کاهش درد می گردد .
– داروهای دیگر متسع کننده عروق مثل دیلتیازم و یا نیفیدی پین می توانند اندوخته اکسیژن قلب را افزایش دهند.
– مصرف روزانه آسپرین خطر حملات قلبی را کاهش می دهد و نیز در برطرف کردن دردهای مرتبط با جراحت و یا پریکاردیت مفید است .
– قرص و یا شربت های ضد اسید برای برطرف کردن سوزش سر دل مفید بوده و از غذا های تشدید کننده ناراحتی معده خودداری کنید .
– با استفاده از چند بالش می توان خود را از سطح زمین بالاتر نگه داشته و دردهای ناشی از پریکاردیت کاهش می یابد .
اضطراب و تنش را کاهش دهید
بعضی از ورزشهای شدید باعث آنژین صدری می گردد بنابر این از ورزش های سبک تر نظیر راهپیمایی استفاده کنید .

۵ نظر
مدیریت

ارسال نظرارسال نظر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما در شبکه های اجتماعی

آپارات کلوب اینستاگرام یوتیوب گوگل پلاس توییتر فیسبوک